stefany2505
16.04.08,20:54
Čo potrebuje švagrina ak si vybavý živnosť na opatrovanie ľudí v Rakúsku? Aké bude platiť odvody? Tak ako hociktorý živnostník na Slovensku? - odvody do zdravotnej poisťovne a do socialnej až po roku podnika po odovzdaní DP.

Ďakujem
martina 11
17.04.08,07:01
Odvody by mala platiť v Rakúsku a nie na Slovensku. Na Slovensku podá iba daňové priznanie a tam uplatní buď započítanie alebo vyňatie príjmov /neviem z hlavy čo platí pre Rakusko/.
Marína
17.04.08,09:37
hanelie
17.04.08,09:45
započítanie alebo vyňatie príjmov /neviem z hlavy čo platí pre Rakusko/.

rakúsko - metóda vyňatia prijmov, v SR podáva DP / nulové
stefany2505
21.04.08,14:31
Už otvorená téma http://www.porada.sk/t58314-opatrovatelky-v-rakusku.html
Práve som pozerala na tu tému. Lenže bolo mi povedané. že sa dá isť buď na Rakúsku živnosť, alebo na Slovenskú. Tam som nič nenašla o tej možnosti. Je to pravda? Dá sa aj na Slovenskú živnosť? Podľa mňa je výhodnejšie ísť na Slovenskú živnosť. Alebo nie???
Marína
21.04.08,14:49
Zuziana
21.04.08,14:49
Práve som pozerala na tu tému. Lenže bolo mi povedané. že sa dá isť buď na Rakúsku živnosť, alebo na Slovenskú. Tam som nič nenašla o tej možnosti. Je to pravda? Dá sa aj na Slovenskú živnosť? Podľa mňa je výhodnejšie ísť na Slovenskú živnosť. Alebo nie???

Pokiaľ viem, tak rakúska strana požaduje, aby živnosť bola otvorená v Rakúsku. Potom všetky odvody bude platiť v Rakúsku.
Eva Farkasová
03.01.09,10:50
Mám živnosť v rakúsku ako opatrovateľka od 7/2008. Musím si podať aj DP na Slovensku, prípadne prosím o info aké tlačivo. Ďakujem
Marína
05.01.09,13:05
Ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezident) v SR, podávaš DP aj v SR na tlačive typ B.
Určenie či si (ne)rezident toho-ktorého štátu zistíš podľa http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
Adula
27.01.10,12:32
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa pracuje na slovenskú živnosť v Rakúsku - menej ako 183 dni - stav.práce, tak ak nepodáva DP v Rakúsku, tak príjmy z Rakúska všetky zdaním na Slovensku, nepoužijem metodu vyňatia, keď že neboli zdanené v Rakúsku, však? Ďakujem. Aďa
Gabca
27.01.10,13:29
Dobry den, mam prosbu o pomoc, opatrovatelka v Rakusku ma rakusku zivnost, musi si teda podat danove priznanie v Rakusku? Ako sa pri tom postupuje? Najprv si poda tam a potom poda danove u nas?
Gabca
27.01.10,14:01
Alebo keby tu bol niekto, kto robi takyto druh priznani, tak by som ho tej pani odporucila, aby to urobil. Ja s tym nemam skusenosti, tak to radsej necham urobit odbornikovi.
Gabca
27.01.10,15:05
posuvam
Eva Farkasová
27.01.10,15:15
Dobry den, mam prosbu o pomoc, opatrovatelka v Rakusku ma rakusku zivnost, musi si teda podat danove priznanie v Rakusku? Ako sa pri tom postupuje? Najprv si poda tam a potom poda danove u nas?

DP v Rakúsku ste povinná podať len v prípade, že Vás FINANZAMT vyzve (pošle poštou formulár).Neviem ako dlho máte živnosť, ale 3 roky máme pokoj :o))) U nás ste povinná si DP typu B podať
Eva Farkasová
27.01.10,15:17
zajtra idem na DÚ, tak dám vedieť.
arizona
27.01.10,16:55
DP v Rakúsku ste povinná podať len v prípade, že Vás FINANZAMT vyzve (pošle poštou formulár).Neviem ako dlho máte živnosť, ale 3 roky máme pokoj :o))) U nás ste povinná si DP typu B podať
To nie je povinná si podať živnostníčka sama DP ? Bez vyzvania?
Gabca
28.01.10,10:07
Mne povedala ta klientka, ze ma zivnost od roku 2009 a ak zarobi do 10 000,- Eur nemusi platit dan, ale ci sa to niekde vykazuje, alebo co to neviem. Co jej s tym mam urobit?
Marína
28.01.10,11:56
DP v Rakúsku ste povinná podať len v prípade, že Vás FINANZAMT vyzve (pošle poštou formulár).Neviem ako dlho máte živnosť, ale 3 roky máme pokoj :o))) U nás ste povinná si DP typu B podať

Mne povedala ta klientka, ze ma zivnost od roku 2009 a ak zarobi do 10 000,- Eur nemusi platit dan, ale ci sa to niekde vykazuje, alebo co to neviem. Co jej s tym mam urobit?
V AT pre rok 2009 pre daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou platí výška nezdaniteľného čistého príjmu(príjmy mínus výdavky) 11.000 €(pre rok 2008 10.000 €).
Pre daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem nepodliehajúci dani z príjmov je do výšky 2.000 €.
Zvyčajným miestom, kde má podnikateľ(teda aj opatrovateľ) prihlásenú živnosť, sa považuje za sídlo prevádzky. Pri príjmoch z prevádzky sa všetci daňovníci považujú za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Do výšky hranice uvedených príjmov daňovník nie je povinný podať daňové priznanie.
Ak opatrovateľ najskôr vykonával činnosť ako zamestnanec a neskôr si otvoril živnosť, je povinný daňové priznanie podať.
Výšku čistého príjmu(11.000 €) zistí, ak od tzv. "hrubého" príjmu odpočíta skutočné náklady(výdavky) alebo 12% paušál. K opätovnému odpočítaniu výdavkom paušálom je však možné sa vrátiť až po uplynutí 5 rokov.
Zdroj informácii(pozri bližšie): Opatrovateľka - Daňové priznanie v Rakúsku (http://www.vavslovakia.sk/danove-priznanie-v-rakusku)


Dobry den, mam prosbu o pomoc, opatrovatelka v Rakusku ma rakusku zivnost, musi si teda podat danove priznanie v Rakusku? Ako sa pri tom postupuje? Najprv si poda tam a potom poda danove u nas?
Z už vyššie uvedeného vyplýva, že DP v AT nebude podávať, samozrejme v prípade, že jej príjmy neprekročili hranicu príjmov nepodliehajúcich zdaneniu.
Ako rezident(daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) v SR podá DP typ B a príjmy vyjme zo zdanenia.
Príklad tu http://www.porada.sk/t127550-danove-priznanie-fo-vyplnene.html
Gabca
28.01.10,14:23
Takze ak mala primy pod 10 000,- odratam z toho este poistenie co si tam platila a to uvediem v danovom typ B?
Diky moc za pomoc :-)
Marína
28.01.10,15:09
Takze ak mala primy pod 10 000,- odratam z toho este poistenie co si tam platila a to uvediem v danovom typ B?
Diky moc za pomoc :-)
Skús prečítať ešte raz môj príspevok. To, čo som písala o nezdaniteľnom príjme do 11.000 €(nie 10.000, to platilo pre rok 2008) sa týka AT.
V slovenskom DP uvedieš skutočný hrubý príjem, výdavky, predpokladám, asi vyššie ako 40% nemala, takže tie budú v 40% výške + k nim pripočítaš odvody. Ak v r. 2009 iný zdaniteľný príjem nemala, celý tento príjem vyjmeš zo zdanenia(v DP r.79, 80). Z toho vyplýva, že daň = 0.
Nezabudni vyplniť odd. XIII.
Gabca
28.01.10,16:02
Takze DP - B bude vyzerat takto?

VI.oddiel
r2 stl.1- 9 800 stl. 2- 5 000 /vydavky 40% + zapl. odvody v Rakusku/

Nasledne vsetky tie tabulky co na to navazuju az po oddiel X.

r. 69 - 4 800
70 4 025,70
76 4 025,70
77 774,30
78 147,21
79 4 800
80 0
Gabca
28.01.10,16:10
[QUOTE=Marína;1274841]Skús prečítať ešte raz môj príspevok. To, čo som písala o nezdaniteľnom príjme do 11.000 €(nie 10.000, to platilo pre rok 2008) sa týka AT.

ano, ja so to pochopila, len som sa zle vyjadrila, mala som napisat, ze kedze mala v skutocnosti prijmy pod 10, tak mala prijem nizsi ako nezdanitelnych 11 :)
Marína
28.01.10,19:14
Takze DP - B bude vyzerat takto?

VI.oddiel
r2 stl.1- 9 800 stl. 2- 5 000 /vydavky 40% + zapl. odvody v Rakusku/

Nasledne vsetky tie tabulky co na to navazuju az po oddiel X.

r. 69 - 4 800
70 4 025,70
76 4 025,70
77 774,30
78 147,21 147,11
79 4 800
80 0
Všetko O.K. až na - viď v citáte, asi to bol len preklep. V odd. XIII. uvedieš: § 6, príjem = 9800 €, Rakúsko
Gabca
29.01.10,12:17
Dakujem velmi pekne, mozno som sa pomylila vo vypocte, cisla boli len cca, mne islo hlavne o postup. :-)
Eva Farkasová
15.02.10,17:23
To nie je povinná si podať živnostníčka sama DP ? Bez vyzvania?

Nie mne dali len formulár, ktorý mám do konca marca odovzdať priamo na Finanzamte. Samozrejme, že sa to týka len tých opatrovateliek, ktoré nemajú vyšší príjem za min.rok ako 11 tis. EUR.
Eva Farkasová
15.02.10,17:33
Všetko O.K. až na - viď v citáte, asi to bol len preklep. V odd. XIII. uvedieš: § 6, príjem = 9800 €, Rakúsko
Do príjmu si nezabudnite započítať aj cestovné náhrady, pokiaľ Vám to rodina platí a máte ho v doklade (Rechnung)
monika1976
22.10.10,19:22
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa pracuje na slovenskú živnosť v Rakúsku - menej ako 183 dni - stav.práce, tak ak nepodáva DP v Rakúsku, tak príjmy z Rakúska všetky zdaním na Slovensku, nepoužijem metodu vyňatia, keď že neboli zdanené v Rakúsku, však? Ďakujem. Aďa

tých 183 dní a týka len zamestnaneckého pomeru
anna81
01.03.11,08:01
Skús prečítať ešte raz môj príspevok. To, čo som písala o nezdaniteľnom príjme do 11.000 €(nie 10.000, to platilo pre rok 2008) sa týka AT.
V slovenskom DP uvedieš skutočný hrubý príjem, výdavky, predpokladám, asi vyššie ako 40% nemala, takže tie budú v 40% výške + k nim pripočítaš odvody. Ak v r. 2009 iný zdaniteľný príjem nemala, celý tento príjem vyjmeš zo zdanenia(v DP r.79, 80). Z toho vyplýva, že daň = 0.
Nezabudni vyplniť odd. XIII.

Ak si v priebehu roka 2010 (apríl 2010) založila popri rakúskej živnosti aj slovenskú živnosť? (kvôli úveru z banky)
Čiže má jeden príjem (na základe potvrdení z rakúska) na dve živnosti. Bude sa v tomto prípade považovať celý príjem za vyňatý alebo len do marca 2010?
mysimis
05.03.11,08:40
Ak si v priebehu roka 2010 (apríl 2010) založila popri rakúskej živnosti aj slovenskú živnosť? (kvôli úveru z banky)
Čiže má jeden príjem (na základe potvrdení z rakúska) na dve živnosti. Bude sa v tomto prípade považovať celý príjem za vyňatý alebo len do marca 2010?

Ak tento príjem pochádza len z rakúskej živnosti, tak použiješ metódu vyňatia príjmov zo zdanenia.
IvetaJu
06.03.11,18:54
Zaujímalo by ma, čo s riadkami 82-86?? Ked sa vyplňajú tak ako?
A pri výdavkoch si môžem započítať 40%paušálne + odvody + cestovné aj ked to platí rodina? dakujem za pomoc
Zdenka 0705
07.03.11,07:58
Zaujímalo by ma, čo s riadkami 82-86?? Ked sa vyplňajú tak ako?
A pri výdavkoch si môžem započítať 40%paušálne + odvody + cestovné aj ked to platí rodina? dakujem za pomoc
V prvom rade si treba ujasniť, že robím slovenské DP pre opatrovateľku v AT, ktorá má živnosť v AT.
Do príjmov jej dávaš okrem príjmu za prácu, aj stravné /na deň 6,54 e/ čo dostáva a aj cestovné, ak jej rodina prepláca.
Do výdavkov slovenského DP dávaš len 40 % z týchto príjmov plus zaplatené poistné, ale poistné na Slovensku, ak si platí, nie v AT.
riadky 81 - 86 nevypĺňaš, príjmy z AT sú príjmy vyňaté zo zdanenia.
jeso
07.03.11,19:18
V prvom rade si treba ujasniť, že robím slovenské DP pre opatrovateľku v AT, ktorá má živnosť v AT.
Do príjmov jej dávaš okrem príjmu za prácu, aj stravné /na deň 6,54 e/ čo dostáva a aj cestovné, ak jej rodina prepláca.
Do výdavkov slovenského DP dávaš len 40 % z týchto príjmov plus zaplatené poistné, ale poistné na Slovensku, ak si platí, nie v AT.
riadky 81 - 86 nevypĺňaš, príjmy z AT sú príjmy vyňaté zo zdanenia.


na porade som našla viacero príspevkov, kde bolo uvádzané, že v DP na Slovensku - typ B sa od príjmov dosiahnutých v AT na základe živnosti odrátava 40 % + poistné zaplatené v AT

má sa to poistné odrátať alebo nie ...
dík
Zdenka 0705
07.03.11,20:57
pozri aj v téme "živnosť v Rakúsku vs. daň.priznanie v SK", príspevok č. 46,48.
IvetaJu
08.03.11,17:45
dakujem. a ešte jedna otázka: do riadku 79 napíšem príjmy z r.38 alebo už ten základ dane z r. 69?
Zdenka 0705
08.03.11,18:06
...no, je to tam tak napísané, že si môžeš vybrať :( ... úhrn vyňatých príjmov /základov dane/ ... ja by som tam dala, keďže je len jeden vyňatý príjem, tak základ dane z r. 69.
Ak by sa základ dane skladal aj z iných príjmov, nielen vyňatých, tak by som do r. 79 dala tie vyňaté príjmy.
jeso
08.03.11,21:08
toto som našla na dole uvedenej stránke...

http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/ako-vyplnit-danove-prijmy-praca-v-zahranici-anglicku.html


Postup vyplnenia daňového priznania Typ A
Nasledujúci postup sa týka podania daňového priznania v roku 2011 za rok 2010.

Prvú a takmer celú druhú stranu daňového priznania zvládnete s poučením, ktoré je k dispozícii spolu s daňovým priznaním. Začneme teda až riadkom 32.

Riadok 32: táto suma bude súčtom hrubých príjmov za daňový rok od všetkých zamestnávateľov na Slovensku i v zahraničí (príjmy zo zahraničia sa prepočítajú príslušnými kurzami NBS, ďalej to už nebudem pripomínať).
Riadok 33: suma odvedeného poistného z príjmu na Slovensku aj v zahraničí (na výplatných páskach v Anglicku ide o položku NI (national insurance) v stĺpci

viem, že tu ide o vyplnenie tlačiva A , ale ak sa poistné zaplatené v zahraničí odrátava v DP A - prečo by sa nemalo odrátavať aj v DP typu B ?
Zdenka 0705
09.03.11,06:43
Uvažujem tým smerom, že v DP-A predsa neexistujú paušálne výdavky, vždy sa v DP-A poistné odrátavalo.
- v DP-B pri opatrovateľke používaš paušálne výdavky / máš v nich už aj odvody z AT/, a k nim sa prirátajú zaplatené odvody, ak si platila v SR
- ak použiješ skutočné výdavky, tak dávaš odvody v SR /ak si platila/, aj odvody zaplatené v AT
Ja som bola takto poučená.
jeso
09.03.11,08:36
nedalo mi to a zavolala som na DU...

bolo mi povedané- DP robím podla našich danových zákonov - pokial idem podla §6 ods.10 tak postupujem - 40% + skutočne zaplatené poistné , ktoré je povinný danovník platiť - je jedno, že je to poistné zaplatené v AT , nakolko aj tak je to poistné, ktoré musí danovník platiť , aby dosahoval príjmy
zo živnosti

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Zdenka 0705
09.03.11,10:07
čo k tomu dodať?...len to, že je to pekne pokrútené
mysimis
12.03.11,07:19
Čo sa týka rakúskych daňových priznaní, tak za rok 2010 sa zmenilo toto: k 12% paušálu bol ešte pridaný ďalší 13% paušál, ktorý je možné si uplatniť. Toto vedie k tomu, že väčšine opatrovateliek nevznikne daňová povinnosť a teda nie je z čoho odpočítať negatívnu daň, ktorá je až do výšky 220,- €. Ostatné ostalo presne tak ako to bolo do teraz.
mysimis
12.03.11,07:23
Uvažujem tým smerom, že v DP-A predsa neexistujú paušálne výdavky, vždy sa v DP-A poistné odrátavalo.
- v DP-B pri opatrovateľke používaš paušálne výdavky / máš v nich už aj odvody z AT/, a k nim sa prirátajú zaplatené odvody, ak si platila v SR
- ak použiješ skutočné výdavky, tak dávaš odvody v SR /ak si platila/, aj odvody zaplatené v AT
Ja som bola takto poučená.

Ja nevidím dôvod, aby sa v DP typu B pri použítí 40% paušálu použili aj zaplatené odvody v AT /podľa poučenia nie je možné použiť zaplatené odvody v 2 daňových priznaniach/, nakoľko v slovenskom daňovom priznaní sa jedná o príjmy vyňaté zo zdanenia. Tak sa pýtam, načo by som ich tam uviedla???? Ja ich potrebujem uviesť v rakúskom daňovom priznaní, aby som si znížila tam zaklad dane.
xeva
25.03.11,22:04
Príjem z Rakúska /odmena za prácu, Sachbezug, cestovné, poistné-ak nie je zahrnuté v odmene, ale je vyplácané alebo platené zvlášť rodinou/. Výdavky - pri uplatňovaní 40% paušálu zahŕňajú aj poistné, zaplatené v Rakúsku, jeho výška sa uvedie pod tabuľkou. Nevidím dôvod nevzťahovať na celosvetové príjmy aj celosvetové výdavky . Ak priznávam príjmy v Rakúsku, uplatňujem výdavky postupom podľa rakúskeho zákona o dani z príjmu, na Slovensku podľa slovenského. Príklad paušálu : Rakúsko - 12 % z príjmu - poistenie a z takto zistenej sumy odpočíta FA, ak neoznačíte na DP možnosť, že si ho nechcete uplatniť ešte 13 % tzv. Gewinnfreibetrag, vo formulári DP je ešte možnosť odpočtu niektorých iných individuálnych položiek. Na Slovensku postup ako som uviedla.
xeva
25.03.11,23:18
Hore uvádzaný postup vychádza z poznámok na formulári DP pre r.2O10. Oproti tomu § 6 ods.(10)zákona hovorí , že daňovník môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z príjmov, a v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. No a podľa usmernenia DRSR aj BMF je príjem opatrovateľky posudzovaný ako príjem z prevádzkárne a pre ten platí § 17 ods.14) Súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane alebo daňová strata stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí. Pri jeho zisťovaní sa postupuje podľa odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.
Kombináciou uvedeného potom vznikajú podľa môjho názoru rôzne výklady.
mysimis
26.03.11,06:56
Hore uvádzaný postup vychádza z poznámok na formulári DP pre r.2O10. Oproti tomu § 6 ods.(10)zákona hovorí , že daňovník môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z príjmov, a v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. No a podľa usmernenia DRSR aj BMF je príjem opatrovateľky posudzovaný ako príjem z prevádzkárne a pre ten platí § 17 ods.14) Súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane alebo daňová strata stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí. Pri jeho zisťovaní sa postupuje podľa odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.
Kombináciou uvedeného potom vznikajú podľa môjho názoru rôzne výklady.

Opatrovateľkám odvody platí rodina, čiže si ich dajú do príjmov a následne aj do výdavkov v AT daňovom priznaní. V slovenskom priznaní ide o to aby boli priznané celosvetové príjmy. Áno, súhlasím s Tebou, aby si tam dali aj zaplatené odvody v AT, ale nakoľko sa jedná o príjem vyňatý zo zdanenia, nezmení to na ich situácii nič.
xeva
26.03.11,09:09
Nie všetkým opatrovateľkám rodina odvody platí. Ale o tom nebol príspevok. Reagovala som len na tvoju informáciu, že nie je možné dva razy uvádzať poistné ako položku, znižujúcu základ dane, v tom zmysle , že podľa toho, kto si aký spôsob vyberie /správny alebo nesprávny/, uvedie alebo neuvedie. Podľa mňa je správny spôsob = zdaňovaný príjem z prevádzkárne, ktorý používam a ktorý hovorí o tom, že sa poistné , zaplatené vonku, uplatňuje. Ak sa použije postup podľa § 6 mal by sa použiť postup v zmysle zákona, nie poznámky v daňovom tlačive. Samozrejme, že to nemá, kvôli vyňatiu, žiadny dopad na daň. Iba ak by niekto, kto má viacero živností, použil paušál /?/ a neodčítal by si poistné, zvýši mu to základ pre vymeranie poistného.
majernikova
26.03.11,09:15
Ahojte :-)
robili ste niekto aj rakúske DP ??Potrebujem poradiť .
Ďakujem
mysimis
26.03.11,09:19
Ahojte :-)
robili ste niekto aj rakúske DP ??Potrebujem poradiť .
Ďakujem

Ja ich robím už roky......čo potrebuješ?
mysimis
26.03.11,09:21
Nie všetkým opatrovateľkám rodina odvody platí. Ale o tom nebol príspevok. Reagovala som len na tvoju informáciu, že nie je možné dva razy uvádzať poistné ako položku, znižujúcu základ dane, v tom zmysle , že podľa toho, kto si aký spôsob vyberie /správny alebo nesprávny/, uvedie alebo neuvedie. Podľa mňa je správny spôsob = zdaňovaný príjem z prevádzkárne, ktorý používam a ktorý hovorí o tom, že sa poistné , zaplatené vonku, uplatňuje. Ak sa použije postup podľa § 6 mal by sa použiť postup v zmysle zákona, nie poznámky v daňovom tlačive. Samozrejme, že to nemá, kvôli vyňatiu, žiadny dopad na daň. Iba ak by niekto, kto má viacero živností, použil paušál /?/ a neodčítal by si poistné, zvýši mu to základ pre vymeranie poistného.

Príjmy zo zahraničia neovplyvňujú vymeriavací základ pre vymeranie poistného. Neviem v rýchlosti nájsť usmernenie DÚ k opatrovateľkám, kde sa píše, že platenie odvodov v AT sa nazahrňuje do výdavkov na Slovensku. Keď ho nájdem znovu ho sem prilepím.
xeva
26.03.11,09:29
Asi som mala napísať v príspevku z 10.09 nie -poznámky na tlačive DP- ale - zle vyloženej poznámky - na tlačive DP, lebo potom to vyznieva ako že je niečo iné v zákone a niečo iné na tlačive.
xeva
26.03.11,09:31
Vymeriavací základ pre platiteľov poistného na Slovensku tvorí základ stanovený z celosvetových príjmov.
xeva
26.03.11,09:34
Myslíš usmernenie z februára 2009 ?
xeva
26.03.11,09:37
Teda toto ? Usmernenie DR SR
k problematike zdaňovania príjmov daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou z opatrovateľskej činnosti vykonávanej na území Rakúskej republiky
na základe živnostenského oprávnenia---ale to nehovorí nič o vymeriavacom základe na poistné.
mondes
26.03.11,09:42
Dobrý deň, prosím Vás, ak opatrovateľka nemá žiadne potvrdenie o príjme z AT, ako si má urobiť DP? (Môžu jej domáci vydať nejaké potvrdenie, že jej platili za opatrovanie?) Bude to stačiť?
A ešte ohľadom tých odvodov v AT. Majú sa prirátať k výdavkom v slovenskom DP alebo nie? Ďakujem pekne za odpoveď.
majernikova
26.03.11,09:42
Ja ich robím už roky......čo potrebuješ?


...kamarátka robí opatrovateľku v Rakúsku a potrebuje spraviť DP, ale rakúske , Slovenské už má spravené.

Ďakujem za pomoc
xeva
26.03.11,09:46
Máš na mysli toto z usmernenia DRSR z roku 2009 ? "Podľa § 17 ods. 14 zákona o dani z príjmov súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí s výnimkou, ak základom dane stálej prevádzkarne je daňová strata, o ktorú podľa legislatívy štátu, v ktorom je zdroj príjmu, možno znižovať základ dane.
Základom dane daňovníka je rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky, na zistenie ktorého sa použijú ustanovenia § 17 až 29." ale potom tam nasleduje toto :
"Pri splnení podmienok uvedených v zákone o dani z príjmov môže daňovník uplatniť daňové výdavky paušálne, spôsobom uvedeným v ustanovení § 6 ods. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."
mysimis
26.03.11,10:04
Nie, ak budem mať čas tak pohľadám.
mysimis
26.03.11,10:06
Dobrý deň, prosím Vás, ak opatrovateľka nemá žiadne potvrdenie o príjme z AT, ako si má urobiť DP? (Môžu jej domáci vydať nejaké potvrdenie, že jej platili za opatrovanie?) Bude to stačiť?
A ešte ohľadom tých odvodov v AT. Majú sa prirátať k výdavkom v slovenskom DP alebo nie? Ďakujem pekne za odpoveď.

Ak robíte na základe živnosti, tak je potrebné z Vašej strany vystavovať fakútry pre rodinu. Ak si robíte slovenské DP - k daňovému priznaniu sa tieto faktúry neprikladajú. Čo sa týka zaplatených odvodov v AT - ja osobne ich nedávam do výdavkov - neovplyvnia Vám nič.
mysimis
26.03.11,10:08
Vymeriavací základ pre platiteľov poistného na Slovensku tvorí základ stanovený z celosvetových príjmov.

Do sociálnej a ani do zdravotnej poisťovne sa neplatia odvody z príjmov zarobených v zahraničí!!!
mysimis
26.03.11,10:10
...kamarátka robí opatrovateľku v Rakúsku a potrebuje spraviť DP, ale rakúske , Slovenské už má spravené.

Ďakujem za pomoc


Pýtaj sa čo Ti treba.
majernikova
26.03.11,10:14
Pýtaj sa čo Ti treba.


...pomôcť vyplniť to DP rakúske , ale ja to neviem , ako jej poradiť ....

...alebo sa ma obrátiť na niekoho v rakúsku ?
mysimis
26.03.11,10:23
napísala som Ti odkaz do profilu. Ozvi sa.
xeva
26.03.11,10:30
Samozrejme sa neplatia, ak má príjem len zo živnosti v zahraničí a tam poistenie platí, ale ak platí poistné na Slovensku, lebo má živnosť aj tu je v základe zohľadnený aj príjem zo zahraničia.
mysimis
26.03.11,10:34
Samozrejme sa neplatia, ak má príjem len zo živnosti v zahraničí a tam poistenie platí, ale ak platí poistné na Slovensku, lebo má živnosť aj tu je v základe zohľadnený aj príjem zo zahraničia.

Xeva, prosím Ťa prestaň už zavádzať......z príjmov zo zahraničia sa odvody na Slovensku neplatia!!!!!!!!
xeva
26.03.11,10:39
Na základe Werkvertragu stačí za každý turnus vystaviť Honorarnote - vzory sú na internete.
xeva
26.03.11,10:43
Uveď, prečo nie...čo sa uvádzalo do potvrdení pre poisťovne, údaj z ktorého riadku ? Až z riadku 80 DP ?
mysimis
26.03.11,10:45
Uveď, prečo nie...čo sa uvádzalo do potvrdení pre poisťovne, údaj z ktorého riadku ? Až z riadku 80 DP ?

Okrem iného......opatrovateľka, ktorá má ŽL aj na Slovensku neplatí odvody aj v AT aj na Slovensku.......
Uveď mi znenie zákona, podľa ktorého sa platia odvody do našich poisťovní zo zahraničných príjmov!!!!
xeva
26.03.11,10:53
To som napísala, že taká platí len v jednom štáte!!! Na základe E 101 len na Slovensku /alebo môže aj len v Rakúsku/ na základe posúdenia kritérií , ktorý štát vydá E 101 !!! bavíme sa o prípade platby poistného na Slovensku a tam je vymeriavací základ pre živnostníka údaj z riadku 59 DP!
mysimis
26.03.11,10:57
To som napísala, že taká platí len v jednom štáte!!! Na základe E 101 len na Slovensku /alebo môže aj len v Rakúsku/ na základe posúdenia kritérií , ktorý štát vydá E 101 !!! bavíme sa o prípade platby poistného na Slovensku a tam je vymeriavací základ pre živnostníka údaj z riadku 59 DP!

Lenže, taká opatrovateľka, ktorá má príjmy aj zo slovenskej živnosti, keď preukázala svoje príjmy zo zahraničia - tak z týchto odvody neplatila. Okrem iného sa už nepodávajú výpisy do SP, už to hlási DÚ a v daňovom priznaní sa píše odkiaľ príjmy pochádzajú a v akej výške a koľko mesiacov podnikala na Slovensku.
A ešte raz - napíš mi znenie zákona podľa ktorého sa platia odvody zo zahraničných príjmov!!!!!!!!!!!!!!!!
xeva
26.03.11,11:17
Samozrejme sa nepodávajú, to som uviedla len pre názornosť. Nepoznám prípad, že by pri preukázaní príjmov zo zahraničia bol znížený vymeriavací základ, ale že sa poistné doplácalo, to už viackrát. Ak sa ti nechce hľadať :Sociálne odvody 2011 - Za zárobkovú činnosť sa považuje každá činnosť, ktorou sa dosahuje príjem zo závislej činnosti (zamestnanec) a príjem z podnikania. Patria sem aj príjmy zo zahraničia, ktoré nepodliehajú dani z príjmov (dvojité zdanenie).
mondes
26.03.11,16:20
Ak robíte na základe živnosti, tak je potrebné z Vašej strany vystavovať fakútry pre rodinu. Ak si robíte slovenské DP - k daňovému priznaniu sa tieto faktúry neprikladajú. Čo sa týka zaplatených odvodov v AT - ja osobne ich nedávam do výdavkov - neovplyvnia Vám nič.

Ďakujem za odpoveď, ale tá dotyčná opatrovateľka mi nespomínala, že vystavuje faktúry. Vravela čosi v tom zmysle, že jej pán domáci dával nejaký papierik, na ktorom mala napísané, koľko jej vyplácal, ale že ho stratila. V prípade, žeby mu zavolala, aby jej ešte raz vydal taký "papierik", môže sa na základe toho urobiť DP? Vďaka.
mysimis
26.03.11,16:23
Ďakujem za odpoveď, ale tá dotyčná opatrovateľka mi nespomínala, že vystavuje faktúry. Vravela čosi v tom zmysle, že jej pán domáci dával nejaký papierik, na ktorom mala napísané, koľko jej vyplácal, ale že ho stratila. V prípade, žeby mu zavolala, aby jej ešte raz vydal taký "papierik", môže sa na základe toho urobiť DP? Vďaka.

Nechcem sa opakovať, pokiaľ dotyčná vie koľko zarobila za svoje turnusy, stačí ak si vystaví k tým sumám "honorarnote" pekne si to nasčíta, pripočítaš si k tomu sumu za cestovné a podľa počtu odpracovaných dní v AT sumu za stravné a nocľažné /naturálne dávky/.
Danuulienka
27.03.11,08:46
s týmto súhlasím xeva má v tomto pravdu sociálna poisťovňa aspoň nás takto informovali tento príjem nerozlišujú pokiaľ sú dve živnosti, tak sa to zráta a to je pre nich smerodajné. Aj nám sa toto zdalo nespravodlivé, ale informácia z SP bola takáto. Tento rok sme práve chceli, že ohľadom tohto problému napíšeme na vyšší úrad SP nech nám dajú k tomuto vyjadrenie
mysimis
27.03.11,09:36
s týmto súhlasím xeva má v tomto pravdu sociálna poisťovňa aspoň nás takto informovali tento príjem nerozlišujú pokiaľ sú dve živnosti, tak sa to zráta a to je pre nich smerodajné. Aj nám sa toto zdalo nespravodlivé, ale informácia z SP bola takáto. Tento rok sme práve chceli, že ohľadom tohto problému napíšeme na vyšší úrad SP nech nám dajú k tomuto vyjadrenie

Potom asi neplatí rovnaký meter na každého. U nás sa to rozlišuje bez problémov.
Danuulienka
27.03.11,12:09
s tým plne súhlasím!!!len neviem ako sa na to odvolať a nie som sama čo sa ma to dotklo a určite to nie je správne zo strany SP ako som už písala, keď bude po daňových skúsim napísať túto otázku niekde vyššie nech sa mám čím brániť ďakujem Ti za tieto rady mysimis
mysimis
27.03.11,12:15
s tým plne súhlasím!!!len neviem ako sa na to odvolať a nie som sama čo sa ma to dotklo a určite to nie je správne zo strany SP ako som už písala, keď bude po daňových skúsim napísať túto otázku niekde vyššie nech sa mám čím brániť ďakujem Ti za tieto rady mysimis

Napíš mi kde Ty vlastne platíš odovody - v AT alebo na Slovensku?
Danuulienka
27.03.11,16:17
platím v AT, ale mala som živnosť aj na Slovensku a kvôli tomuto problému som momentálne radšej živnosť u nás ukončila, ale rada by som si ju znova otvorila. Som v situácii , kedy odvody doma by som po finančnej stránke nezvládla.
xeva
27.03.11,20:14
Chcela by som ťa poprosiť, mysimis, keby si uviedla, kde uplatňujú v SP postup, ako si uviedla. Mnohým by to určite pomohlo.Totiž včera som v poradni HN našla odpoveď p. Navrátilovej, že vymeriavacím základom je základ, zistený podľa zákona o dani z príjmu, t.j. príjmy doma aj vonku. Na druhej strane v jednom príspevku v epi zase ohľadne vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie bolo uvedené, že príjmy zo zahraničia ho netvoria. Lenže potom boli formulácie o tom , že sa nezaratúvajú "vyňaté príjmy" ale nie vyňaté v zmysle zákona o dani z príjmu, ale vyňaté v zmysle zákonov o poistnom. Uplatňovala som postup určenia VZ podľa informácií zo SP aj na zdravotné poistenie...Ostatne sú aj rôzne výklady uvádzania rakúskeho príjmu, na ktorom sme sa my tu zhodli, keď dostanem odpoveď z DRSR, zavesím ju tu.
xeva
27.03.11,20:16
Opravujem...nie uvádzania, ale určenia...
mysimis
28.03.11,15:15
Opravujem...nie uvádzania, ale určenia...


Xeva, ja robím pre agentúru ktorá združuje asi 600 opatrovateliek. Tie ktoré majú ŽL aj na Slovensku neplatia odvody aj v AT aj na Slovensku. Platia si ich len v AT. Nie je možné platiť si odvody aj tu aj v AT. Riešila som takýto prípad - pani si platila odvody v AT a aj na Slovensku. Zaplatené odvody jej všetky vrátili a ešte dostala aj pokutu.
Ester plus
28.03.11,17:52
Na riadku 79 DP typ B pri príjmoch zo živnosti opatrovateľky v Rakúsku sa uvádza úhrn vyňatých príjmov (základov dane). Myslí sa tým hrubý príjem alebo príjem znížený o 40 % výdavky.
mysimis
29.03.11,05:19
Na riadku 79 DP typ B pri príjmoch zo živnosti opatrovateľky v Rakúsku sa uvádza úhrn vyňatých príjmov (základov dane). Myslí sa tým hrubý príjem alebo príjem znížený o 40 % výdavky.

Keďže sa jedná o základ dane - tak je to hrubý príjem mínus 40%.
xeva
29.03.11,06:26
Mysimis, vyhla si sa odpovedi na moju otázku, kde v SP môžeme uplatňovať to, že príjmy z Rakúska nevchádzajú do základu na určenie poistného na Slovensku. TO, ŽE SA ODVODY PLATIA LEN V JEDNOM ŠTÁTE POVAŽUJEM ZA ALFU A OMEGU!!! To je samozrejmá vec !!! Asi si mala na mysli živnosť len na výkon opatrovateľskej činnosti , kedy príjem na Slovensku nedáva možnosť na vydanie E 101 slovenskou stranou, pretože je v porovnaní s tým zahraničným /napr.rakúskym/ oveľa nižší. Ja však stále hovorím aj o tých opatrovateľkách, ktoré majú E 101 vydané slovenskou stranou, na základe ich slovenskej živnosti. Tie vaše majú zrejme pre slovenskú SP vydanú rakúsku E 101.
xeva
29.03.11,06:56
Časť včerajšej odpovede DRSR k usmerňovaniu opatrovateliek pracovníkmi DÚ v tom zmysle, že ich príjem je len honorár, cestovné, príspevok na poistné - bez Sachbezugu :
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak bol v predloženom prípade daňovník počas zdaňovacieho obdobia 2010 považovaný za rezidenta Slovenskej republiky na daňové účely, mal povinnosť daňovo si vysporiadať v Slovenskej republike všetky svoje celosvetové príjmy, t. j. zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky ako aj zo zdrojov v zahraničí a to prostredníctvom daňového priznania podaného v súlade s ustanovením § 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Pri vyčísľovaní základu dane z príjmov zo živnosti plynúcich zo zdrojov na území Rakúska postupuje v Slovenskej republike daňovník podľa slovenských daňových predpisov (§ 6 zákona o dani z príjmov), pričom po splnení podmienok vymedzených v § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov je možné uplatniť si daňové výdavky v percentuálnej výške z príjmov (40 %). Do uvedených výdavkov uplatnených takýmto spôsobom sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť (toto si uvedie pod tabuľkou v VI. ODDIELI).
Všeobecnou metódou na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov plynúcich zo zdrojov na území Rakúska je metóda vyňatia príjmov (článok 23 zmluvy č. 48/1979 Zb.).
Čiastkový základ dane z príjmov zo živnosti sa vo všeobecnosti vyčísľuje na strane 3 daňového priznania typu B (VI. ODDIEL), pričom metóda vyňatia príjmov sa uplatňuje na riadkoch 79 a 80 (X.ODDIEL). Odbor poskytovania služieb, Daňové riaditeľstvo SR
mysimis
29.03.11,07:40
Mysimis, vyhla si sa odpovedi na moju otázku, kde v SP môžeme uplatňovať to, že príjmy z Rakúska nevchádzajú do základu na určenie poistného na Slovensku. TO, ŽE SA ODVODY PLATIA LEN V JEDNOM ŠTÁTE POVAŽUJEM ZA ALFU A OMEGU!!! To je samozrejmá vec !!! Asi si mala na mysli živnosť len na výkon opatrovateľskej činnosti , kedy príjem na Slovensku nedáva možnosť na vydanie E 101 slovenskou stranou, pretože je v porovnaní s tým zahraničným /napr.rakúskym/ oveľa nižší. Ja však stále hovorím aj o tých opatrovateľkách, ktoré majú E 101 vydané slovenskou stranou, na základe ich slovenskej živnosti. Tie vaše majú zrejme pre slovenskú SP vydanú rakúsku E 101.

Xeva, vôbec som sa nevyhla odpovedi. Pokiaľ vidíš stále komunikujem, ale vzhľadom, že je dnes 29. marec! a ja ešte dorábam daňové priznania pre opatrovateľky a nestíham sa venovať dlhšej komunikácii, poprosím o trpezlivosť a budem sa Ti venovať po 31. marci a rozoberieme to včetne zákonov. Ďakujem za pochopenie.
xeva
29.03.11,07:57
Budem sa tešiť, nemusela si tak kvaltovať 30.september je ešte ďaleko...
Ja som na tom s robotou podobne, ale mám to rozdelené pekne po poriadku...
mysimis
29.03.11,08:02
Budem sa tešiť, nemusela si tak kvaltovať 30.september je ešte ďaleko...
Ja som na tom s robotou podobne, ale mám to rozdelené pekne po poriadku...

Mám veľkú firmu, robím aj pre agentúru, chodím 3x v týždni na dialýzu a nikto z mojich klientov nepodal odklad na podanie daňového priznania. Vyzerá to tak, že dnes už končím:D /hoci sa vždy nájde nejaký ten zábudlivec - opatrovateľka/, kto bude potrebovať súrne DP.....
xeva
29.03.11,12:19
Uvediem tie príspevky k vymeriavaciemu základu, o ktorých som hovorila vyššie, ale nemala som vtedy čas ich nalistovať : p.Navrátilová - pýtajúca sa chcela ísť opatrovať kamarátke dieťa na živnosť do Rakúska -" Ja Vám neviem povedať, čo vyžaduje rakúska legislatíva pre výkon opatrovania dieťaťa, to sa opýtajte kamarátky. Čo Vám viem povedať je určenie legislatívy, ktorej by ste podliehali v prípade , ak by sa k tomu vyžadovalo živnostenské oprávnenie.
Od 1. mája je v účinnosti Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 a nariadenie ES 987/2009 v zmysle ktorého ak osoba s trvalým pobytom na území SR vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť aj na území iného členského štátu podlieha právnym predpisom toho štátu na území ktorého vykonáva PODSTATNÚ ČASŤ SVOJEJ ČINNOSTI. Teda, ak väčšinu svojej samostatnej zárobkovej činnosti budete vykonávať v SR a pokiaľ to chápem je to Váš stav, potom by ste podliehali predpisom SR a Vašim vymeriavacím základom by bol základ dane zo samostatnej zárobkovej činnosti, do ktorého by sa zahrnul príjem zo zahraničia spôsobom regulovaným zákonom 595/2003 o dani príjmov. Odvody by ste teda platili na Slovensku." Ten druhý citát sa týka vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie a tu sa hovorí o vyňatých príjmoch - ale NIE DAŇOVO VYŇATÝCH : "Poistné sa počíta z vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ je pre rôzne vyššieuvedené skupiny rôzny – pre SZČO ide o ZÁKLAD DANE Z PODNIKANIA (vybratý z daňového priznania z r. 2010) okrem vyňatých príjmov a neznížený o zaplatené zdravotné poistenie vydelený číslom 2,14.
certik
01.03.12,10:54
Prosím vás o radu: opatrovateľaka v Rakúsku má potvrdenie od "Finanzamtu", na ktorom je uvedené:
Werklohn -11592.- €
Fahrtkosten - 1500.- €
K tomu je pripnutá "Rechnung" za každý mesiac a na každej je napísané:
-mesačný honorár
-mesačné platby na základe zmluvy
-poistenie zodpovednosti za škodu
Za celý rok to robí sumu na týchto faktúrach 2102,40.
Celkový príjem bude potom:

11592+1500+2102,40 = 15194,40 € a tento uvediem do DP a odpočítam 40% výdavky? Použijem metódu vyňazia príjmov.

Vopred ďakujem za každú radu.
Danuulienka
01.03.12,11:23
ešte priratávaš 6,54 EUR na deň Sachbezug
erzet
01.03.12,11:36
Kočence, večer Vám tu niečo pre Vás pricapím.
certik
01.03.12,12:08
ešte priratávaš 6,54 EUR na deň Sachbezug

Ďakujem pekne a tých 6,54 € za každý odpracovaný deň v Rakúsku?
arizona
01.03.12,12:28
Ďakujem pekne a tých 6,54 € za každý odpracovaný deň v Rakúsku?
ano
erzet
01.03.12,20:42
Neviem či toto máte, potrebujete.
xeva
01.03.12,22:20
Tento materiál je viac zameraný na zamestnancov, väčšina žien opatruje na živnosť a tam je to v praxi potom iné, napr. poistenie v nezamestnanosti je upravené inak, ale aj niektoré iné témy z tejto oblasti. Je tam síce často zmienka, že pre OSZČ to neplatí, alebo je to upravené inak, nie je to však konkretizované. Ale je čoraz viacej tých, ktorí sa zamestnávajú aj v iných profesiách a im to určite poslúži. Vďaka.
certik
02.03.12,08:03
Ešte jedna otázočka: prosím vás čo prikladám k DP - potvrdenie z Finančného úradu a všetky tie faktúry - 13 príloh? Alebo stačí len potvrenie z úradu? Doklad o výške stravného tiež nemám.... tak neviem. Ďakujem
dpdarina
02.03.12,19:12
Pre ERZET - mimo témy - ale podobné. Prosím nie je niečo podobné pre Slovákov pracujúcich v ČR na pracovnú zmluvu. Myslím nejaký link. Vďaka.
erzet
02.03.12,21:32
anna81
12.03.12,11:41
Prosím Vás, ako riešite prípad, keď opatrovateľka v rakúsku má rakúsku živnosť, ale aj slovenskú živnosť? Na slovensku si platí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Je tento príjem z rakúska na základe rakúskej živnosti?
Iné príjmy (okrem rakúskych) nemá..
anna81
13.03.12,09:49
Prosím Vás, ako riešite prípad, keď opatrovateľka v rakúsku má rakúsku živnosť, ale aj slovenskú živnosť? Na slovensku si platí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Je tento príjem z rakúska na základe rakúskej živnosti?
Iné príjmy (okrem rakúskych) nemá..


nik neporadí?
MartinaZC
13.03.12,10:35
Prosím Vás poraďte! Opatrovateľka v Rakúsku /rakúska živnosť/ podáva DP na Slovensku lebo má aj príjem v tuzemsku za upratovanie. Podáva DP B-čkové. Príjmy z Rakúska sú vyňaté zo zdanenia a ja sa pýtam, či si môže uplatniť na seba nezdaniteľnú položku, keď upratovala tu na Slovensku 4 mesiace v roku. Ďakujem
anna81
13.03.12,12:50
Prosím Vás poraďte! Opatrovateľka v Rakúsku /rakúska živnosť/ podáva DP na Slovensku lebo má aj príjem v tuzemsku za upratovanie. Podáva DP B-čkové. Príjmy z Rakúska sú vyňaté zo zdanenia a ja sa pýtam, či si môže uplatniť na seba nezdaniteľnú položku, keď upratovala tu na Slovensku 4 mesiace v roku. Ďakujem

príjem za upratovanie mala na základe čoho? dohody, zmluvy, živnosti....
MartinaZC
13.03.12,13:33
dohody
anna81
14.03.12,10:26
údaje z dohody vyplníš v oddieli V. riadok 34 a 36, ak mala zrazenú daň tak na r. 109,
na r. 82,84 NZČ 3559,30

a nezabudni na príjmy z rakúska
certik
15.03.12,10:47
Prosím vás: robila som DP B - rakúska živnosť- optarovateľka. Príjmy boli 14308,44 a z toho 40% 5723,38. Základ dane bol 8585,06€. Na stranu 8 som do riadku 87 - úhrn vyňatých príjmov dala celú sumu príjmov 14308,44€. Len teraz ma známa zneistila, že na riadku 87 nemal byť príjem (14308,44) ale "Úhrn vyňatých príjmov -základov dane" (8585,06). Prosím vás čo je správne.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Katarína75
15.03.12,12:32
rakúska živnosť- optarovateľka
1. môže si uplatnit výdavky = 40% z prijmov . Poistenie platene v AT sa pripočítava alebo nie k výdavkom? Alebo sa zaplatené poistne uvedie len v DP VI.odd.-preukázateľne zaplatené poistné.
2. prijmy z AT uvadzat bez zaplateneho poistneho v AT
ďakujem za odpovede
Katarína75
15.03.12,12:34
certik : r.87 = r.80 8585,06€
anna81
16.03.12,11:26
Prosím vás: robila som DP B - rakúska živnosť- optarovateľka. Príjmy boli 14308,44 a z toho 40% 5723,38. Základ dane bol 8585,06€. Na stranu 8 som do riadku 87 - úhrn vyňatých príjmov dala celú sumu príjmov 14308,44€. Len teraz ma známa zneistila, že na riadku 87 nemal byť príjem (14308,44) ale "Úhrn vyňatých príjmov -základov dane" (8585,06). Prosím vás čo je správne.
Vopred ďakujem za odpoveď.

vyňaté príjmy = základ dane (8585,06)
cibka1
16.03.12,12:04
opatrovateľka má na potvrdenke príjem za 22.11.2010 - 4.1.2011, vyplatené 4.1.2011, tento príjem mám dať do roka 2011? alebo rozdeliť podľa dní?

a zasa naopak:

potvrdenka: od 21.11.2011 - 1.1.2012, vyplatené 1.1.2012, tento príjem mám dať až do r.2012?
Zdenka 0705
16.03.12,13:26
opatrovateľka má na potvrdenke príjem za 22.11.2010 - 4.1.2011, vyplatené 4.1.2011, tento príjem mám dať do roka 2011? alebo rozdeliť podľa dní? dáš ho celý do roka 2011

a zasa naopak:

potvrdenka: od 21.11.2011 - 1.1.2012, vyplatené 1.1.2012, tento príjem mám dať až do r.2012? tento príjem dáš zase celý do roka 2012

nerozlišuješ časovo, ale priznávaš v tom roku, v ktorom Ti bol vyplatený
Danuulienka
18.03.12,09:16
Prosím ešte o radu, vpisujete sumu odvodov, ktoré platíme v Rakúsku?
cibka1
19.03.12,09:36
prosím Vás, dávate na prednej strane DP "kvačku" pri áno opatrovateľke (daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou)

v Rakúsku bola v r. 2011 celkom 189 dní.


vypĺňate opatrovateľke aj oddiel XII ?
cibka1
19.03.12,12:18
prosím Vás, dávate na prednej strane DP "kvačku" pri áno opatrovateľke (daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou)

v Rakúsku bola v r. 2011 celkom 189 dní.


vypĺňate opatrovateľke aj oddiel XII ?


posúvam
xeva
19.03.12,12:30
Ospravedlňujem sa, ale opýtam sa aj tu : Je treba do slovenského DP opatrovateľky, pracujúcej na živnosť v Rakúsku, uvádzať aj rodinné prídavky, prípadne Alleinerzieher-Alleinverdienerbetrag /bonus/, ktorý obdržala v Rakúsku ? Ak áno, o aké príjmy, podľa akého paragrafu sa jedná, či ide o tzv. pasívne príjmy, t.j. bez možnosti odpočtu nezdaniteľnej čiastky a tiež či sa na tieto príjmy vzťahuje alebo nevzťahuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Rakúskom, myslím tým ich možnosť vyňať ich zo zdanenia na SK.
scorpions
19.03.12,18:05
prosím vás pekne známa pracuje ako opatrovateľka, môže si k paušálnym výdavkom pripočítať ja cestovné ( no nemám nato doklad ). Ďalej má dve životné poistenia, môže si ich obe odpočítať zo základu dane? Ďakujem.
Anik
19.03.12,18:31
pýtaš sa na slov. dp? K paušálnym, výdavkom si už nemôže pripočítať nič. A tiež si nemôže odčítať už žiadnu poistku v podstate to ani nepotrebuje, lebo tento príjem vyjme a daň z toho na slovensku platiť nebude pokiaľ sa bavíme o slov. DP a žiadny iný príjem zo slovenska nemala ?
k prísp. 111 ona je na slovensku rezident - prepokladám, že tu má trvalý pobyt a zdaňuje tu celosvetové príjmy kvačku nedávaš
oddiel XII. nevyplňaš
scorpions
19.03.12,18:37
pýtaš sa na slov. dp? K paušálnym, výdavkom si už nemôže pripočítať nič. A tiež si nemôže odčítať už žiadnu poistku v podstate to ani nepotrebuje, lebo tento príjem vyjme a daň z toho na slovensku platiť nebude pokiaľ sa bavíme o slov. DP a žiadny iný príjem zo slovenska nemala ?
k prísp. 111 ona je na slovensku rezident - prepokladám, že tu má trvalý pobyt a zdaňuje tu celosvetové príjmy kvačku nedávaš
oddiel XII. nevyplňaš
Ďakujem pekne prosím ťa v tom novom daňovom sa nevyznám :
príjem má 10366,42 z toho 40% výdavky 4146,57 kde to vykážem že príjem je vyňatý a daň sa neplatí. Ďakujem krásne.
Anik
19.03.12,18:53
v oddiele r. 2 príjmy výdavky
r. 9 to isté
pod tým označíš sterdnú možnosť §6 1a2 paušál.výd.
predpokladám že ostatné vieš vypísať a že ťa zaujíma až oddiel X.
80,81 r. - 6219,85
82,84 r. - 3559,30
85 r. - 2660,55
86 r. - 505,50
87 r. - 6219,85

88,95,99,101 - 0
scorpions
19.03.12,19:02
v oddiele r. 2 príjmy výdavky
r. 9 to isté
pod tým označíš sterdnú možnosť §6 1a2 paušál.výd.
predpokladám že ostatné vieš vypísať a že ťa zaujíma až oddiel X.
80,81 r. - 6219,85
82,84 r. - 3559,30
85 r. - 2660,55
86 r. - 505,50
87 r. - 6219,85

88,95,99,101 - 0

Anik takže oddiel IX riadok 69,73,75,77,78 a 79 nevyplňujem?
Anik
19.03.12,19:14
samozrejme že vyplňaš ja som myslela, že ťa hlavne zaujíma ako ten príjem vyjmeš preto som Ti písala o oddiele X.
takže vyplňaš
VI. riadky 2 a 9 krížik pri paušálnych - stredný
r. 37 10366,42
r. 38 4146,57
r. 39 = 43 6219,85
odiiel IX. r. 69,73,75,77,78,79 6219,85
oddiel X. máš už rozpísaný vyššie
ešte raz sorry ja som myslela, že chceš len oddiel X.
scorpions
19.03.12,19:20
samozrejme že vyplňaš ja som myslela, že ťa hlavne zaujíma ako ten príjem vyjmeš preto som Ti písala o oddiele X.
takže vyplňaš
VI. riadky 2 a 9 krížik pri paušálnych - stredný
r. 37 10366,42
r. 38 4146,57
r. 39 = 43 6219,85
odiiel IX. r. 69,73,75,77,78,79 6219,85
oddiel X. máš už rozpísaný vyššie
ešte raz sorry ja som myslela, že chceš len oddiel X.
Anik ja som to mala vypísané len som sa radšej pre istotu opýtala. Vééééélmi si mi pomohla. ešte raz ti moc pekne ďakujem.
Prejem príjemný zbytok večera:):)
alencek
19.03.12,20:02
samozrejme že vyplňaš ja som myslela, že ťa hlavne zaujíma ako ten príjem vyjmeš preto som Ti písala o oddiele X.
takže vyplňaš
VI. riadky 2 a 9 krížik pri paušálnych - stredný
r. 37 10366,42
r. 38 4146,57
r. 39 = 43 6219,85
odiiel IX. r. 69,73,75,77,78,79 6219,85
oddiel X. máš už rozpísaný vyššie
ešte raz sorry ja som myslela, že chceš len oddiel X.

žienky, vraj príjmy z AT možno vyňať len za podmienky, ked si odpracovala viac ako 180 dní (zákon o dani z príjmov...)
Anik
19.03.12,20:36
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-rakusko
preštuduj si zmluvu myslím že článok 23 pojednáva o vyňatí príjmov z rakúska
alencek
19.03.12,21:02
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-rakusko
preštuduj si zmluvu myslím že článok 23 pojednáva o vyňatí príjmov z rakúska

ale toto sa zasa píše v Zákone o dani z príjmov:
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu....

tak ako teda tomu rozumieť?
Anik
19.03.12,21:17
ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?
alencek
19.03.12,23:31
ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?

Dobrý večer Anik,
asi ste v tomto smere zdatná, nechám si poradiť...čiže na jednej strane tu máme zákon o dani...danovník s neobm.povinnosťou (mám slov.príslušnosť a trvalý pobyt na SK), čiže podávam danové pr....a na druhej strane je zákon o dvojitom zdanení, resp. máme možnosť vyňať príjem z AT. Čiže ked zhrniem, podávam na SK - súčet oboch príjmov a vyjmem príjem z AT? Prosím...díky
alencek
19.03.12,23:38
ty snáď nemáš trvalý pobyt na území slovenskej republiky ?

Dobrý večer Anik,
asi ste v tomto smere zdatná, nechám si poradiť...čiže na jednej strane tu máme zákon o dani...danovník s neobm.povinnosťou (mám slov.príslušnosť a trvalý pobyt na SK), čiže podávam danové pr....a na druhej strane je zákon o dvojitom zdanení, resp. máme možnosť vyňať príjem z AT. Čiže ked zhrniem, podávam na SK - súčet oboch príjmov a vyjmem príjem z AT? Prosím...
jeso
20.03.12,06:29
ano ako píšeš v SK danovom priznaní vyjmeš príjem z AT...
cibka1
20.03.12,09:23
pýtaš sa na slov. dp? K paušálnym, výdavkom si už nemôže pripočítať nič. A tiež si nemôže odčítať už žiadnu poistku v podstate to ani nepotrebuje, lebo tento príjem vyjme a daň z toho na slovensku platiť nebude pokiaľ sa bavíme o slov. DP a žiadny iný príjem zo slovenska nemala ?
k prísp. 111 ona je na slovensku rezident - prepokladám, že tu má trvalý pobyt a zdaňuje tu celosvetové príjmy kvačku nedávaš
oddiel XII. nevyplňaš
trvalý pobyt má na slovensku, ďakujem za upresnenie!


...
cibka1
20.03.12,09:37
Anik prosím ťa,
mne by si vedela poradiť v tom prípade, že opatrovateľka má príjem len z rakúska, ale má rakúsku aj slovenskú živnosť?

na slovensku si platila len odvody do SP a ZP, žiadne príjmy zo slovenska nemala...

Príjem z rakúska mala 9500e za opatrovanie + naturálny príjem za stravné 189dní *6,54=1236,06, spolu s príjmom za opatrovanie to bude 10736,06€.
už nič netreba k týmto príjmom prirátať?

výdavky budú 40% z 10736,06 = 4294,42 + odvody platené na slovensku?
cibka1
20.03.12,12:41
posúvam
Anik
20.03.12,22:43
cibka1 cestovné nemala preplácané k príjmu?
mimochodom neplatila odvody aj v Rakúsku? platí sa len v jednom štáte takže by si mala vybaviť zrušenie živnosti na slovensku a pokračovať rakúskou a na slov. by odvody neplatila urobila by som to tiež tak ako píšeš ty k príjmu by som uplatnila 40% výdavky a prirátala by som do výdavkov odvody platené na slovensku a celý príjem by som nakoniec vyňala
alencek
20.03.12,23:19
Lenže, taká opatrovateľka, ktorá má príjmy aj zo slovenskej živnosti, keď preukázala svoje príjmy zo zahraničia - tak z týchto odvody neplatila. Okrem iného sa už nepodávajú výpisy do SP, už to hlási DÚ a v daňovom priznaní sa píše odkiaľ príjmy pochádzajú a v akej výške a koľko mesiacov podnikala na Slovensku.
A ešte raz - napíš mi znenie zákona podľa ktorého sa platia odvody zo zahraničných príjmov!!!!!!!!!!!!!!!!

kočeny,
čítam tu tieto Vaše príspevky a mám jednu vlastnú skúsenosť:
Nedávno ma naša sociálka listom informovala, že na Slovensku musím byť povinným plátcom odvodov (nie dobrovoľným), pretože sa započítavajú príjmy zo Slovenska i Rakúska (mám v oboch štátoch živnosti). Lebo DU im dal údaj o výške zárobku z oboch štátov. Čo Vy na to?
Ešte pre info: rakúska strana mi oznámila, že platiť odvody mám na Slovensku (po posúdení ...) a ja som platila dobrovoľné, a teraz mám doplatiť povinné odvody. Som z toho magorka. Díky za postrehy, resp. názory.
alencek
20.03.12,23:25
Xeva, ja robím pre agentúru ktorá združuje asi 600 opatrovateliek. Tie ktoré majú ŽL aj na Slovensku neplatia odvody aj v AT aj na Slovensku. Platia si ich len v AT. Nie je možné platiť si odvody aj tu aj v AT. Riešila som takýto prípad - pani si platila odvody v AT a aj na Slovensku. Zaplatené odvody jej všetky vrátili a ešte dostala aj pokutu.

Ahoj Mysimis, ja podobnú situáciu riešim tiež, zo začiatku som platila v oboch štátoch. Chcela som si to dať do poriadku, tak som písala do slove. poisťovní aj do SVA a obe strany mi odpísali, že mi to nevrátia. Mám z toho obavy, a hlavne z toho, aby som neplatila nejakú pokutu. Poradíš prosím? Díkes
xeva
21.03.12,06:37
Ak máš určenú cez E 101/ A 1 príslušnosť k právnym predpisom SK, platíš všetko poistenie na Slovensku. Informácia od mysimis nie je správna. Vymeriavací základ tvorí súčet príjmov zo Slovenska a Rakúska, resp. príjmov zo slovenského DP. V prípade, že si mala v dobe platby poistného ošetrenie, bola si PN a pod. zaplatené poistenie nevracajú. Myslím, že to je len začiatok problémov žien s "dvojitým" poistením, podstatná časť príde, keď sa poisťovne v rámci EÚ prepoja.
alencek
21.03.12,09:02
Ak máš určenú cez E 101/ A 1 príslušnosť k právnym predpisom SK, platíš všetko poistenie na Slovensku. Informácia od mysimis nie je správna. Vymeriavací základ tvorí súčet príjmov zo Slovenska a Rakúska, resp. príjmov zo slovenského DP. V prípade, že si mala v dobe platby poistného ošetrenie, bola si PN a pod. zaplatené poistenie nevracajú. Myslím, že to je len začiatok problémov žien s "dvojitým" poistením, podstatná časť príde, keď sa poisťovne v rámci EÚ prepoja.

Díky xeva,
1)ja som však myslela vrátenie odvodov napr. z Rakúska. Keďže som nejaký ten mesiac platila odvody aj v AT aj na SK, a to vlastne je "nezákonné". Nemá s tým prosím niekto skúsenosti?

2)
A ako prosím budem ošetrená v Rakúsku? Budem tam lekárov platiť? alebo?
cibka1
21.03.12,09:35
cibka1 cestovné nemala preplácané k príjmu?
mimochodom neplatila odvody aj v Rakúsku? platí sa len v jednom štáte takže by si mala vybaviť zrušenie živnosti na slovensku a pokračovať rakúskou a na slov. by odvody neplatila urobila by som to tiež tak ako píšeš ty k príjmu by som uplatnila 40% výdavky a prirátala by som do výdavkov odvody platené na slovensku a celý príjem by som nakoniec vyňala

Cestovné preplatené nemala, platí si ho sama...

Odvody v rakúsku zatiaľ neplatila, ale už som jej kázala zistiť, koľko by tam platila, keby ich neplatila na slovensku, ale vraj jej známa opatrovateľka v rakúsku platí omnoho vyššie odvody ako na slovensku, preto uvažuje slovenskú živnosť si ponechať, ona si tú slovenskú živnosť založila len kvôli úveru z banky a tam potrebovala mať aj doklad zo SP že si platí odvody, ale úver už dostala, takže teoreticky by tú slovenskú živnosť mohla zrušiť.

Srdečne ti ďakujem za tvoj príspevok, už dva týždne sa snažím nájsť odpovede ako to robia ostatné opatrovateľky, keď majú slovenskú aj rakúsku živnosť, ale nik so mnou nechcel diskutovať... stále sa rieši len rakúska živnosť, tak som ti vďačná, že si sa ozvala.
alencek
21.03.12,12:16
Cestovné preplatené nemala, platí si ho sama...

Odvody v rakúsku zatiaľ neplatila, ale už som jej kázala zistiť, koľko by tam platila, keby ich neplatila na slovensku, ale vraj jej známa opatrovateľka v rakúsku platí omnoho vyššie odvody ako na slovensku, preto uvažuje slovenskú živnosť si ponechať, ona si tú slovenskú živnosť založila len kvôli úveru z banky a tam potrebovala mať aj doklad zo SP že si platí odvody, ale úver už dostala, takže teoreticky by tú slovenskú živnosť mohla zrušiť.

Srdečne ti ďakujem za tvoj príspevok, už dva týždne sa snažím nájsť odpovede ako to robia ostatné opatrovateľky, keď majú slovenskú aj rakúsku živnosť, ale nik so mnou nechcel diskutovať... stále sa rieši len rakúska živnosť, tak som ti vďačná, že si sa ozvala.

Cibka, k tomuto príspevku pridávam vlastnú skúsenosť, resp. riešim ešte aj nejaké veci ohľadne tohoto. Takže ja mám aj slov. aj rakúsku živnosť, odvody na SK sú nižšie ako v AT ...a dokonca, keĎže sa v AT len zvyšujú, tak som si po dlhšom rozhodovaní ponechala slovenskú. Je pravdou, že ked žena pracuje dlhšie (ale podľa mna to musí byť ozaj zopár rokov), tak má nárok na nejaký ten dôchodok v AT. Ale ked som si to zisťovala, zasa to nie je až taká horibilná cena... treba všetko uvážiť a porovnať. Ja sa tu skôr pýtam, ako ma ošetria v AT, ked si platím odvody na SLovensku...zaťiaľ sa mi tu nikto neozval. Tak asi toľko.
cibka1
21.03.12,14:00
Cibka, k tomuto príspevku pridávam vlastnú skúsenosť, resp. riešim ešte aj nejaké veci ohľadne tohoto. Takže ja mám aj slov. aj rakúsku živnosť, odvody na SK sú nižšie ako v AT ...a dokonca, keĎže sa v AT len zvyšujú, tak som si po dlhšom rozhodovaní ponechala slovenskú. a príjmy máš len z AT? odvody si platíš na slovensku?Je pravdou, že ked žena pracuje dlhšie (ale podľa mna to musí byť ozaj zopár rokov), tak má nárok na nejaký ten dôchodok v AT. Ale ked som si to zisťovala, zasa to nie je až taká horibilná cena... treba všetko uvážiť a porovnať. veď toto... Ja sa tu skôr pýtam, ako ma ošetria v AT, ked si platím odvody na SLovensku...zaťiaľ sa mi tu nikto neozval. fakt neviem, táto otázka by sa asi hodila do fóra opatrovateliek...Tak asi toľko.
.
alencek
21.03.12,17:26
.

CIbka, príjmy som mala aj zo Slovenska (ale nepatrné). Odvody si platím na Sl. (ZP+SP). Mám napr. kolegyne opatrovateľky(pracujú už viac ako 3 roky) a tie sú zhrozené, aké veľké odvody už musia platiť. Je pravda, že zasa ženy, ktoré dostávajú prídavky na deti, sú v oveľa väčšej výhode, prídavky sú v AT ozaj veľmi pekné. Asi toľko.
alencek
21.03.12,17:32
Dovolím si ešte osloviť misimis i xevu, vedeli by ste mi povedať, čo je to VALIDA v AT? Aká inštitúcia? Kedysi mi dali rakúšania na výber akúsi spoločnosť a ked som si nevybrala, dali mi VALIDU a teraz mi prišiel list, že mám u nich nejaké euráče, niečo ako Selbständigenvorsorge (die aktuelle Höhe Ihrer Selbständigenvorsorge bei der Valida Plus AG beträgt zum 31.12.2011... díky za vysvetlenie
cibka1
22.03.12,08:01
CIbka, príjmy som mala aj zo Slovenska (ale nepatrné). Odvody si platím na Sl. (ZP+SP). uviedla si tieto odvody platené na slovensku k výdavkom a pod tabuľku I.?Mám napr. kolegyne opatrovateľky(pracujú už viac ako 3 roky) a tie sú zhrozené, aké veľké odvody už musia platiť. áno, toto som už počula, preto som radila opatrovateľke, aby zistila, čo je pre ňu výhodnejšie, či platiť na slovensku, alebo v AT, ale zasa rozmýšľam, ak si bude platiť len v AT a nie na slovensku, ako ju potom ošetria na slovensku?Je pravda, že zasa ženy, ktoré dostávajú prídavky na deti, sú v oveľa väčšej výhode, prídavky sú v AT ozaj veľmi pekné. dieťa zatiaľ nemá, tak toto našťastie nemusím riešiť ;-)Asi toľko.

v texte
Danuulienka
24.03.12,07:38
Háčik je v tom, že niektoré rodiny na tieto odvody v Rakúsku prispievajú a tým pádom prečo má ona platiť odvody na Slovensku pokiaľ jej rodina (záleží od rodiny) tie odvody v Rakúsku preplatí a zas je tam aj PN z týchto vyšších odvodov vyššia. Ale to sú dve stránky a tá druhá je, že aj keď sú tie prídavky v Rakúsku vyššie a zas mi rodina prispieva len určitou čiastkou na odvody a ja si ich mám kompenzovať s prídavkami nemá to nejaký význam nakoľko človek je od detí odlúčený a sú odrobené Vianoce, Veľká noc a neviem aké sviatky. Takže si to skutočne treba zvážiť...