till66
16.04.08,11:45
Dobrý den,
V roku 2002 dedič A a dedič B ( súrodenci ) zdedili 2 rovnako velké pozemky po úmrtí ich otca. Pozemky sú v rovnakom katastrálnom území. V dedičskom konaní sa dohodli, že dedič A dostane jeden pozemok a dedič B dostane druhý pozemok. V čase konania pozemky ( orná pôda ) boli ocenené približne rovnako. V roku 2007 sa príslušný obec rozhodol, že v rámci rozvoja dediny začne stavať novú ulicu. Pretože, práve do tej oblasti spadá pozemok ktorý zdedil dedič A, obec osloví dediča A aby jej predal pozemok. Dedič A predá obci pozemok za 2 stavebné pozemky v tej novej časti. Potom ako sa o tom dozvedel dedič B, začal od dlžníka A žiadať jeden z tých stavebných pozemkov z tvrdením, že má na to nárok a ked mu to dedič A nedá, bude iniciovať obnovu dedičského konania s cielom zrušiť pôvodné rozhodnutie a rozdeliť pôvodne zdedené pozemky v rovnakom pomere na 2 časti. Jemu zrejme vadí, že dedičovi A sa podarilo druhý pozemok zhodnotiť lebo bol bližšie k obci ako ten druhý pozemok.
Chcel by som vedieť či môže dedič B ešte žiadať o obnovu dedičského konania alebo či sú vôbec jeho nároky z právneho hladiska opodstatnené.
Barbara
16.04.08,09:54
ja ti odpoviem ako laik. ja si myslím, že dedičské konanie by sa mohlo obnoviť iba v tom prípade, ak by sa zistilo, že nebohý otec mal ešte nejaký majetok, o ktorom by sa teraz dozvedelo a nebol zahrnutý do dedičského konania.

a mimochodom z jakého titulu chce obnoviť to konanie:rolleyes:, že sa dedičovi A podarilo predať ten pozemok? len som zvedavá, či by chcel obnoviť to konanie keby to bolo opačne, že keby on, dedič B by predal ten pozemok.:rolleyes:;)
podľa mňa nemôže,nemá dôvod, to že sa mu ten pozemok podarilo predať, to je jeho šťastie a konaním to už nemá nič spoločné,,, ale určite sa ešte vyjadrí aj niekto druhý ,takže vydrž;)
till66
16.04.08,12:16
Práve že neviem z akého titulu by bolo možné v tomoto prípade obnoviť konanie. Podla Občianského súdneho poriadku obnova konania je možné po troch rokoch len vo vymedzených prípadoch ( tento prípad nie je tam uvedený ).
vieroslava
16.04.08,19:09
Ak dedičstvo nadobudlo právoplatnosť, pretože dedičia sa dohodli, tak z titulu, ktorý uvádzaš v otázke ho už nemožno obnoviť
Mária27
16.04.08,20:32
Veď to by sa dedenie nikdy neskončilo, keby sa malo stále opravovať jeho rozdelenie.Dedičia sa museli o dedičstve dohodnúť, alebo dostali zo všetkého presné podiely. Súd dedenie potvrdil, odvolať sa mohli do 15 dní.


Obč, súdny poriadok pripúťa nové konanie takto:

"§ 175x

(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu."



Občiansky zákonník pripúšťa aj iné konanie, ak dedil neoprávnený dedič na úkor oprávneného (§ 485), ale to nie je uvedený prípad. Píšem o tom len preto, že ak bol neoprávnený dedič v dobrej vôle, platí 3 ročná premlčacia lehota.
Barbara
17.04.08,03:01
Práve že neviem z akého titulu by bolo možné v tomoto prípade obnoviť konanie. Podla Občianského súdneho poriadku obnova konania je možné po troch rokoch len vo vymedzených prípadoch ( tento prípad nie je tam uvedený ).


no veď ja ti poviem, že z akého titulu sa ti vyhráža, že obnoví konanie, no predsa zo závisti. Ale buď kludný, to nemôže ako ti to tu povedali.
to závidí, nič viac. A to že si to predal ako 2 stavebné pozemky, zato hádam v celku veľkosť zdedeného pozemku sa nezmenil... :rolleyes:
iriska
30.04.08,17:01
Ja odpoviem ako profík. Zdedíš majetok, rozhodnutie je právoplatné, rob si s ním čo len chceš. Predaj, zoraj, vykop si tam žumpu.... nikto si tam nemôže robiť nároky lebo je len a len tvoj. Mal si ho zdediť B, keď vedel, že je taký lukratívny (čo samozrejme nevedel). Tak nech si nájde výhodného kupca na svoj pozemok a nech nezávidí.