katka28
16.04.08,13:30
Dobrý deň,
mala by som otázku:
Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
Za odpoveď ďakujem.
katka28
16.04.08,11:32
Samozrejme ma zaujíma daň z predaja nehnuteľnosti.....:)
Marína
16.04.08,11:57
Dobrý deň,
mala by som otázku:
Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
Za odpoveď ďakujem.
Od nadobudnutia nehnuteľnosti oslobodenie od dane z príjmov podľa ZoDP §9 ods.1 písm.a) pre matku a dvoch súrodencov nastalo po dvoch rokoch, pre teba podľa §9 ods.1 písm.b) po piatich rokoch.
Mária.K.
16.04.08,18:54
Dobrý deň,
mala by som otázku:
Predáme rodinný dom bratovi. Majiteľmi sú 3 súrodenci a matka. Dom je našim majetkom už 11 rokov (3/6 matka, po 1/6 súrodenci); brat (kupujúci), sestra a mama majú tam aj trvalý pobyt, ja nie.
Mojou otázkou je, či (podľa aktuálnych zákonov) budeme platiť daň?
Nepodarilo sa mi nájť presnú odpoveď na moju otázku. Možno mama a sestra daň nemusia platiť, ale ja?! Nakoľko tam už nebývam/nemám tam trvalý pobyt viac rokov.
Za odpoveď ďakujem.
..................................................

Ak vlastníte dom (časť domu) 11 rokov, príjem z predaja je po 5 rokoch od nadobudnutia oslobodený od dane z príjmu bez ohľadu na dobu jeho vlastníctva. Uvedené platí len za predpokladu, že dom nebol vložený do obchodného majetku. Definícia obchodného majetku je uvedená v §2 písm. m) ZDP. Ak bol dom vložený do obchodného majetku, stáva sa pri predaji od dane z príjmu oslobodený až po uplynutí 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku (§9 ods. 1 písm. b) ZDP)
gabi2
29.04.08,06:03
Prosím o radu. Manžel má sídlo podnikania v rodičovskom dome, kde má aj trvalý pobyt. Žiadne náklady - odpisy, nájom, daň z nehnuteľností....., neboli uplatňované len je tam sídlo. Teraz sa dom ide predávať (sestre) ako to ide byť s daňami? Ďakujem Gabi
Vladimír Ozimý
29.04.08,08:38
Prosím o radu. Manžel má sídlo podnikania v rodičovskom dome, kde má aj trvalý pobyt. Žiadne náklady - odpisy, nájom, daň z nehnuteľností....., neboli uplatňované len je tam sídlo. Teraz sa dom ide predávať (sestre) ako to ide byť s daňami? Ďakujem Gabi

To že tam mal sídlo nie je podstatné...podstatné je či ho evidoval ako obchodný majetok ten dom...to jest účtoval o ňom...

Podľa toho čo píšete mi vychádza že nie...takže ten kto ide dom predávať musí mať trvalý pobyt dva roky v dome alebo vlastníctvo 5 rokov ak nespĺňa podmienku trvalého pobytu...Potom pôjde o oslobodení príjem podľa par. 9 zákona o dani z príjmov...
gabi2
29.04.08,10:55
Ďakujem pekne. O dome nebolo účtované - nebol v majetku, len sídlo. Srdečná vďaka.Gabi