mogul
16.04.08,12:09
Riešim v súčasnosti dilemu, ktorý z uvedených porobetónov, ktoré sú k zohnaniu na našom trhu zvoliť na výstavbu nadmurovky rekonštruovaného rodinného domu. Budem rád, ak sa niekto podelí o skúsenosti, ktorý materiál by zvolil a prečo. Zaujímali by ma kritéria : cena, škodlivosť materiálu, tepelno - izolačné vlastnosti, pevnosť a trvanlivosť. Ak by mal niekto skúsenosti aj s iným porobetónom, ktorý som nespomenul, budem rád ak pridá tiež vlastnú skúsenosť. Ďakujem.
Zoltán Kovács
16.04.08,10:29
mogul
16.04.08,10:41
Uvedený odkaz som si prečítal ešte predtým, ako som napísal svoj príspevok. Rovnako aj všetky ďalšie diskusie, na ktoré tento odkaz opäť odkazuje. Ale u všetkých týchto diskusií sa skôr či neskôr prešlo na " vedľajšiu " koľaj, teda sa riešilo to či porotherm, alebo ytong, resp. či zateplovať a koľko zateplovať atď. Ja mám otázku vyriešenu z hľadiska toho, že chcem murovať z porobetónu, a momentálne sa nechystám zateplovať. Riešim dilemu, ktorý z uvedených porobetonov zvoliť. Nejaké informácie už mám, ale potrebujem informácie ešte podrobnejšie. A kedže otázku ktorú som na začiatku položil som na porade bližšie rozoberanú nenašiel, preto moja otázka. budem rád, ak sa to zbytočne nezvrtne aj iným smerom, ale ostane sa pri téme - teda ytong, porfix, alebo solbet...alebo je to v konečnom dôsledku aj tak to isté, a nemá význam sa tým moc zaoberať ?...Dík.
Jurko-3
16.04.08,19:55
Prečo práve pórobetón?
r.galovic
17.04.08,07:05
Lebo je to najlepší stavebný materiál :)
mogul
17.04.08,08:15
Prečo porobetón ?

1. Je ľahký. Oproti tehle výrazne. Po prepočte celej murovacej plochy vychádza hodne výrazny rozdiel. Ja potrebujem ľahký stavebný materiál,aby stena pod nadmurovkou + základy boli namáhané čo najmenej.
2. Ľahko sa s ním pracuje, čo je ideálne pre prácu svojpomocne, čo je môj prípad
3. Cena. Po prepočte hotovej nadmurovky / tvárnice + malta, resp. lepidlo mi vychádza výhodnejší porobetón.
4. Vlastnosť tehly - akumulácia tepla, resp. vlasnosť porobetónu - väčšia priedušnosť, teda rýchlejšie príjimanie a odovzdávanie tepla ma neodradila, resp. nepresvedčila v prospech tehly.
5. Tepelno - izolačné vlastnosti - po " vysušení " sa neobávam toho, že by nespĺňal deklarované " U ".
6. Mám priateľov, ktorí z porobetónu stavali, ich dom stojí už niekoľko rokov a nesťažujú sa na praskanie omietok, resp. na slabé pevnostné vlastnosti. Ich steny stoja a všetko je OK.

V podstate som rozhodnutý pre porobetón. Zvažujem ale, po ktorej značke siahnuť. Tak trocha sa obávam rečí o " popolčeku " v Porfixe, ktoré sa sem tam objavia. Na druhej strane cenový rozdiel je dosť značný v jeho prospech. O Solbete som toho čítal zatiaľ dosť málo. Viem, že robia tiež " svetlé " aj " šedé " tvárnice, ale neviem čo do toho pchajú, či je to na podobnej báze ako Ytong a Porfix. Pozrel som si niečo aj v Čechách, resp. v Poľsku, tak uvidím, čomu dám nakoniec prednosť. Papa :)
jojkoz
17.04.08,09:12
Ja som nejako vlastnosti az tak nestudoval.
Popolceka by som sa nejako neobaval - aj porfix musi mat schvalene skusky o nezavadnosti aby sa mohol predavat.
Mna skor presvedcilo to ze kamarat staval z porfixu a bol o dost nepresnejsi ako YTONG. (ale kludne to mohla byt len blba varka).
Kedze ale ja som tiez robil len nadmurovku - 4 siare - tak som zvolil YTONG - nebolo to az take mnozstvo aby ma ten rozdiel ceny zruinoval.

Keby som staval dom cely uz by som mal rozhodovanie tazsie.
lentuli
17.04.08,18:11
Ja som davnejsie staval dom z YPORU, ale nikdy viac by som túto chybu neurobil je to hrozny bordel. V sucasnosti by som staval asi z tehly ale v tvojom prípade si zvol ten YTONG ten je uz na dost dobrej urovni ale dodrz technologiu lebo inak ti to bude hrozne praskat.
comodo
17.04.08,18:19
JA mam cast i z Ytongu , ale musim konstatovat, ze to nema rado hmozdinky. Pod obrazom radsej nespavaj :-)
jojkoz
21.04.08,05:44
JA mam cast i z Ytongu , ale musim konstatovat, ze to nema rado hmozdinky. Pod obrazom radsej nespavaj :-)

Samozrejme klasicke nie - ale su aj hmozdinky priamo pre porobeton ........ A visia na nich aj kuchynske linky ......
rado11
04.05.08,17:29
moj nazor ja by som dal ytong je trochu drahsi ale ma lepsie tepelno izolacne vlastnosti a podla mna ja by som prvorado pozeral na to ako prve a pevnost je pomaly ta ista ako ine je rozdiel polske trochu buchnete a praskne
Jurko-3
04.05.08,17:44
moj nazor ja by som dal ytong je trochu drahsi ale ma lepsie tepelno izolacne vlastnosti a podla mna ja by som prvorado pozeral na to ako prve a pevnost je pomaly ta ista ako ine je rozdiel polske trochu buchnete a praskne
Áno má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ale pri U=0, Čo je nulová vlhkosť, ktorá je reálne dosiahnuteľná možno v laboratóriu. Dajte si na to pozor. Je to celkom slušný marketingový ťah.
jojkoz
05.05.08,06:34
nechápem prečo porobetón. Klasika je tehla, a všimnite si , že 85% domov je z tehlál.:eek:

Samozrejme ze tehla - vsak je znama ovela viac rokov. Coz ale neznamena ze je lepsia - to by bolo ako vzdy na dlhu debatu a v zavislosti aj na podmienkach ......

Inac ty sa vozis na SKODE 120 ? - sak ich tu bolo plno - skratka klasika - hadam si len nepresla na nieco nove ? :D
sumo22
06.11.10,05:05
Kamoš staval z Ytong Lambda natrafil na tých správny majstrov a fugy v stenách musel vyplnať pur penou. Len na margo tepelnoizolačných vlastností. Ja mám dokončenú hrubú stvbu zo Solbetu a som spokojný ( majstrov som mal lepších ). Cena neporovnatelná, kvalita pri spracovaní výborná ( odpadu minimum ), balenie perfektné z 1440 ks bolo poškodených asi 5 ks. Palety v cene materiálu ( ešte k nim asi nedorazil mýtus paletového biznisu slovenských stavebnín ). Neviem ako sa ten materiál bude správať v budúcnosti ale zatial môžem len doporučiť.
alltracboy
06.11.10,07:01
tera som dostaval z ytongu a teda ze tie prachy by som cakal nieco ine. Kopec tehal poskodenych, olupane hrany niesu na krajnych v palete ziadne rarity. A teraz ma dostali prieckove 150 kde sa divim ze sa nejak blbo triava vodorovknost ked murujem, ale potom som zistil ze ta tvarnica je normalne prehnuta ako luk asi o 2mm. ale robi sa s nim dobre. ja som uz dostaval predam pilku na porobeton, lyzicu a uholnik ak by mal niekto zaujem.
TomasHC
06.11.10,08:10
tera som dostaval z ytongu a teda ze tie prachy by som cakal nieco ine. Kopec tehal poskodenych, olupane hrany niesu na krajnych v palete ziadne rarity. A teraz ma dostali prieckove 150 kde sa divim ze sa nejak blbo triava vodorovknost ked murujem, ale potom som zistil ze ta tvarnica je normalne prehnuta ako luk asi o 2mm. ale robi sa s nim dobre. ja som uz dostaval predam pilku na porobeton, lyzicu a uholnik ak by mal niekto zaujem.

Aj Ytong 125 boli ako banan ohnute :( A pilku predam aj ja :D
day
20.01.11,13:47
mozem pouzit namiesto porobetonu s pevnostou P4 porobeton P3?
220870
20.01.11,15:37
V zásade áno.
day
20.01.11,18:09
statik mi napisal, ze nemozem, ale pre istotu oslovim este ineho,
skoda, ze ciners uz nechodi na poradu :(
220870
20.01.11,18:34
Keď tu hlupáci urážajú odborníkov,len preto že si myslia, že majú patent na rozum ,a niekto im napíše že sa mýlia ,tak sa nečuduj.
day
20.01.11,18:49
to mi asi nieco uslo, predpkladam, ze ciners debatoval s neakym vsevedkom :(
220870
20.01.11,19:03
Je to tu bežné.Ja som si všimol že ho tu nejaký xy urážal a nie raz.
day
20.01.11,19:08
skoda, uz rozumiem starym poradakom
ciners ovladal, vlastne ovlada :) statiku na jednotku,
ja velmi lutujem, ze som mu statiku nezveril :(
lutec
20.01.11,19:26
Ak odhliadneme od možnej hygienickej závadnosti čí nezávadnosti, tak podstatný rozdiel medzi Porfixom a Ytongom je vo fyzikálno-mechanických vlastnostiach. Preložené, pokiaľ sa Ytong správa podobne ako vápenno-cementová malta, Porfix reaguje inak na zmenu teploty, čo má za následok nežiadúce praskliny v omietke.
220870
20.01.11,20:13
Porfix a Ytong reaguje na vlhkosť zmenou tvaru nie na teplo.
VZDY
20.01.11,20:39
Solbet. Ytong je najpresnejší, ale aj najtrahší. Porfix je najlacnejší, ale centimeter hore-dole. Čo ušetríte na tvárniciach zase zaplatíte na práci /ak platíte majstrov na hodiny/ a na omietkach, /pokiaľ chcete použiť tenkovrstvové/ miniete o dosť viac klébru na zarovnanie stien. Solbet porovnateľný s ytongom presnosťou, cena nižšia. Ale samozrejme konkrétna ponuka zo stavebnín, kde budete kupovať môže pri nejakej tej zľave cenovú stupnicu pomeniť. Ak niektorý materiál ponúkajú napr so zľavou, dopravou, atď. Čo sa týka škodlivosti, na škodlivosť tvárnic z popolčeka osobne neverím. Preto toto hľadisko nebudem rozoberať.