Katka0208
16.04.08,08:23
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom rekonštrukcie firemných priestorov. Švagor dostal od mesta priestory na prenájom, teda má s mestom uzatvorenú nájomnú zmluvu. Priestory ale boli v hroznom stave, podlaha sa podobala na Vysoké tatry, raz hore, raz dole atd. Chcem sa teda opýtať či si môže dať do výdavkov výdaje na rekonštrukciu ? Ja si myslím, že môže. Veď to súvisí s dosahovaním príjmov. Ale iná pani účtovníčka mu povedala, že ak nemá v zmluve s mestom napísané, že môže rekonštruovať alebo niečo také, tak že si to vraj nemôže dať do výdavkov. Teraz ma to zmiatlo. Čo vy na to? PS: a čo také žalúzie na okná alebo umývadlo? Ja by som to tam tiež šupla. Hm...? Ďakujem Vám :)
Dav
16.04.08,06:37
Pokiaľ má v zmluve o nájme, že môže robiť opravy, je všetko v poriadku. Vtedy treba len rozlišovať, či ide o opravu , alebo technické zhodnotenie. Pokiaľ opravy nemá podchytené v zmluve, ani sa nedá urobiť dodatok, a opravy sú nevyhnutné, doporučila by som urobiť fotodokumentáciu priestorov pred opravou. Náklady na opravu súvisia s dosiahnutím príjmu, a pokiaľ by nešlo o výrazné sumy, myslím, že by prešli aj na DÚ. Žalúzie by som tiež posúdila ako VOZD. Dlážka - bola tam, čiže ide o opravu.Umývadlo - ide o výmenu, alebo o nové -to už je techn. zhodnotenie.O aký druh prevádzky ide a na akú dobu je uzatvorený nájom?
Jara
16.04.08,06:37
Ak sú to výdavky do 30 tis. tak by som to dala do opráv.
Katka0208
16.04.08,06:45
Doplním, že ide o reklamné štúdio a zmluva je tuším na 5 rokov
Katka0208
17.04.08,07:59
Zase som sa dozvedela niečo nové. Ďakujem Vám za odpovede