Claira
16.04.08,08:58
Dobry den, prosim vas co musi mamicka urobit ked ukonci MD a zacina RD? Vyplyvaju jej z toho nejake povinnosti, co vs musi urobit? Musi zaciatie RD nahlasit na UPSVaR pripadne na nejakom urade?
Ako je to ked ked skonci MD, nasledne bude cerpat dovolenku u zamestnavatela a potom nastupy na RD. Moze na RD nastupit az po cerpani dovolenky? Dakujem
Chobot
16.04.08,09:10
Dobry den, prosim vas co musi mamicka urobit ked ukonci MD a zacina RD? Vyplyvaju jej z toho nejake povinnosti, co vs musi urobit? Musi zaciatie RD nahlasit na UPSVaR pripadne na nejakom urade?

Pochopil som, že tá mamička je v pracovnom pomere, preto ona musí zamestnávateľovi nahlásiť, že končí MD a požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku písomne, s uvedením, na akú dobu RD žiada (zvykne sa na jeden rok, neskôr môže predlžovať). Zamestnávateľ nahlasuje na SP a ZP, ona nemusí.


Ako je to ked ked skonci MD, nasledne bude cerpat dovolenku u zamestnavatela a potom nastupy na RD. Moze na RD nastupit az po cerpani dovolenky? Dakujem

AK chce a zam-ľ jej to umožní, môže čerpať dovolenku, na ktorú má nárok medzi MD a RD. Ale nemusí. Túto dovolenku si môže vyčerpať až po skončení RD.

Doporučil by som čerpať si ju až po RD, nakoľko ak si ju vyčerpá teraz, tak si skráti o tú dobu rodičovskú dovolenku. Upresním:

Dieťa sa narodilo 1.1.2008. MD končí v štandardnom prípade 3.6. Celkový nárok dovolenky za roky 2007 a 2008 bude napr. 31 dní. Ak by čerpala dovolenku po MD, tak na RD nastúpi 17.7. Na RD môže byť do 3 rokov veku dieťaťa, teda do roboty musí nastúpiť 2.1.2011 a bez nároku na dovolenku (ten získa, až keď odpracuje 21. 42 resp. 60 dní).

Ak by nastúpila na RD hneď po MD, tak na RD bude takisto do 1.1.2011, 2.1.2011 nastúpi do práce s nárokom 31 dní dovolenky, ktoré si v prípade potreby môže vyčerpať hneď pri nástupe, teda môže byť doma do polovice februára. Nárok na dovolenku v 2011 sa jej krátiť nebude ani v jednom prípade.

Tak si to rozmysli, či je to výhodné čerpať riadnu dovolenku medzi MD a RD.
jankasm
16.04.08,18:57
Mám k tomu malý dotaz. :cool:
Ak skončí MD 3.6.2008 tak podľa mňa by mohla hneď požiadať o rodičovský príspevok a zároveň čerpať dovolenku. Vysvetlím. Teraz sa dá poberať rodičovský príspevok a zároveň pracovať. Čiže môže si požiadať o príspevok hneď po skončení MD, zároveň sa vrátiť do práce, kde jej zamestnávateľ ponahlasuje do poisťovní ukončenie MD a pokiaľ ona prehlási na ÚPSVaR, že dieťa nedáva do štátneho zariadenia, tak rodičovský príspevok môže začať poberať hneď. Na rodičovskú dovolenku nastúpi po vyčerpaní dovolenky.

Alebo sa mýlim? :o
Chobot
17.04.08,07:51
Mám k tomu malý dotaz. :cool:
Ak skončí MD 3.6.2008 tak podľa mňa by mohla hneď požiadať o rodičovský príspevok a zároveň čerpať dovolenku. Vysvetlím. Teraz sa dá poberať rodičovský príspevok a zároveň pracovať. Čiže môže si požiadať o príspevok hneď po skončení MD, zároveň sa vrátiť do práce, kde jej zamestnávateľ ponahlasuje do poisťovní ukončenie MD a pokiaľ ona prehlási na ÚPSVaR, že dieťa nedáva do štátneho zariadenia, tak rodičovský príspevok môže začať poberať hneď. Na rodičovskú dovolenku nastúpi po vyčerpaní dovolenky.

Alebo sa mýlim? :o

Áno, dá sa aj tak, ale zase sa len týmto pádom ochudobní o dni dovolenky, lebo doma bude tak či tak, akurát dostane formálne preplatenú dovolenku. Čerpať si ju nebude, lebo bude doma z titulu rodičovskej dovolenky.

Tento postup je dobrý vtedy, ak si zamestnankyňa chce alebo musí vyčerpať dovolenku. Ale inak je lepšie si dovolenku ponechať po nástupe do zamestnania po RD, lebo nikdy nevie, kedy bude potrebovať voľno, keď má malé dieťa (dobré je mať rezervu).
MarcelkaT
17.04.08,08:06
Súhlasím s jankasm ale aj s Chobot , Všetko má svoje aj pre aj proti.Je to na rozhodnutí jej samej ako si to zariadi.
jankasm
17.04.08,08:40
Rovnako súhlasím. Ale napr. tento spôsob vyčerpania - alebo vlastne preplatenia dovolenky medzi MD a RD je výhodné aj vtedy, ak si chce mamička trošku finančne prilepšiť. :)

Takže je to naozaj len a len na jej vlastnom rozhodnutí, čo je pre ňu výhodnejšie. ;)
MarcelkaT
17.04.08,08:54
Mala som takýto prípad, že mamička si chcela finančne prilepšiť.
Chobot
17.04.08,08:56
Rovnako súhlasím. Ale napr. tento spôsob vyčerpania - alebo vlastne preplatenia dovolenky medzi MD a RD je výhodné aj vtedy, ak si chce mamička trošku finančne prilepšiť. :)

Takže je to naozaj len a len na jej vlastnom rozhodnutí, čo je pre ňu výhodnejšie. ;)

mimotemy

Poliak predával na trhu jed na mole. Pýtal sa ho ujco, že ako to funguje. Poliak, že "Pan chyti molu, da tabletku mole zjesť a mola kaput."

Ujco, že veď keď už tú molu chytí, môže ju aj rovno zabiť, nie? Poliak na to :"Tak še da i tak še da." :D
MarcelkaT
22.04.08,14:53
Nástup na MD 28.11.2007. Nárok na dovolenku za rok 2007 mala 20 dní a po odpočítaní čerpania a rizik. tehotenstvo jej ostalo 11 dní. Na koľko dní dovolenky má nárok v roku 2008? Ja si myslím že 20 dní plus 11 dní z roku 2007. Po MD nastupi na rodičovskú dovolenku. Dov.za rok 2008 sa jej potom bude krátiť takto: za 100 dní o 1/12 a potom za každých 21 dní tiež o 1/12.Ak sa mylím prosím opravte má. Ďakujem.
veronikasad
21.05.08,14:52
Nástup na MD 28.11.2007. Nárok na dovolenku za rok 2007 mala 20 dní a po odpočítaní čerpania a rizik. tehotenstvo jej ostalo 11 dní. Na koľko dní dovolenky má nárok v roku 2008? Ja si myslím že 20 dní plus 11 dní z roku 2007. Po MD nastupi na rodičovskú dovolenku. Dov.za rok 2008 sa jej potom bude krátiť takto: za 100 dní o 1/12 a potom za každých 21 dní tiež o 1/12.Ak sa mylím prosím opravte má. Ďakujem.
Z údajov, ktoré uvádzaš, je zrejmé, že v roku 2008 "odpracuje" 60 dní /materská sa považuje za odpracovanú dobu/, preto jej vznikne nárok na dovolenku za kal. rok. Postup pri krátení D je správny, ale len za dni čerpania rodičovskej dovolenky /neprepočítavala som, tvoj výpočet, ale od júla do decembra je viac ako 100 prac. dní, teda nejaké krátenie tam bude/

--------
Veronika
bugy11
03.07.08,12:42
Dobry den, ako je to v tomto pripade? Mazelka nastupila na matersku dovolenku 15.11.2005 do 29.05.2006 potom bola na rodicovskej dovolenke a teraz je opat na materskej dovolenke od 19.01.2008, kedze mame dalsie babo. Materska dovolenka jej konci 2.8.2008. Moze si medzi MD a RD vybrat dovolenku? Na kolko dni dovolenky ma narok? Je to dovolenka za cca 2,5 roka, alebo len dovolenka za jeden rok? Ak by si vybrala dovolenku teraz medzi MD a RD a bola by na RD do 3 rokov dietata, bude mat po nastupe do prace opat narok na dovolenku za 2,5 roka, ktoreho bola na RD? Viem, ze je to vela otazok a vopred dakujem za radu.
brčko
03.07.08,13:55
Dobry den, ako je to v tomto pripade? Mazelka nastupila na matersku dovolenku 15.11.2005 do 29.05.2006 potom bola na rodicovskej dovolenke a teraz je opat na materskej dovolenke od 19.01.2008, kedze mame dalsie babo. Materska dovolenka jej konci 2.8.2008. Moze si medzi MD a RD vybrat dovolenku? ak s tým bude zamestnávatel súhlasiť, áno Na kolko dni dovolenky ma narok? Je to dovolenka za cca 2,5 roka, alebo len dovolenka za jeden rok? dovolenka sa ráta na každý kalend.rok osobitne, podla toho či splní určité odprac, neodpr. dni ... Ak by si vybrala dovolenku teraz medzi MD a RD a bola by na RD do 3 rokov dietata, bude mat po nastupe do prace opat narok na dovolenku za 2,5 roka, ktoreho bola na RD? za dni RD nevzniká nárok na dovolenku, len za dni odpracované, napr. dni faktickej práce, čerpania dovolenky a materskej dovolenky + sviatky pripadajúce na prac.dni v tomto období Viem, ze je to vela otazok a vopred dakujem za radu.

Za r.2005
- ak jej trval jej PP celý kalendárny rok a
- mala neodpracovaných maximálne 99dní (neodpracované sú napr. dni PN),
mala nárok na dovolenku za celý rok bez krátenia.
Za r.2006 http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2006 odpracovala obdobie od 1.1.do 29.5.06 vdaka MD 106dní, čo je viac ako 60, takže má nárok na celoročnú dovolenku krátenú podla počtu neodprac.dní, ktorých je 260 (za celý r.2006) - 106 (odpracované) = 154dní neodpracovaných. Takže za prvých 100 sa kráti dovolenka o 1/12-tinu a za každých dalších 22 o dalšiu 1/12-tinu, spolu krátenie od 3/12-tiny za 100+22+22dní
Za r.2006 má nárok na 9/12-tin celoročnej dovolenky
za r.2007 nemá nárok na dovolenku
Za r.2008 http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2008 odpracuje vdaka čerpaniu MD v období od 19.1. do 2.8.08 spolu 140dní (nerátam prípadné čerpanie dovolenky, to by bolo treba potom prerátať, lebo aj to sú dni odpracované!!!), takže podmienka min.60 odpracovaných dní je splnená, preto treba rátať dni neodpracované t.j. 262 (za celý rok 2008) - 140 (odpracovaných MD) = 122dní neodpracovaných. Od r.2007 už platila novela ZP, krátenie za každých nie 22 ale 21dní, takže sa jej bude celoročná dovolenka krátiť o 2/12-tiny za 100+21dní,
Takže
- ak bude trvať PP celý rok 2008 a
- bude mať neodpracovaných 122dní,
bude mať nárok na 10/12-tin celoročnej dovolenky za rok 2008.

Tak dúfam, že ste uviedol presné dátumy a ja som sa nesekla. Prerátajte si to podla priložených kalendárov. :)
Vikt
15.07.08,10:45
Ja len prosim o odsuhlasenie mojho vypoctu - ked som spravne pochopila predchadzajuce prispevky.
Odpracovane od 1.1.08-20.10.08, nastup na MD od 21.10.08-21.4.09, od 22.4.09 -31.12.09 /182 pracovnych dni t.j. 4/12 naroku dole/ na RD.
Narok na dovolenku za r.07 20 dni + za r.08 13 dni (20/12x4 =7 dní kratenie) - je tento vypocet spravny?
A ako by sa potom pocital narok na dovol. v pripade, ze PP sa skonci 30.9.08 a zalozi sa novy PP v tej istej firme od 1.10.08 s tym istym nastupom na MD a RD /z dovodu ziskania max. moznej materskej/. PP by bol na neurcity cas.
brčko
15.07.08,12:02
Ja len prosim o odsuhlasenie mojho vypoctu - ked som spravne pochopila predchadzajuce prispevky.
Odpracovane od 1.1.08-20.10.08, nastup na MD od 21.10.08-21.4.09 (len 183dní?, obvyklý nárok je 28týžtnov t.j. do 4.5.09, od 22.4.09 -31.12.09 /182 ak od 5.5.09-31.12.09, tak 173dní, takže krátenie ostáva bez zmeny o 4/12-tiny pracovnych dni t.j. 4/12 naroku dole/ na RD.
Narok na dovolenku za r.07 20 dni + za r.08 13 dni (20/12x4 =7 dní kratenie možno krátenie o 6,5dna, zaokrúhlovanie myslím nie je presne stanovené) - je tento vypocet spravny?
A ako by sa potom pocital narok na dovol. v pripade, ze PP sa skonci 30.9.08 a zalozi sa novy PP v tej istej firme od 1.10.08 s tym istym nastupom na MD a RD /z dovodu ziskania max. moznej materskej/. PP by bol na neurcity cas.

podla mna, v tomto konkrétnom prípade, bude mať nárok na dovolenku v sumáre na 12/12-tin celoročnej dovolenky, lebo je splnená podmienka nepretržitého trvania PP podla § 110 ods.2 + § 101 ZP a aj keby sa jej rátala pomerná časť dovolenky z každého PP zvlášť podla § 102 ZP, tak by mala nárok na 9/12-tin + 3/12-tiny.
sixtinka
15.07.08,18:04
mimotemy skoncenie rodicovskej:
prepacte, ze vam sem vstupujem, ale nechcem zakladat novu temu.

ako je to prosim s ukoncenim RD? dieta dovrsi 3 roky 20.8.2008. mamicka je zamestanec na plny uvazok a chce sa vratit do zamestnania. kedy ma nastupit? je mozne poziadat o 3/4 uvazok, 6 hodin denne? ako to bude s odvodmi?
dakujem vopred za kazdu odpoved.
Tweety
15.07.08,18:06
mimotemy skoncenie rodicovskej:
prepacte, ze vam sem vstupujem, ale nechcem zakladat novu temu.

ako je to prosim s ukoncenim RD? dieta dovrsi 3 roky 20.8.2008. mamicka je zamestanec na plny uvazok a chce sa vratit do zamestnania. kedy ma nastupit? je mozne poziadat o 3/4 uvazok, 6 hodin denne? ako to bude s odvodmi?
dakujem vopred za kazdu odpoved.
Hocikedy, aj pred dátumom skončenia RD, čo je 20.8.08. O 3/4 uv. môže požiadať, odvody budú klasické, z jej VZ.
Modroocko
15.07.08,18:33
Dobry den, prosim vas co musi mamicka urobit ked ukonci MD a zacina RD? Vyplyvaju jej z toho nejake povinnosti, co vs musi urobit? Musi zaciatie RD nahlasit na UPSVaR pripadne na nejakom urade?
Ako je to ked ked skonci MD, nasledne bude cerpat dovolenku u zamestnavatela a potom nastupy na RD. Moze na RD nastupit az po cerpani dovolenky? Dakujem

Ja si len dovolím pripomenúť jedno odporúčanie (ani nie tak povinnosť). Po ukončení MD a nástupe na RD nahlasuje totiž zamestnávateľ do sociálnej poisťovne prerušenie poistenia pre konkrétnu zamestnankyňu - mamičku. Ak chce táto žena mať zabezpečené, aby aj počas RD bolo za ňu platené poistné na dôchodkové poistenie, odporúčam jej, aby sa sama šla prihlásiť do sociálnej poisťovne ako osoba na RD, za ktorú platí poistenie štát. Inak jej utekajú cenné dni (a v prípade osoby zapojenej do 2. dôchodkového piliera aj cenné peniaze na jej vlastný dôchodkový účet).