karpis
16.04.08,13:52
V marci sme boli na výstave a zamestnávateľ zabezpečil svojim zamestnancom, ktorý tam boli pracovne obedy môžem dať do nákladov
celú čiastku, alebo len 55% z hodnoty stravného (89,-), ak by si zamestnanci vypísali cesťáky aj s dietami, odrátala by som hodnotu vyfakturovanej stravy od diet a vyplatila len rozdiel alebo žiadne diety.
Vladimír Ozimý
16.04.08,12:13
V marci sme boli na výstave a zamestnávateľ zabezpečil svojim zamestnancom, ktorý tam boli pracovne obedy môžem dať do nákladov
celú čiastku, alebo len 55% z hodnoty stravného (89,-), ak by si zamestnanci vypísali cesťáky aj s dietami, odrátala by som hodnotu vyfakturovanej stravy od diet a vyplatila len rozdiel alebo žiadne diety.

ak poskytnem zamestnancovi stravu na pracovnej ceste neriadim sa ustanoveniami Zákonníka práce v par. 152 ale ideme do zákoa 283/2002 o cestovných náhradách. ak je zamestnancovi na služobnej ceste preukázateľne poskytnutý obed kráti zamestnávateľ diety vo výške 40% z hodnoty stravného v poslednom pásme (t.j. 40% z 208 Sk). O túto sumu bude zamestnávateľ krátiť diety zamestnancom pričom ak mu príde faktúra tak hodnotu stravy vo výške krátenej diety bude pre neho daňovým výdavkom, hodnota nad túto sumu bude pre neho nedaňovým výdavkom...

zlezaradil
karpis
16.04.08,12:26
Hodnota obeda bola 80,- aj s DPH takže mi to vychádza tak že zamestnancovi by som mala doplatiť 9,- sk a faktúru za stravu dám celú do VOZD čo v prípade že zamestnaec si diety do cesťáku nedá, na základe toho že mu bola poskytnutá strava.
Vladimír Ozimý
16.04.08,12:44
nevidím v tomto problém pretože si zamestnanec nenarokoval 9 Sk a zamestnávateľovi tým pádom nevznikol daňový výdavok...ale stravné by som rátal tak ako som uviedol
Chobot
16.04.08,13:23
ak poskytnem zamestnancovi stravu na pracovnej ceste neriadim sa ustanoveniami Zákonníka práce v par. 152 ale ideme do zákoa 283/2002 o cestovných náhradách. ak je zamestnancovi na služobnej ceste preukázateľne poskytnutý obed kráti zamestnávateľ diety vo výške 40% z hodnoty stravného v poslednom pásme (t.j. 40% z 208 Sk). O túto sumu bude zamestnávateľ krátiť diety zamestnancom pričom ak mu príde faktúra tak hodnotu stravy vo výške krátenej diety bude pre neho daňovým výdavkom, hodnota nad túto sumu bude pre neho nedaňovým výdavkom...

zlezaradil

Skoro tak, akurát sa nezhodneme v jednej veci. Podľa mňa celé náklady budú pre zamestnávateľa daňovým výdavkom, lebo on nemohol ovplyvniť cenu obed počas podujatia - že by objednal zamestnancom lacnejšie obedy. Pokiaľ tieto obedy boli súčasťou podujatia, tak zamestnanci mali, ako si napísal, zabezpečené obedy a bude sa im krátiť stravné z pracovnej cesty.
Vladimír Ozimý
16.04.08,18:43
Skoro tak, akurát sa nezhodneme v jednej veci. Podľa mňa celé náklady budú pre zamestnávateľa daňovým výdavkom, lebo on nemohol ovplyvniť cenu obed počas podujatia - že by objednal zamestnancom lacnejšie obedy. Pokiaľ tieto obedy boli súčasťou podujatia, tak zamestnanci mali, ako si napísal, zabezpečené obedy a bude sa im krátiť stravné z pracovnej cesty.

budem rád keď o tom podiskutujeme...ja mám toto riešené aj s DRSR...aj viacerými...tiež som bol za to že prečo nie celú stravu...na druhej strane...o čo sa opriem v zákone...že...
karpis
17.04.08,05:28
ak poskytnem zamestnancovi stravu na pracovnej ceste neriadim sa ustanoveniami Zákonníka práce v par. 152 ale ideme do zákoa 283/2002 o cestovných náhradách. ak je zamestnancovi na služobnej ceste preukázateľne poskytnutý obed kráti zamestnávateľ diety vo výške 40% z hodnoty stravného v poslednom pásme (t.j. 40% z 208 Sk). O túto sumu bude zamestnávateľ krátiť diety zamestnancom pričom ak mu príde faktúra tak hodnotu stravy vo výške krátenej diety bude pre neho daňovým výdavkom, hodnota nad túto sumu bude pre neho nedaňovým výdavkom...


Zaúčtovala som to ako píšeš , vlastne 40%z 208 mi pokryje hodnotu stravy, faktúru za stravu som dala celú VOZD. Dúfam, že s DPH nemusím robiť nič.
Vladimír Ozimý
17.04.08,06:46
môj názor.

Náklady súvisiace s pracovnou cestou sú na učely DPH výdavky na účely podniknia zamestnávateľa. DPH by som si s poskytnutých obedov uplatnil ako daň na vstupe
karpis
17.04.08,08:08
Presne tak som to aj spravila ďakujem za odpovede
Chobot
17.04.08,08:39
budem rád keď o tom podiskutujeme...ja mám toto riešené aj s DRSR...aj viacerými...tiež som bol za to že prečo nie celú stravu...na druhej strane...o čo sa opriem v zákone...že...

Podľa mňa veľmi záleží od okolnosti.

Pokiaľ by som vychádzal z príkladu, že sa uskutoční nejaké školenie, kde v cene školenia je obed a cena je vyčíslená jednou sumou, tak asi bude ťažké vyčísli, koľko z ceny je cena školenia, koľko je uznateľné stravné a koľko je nedaňový náklad. V takomto prípade by som dal celé ako daňový náklad firmy a zamestnancovi by stravné krátilo.

Obdobne by to bolo, keby napr. na výstave by bola cena stánku 50.000 SKK/deň, v čom by bol zahrnutý aj obed pre nahlásených účastníkov v stánku (napr. 5 ľudí) a nebola by tá suma rozlíšená.

Iný prípad by bol, keby bolo stanovené, že cena stánku je 50.000 / deň, plus ak chcú zabezpečiť stravu, tak to bude stáť 200 SKK na deň / účastníka (bude v tom obed plus nejaké občerstvenie a káva). V takom prípade by som to tiež bral ako náklady na výstavu a dal celé do zdaniteľných nákladov, lebo buď objedná ten obed alebo nie, nemá možnosť ovplyvniť cenu stravy, strava bola zabezpečená hromadne.

Keby na výstave bola reštaurácia, kam by účastníci zo stánku chodili na obedy a tieto obedy by sa zahrnuli do celkovej faktúry, tam by som videl ten tebou opísaný postup plne uplatniteľný, lebo stravovanie bolo zabezpečené individuálne a každý mal možnosť sa vystravovať v takej výške, ako chcel. Tam by som im dal len stravné a zvyšok by si uhradili z vlastného.

Záver - nedá sa postup určiť všeobecne, treba zobrať do úvahy okolnosti.
Vladimír Ozimý
17.04.08,08:55
presne...dobrá úvaha...takto zmýšľam aj ja :)
karpis
17.04.08,11:06
Iný prípad by bol, keby bolo stanovené, že cena stánku je 50.000 / deň, plus ak chcú zabezpečiť stravu, tak to bude stáť 200 SKK na deň / účastníka (bude v tom obed plus nejaké občerstvenie a káva). V takom prípade by som to tiež bral ako náklady na výstavu a dal celé do zdaniteľných nákladov, lebo buď objedná ten obed alebo nie, nemá možnosť ovplyvniť cenu stravy, strava bola zabezpečená hromadne.

Ok celé som to dala do VOZD pretože sme nemohli ovplyvniť cenu obeda a strava bola zabezpečená hromadne
ďakujem za pomoc
Mikolajova
13.06.11,08:55
Prosím Vás ak cena obeda, kt. zabezpečuje zamestnávateľ je 2,5 € s DPH a rozhodne sa, ze bude prispievať zamestnancovi na obed celu sumu 2,08 € co je cena bez DPH. Je spravne ak zamestnanec nezaplati ani cent, a tym, ze sa neodvedie ani ziadna DPH na vystupe za zamestnanca. Ponizi sa len na vstupe z celkovej prijatej faktury?