natascha
16.04.08,09:35
Kde by som mohla kúpiť STÉVIU? Ďakujem.
Stina
16.04.08,07:43
Rastlinku možno objednať na www.kruh.sk . Objednala som ju a doručili ju do cca 2 týždňov.
gustinka
16.04.08,10:08
alebo aj na www.rastlinky.sk
nepamatam kolko to trvalo ale bola pekna a zdrava
d.
beatap
16.04.08,10:15
Môžem sa spýtať, to je bylinka? Aké je jej využitie?
Stina
16.04.08,10:45
Listy stevie obsahujú steviozid, ktorý je mnohonásobne sladší ako cukor, a pritom neškodí ani diabetikom. Túto bylinu môžeme počas roka aj trikrát zostrihnúť. Sušené lístky sa najčastejšie požívajú na sladenie čaju.
Sladká rostlina obsahujúca sladidlo necukrovej povahy 200 až 300x sladšie než cukor, je vhodná pro diabetiky, ale i na redukční diety má nulovou kalorickou hodnotu. Možno ji používat v čerstvém nebo sušeném stavu.
gustinka
17.04.08,12:48
na vyuzitie podobna stevii je aj rastlinka Lípia sladka (aztecky cukor) lippia dulcis,
je ucinnejsia ako stevia.

Atraktívna úžitková rastlina, ktorú pestovali už Mayovia a Aztékovia v predkolumbovskom Mexiku môže smelo súperiť so známou stéviou. Listy a stopky lípie totiž obsahujú hernandulcín, zlúčeninu, ktorá je 1000 krát sladšia ako cukor, a asi trikrát sladšia ako steviozid zo stévie. Dobre znáša izbové podmienky, vynikne v závesnom košíku. Rastlina je mimoriadne aromatická, už pri jemnom dotyku sa z nej šíri silná citrónovo-mentolovo-gáfrová vôňa. Lípia je vynikajúca na sladenie bylinkových či ovocných čajov a dá sa z nej pripraviť vynikajúci likér.
beba13
18.04.08,06:57
Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.
natascha
21.04.08,04:36
Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.

Nevyhadzuj, skús ju dať na iné miesto. Možno sa jej nepáči. Ale, ak ju naozaj nechceš, tak nevyhadzuj, radšej mi z nej pošli, zaplatím náklady na poštovné.
asdas
08.05.08,19:27
ja som si steviu objednal cez stranku ZelenyCukor.sk
ale ak nechces pestovat svoju...maju tam aj listy susene....ale to si vlastne potom nasusis aj sama
arizona
09.05.08,05:16
Kde by som mohla kúpiť STÉVIU? Ďakujem.
Pred tromi dňami mi došla od Starkla. Neprezimuje vonku.Ale páči sa mi na parapet do kuchyne. Bude do čajíku aj na okrasu.
Andy Kralik
09.05.08,16:29
Ale pozor na molice. Ak sa k nej dostanu, úplne ju spália.
cactus
01.06.08,15:00
Ešte som sa nedočítala, či sa má sladiť so sušeným lístkom alebo zeleným?
Mám ju asi týždeň a nezdá sa mi, aby nejako zvlášť sladila. Použila som zelený lístok. Rastlinku mám asi 20 cm vysokú.
Napíšete, kto ju má, svoje skúseností?
Ďakujem.
natascha
20.06.08,05:56
Podarilo sa mi zohnať túto rastlinku, avšak zospodu je napadnutá takými malými voškami bielej farby, asi ich zlákala tá sladká chuť lístočkov. Neviem, čo mám robiť, aby som sa ich zbavila. Chémiu by som proti nim nechcela použiť. Poraďte, ak máte skúsenosti. Ďakujem.
cactus
29.06.08,06:03
Ešte som sa nedočítala, či sa má sladiť so sušeným lístkom alebo zeleným?
Mám ju asi týždeň a nezdá sa mi, aby nejako zvlášť sladila. Použila som zelený lístok. Rastlinku mám asi 20 cm vysokú.
Napíšete, kto ju má, svoje skúseností?
Ďakujem.

sladíte niekto touto rastlinkou?
Mne sa zdá, že nie je vôbec sladká...:D:D:D
Aké máte skúseností?
Podotýkam, že im darí, mám ich 4 ks, aby som nezariekla, dobre...

http://sieberz.sk/img/products/big/68350_1.jpg nie je to moja, ale bude taká istá!!!
Elena Navrátilová
29.06.08,06:08
Stévia je súčasťou sušených čajových zmesí. Ale niekde v receptári v minulosti ňou sladili aj na zeleno.
cactus
29.06.08,06:12
Stévia je súčasťou sušených čajových zmesí. Ale niekde v receptári v minulosti ňou sladili aj na zeleno.

Uvidíme, vyskúšame, možno iba potrebuje zosilnieť...
ajka-26
20.09.09,08:21
Mám stéviu cukrovú viac ako rok,ale listy mi nápoj neosladia.Vie mi niekto poradiť čím je to spôsobené?
Silvernola
20.09.09,16:35
Mám stéviu cukrovú viac ako rok,ale listy mi nápoj neosladia.Vie mi niekto poradiť čím je to spôsobené?
Mám ten istý problém,samotný lístok je sladký(keď ho rozžujem), ale čaj neosladí ani čerstvý, ani sušený. Netreba ho rozdrviť? Ale to sa mi zas nepozdáva.) Čo s tým?
wabi
20.09.09,19:30
Látky ktoré tvoria sladkú chuť sa musia z lístkov vyluhovať. To znamená vyvariť alebo rozdrtiť tkanivo lístku pre lepšie lúhovanie podobne ako keď ho rozžujete. Cukor sa rozpúšťa poľahky iba preto, že je na to vyrobený. Ak by ste si chceli osladiť nápoj kúskom cukrovej repy, tiež by vám to tak ľahko nešlo.
Ďalšia vec je, že hoci je lístok niekoľkokrát sladkejší než cukor rovnakej hmotnosti, je malý a ľahký a preto ani tých látok v ňom zas toľko pre jeho malú hmotnosť nie je veľa, takže naše zmlsané na sladkú chuť už nie tak citlivé jazýčky nemusia tú sladkosť pri malej koncentrácii lístkov na množstvo nápoja pocítiť.
Taserda
20.09.09,20:17
Sladšia je sušená a musí byť rozdrvená na čím menšie kúsky.Ja to robím po vysušení -mixérom ,ale nie je to ono.Najlepší by bol prášok.Veľa neznamená sladšie ako pri cukri ale horkejšie!Pred sušením je dobré listy napariť,stratí sa tým chuť sušených rastlín (niekto by povedal "sena").
wabi
20.09.09,21:07
Myslím že je jedno či sušená, alebo čerstvá ide len o to, že musí byť rozdrvená aby sa vyluhovala sladkosť.
Väčší problém ale vidím v tom, že je to magnet na molice a tých sa proste nie je vôbec jednoduché zbaviť. Bez chémie podľa mňa nemožné. Len kto by potom jedol postriekané listy!:(
Nie je otázka či to molice napadnú, len kedy. Najmä teraz na jeseň sú všade v prírode namnožené a majú krídelká priletia cez okno...
Preto som prešiel zo stévie na Lippia dulcis (http://www.garten.cz/se/cz/stories-Lippia+dulcis/) - aztécký cukor
Výška: 20-30cm,kobercová,převisle rostoucí
Květ: bílý
Náhrada cukru (http://www.garten.cz/se/cz/stories-N%C3%A1hrada+cukru/) a léčivá rostlina (http://www.garten.cz/se/cz/stories-l%C3%A9%C4%8Div%C3%A1+rostlina/) již po staletí obyvateli Střední Ameriky a Karibské oblasti. Její sladce chutnající listy používají ke slazení čaje (http://www.garten.cz/se/cz/stories-slazen%C3%AD+%C4%8Daje/) a jiných nápojů. Dále se přidává do salátů nebo konzumována jako cukroví. Ve Střední Americe je doporučována při léčbě nemocí průdušek a černého kašle.


Po mátě (http://www.garten.cz/se/cz/stories-m%C3%A1t%C4%9B/) vonící listy (http://www.garten.cz/se/cz/stories-von%C3%ADc%C3%AD+listy/) je možné přidat do vonných směsí bylin - potpourri (http://www.garten.cz/se/cz/stories-potpourri/). A jako malý bonus je rostlina dekorativní (http://www.garten.cz/se/cz/stories-rostlina+dekorativn%C3%AD/) zejména v závěsných květináčích, koších a truhlících, protože vytváří mohutné převisy. Pěstovat ji lze jako tzv. přenosnou rostlinu (http://www.garten.cz/se/cz/stories-p%C5%99enosnou+rostlinu/), od jara do podzimu na slunečném místě v zahradě, lodžii apod. Na zimu ji přemístíme do bytu na světlé místo,kde přezimuje při pokojové teplotě, ale bez problémů toleruje i teplotu 8 - 10°C při mírné zálivce. Zemina propustná hlinito-písčitá.

Mám ju, pestujem. Je nenáročnejšia, odolnejšia, krajšia, sladkejšia množím ju ľahko... Preto nepestujem Stéviu, hoci dosť často sa mi na ňu ľudia pýtajú, nepovažujem ju za šťastnú, práve pre tú nešťastnú náchylnosť na molice.
milka 60
21.09.09,06:44
Ďakujem za váš príspevok ohladne molice,mám stéviu od júna,zatial je vonku ,ale už som ju chcela dať dnu,teraz neviem ,tie molice su potvory napadnú všetko.Aten aztécky cukor-mate odnože?predáte?alebo kde sa dá kúpiť/mám v rod diabetika/ milka
ajka-26
23.09.09,16:28
Ja ju mám, ale sa jej nedarí teda neviem či má dobré podmienky stale je zvädnutá, potrebuje veľa vody, včera som ju zrovna zvesila dole a asi ju vyhodím lebo je slabá.

Skus ju presadit.Stevia nielen ze dobre znasa vysuseny substrat,ale dokonca by sa mala polievat az po vysuseni substratu.Mozno ju moc polievas.Dalsi problem moze byt v tom,ze ma maly crepnik,preto ze korenovy system ma dost prerasteny.Tiez jej prospeje,ked ju budes letnit vonku v polotieni.Stevia vyzaduje strkovu zem.Takze nevihadzuj a skus to este zachranit.
ajka-26
15.06.10,08:27
chcem poprosit o radu.Mam steviu uz 3 roky,ale ked si dam do caju aj viac listkov,napoj mi to neosladi.Neviem,kde robim chybu.Skusala som aj susene listky,aj nasekane,ale vysledok bol rovnaky.Vie mi niekto poradit ako mam steviu pouzivat,alebo pestovat,aby sladila...
Silvernola
15.06.10,13:42
Ja som taktiež zvedavá, či s ňou niekto má dobré skúsenosti. Ja som to po 4 rokoch pokusov vzdala.
kríček
16.06.10,12:31
ja nemám vlastné skúsenosti ale mám známeho ktorý stéviu, mätu, a medovku spolu používa namiesto žuvačky a na osvieženie dychu, pri požutí stévie s mätou sa vraj uvolní sladká a výrazná mätová chuť, ktorá nahradí žuvačku,
neskúšalam som to ale mohlo by to fungovať
Silvernola
19.06.10,05:26
ja nemám vlastné skúsenosti ale mám známeho ktorý stéviu, mätu, a medovku spolu používa namiesto žuvačky a na osvieženie dychu, pri požutí stévie s mätou sa vraj uvolní sladká a výrazná mätová chuť, ktorá nahradí žuvačku,
neskúšalam som to ale mohlo by to fungovať
Na to stačí samotná mäta!
durisovad
19.06.10,06:43
Aj my mame steviu, celkom dobre sa jej dari na parapete v kuchyni, ale mam take iste skusenosti ako vyssie pisuci, ked ju ochutnam, je sladka az moc ale v caji alebo kave sa sladkost neprejavi.
ela77
21.05.12,17:20
Mne sa stevia nepodarila udržať cez zimu do jari. Nebolo by tým rastlinkám ale teraz lepšie už vo voľnej pôde??? Zaštipla som vrcholky dvoch vypestovaných zo semiačka a myslím že sa ujali. Nedala som zakoreniť do vody (už som to raz skúšala a nepodarilo sa) ale za pomoci zakoreňovača hneď do zeminy. Keď ale pozriete pestovateľov, napr. z Poľska má tam celé pole normálne vonku. Lípiu sme vlani na jeseň tiež kúpili, bol s ňou problém v zime, lebo začala na chodbovom okne silne rásť nadivoko a bola taká cintlavučká preto. Mám aj citronovú, ale mám pocit, že stévia je sladšia a výraznejšia aj napriek mnohým komentárom na fórach. Len tá lípia je napádaná malými bielymi škodcami poletujúcimi a akoby aj voškami. Teraz som na radu niekoho skúsila k nej dať na podložku klinčeky (tie čo sa dávajú voňavé do vína a pod.) a zaliala som to trocha vodou a mám pocit, že odvtedy tie potvory na lípiu nejdú. Tento týždeň ju ale obetujem prírode a dám ju von do voľnej pôdy, lebo v tých kvetináčoch je to dnu niekedy problémové. Prvú stéviu som kúpila na Miletičke od pestovateľa a až vonku bola pekná silná, ale držala som ju stále v kvetináči, tak teraz tie svoje vypestované zo semiačka skúsim dať von do voľnej pôdy. Uvidím čo z toho bude, len sa bojím ako na ňu zareagujú mravce, ktorých je túto sezónu v záhrade viac ako moc. Ak s tým máte skúsenosti ozvite sa, lebo ona sa ozaj pestuje vonku na plantážach. Dám von aj stévie aj lípiu.
ela77
04.07.12,19:24
Už tu -wabi- písal, že stévia je magnet na molice, je to pravda, ale aj na lípiu mi idú a aj na lípiu citrónovú. Už neviem čo s tým mám robiť, postrek sa nedá, lebo ako ju potom použiť, už som ju striekala aj s vyluhovaným hrebíčkom, ževraj vtedy nejdu na rastlinky mušky., ale nepomáha nič. Keď ich idem poliať, tak je to biele mračno. Pravidelne ich teda namáčam do jarovej vody a potom opláchnem vodou, ale už ma to nebaví, dala som ich do truhlíkov a von, že snáď to bude lepšie ako dnu, ale stále rovnako. Takže čo na molice.
nelanela
15.07.12,11:58
čítam že.. Na to, aby sa mohla nejaká nová potravina stať potravinou, musí byť tak aj schválená. V podstate je potravinou automaticky všetko jedlé. Tam kde si však úrady, a nie je to len americký úrad pre kontrolu potravín ale aj množstvo iných úradov v iných krajinách, chcú udržať hospodárstvo vo výrobe syntetických sladidiel a pestovaní repy, tam stéviu obmedzenia. Papierovo bude vydávaná za škodlivú, len aby sa nerozšírila a trh nemal šancu pochopiť jej skutočné vlastnosti. Ako sladidlo je stévia povolená v Austrálií, v Izraeli, Mexiku, Rusku, a napríklad aj v Singapure, kde bola stévia zakázaná do roku 2005. Schválená len ako doplnok stravy je v Kanade. Krajiny ako Čína, Čile, Argentína, Thajsko, Turecko, Paraguaj, Peru a niekoľko ďalších vôbec neriešia zákazy ani obmedzenia používanie stévie. Niektoré krajiny akoby sa snažili byť poslušnými priateľmi tých, kde je rastlina obmedzená a nezmyselne ju drží v obmedzeniach. V EÚ je stévia povolená ako prídavná potravinárska látka. Nie je pokladaná za potravinu. Pre bežného človeka je to však len hra na slovíčka, pre právnu sféru zas dôležité odlíšenie. http://zaujimavosti.net/gastronomia-jedlo-kuchyna-drink/stevia-sladka-zaujimave-liecive-sladidlo-ktoremu-urady-nepriali/
nepáči sa mi že americfké peniaze diktuju to ci mame jest zdravo alebo nam daju jkedy. Aspartamu je dost.

Ak správne chápem je na slovensku nejaké obmedzenie. na priemyselne vyuzitie myslim. alebo nie?
magda26
15.07.12,16:54
O stevií som sa dozvedela na VS, vtedy som si ju objednala na www.rastlinky (http://www.rastlinky), bola za dobru cenu. Postupne som sa o nej viac dozvedala ešte viac, hlavne ako ju pestovat. Takže o nej viem už niečo cez 5 rokov možno viac. A aj ju pestujem, ale len pre seba, a to si ju davam zatial len do čaju. Minulý rok bola schválená ako náhradné sladidlo. Pochybujem, že by ju zakázali.
Neviem o tom, že by bolo nejaké obmedzenie. Na SR nie je tuším nikto, kto by ju priemyselne využíval.
vema
27.01.13,18:29
Kúpila som si stéviu v kvapalnom stave, celá natešená a teraz som si všimla, že obsahuje benzoan sodný. Uvedená je značka Lama - bioprodukt. Neni tam asi toho veľa, ale predsa. Čo si o tom myslíte? Do nápojov mi to moc nechutí, ale do varenia a dokonca do zákuskov to pridávam a tam je to OK.