Ajka22
16.04.08,12:26
Ahoj, má niekto skúsenosti a vie mi poradiť, ako spracovať mzdu zamestnanca, ktorý ma do polovice mesiaca jeden pracovný pomer (s minimálnym vymeriavacím základom) a od polovice mesiaca má novú pracovnú zmluvu na novej pozícii s vymeriavacím základom 15 000,- Sk. V oboch prípadoch má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov (a nezdaniteľnú časť si uplatňuje). Ako to bude s daňami? Totiž keď sa spracujú mzdy osobitne , pri každej sa daň nestrhne, ale dokopy by už daň strhnutá mala byť. V tomto prípade sme neprepisovali iba mzdu, nakoľko prac. pomer bol k jednému dňu ukončený a na druhý deň bol uzavretý nový (ako som spomínala s novým vymeriavacím základom). Alebo sa pri druhom prac.pomere nemôže uplatniť nezdaniteľná časť napriek tomu, že je to v rámci 1 zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď.
atka4
16.04.08,11:01
Ahoj, má niekto skúsenosti a vie mi poradiť, ako spracovať mzdu zamestnanca, ktorý ma do polovice mesiaca jeden pracovný pomer (s minimálnym vymeriavacím základom) a od polovice mesiaca má novú pracovnú zmluvu na novej pozícii s vymeriavacím základom 15 000,- Sk. V oboch prípadoch má podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov (a nezdaniteľnú časť si uplatňuje). Ako to bude s daňami? Totiž keď sa spracujú mzdy osobitne , pri každej sa daň nestrhne, ale dokopy by už daň strhnutá mala byť. V tomto prípade sme neprepisovali iba mzdu, nakoľko prac. pomer bol k jednému dňu ukončený a na druhý deň bol uzavretý nový (ako som spomínala s novým vymeriavacím základom). Alebo sa pri druhom prac.pomere nemôže uplatniť nezdaniteľná časť napriek tomu, že je to v rámci 1 zamestnávateľa? Ďakujem za odpoveď.
Odporučila by som zaslať dopyt do Stormware.
Nakoľko to pohoda asi nevyrieši sama - zmenu výšky mes. mzdy v priebehu mesiaca.
Riešila by som to tak, že by som každú mzdu vypočítala osobitne za príslušný počet dní zo zmluvných sadzieb za príslušné obdobia, aby si sa dopracovala k hrubej mzde, a to kvôli tomu, aby si mala v jednej výplate možnosť uplatniť odpočitateľnú čiastku celú.
V personalistike by som to riešila tak, že by som ponechala zadanú nižšiu sumu mesačnej mzdy(ale len pre ten mesiac, kde sa mu to mení) a vo výpočte mzdy v položke doplatok by som uviedla rozdiel sumy, ktorý vypočítaš, čo by mal dostať v brutto odmene a ktorý vypočíta SW pri zadanej nižšej-pôvodnej zmluvnej mzde.
Takto dostaneš hrubú mzdu vo výške, na akú má nárok, mali by súhlasiť aj odpracované dni-hodiny, súčasne to máš aj vo vymeriavacích základoch správne, a detto aj odpočitateľnú položku máš použitú celú 1x)
Ajka22
16.04.08,11:26
ďakujem Atka za rýchlu odpoveď. Skúsim a uvidím, čo to spraví.