jajka
31.03.05,16:54
Potrebujem radu. Som malý živnostník, mám obchodík - "ešte neziskový". Chcem sa spýtať, či si môžem zamestnať mamu poberajúcu starobný dôchodok na DOVP s odmenou 0.- Sk. Niekde som čítala, že podľa zákona o rodine by si rodina aj takýmto spôsobom mohla pomôcť. Aké odvody vyplývajú s dohody 0 Sk(sociálne, zdravotné...)?
Manual
31.03.05,15:08
Potrebujem radu. Som malý živnostník, mám obchodík - "ešte neziskový". Chcem sa spýtať, či si môžem zamestnať mamu poberajúcu starobný dôchodok na DOVP s odmenou 0.- Sk. Niekde som čítala, že podľa zákona o rodine by si rodina aj takýmto spôsobom mohla pomôcť. Aké odvody vyplývajú s dohody 0 Sk(sociálne, zdravotné...)?Na DOVP sa vykonávajú konkrétne práce /vecne ohraničené/ nárazové. Táto práca by pre Tvoju mamu bola práca trvalého charakteru a to je v rozpore s DOVP. A k tomu s 0,- odmenou. Tak načo Ti je DOVP, keď si do nákladov nič nemôžeš dať. A zasa je to čudné, kto dnes robí zadarmo ?
Pekný deň...
ondrejvla
31.03.05,16:12
Na DOVP sa vykonávajú konkrétne práce /vecne ohraničené/ nárazové. Táto práca by pre Tvoju mamu bola práca trvalého charakteru a to je v rozpore s DOVP. A k tomu s 0,- odmenou. Tak načo Ti je DOVP, keď si do nákladov nič nemôžeš dať. A zasa je to čudné, kto dnes robí zadarmo ?
Pekný deň...
Manuál, pravdepodobne má obavy, ak by mu prišli na kontrolu zo SP a našli by ju tam, myslím si, že mama mu určite pomôže nezištne, veď aj my stále pomáhame našim deťom, a chce to mať poistené, že nebude žiaden problém!
Ja by som na jeho mieste išla na SP a dala si potvrdiť od nich prevzatie listu a žiadala by som súhlas k - nie zamestnaniu ale rodinnej pomoci. Myslíš, že by to prešlo?
vladan
31.03.05,19:17
... prečo zamestnať? ... veď mama môže ísť okolo, alebo ja som si odbehla do obchodu alebo sa len prišla pozrieť ako idú obchody alebo len tak pokecať, veď je na dôchodku a "nudí sa" :D ... ak chce mama iba nezištne pomôcť, nemyslím, že by to kontrola klasifikovala ako nelegálna práca ... veď ona nechce peniaze, chce len pomôcť, tak aká nelegálna práca? ... veď pri nelegálnosti ide o to, že sa chcem niečomu vyhnúť, neplatiť dane, odvody a podobne ... ja osobne by som dohodu neuzatvárala (ale je to iba môj osobný názor) ... a ešte ku všetkému ... je to rodinný príslušník, najbližší pomocník aký len môže byť ...