renka104
16.04.08,09:24
potrebovala by som poradit manzel zalozil s.r.o .Ma sa vo svojej spolocnosti zamestnat ako zamestnanec na trvali pomer ,dohodu ,alebo si ma otvorit zivnost (ale podnikal by v rovnakej cinnosti ako spolocnost).Co by pre neho bolo najvyhodnejsie ,aby nemal vysoke odvody?
Daxis
16.04.08,08:28
Ahoj. Pokiaľ chce platiť čo najmenej do štátnej kasy, je jedno elegantné riešenie (a hlavne legálne). Zaeviduje sa v poisťovniach ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (samoplatca) a bude odvádzať povinné platby z minimálnej mzdy. Pre s.r.o. bude vykonávať činnosti z pozície konateľa bez nároku na finančné ohodnotenie. Nebude si dávať plat, ale aby mal aj nejaký príjem, musí na služobné účely používať súkromné vozidlo a preplácať si cestovné (kilometrovné, náhrady za PHM a stravné) - cesťáky si samozrejme musí písať, aby bolo podľačoho účtovať. Mne to takto funguje a daňový úrad mi na to nič nenamietal, mám to odkonzultované aj s právnikom.
Zoltán Kovács
16.04.08,09:45
potrebovala by som poradit manzel zalozil s.r.o .Ma sa vo svojej spolocnosti zamestnat ako zamestnanec na trvali pomer ,dohodu ,alebo si ma otvorit zivnost (ale podnikal by v rovnakej cinnosti ako spolocnost).Co by pre neho bolo najvyhodnejsie ,aby nemal vysoke odvody?


Ahoj. Pokiaľ chce platiť čo najmenej do štátnej kasy, je jedno elegantné riešenie (a hlavne legálne). Zaeviduje sa v poisťovniach ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (samoplatca) a bude odvádzať povinné platby z minimálnej mzdy. Pre s.r.o. bude vykonávať činnosti z pozície konateľa bez nároku na finančné ohodnotenie. Nebude si dávať plat, ale aby mal aj nejaký príjem, musí na služobné účely používať súkromné vozidlo a preplácať si cestovné (kilometrovné, náhrady za PHM a stravné) - cesťáky si samozrejme musí písať, aby bolo podľačoho účtovať. Mne to takto funguje a daňový úrad mi na to nič nenamietal, mám to odkonzultované aj s právnikom.

Riešenie čo ponúka Daxis je naozaj elegantné.

Osobne ale túto problematiku by som vnímal trošku v širšom kontexte. A to zdôvodu neskoršieho dopadu platenia minimálnych odvodov na dôchodkové zabezpečenie.

Treba pouvažovať či manžel je už v preddôchodkovom veku alebo "ešte má čas" nad dôchodkom si lámať hlavu.

Zivnosť nie je potrebná, ako bolo písané vyššie. Konateľ je menovaný zakladateľsko listinou, a teda nepotebuje pracovno-právny vzťah k spoločnosti na to aby mohol vykonávať funkciu konateľa. Na druhej strane, ak nie je z iného titulu zdravotne poistený (zamestnanie v inej firme, szčo...) tak bude povinný platiť zdravotné poistenie. Či ako samoplatiteľ alebo cez svoju s.r.o. Totiž platby samoplatiteľa nie sú nákladom spoločnosti. Ale keby si každý mesiac vyplácal konateľskú odmenu, tak odvodová povinnosť je iba voči zdravotnej poisťovni (do SP sa neplatí nič). A samozrejme daň, ktorú si môže na konci roka podaním DP vyžiadať späť (uplatní si nezdaniteľnú čiastku, ktorú z konateľskej odmeny nemôže, nakoľko nejedná sa o prac.pravny vzťah).

Preto si treba zvážiť pre a proti.
Denda
16.04.08,10:00
A samozrejme daň, ktorú si môže na konci roka podaním DP vyžiadať späť (uplatní si nezdaniteľnú čiastku, ktorú z konateľskej odmeny nemôže, nakoľko nejedná sa o prac.pravny vzťah).

Preto si treba zvážiť pre a proti.
Aj v jeho prípade, je možné uplatniť si nezdaniteľnú čiastku počas obdobia poberania odmeny u platiteľa dane.
renka104
16.04.08,10:02
manzel ma do dochodku daleko takze nad tym este neuvazuje ,zatial si plati zdravotnu poistku ako samoplatca.
Zoltán Kovács
16.04.08,10:11
Aj v jeho prípade, je možné uplatniť si nezdaniteľnú čiastku počas obdobia poberania odmeny u platiteľa dane.

Ďakujem za opravu. Takže podpísať vyhlásenie a keď odmena je do NČ sa daň neplatí. ;)
pivko
24.04.08,13:23
Má zmysel platiť odvody z min.mzdy ako konateľ s.r.o. keď už mám splnenú podmienku odpracovania 15 rokov?Tak či tak budem mať rovnaký min.dochodok .Alebo sa mýlim?
Zoltán Kovács
24.04.08,13:39
Má zmysel platiť odvody z min.mzdy ako konateľ s.r.o. keď už mám splnenú podmienku odpracovania 15 rokov?Tak či tak budem mať rovnaký min.dochodok .Alebo sa mýlim?

Podľa veku máš do dôchodku ešte dobrých 20 rokov. Ak sa nemýlim, tak dôchodok sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledných 20 rokov pred dôchodkom. Nebudeš platiť, nebudeš mať vymeriavacie základy.

Ak sa mýlim opravte ma.
pivko
24.04.08,14:55
Podľa veku máš do dôchodku ešte dobrých 20 rokov. Ak sa nemýlim, tak dôchodok sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledných 20 rokov pred dôchodkom. Nebudeš platiť, nebudeš mať vymeriavacie základy.

Ak sa mýlim opravte ma.
Je to naozaj tak?:mad:potvrdí to ešte niekto?
Vopred ďakujem.
pivko
25.04.08,04:18
Je to naozaj tak?:mad:potvrdí to ešte niekto?
Vopred ďakujem.
Tak že nikto nemá iný názor?Tak to som z toho :(
cactus
25.04.08,06:46
Tak že nikto nemá iný názor?Tak to som z toho :(
potvrdzujem, čo napísal Zolee
robin78
25.04.08,07:02
Ohladom toho platenia odvodov ja som skor zastanca, aby si clovek na ten dochodok nasetril sam, a ten "dochodok" bude neporovnatelne lepsi, ako ked to bude davat do toho "deraveho kybla", kde sa to vsetko straca. Cize v tomto pripade radsej nebyt zamestnany vo svojej spolocnosti, platit si len zdravotne a odkladat si na dochodok sam, t.j. nejake investovanie, sporenie, zivotne poistenie, atd...
cactus
25.04.08,07:07
Ohladom toho platenia odvodov ja som skor zastanca, aby si clovek na ten dochodok nasetril sam, a ten "dochodok" bude neporovnatelne lepsi, ako ked to bude davat do toho "deraveho kybla", kde sa to vsetko straca. Cize v tomto pripade radsej nebyt zamestnany vo svojej spolocnosti, platit si len zdravotne a odkladat si na dochodok sam, t.j. nejake investovanie, sporenie, zivotne poistenie, atd...

to by bolo všetko pekné, keby každý bol iniciatívny v podnikaní, pretože nie každý má na to "bunky", ako sa hovorí, a nie každý má aj možností... a tých "ale" by bolo...

a niekto je aj rád zamestnaný
robin78
25.04.08,07:15
to by bolo všetko pekné, keby každý bol iniciatívny v podnikaní, pretože nie každý má na to "bunky", ako sa hovorí, a nie každý má aj možností... a tých "ale" by bolo...

a niekto je aj rád zamestnaný

suhlasim, zamestnanci proste nemaju sancu sa z tych odvodov nejako vykrutit a sporit si sami... ale tu v teme sa renka104 rozhoduje, ze ci sa zamestnat vo vlastnej sro, alebo nie, takze ked je moznost volby tak prakticky niet z coho vyberat :D
pivko
25.04.08,08:15
Tak že ešte raz
Mám do dochodku cca 20 rokov
Pretanem teraz platiť odvody do soc.poisťovne
Doteraz mám odpracovaných cca 20 rokov - odvody vačsinou z min.mzdy
Dostanem nejaký dochodok???Alebo nedostanem nič???
Aky by bol rozdiel cca v tom čo dostanem/ak dostanem/ ak neplatím ,alebo ak platím???/samozrejme že dnes ,lebo asi nikto nevie aké budú dochodky o 20 rokov/
danielko
25.05.08,16:49
Prosím Vás o radu:

Prednášajúci nám na jednej prednáške povedal, že od roku 2005 musí mať konateľ s sro-čkou uzavretý pracovno-právny vzťah. Prosím o radu, podľa ktorého § a zákona to takto má byť. Určite sa na to bude pýtať na skúške.

Ďakujem Vám za radu.
Jozef Mihál
25.05.08,17:21
Nesúhlasím. Konateľ nemusí mať s s.r.o. uzatvorený pracovno-právny vzťah.

Ale ak pre s.r.o. vykonáva prácu inú, ako len výkon funkcie konateľa, tak samozrejme ak ide o závislú prácu a nie je súčasne spoločníkom danej s.r.o., má mať v súlade so Zákonníkom práce uzatvorený PP vzťah - pracovný pomer, prípadne niektorú z dohôd o práci mimo PP.
danielko
26.05.08,05:25
Ďakujem za radu, konateľ je súčasne aj spoločníkom s.r.o.
Podľa prednášajúceho musí byť konateľ v prac. pomere kvôli odvodom do SP. :confused:

mimotemyUž som si myslela, že som v prípade konateľov pochybila ja. Našťastie, mýlne informácie má tento prednášajúci.
Teda aj toto je jedným z príkladov, čo nás učia na VŠ. Ja som, našťastie, externistka, ale čo potom denní študenti? Naozaj je na mieste otázka : "Čo Vás v tej škole učia" s malou úpravou "kto Vás v tej škole učí".
Samozrejme, česť výnimkam.
Jozef Mihál
26.05.08,05:39
Prednášateľ je zrejme (citovo) naviazaný na Sociálnu poisťovňu. Len a len z úcty ku konkurencií sa ďalej vyjadrovať nebudem.
danielko
26.05.08,06:02
:D ostáva mi len súhlasiť.

Janette
avipe
30.05.08,10:44
Chcela by som ešte jednu doplňujúcu otázku, keby ako konateľ dostával mesačne odmenu konateľa, mohol by používať firemné auto prípadne mobilný telefón?
KEJKA
30.05.08,10:58
Chcela by som ešte jednu doplňujúcu otázku, keby ako konateľ dostával mesačne odmenu konateľa, mohol by používať firemné auto prípadne mobilný telefón?
aj keby nedostával..........
:D
avipe
30.05.08,11:06
Takže bolo by to čisté. Ďakujem za odpoveď. Myslela som, že sa to týka len ak by bol konateľ súčasne zamestnancom.
jani73
04.06.08,10:40
Dobrý deň, chcem sa len ujistiť, SZČO založil s.r.o. a ako konateľ jednoosobovej s.r.o. používa na každodennú prácu dodávku zahrnutú do majetku spoločnosti,na základe zmluvy o výkone funkcie,má vyplacanú odmenu, je zaregistrovaný v ZP a v ScP ako dobrovolne poistený, mesačne. Podľa zákona o cestovných náhradách si myslím, že má nárok na stravné lístky. Môže si za všetky odpracované dni v mesiaci naraz vyúčtovať stravné?
Za poskytované služby vystavuje faktúry, stravné vyúčtuje cez cestovný príkaz? Je to tak správne?
Denda
04.06.08,11:27
Dobrý deň, chcem sa len ujistiť, SZČO založil s.r.o. a ako konateľ jednoosobovej s.r.o. používa na každodennú prácu dodávku zahrnutú do majetku spoločnosti,na základe zmluvy o výkone funkcie,má vyplacanú odmenu, je zaregistrovaný v ZP a v ScP ako dobrovolne poistený, mesačne. Podľa zákona o cestovných náhradách si myslím, že má nárok na stravné lístky. Môže si za všetky odpracované dni v mesiaci naraz vyúčtovať stravné?
Za poskytované služby vystavuje faktúry, stravné vyúčtuje cez cestovný príkaz? Je to tak správne?
Čo si fakturuje ako SZČO? práce ktoré nevykonáva ako zamestnanec v spoločnosti a chce si vyúčtovať diéty podľa Zákona o cestovných náhradách?
Milan Benka
04.06.08,11:34
Dobrý deň, chcem sa len ujistiť, SZČO založil s.r.o. a ako konateľ jednoosobovej s.r.o. používa na každodennú prácu dodávku zahrnutú do majetku spoločnosti,na základe zmluvy o výkone funkcie,má vyplacanú odmenu, je zaregistrovaný v ZP a v ScP ako dobrovolne poistený, mesačne. Podľa zákona o cestovných náhradách si myslím, že má nárok na stravné lístky. Môže si za všetky odpracované dni v mesiaci naraz vyúčtovať stravné?
Za poskytované služby vystavuje faktúry, stravné vyúčtuje cez cestovný príkaz? Je to tak správne?

Zákon o cest náhradach hovorí o nároku na stravné, o nároku na stravné lístky hovorí zákonník práce.

Myslím, že v prvom rade si musíte urobiť poriadok v pojmoch.
Následne nemiešať prácu konateľa so zmluvne dodávanými službami.
Ďalej mám taký jemnučký pocit, že kompenzujete náklady a výnosy, čo zákon o účtovníctve nepripúšťa.
Je potrebné najprv urobiť poriadok vo vzťahoch a činnostiach SZČO vs SRO, až potom riešiť ostatné nároky.
jani73
05.06.08,11:08
Prepáčte, zle som sa vyjadrila, samozrejme išlo o stravné. Nejde mi teraz o kompenzovanie príjmov a nákladov. Potrebujem si len ujistiť niekolko vecí v ktorých nemám jasno.

Aby som to upresnila, manžel ako SZČO fakturoval svojim obchodným partnerom za služby- za prepravu tovaru. Teraz prechádza na sro-čku, živnosť chce pozastaviť, po uhradení všetkých pohľadávok zo živnosti do konca mesiaca. Záväzky má vysporiadané. MV, ktoré bolo v majetku živnosti predal do založenej sro a prepísal ho aj na inšpektoráte. Tú istú prácu vykonáva sám ibaže pod hlavičkou s.r.o.
Za vykonanú službu vystaví fa už za sro. Ako je to potom s konateľom, ktorý
je podľa zmluvy konateľa o výkone funkcie, tým je braný ako zamestnanec, má stanovenú mesačnú odmenu, podpísané vyhlásenie, platí odvody do ZP (4 %konat. + 10 % s.r.o.)+ preddavkovú daň, pri prac. ceste má nárok na stravné. Myslela som, že aj konateľ teda keď je na zmluvu a je braný ako zamestnanec jeho každodenné jazdy sú brané ako služobné a tým by mal nárok na to stravné. Pokiaľ sa mýlim prosím opravte ma.
Prečítala som množstvo príspevkov, ale čím viac čítam, tak mám z toho guláš, čo sa týka konateľa na zmluvu ( povinnosti, ale aj nárok).

Ešte prosím vás o radu, ako SZČO si kupoval na 3 mesiace stravné lístky v hodnote 89,- Sk a po skončení mesiaca si podľa počtu odpracovaných dní zaúčtoval. Zostalo mu niekolko stravných lístkov, ktoré nemôže zaúčtovať má ich naviac v majetku živnosti ako ceniny, čo sa dá s nimi robiť, predať?
Ďakujem všetkým za príspevky
Denda
05.06.08,11:22
Prepáčte, zle som sa vyjadrila, samozrejme išlo o stravné. Nejde mi teraz o kompenzovanie príjmov a nákladov. Potrebujem si len ujistiť niekolko vecí v ktorých nemám jasno.

Aby som to upresnila, manžel ako SZČO fakturoval svojim obchodným partnerom za služby- za prepravu tovaru. Teraz prechádza na sro-čku, živnosť chce pozastaviť, po uhradení všetkých pohľadávok zo živnosti do konca mesiaca. Záväzky má vysporiadané. MV, ktoré bolo v majetku živnosti predal do založenej sro a prepísal ho aj na inšpektoráte. Tú istú prácu vykonáva sám ibaže pod hlavičkou s.r.o.
Za vykonanú službu vystaví fa už za sro. Ako je to potom s konateľom, ktorý
je podľa zmluvy konateľa o výkone funkcie, tým je braný ako zamestnanec, má stanovenú mesačnú odmenu, podpísané vyhlásenie, platí odvody do ZP (4 %konat. + 10 % s.r.o.)+ preddavkovú daň, pri prac. ceste má nárok na stravné. Myslela som, že aj konateľ teda keď je na zmluvu a je braný ako zamestnanec jeho každodenné jazdy sú brané ako služobné a tým by mal nárok na to stravné. Pokiaľ sa mýlim prosím opravte ma.
Prečítala som množstvo príspevkov, ale čím viac čítam, tak mám z toho guláš, čo sa týka konateľa na zmluvu ( povinnosti, ale aj nárok).

V prípade, že konateľ nemá s firmou uzatvorený pracovnoprávny vzťah podľa Zákonníka práce, môže mať nároky podľa Zákona o cestovných náhradách spojené len s výkonom funkcie konateľa. Za zamestnanca sa považuje len z hľadiska Zákona o dani z príjmov.
Prikladám Vám usmernenie z drsr - prečítajte si ho, je zrozumiteľné.
Denda
05.06.08,11:23
Ešte prosím vás o radu, ako SZČO si kupoval na 3 mesiace stravné lístky v hodnote 89,- Sk a po skončení mesiaca si podľa počtu odpracovaných dní zaúčtoval. Zostalo mu niekolko stravných lístkov, ktoré nemôže zaúčtovať má ich naviac v majetku živnosti ako ceniny, čo sa dá s nimi robiť, predať?
Ďakujem všetkým za príspevky
Môže si ich vydať na osobnú spotrebu.
liba2
05.06.08,11:25
Ešte prosím vás o radu, ako SZČO si kupoval na 3 mesiace stravné lístky v hodnote 89,- Sk a po skončení mesiaca si podľa počtu odpracovaných dní zaúčtoval. Zostalo mu niekolko stravných lístkov, ktoré nemôže zaúčtovať má ich naviac v majetku živnosti ako ceniny, čo sa dá s nimi robiť, predať?
Ďakujem všetkým za príspevkySL predsa môže použiť v jedálni - len si ich nemôže uplatniť ako VOZD.
Ak ide o väčší počet , môže sa pokúsiť ich vrátiť tam kde ich kúpil (ale načo?).
jani73
05.06.08,11:30
Ďakujem
katkastr
10.06.08,12:13
mám na Vás jednu otázku :D

môže sa konateľ, ktorý ma so svojou s.r.o. podpísanú pracovnú zmluvu a teda je zamestnancom vzdať nároku na stravné lístky ?? nieje to v rozpore zo Zákonníkom práce ?
KEJKA
10.06.08,14:41
sro je samostatný právny subjekt a je povinný dodržiavať zákony voči všetkým svopjim zamestnancom bez rozdielu.
Minimálne musí mať uzatvorenú zmluvu - zabezpeiť nejakou formou stravovanie.
Je na zamestnancovi, či túto možnosť využije, alebo nie.
Tinika
22.06.08,12:08
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v tomto: konateľ s.r.o. má súčasne aj živnosť, ako konateľ môže dostávať odmenu aj každý mesiac? Z tejto odmeny sa platí ZP 14% ( 4 konateľ a 10 s.r.o.) a ako je to z daňou? Do daňového priznania sa neudáva. Takže je to príjem zrazený zrážkou dane podľa §43? Treba sa nejak prihlásiť na daňovom úrade, alebo len platiť? Ďakujem za rady.
liba2
22.06.08,14:13
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v tomto: konateľ s.r.o. má súčasne aj živnosť, ako konateľ môže dostávať odmenu aj každý mesiac? Z tejto odmeny sa platí ZP 14% ( 4 konateľ a 10 s.r.o.) a ako je to z daňou? Do daňového priznania sa neudáva. Takže je to príjem zrazený zrážkou dane podľa §43? Treba sa nejak prihlásiť na daňovom úrade, alebo len platiť? Ďakujem za rady.Konateľská odmena je príjem zo závislej činnosti. Odvody do ZP uvádzaš správne. Zrážková daň sa uplatňuje vtedy, ak ide o príjem brutto do 5000 Sk a zamestnanec neuplatňuje u tohto zamestnávateľa 1/12 odpočítateľnej čiastky. Konateľská odmena môže byť vyplatená v mesačných intervaloch , ale aj štvrťročne alebo raz za rok - postupuje sa podľa toho čo je dohodnuté v zmluve o výkone funkcie.
Zamestnávateľ je povinný sa registrovať na DU ako platiteľ dane zo závislej činnosti, ďalej v príslušnej ZP (podľa konateľa); ďalej prihlásiť konateľa... pozri si v príslušnej téme na porade kde sa toto rieši. Postupuješ ako u zamestnanca.
Predpokladám, že tento človek aj vykonáva činnosť ako SZČO, teda bude mať povinnosť podať daňové priznanie ako FO, kde uvedie aj príjmy z konateľskej zmluvy, a v tomto priznaní si uplatní aj odpočítateľnú čiastku.
Ale môže to byť aj inak; zadanie obsahuje otázky z viacerých okruhov a súčasne nie sú uvedené podrobnejšie informácie, takže treba si ich doplniť aj z iných súvisiacich tém na porade.sk :)
ekovm
24.06.08,13:52
Prosím o radu, ako je to u konateľa, ktorý je zamestnaný v1 firme a zároveň v 2 firme má poberať odmenu konateľa raz za 1/2roka .Odmena je schválená v EUR. Čo sa odvádza?
Zoltán Kovács
24.06.08,14:00
Prosím o radu, ako je to u konateľa, ktorý je zamestnaný v1 firme a zároveň v 2 firme má poberať odmenu konateľa raz za 1/2roka .Odmena je schválená v EUR. Čo sa odvádza?

Z konateľskej odmeny sa odvádza zdrav.poistenie a daň.
Tinika
25.06.08,15:07
Z konateľskej odmeny sa odvádza zdrav.poistenie a daň.

Môžem sa spýtať? Tá daň je daň zrazená zrážkou a neuvádza sa v daňovom priznaní, alebo sa normálne podáva DP a kde sa uvádza príjem konateľa? Ďakujem
Zoltán Kovács
25.06.08,15:29
Môžem sa spýtať? Tá daň je daň zrazená zrážkou a neuvádza sa v daňovom priznaní, alebo sa normálne podáva DP a kde sa uvádza príjem konateľa? Ďakujem

Z hľadiska zákona o dani z príjmov je to príjem zo závislej činnosti, teda podľa §5 ZoDP. Či zrážková alebo preddavková daň podľa výšky odmeny. Do 5 tisíc brutto zrážková (v tom prípade sa nemusí uvádzať v DP), a nad 5 tisíc brutto preddavková, ktorá sa musí vysporiadať v rámci DP.
AMM
08.07.08,10:33
Neviete mi poradit: Konatel sro sa chce zamestanat vo svojej sro ako riaditel. Uzavrie pracovnu zmluvu, pripadne manazersku alebo nejaku inu?
Zoltán Kovács
08.07.08,10:35
Neviete mi poradit: Konatel sro sa chce zamestanat vo svojej sro ako riaditel. Uzavrie pracovnu zmluvu, pripadne manazersku alebo nejaku inu?

Uzavrieť klasickú prac.zmluvu, v ktorej bude uvedená funkcia, resp. vymedzenie pracovnej náplne.
AMM
08.07.08,10:36
Dakujem!
Evinka73
04.08.08,14:54
Ak je spoločník s.r.o. aj konateľom a aj má s s.r.o. uzavretú pracovnú zmluvua neberie žiadnú odmenu za výkon konateľa, tak odvádza poistné ako riadný zamestnanec. Ale ako si môže odvod napr. na dôchodkové zvýšiť,aby jeho dôchodok bol vyšší. Majiteľ počuj túto informáciu v médiach , že ak je v s.r.o. zamestnaný ako zamestnanec môže mať dôchodok vyšší až o 1.300,-- Sk ako živnostník a teraz sa ma nato pýta. Neviem reagovať. Pomôže mi niekto? Čudné, že zatiaľ som sa tu stretla iba s reakciou ako znížiť odvody a neplatiť a môj šéf chce platiť, aby mal v dôchodku viac... Je to normálne?
Ajuška
04.08.08,15:05
Ak je spoločník s.r.o. aj konateľom a aj má s s.r.o. uzavretú pracovnú zmluvua neberie žiadnú odmenu za výkon konateľa, tak odvádza poistné ako riadný zamestnanec. Ale ako si môže odvod napr. na dôchodkové zvýšiť,aby jeho dôchodok bol vyšší. Majiteľ počuj túto informáciu v médiach , že ak je v s.r.o. zamestnaný ako zamestnanec môže mať dôchodok vyšší až o 1.300,-- Sk ako živnostník a teraz sa ma nato pýta. Neviem reagovať. Pomôže mi niekto? Čudné, že zatiaľ som sa tu stretla iba s reakciou ako znížiť odvody a neplatiť a môj šéf chce platiť, aby mal v dôchodku viac... Je to normálne?

Ako prvé mi zišlo na um... živnostníkovi výšku odvodov určuje základ dane z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia (nemôže platiť ani menej, ani viac). Konateľovi výšku odvodov určuje síce taktiež základ dane, ale z mesačnej mzdy - ak je vo svojej s.r.o. na pracovnú zmluvu. On (alebo VZ) predsa určuje výšku svojej mesačnej mzdy... takže ak chce platiť vyššie odvody, musí si primerane "zvýšiť" plat...:rolleyes:...
cactus
04.08.08,15:15
Ak je spoločník s.r.o. aj konateľom a aj má s s.r.o. uzavretú pracovnú zmluvua neberie žiadnú odmenu za výkon konateľa, tak odvádza poistné ako riadný zamestnanec. Ale ako si môže odvod napr. na dôchodkové zvýšiť,aby jeho dôchodok bol vyšší. Majiteľ počuj túto informáciu v médiach , že ak je v s.r.o. zamestnaný ako zamestnanec môže mať dôchodok vyšší až o 1.300,-- Sk ako živnostník a teraz sa ma nato pýta. Neviem reagovať. Pomôže mi niekto? Čudné, že zatiaľ som sa tu stretla iba s reakciou ako znížiť odvody a neplatiť a môj šéf chce platiť, aby mal v dôchodku viac... Je to normálne?


Ako prvé mi zišlo na um... živnostníkovi výšku odvodov určuje základ dane z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia (nemôže platiť ani menej, ani viac). Konateľovi výšku odvodov určuje síce taktiež základ dane, ale z mesačnej mzdy - ak je vo svojej s.r.o. na pracovnú zmluvu. On (alebo VZ) predsa určuje výšku svojej mesačnej mzdy... takže ak chce platiť vyššie odvody, musí si primerane "zvýšiť" plat...:rolleyes:...

alebo sa pripoistiť v 3. pilieri
Ajuška
04.08.08,15:28
alebo sa pripoistiť v 3. pilieri

...:D...jasné... len som reagovala na to, čo mohol počuť v rádiu (Jerevan?)
cactus
04.08.08,15:37
...:D...jasné... len som reagovala na to, čo mohol počuť v rádiu (Jerevan?)
ale ani nie, celkom vážne to rozoberali v TV, aj p. Mihál o tom hovoril s redaktorom, ale žiaľ, prišla som neskoro.
Zoltán Kovács
04.08.08,15:42
ale ani nie, celkom vážne to rozoberali v TV, aj p. Mihál o tom hovoril s redaktorom, ale žiaľ, prišla som neskoro.

Na ktorom kanály a v akej relácii?
cactus
04.08.08,16:05
Na ktorom kanály a v akej relácii?
Zolee, tak som to zistila, bolo to na Markíze v správach 2. 8. 2009, teraz mi to ide z archívu

http://video.markiza.sk/tv-archiv/televizne-noviny/15137
cactus
05.08.08,13:17
VTerezka
08.08.08,06:48
Zdravím ľudkovia,

prešla som si to tu všetko. Ale trápi ma jedna otázka. Konateľ v s.r.o., ktorý je zároveň 50% spoločníkom ale nevykonáva žiadnu činnosť pre spoločnosť a zároveň je SZČO. Je povinný vo vzťahu k s.r.o. sa prihlásiť ako dobrovoľný platca zdravotného a sociálneho poistenia ? Ako SZČO si svoje odvody platí, samozrejme. Ide mi len o to, že vo vzťahu k s.r.o. nie je žiadnym spôsobom aktívny. Díky moc za odpoveď.
Anja111
08.08.08,07:10
Zdravím ľudkovia,

prešla som si to tu všetko. Ale trápi ma jedna otázka. Konateľ v s.r.o., ktorý je zároveň 50% spoločníkom ale nevykonáva žiadnu činnosť pre spoločnosť a zároveň je SZČO. Je povinný vo vzťahu k s.r.o. sa prihlásiť ako dobrovoľný platca zdravotného a sociálneho poistenia ? Ako SZČO si svoje odvody platí, samozrejme. Ide mi len o to, že vo vzťahu k s.r.o. nie je žiadnym spôsobom aktívny. Díky moc za odpoveď.
Nakoľko nie je zamestnancom s.r.o. a v s.r.o nepoberá ani žiadnu odmenu, nevzniká mu povinnosť prihlásiť sa na ZP a SP...
matonni1
12.08.08,09:41
Chcem sa opýtať, môj spoločník v s.r.o. - konateľ je už starobný dôchodca. Nie náš zamestnanec, používa však MV, kde sa mu prepláca PHM na služobné účely. Má nárok aj na aj na cestovné a stravné,??? Lebo podľa mňa nemal nárok na stravné lístky, resp. stravné, keďže nie je zamestnanec. Ďakujem
Tweety
12.08.08,09:43
Chcem sa opýtať, môj spoločník v s.r.o. - konateľ je už starobný dôchodca. Nie náš zamestnanec, používa však MV, kde sa mu prepláca PHM na služobné účely. Má nárok aj na aj na cestovné a stravné,??? Lebo podľa mňa nemal nárok na stravné lístky, resp. stravné, keďže nie je zamestnanec. Ďakujem
Nárok na náhrady pri PC má. Podľa zákona o CN sa na tento účel považuje za zamestnanca.