ciaaa
16.04.08,14:32
Je nutne robit dodatocne DP k DPH, ak mi prisla fa zo zahranicia v 4.4 a datum vystavenia tejto fa je 25.2.
vo february vnizkla povinnost a az v marci vznikol narok na odpocet.
Takze v dodatocnom DP pripocitam do povodneho r. 10 sumu DPH z tejto fa?
Vdaka
ciaaa
18.04.08,06:52
To naozaj nikto nevie?
cloe
18.04.08,07:22
Firma je mesačný platiteľ DPH?
Takže, daňová povinnosť ti vznikla za 2/08,lebo:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Mala by si podať dodatočné DP DPH za 2/08.

No a teraz, kedy ti vzniklo právo na odpočítanie dane.
Podľa mňa až v 4/08, lebo faktúru si dostala až 4.4.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
Alena Šimová
20.04.08,07:11
súhlasím s cloe, ale len ak ide o faktúru za tovar. Ak ide o službu, daňová povinnosť vzniká do 3 mesiacov, nárok na odpočet vtedy, ak to uvedieš v evidencii DPH.
ciaaa
22.04.08,07:22
Aha.. a ked ide o opravu vozidla?
Alebo ked ide o proviziu (za vymahanie zahranicnej DPH)?
Tak v tychto pripadoch nemusim podavat dodatocne??
Alena Šimová
22.04.08,07:26
Dodatočné DP by som v tomto prípade nedávala.
ciaaa
22.04.08,07:31
Zarhanicna fa za opravu je z februara 2008, ale fa za proviziu je z decembra 2007.
Takze ani v jednom pripade nemusim podavat dodatocne DP?
Taketo oneskorene fa zo zahranica na opravy aut a provizie za vratenie DPH som mala castejsie. Doteraz som robievala dodatocne DP na DPH. Ibaze sa to stale opakuje, tak hladam ine riesenie..
Alena Šimová
22.04.08,07:49
v zákone o DPH je daňová povinnosť pri službách do 3 mesiacov, nárok na odpočet vzniká, keď sa uvedie DPH do záznamov.
ciaaa
22.04.08,11:23
Takze este raz:

Mam zahranicnu fakturu za proviziu (sluzba?) datum vystavenia 20.12.2007.
Aky mam dat datum zdan. plnenia, aby som nemusela davat dod. DP k DPH (teda do tych 3 mesiacov).
Podotykam, ze tato fa mi prisla 21.4.2008.

Tiez zahranicna faktura za opravu vozidla. Datum vystavenia je 25.2.2008. Aky je datum zdan. plnenia, taktiez aby som nemusela podavat dod. DP k DPH. Fa mi prisla 4.4.2008

Prosim poradte. A kde v zakone sa pise o tych troch mesiacoch ohladom sluzieb?

Dakujem velmi pekne
Alena Šimová
22.04.08,12:07
par. 19, ost. 2. A teraz som na pochybách, či tam nie je povinnosť dať dodatočné DPH, keď je faktúra vystavená do 3 mesiacov od poskytnutia služby.
ciaaa
23.04.08,05:34
v zákone o DPH je daňová povinnosť pri službách do 3 mesiacov, nárok na odpočet vzniká, keď sa uvedie DPH do záznamov.

toto som nikde v zakone nenasla

§ 19 sa vztahuje na dodanie T/S, avsak mne ide o nadobudnutie T/S, takza asi musim dat dodatocne k DPH, vsak?
Alena Šimová
23.04.08,05:50
paragraf 19, odst. 2 sa vzťahuje aj na služby, ktoré nám dodala osoba z tretieho štátu alebo iného členského štátu. Citujem:
Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa par. 69, odst. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry, ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná. Vo Vašom prípade ale faktúra bola vyhotovená pred koncom tretieho mesiaca, daňová povinnosť vzniká vystavením faktúry, ale vzniká aj nárok na odpočet - par. 49, odst. 2b.
ciaaa
23.04.08,06:56
Tak ja tomu uz fakt nerozumiem.
Takze danova povinnost je v 12/07 a narok na odpocet v 3/08?
Alena Šimová
23.04.08,07:16
Podľa mňa by sa pri dodatočnom daňovom priznaní mohol uplatniť aj nárok na odpočet. Zákon hovorí, že nárok na odpočet DPH pri službách dodaných z EU alebo 3. krajín je vtedy, keď sa to uvedie do evidencie DPH. Na školení nám hovorili, že je to možné. Keď by ste to dali len ako povinnosť v 12/07, mohla by Vám vyjsť pokuta za dodatočné DPH.
ciaaa
24.04.08,11:10
Ibaze fa bola vystavena aj datum zdanit. plnenia je z 12/07. Takze musim dat dodatocne a upravit narok na odpocet v 12/07 a odpocet uplatnit v 3/08.
Aj tak dik