Stanley.P
15.04.08,19:53
Zdravim, planujem svojpomocne zateplovat podkrovie v novostavbe. Ako parozábranu chcem použiť reflexnu hliníkovú fóliu nakolko ma aj funkciu tepelneho odrazu.

Stretol som sa s nazorom v odb.literture, ze pri hlinikovej folii by nemalo dochadzat ku kontaktu izolacie s touto foliu (tepelny odraz neprebieha z dovodu kontaktu oboch materialov).

Budem davat izolaciu 18 cm medzi krokvy a 5 cm hrubku pozdlzne v smere CD profilov. Viete mi poradit ako by sa to riesiv praxi , aby hlinikova folia neprisla do kontaktu s izolaciou?

Dakujem za rady.
AndrejG
15.04.08,18:08
Ten tepelny odraz funguje iba keby bola ta folia tesne nad zdojom kurenia, ked mas radiator alebo podlahovku 2m od folie, neodrazi nic. Ale samozrejme marketing sa okolo toho da urobit dobry. :)
Stanley.P
15.04.08,18:14
V podkrovi budem mat len radiatory...
AndrejG
15.04.08,18:21
Daj radsej kvalitnu parozabranu, ta jedina je dolezita.
220870
16.04.08,18:08
Možno si to len zle počul alebo pochopil.Parozábrana ( AL Fólia) sa nesmie dotýkať sadrokartonu.Môže to plesnivieť.
stepo
16.04.08,18:21
Prosim Ta AndrejG mozes nejako vysvetlit, prip. potvrdit to Tvoje tvrdenie, ze reflexia nefunguje, ak je zdroj tepla napr. 2m od folie??? Podla mna funguje. Ak nieco odrza teplo, tak je predsa jedno v akej vzdialenosti od zdroja nie? Teda nie som fyzik, ale samozrejme ze ak mas foliu co najblizsie k zdroju, tak tym viac tepla odraza a vzdialenostou sa toto zmensuje, ale ze by sa reflexia stratila uplne, tak to sa mi nechce verit. Ved ak napr. zdroj dava 100 st. celzia a reflexna folia je od neho vzdialena 1cm, tak odrazi napr. 50% tepla. Ked je reflexna folia 2 m od zdroja, ktory dava 100 st. celzia... pokial to teplo pride k tej reflexnej folii tak to uz bude napr. 70 st. celzia a reflexia bude tym padom nizsia, ale urcite bude... ( mozno blbost, ale zober si slnko ako je daleko a porovnaj si ked das do odparkovaneho auta v lete reflexnu foliu pod sklo a ked ju tam nedas - urcite pocitis rozdiel v teplote v interieri auta...takze nieco na tom bude...) ALE NEJAKY FYZIK BY TI TO VYSVETLIL LEPSIE... ALEBO SI FYZIK TY A JA CAKAM NA TVOJE VYSVETLENIE... RAD SA NECHAM POUCIT...
AndrejG
16.04.08,18:58
Možno si to len zle počul alebo pochopil.Parozábrana ( AL Fólia) sa nesmie dotýkať sadrokartonu.Môže to plesnivieť.

Ako by to mohlo plesniviet??? Pod parozabranou a teda izolaciou bude skoro taka ista teplota ako v miestnosti, takze aj keby tam bolo neviem kolko vlhkosti, nebude plesniviet, lebo nebude splnena podmienka nizsej teploty. To co spominas sa moze stat, iba ked je odflaknuta izolacia.


stepo: Iba som o tom cital na inych forach, ale pride mi to aj logicke. Ono ked v miestnosti je 22-23 stupnov, tak v tom odraze nevidim zmysel, lebo ked je nad tym izolacia, ta tak ci tak to teplo von nepusti, ostane v miestnosti. A ani ho nemusi odrazat nazad. :)
220870
18.04.08,20:25
To sú moje dlhoročné skúsenosti . Sádra je nasávač vlhkosti. Je tooficiálny nesprávny pracovný postup. Reflexná fólia sa nesmie dotýkať sadrokartónovej dosky!!!
AndrejG
18.04.08,22:40
To sú moje dlhoročné skúsenosti . Sádra je nasávač vlhkosti. Je tooficiálny nesprávny pracovný postup. Reflexná fólia sa nesmie dotýkať sadrokartónovej dosky!!!

Vlhkost sama o sebe s plesnami nijako nesuvisi, to by si mal vediet.
Composite
19.04.08,10:27
Prosim Ta AndrejG mozes nejako vysvetlit, prip. potvrdit to Tvoje tvrdenie, ze reflexia nefunguje, ak je zdroj tepla napr. 2m od folie??? Podla mna funguje. Ak nieco odrza teplo, tak je predsa jedno v akej vzdialenosti od zdroja nie? Teda nie som fyzik, ale samozrejme ze ak mas foliu co najblizsie k zdroju, tak tym viac tepla odraza a vzdialenostou sa toto zmensuje, ale ze by sa reflexia stratila uplne, tak to sa mi nechce verit. Ved ak napr. zdroj dava 100 st. celzia a reflexna folia je od neho vzdialena 1cm, tak odrazi napr. 50% tepla. Ked je reflexna folia 2 m od zdroja, ktory dava 100 st. celzia... pokial to teplo pride k tej reflexnej folii tak to uz bude napr. 70 st. celzia a reflexia bude tym padom nizsia, ale urcite bude... ( mozno blbost, ale zober si slnko ako je daleko a porovnaj si ked das do odparkovaneho auta v lete reflexnu foliu pod sklo a ked ju tam nedas - urcite pocitis rozdiel v teplote v interieri auta...takze nieco na tom bude...) ALE NEJAKY FYZIK BY TI TO VYSVETLIL LEPSIE... ALEBO SI FYZIK TY A JA CAKAM NA TVOJE VYSVETLENIE... RAD SA NECHAM POUCIT...

Prečítaj si to po sebe aspoň 20 - krát pokiaľ si neuvedomiš čo za nezmysli si to popísal.
Len ako som si prečítal, že porovnávaš slnko s radiatorom a vzdialenosť ich dosahu tepla zo sálavým teplom a žiarením slnka, tak konečná :D
Stanley.P
20.04.08,07:09
Mam prirucku od Rigipsu - Sadrokarton zvladneme sami, kde sa pise nasledovne: "Pokial nema parozabrana reflexnu vrstvu na odraz tepla, je mozne mozne dutinu medzi parozabranou a oplastenim vyplnit tepelnou izolaciou".

Mam tomu teda rozumiet tak, ze medzi AL foliou a sadrokartonom musi byt medzera?

Ak ano, tak ako to mam prosim urobit, ked som chcel mat medzi krokvami 18cm izolacie a medzi CD profilmi este pozdlzne 5cm izolacie, na tom AL foliu a potom som chcel srobovat sadrokarton?
AndrejG
20.04.08,07:26
Nie, myslene je to tak, ze cast izolacie moze byt aj pod parozabranou. Je ale pomer ktory treba dodrzat, 1:5 alebo 1:4, takze ked mas 20cm izolacie nad parozabranou, tak mozes este pod nu pridat 4-5cm bez toho, aby tam kondenzovala vlhkost a robilo to problemy. Je to vypocitane tak, ze rosny bod bude az nad parozabranou.
jojkoz
21.04.08,05:49
Ale on hovori o niecom uplne inom - a hovori to spravne.
Ked je reflexna folia (hlibikova) tak ma odrazat nejake to teplo - a keby tam dal pod to izolaciu tak by to prekazalo - v resp. nevadilo by to nicomu ale akosi by potom stracala zmysel ta reflexna folia a mohla by tam ist klasicka.
mozino
21.04.08,08:38
Ahoj. Aj mna to čaká už sobotu. Vieš už presne ako to má správne byť? Ja plánujem 18 + CDprofil + 6 + fólia + sadrokartón ale neviem akú fóliu dať. (uvažujem VARIO od ISOVERU).
stepo
21.04.08,10:59
Prečítaj si to po sebe aspoň 20 - krát pokiaľ si neuvedomiš čo za nezmysli si to popísal.
Len ako som si prečítal, že porovnávaš slnko s radiatorom a vzdialenosť ich dosahu tepla zo sálavým teplom a žiarením slnka, tak konečná :D


Ty si ale mudrlant. Hlavna vec ze ty si to tu uplne super presne vysvetlil...:eek:
Composite
21.04.08,13:13
Ty si ale mudrlant. Hlavna vec ze ty si to tu uplne super presne vysvetlil...:eek:


tomu čomu sa nerozumiem, tak to sem nepíšem, ale on písal o niečom o čom nemal poňatia a je mu to zbytočné vysvetlovať. Lebo to čo písal s tou izoláciou nemá nič spoločné.
Andrej mu to dostatočne vysvetlil, bez hlúpostí.
dushko_B
24.11.11,10:45
andrej, vidím, že radíš veľmi rád a zakaždým veľmi zle-vystihneš presný opak dobrého...

Ak je vonku -15 a vnútri tých 22 dajme tomu, potrebuješ výkonnejšiu izoláciu ako chladnička a keďže je dom veľký celok, tak aj výkonnejšiu ako mrazák...

Aj keby sádrokartón neplesnivel, tak bude vlhnúť, resp sa namočí-a to škodí hocakému, aj vlhkuodolnému sádrokartónu.
Sádrokartón je vo svojej podstate sendvič/kompozit zložený z pružného a pevného papiera a tuhej a lámavej sádry a keď ti navlhne ten papier, poruší sa dosť zásadne pevnosť -ako keď sa delí sádrokartónová doska orezovačkou len prerezaním papiera a následným zlomením.
Ale je, samozrejme pravdou, že často sa pribíja priamo na parozábranu.
Pri dostatočnom zdravom vetraní a dobrej izolácii by tam kondenzácia ani nemala nastať,,,,
A pokiaľ izoluješ sklovláknom či niečím takým, neúspech je vždy jednou z možností, tak neni zlé sa poistiť, len to neni nutnosť(len potom sa to opravuje:).

No to s tou reflexnou fóliou je už veľmi trúfalé -bez elementárnych znalostí fyziky sa púšťať do scestných tvrdení.
Teplo sa vzdialenosťou nestráca, len rozptyluje- tzn, že reflektor 0.5x2 metre je 30 cm od žiariča(radiátor) efektívny, ale 2m od neho nanič, lenže pri izolácii krovu kašírovaným rockwoolom(integrovaná al+pe hydroizolácia) alebo iným izolantom v spojení s fóliou opatrenou AL vrsvou je reflektor celoplošný a teda maximálne efektívny.

existujú aj Al naparené paropriepuste, efektívne najmä proti letnej páľave(odrážajú teplo späť pod krytinu)

ja osobne by som upustil od al hydroizolácie z dôvodu odrazu signálov wifi a gsm, ale určite by som netvrdil, že ako reflektor je nefunkčná, práve naopak!!!

Andrejko a taká hlúposť, že izolácia teplo nepustí...ona ho púšťa, ako každá hmota, len spomaľuje jeho prestup, resp. správnejšie prepúšťa ho pomalšie ako plný betón alebo tehla na jednotku vzdialenosti(hrúbky) a samozrejme, pri nižšej tepelnej kapacite.

zjednodušene: 20cm min. vlny+reflektor je približne ako 25 cm min vlny(napríklad...tie čísla som si len vycucal z palca:)