mlaco
16.04.08,20:26
Zdravim!

Skusam si spocitat cenu zemnych prac na stavbu RD.

V jednom starsom rozpocte (2004) na jeden dom citam taketo polozky:
- "Hlbenie nezapazenych jam v hornine 3 do 100m3" (182Sk/m3)
- "Zvisle premiestnenie vykopu bez nalozenia z horniny 1 az 4, pri hlbke vykopu na 1m do 2,5m" (56Sk/m3)
- "Hlbenie sachiet s prehodenim do 5m alebo nalozenim v hornine 3 do 100m3" (650Sk/m3)
- ... priplatky za lepivost ...

Ktora polozka sa uplatnuje na pivnicu pod celym domom?

Rozmyslam, ze by som svojpomocne vyfurikoval nejaku cast, napriklad 1m hlbky... Mate s tymto niekto skusenost?
Je s tymto spojenene nejake riziko? Napr. bol by problem ak vykopem viac ako treba?
mlaco
17.04.08,05:26
Docital som sa ze zapazene jamy su zvisle kolme jamy ktorych steny su spevnene aby sa nezosypali.
Takze predpokladam ze pod nasim domom bude tzv. svahova jama a teda "Hlbenie nezapazenych jam".
Composite
18.04.08,18:01
U nás bager 500-800 sk/ hod a je jedno čo robí, väčšinou sa dá s nimi dohodnúť ak to nieje firma, ale nejaký živnostník.
mlaco
18.04.08,18:39
U nás bager 500-800 sk/ hod a je jedno čo robí, väčšinou sa dá s nimi dohodnúť ak to nieje firma, ale nejaký živnostník.

Dnes som sa odmeral, vykopem rucne 1m3 za hodinu. Dost bieda :-)
T.j. pivnicu 300m3 by som 2 mesiace kopal rucne a usetrim 75k oproti firme.

Kolko vykope bager za hodinu? Niekde som cital cosi z coho vyplyvalo ze u nich ze 8m3/hod.
petmar
19.04.08,05:55
Dobrý je aj stroj KL 10C (krompáč, lopata, 10 cigáňov) :D:D
ale vážne, sem-tam mám možnosť vidieť, ako títo ľudia vedia robiť výkopové práce, majú k tomu akýsi prírodný vzťah. Len musia mať motiváciu, neustálu kontrolu a my vedieť ako na to...
AndrejG
19.04.08,06:07
T.j. pivnicu 300m3 by som 2 mesiace kopal rucne a usetrim 75k oproti firme.

Este odpocitaj usly prijem, usle prilezisosti, zdravotne problemy, mozne trvale poskodenia chrbtice, strateny cas, ktory si mohol radsej venovat rodine, detom, kamaratom, atd. A tiez omeskanie stavby.
Composite
19.04.08,10:22
Dnes som sa odmeral, vykopem rucne 1m3 za hodinu. Dost bieda :-)
T.j. pivnicu 300m3 by som 2 mesiace kopal rucne a usetrim 75k oproti firme.

Kolko vykope bager za hodinu? Niekde som cital cosi z coho vyplyvalo ze u nich ze 8m3/hod.

Keby som tak pomaly kopal, tak si za mladých čias nič nezarobím :D
Kolko vykope, záleží akú má lyžicu a zručnosť, či to je UNC, alebo niečo väčšie
mlaco
19.04.08,12:17
Keby som tak pomaly kopal, tak si za mladých čias nič nezarobím :D

Heh, do casu som zapocital aj "Zvisle premiestnenie vykopu bez nalozenia z horniny 1 az 4, pri hlbke vykopu na 1m do 2,5m", t.j. furikovanie v zahrade na urcenu destinaciu.


Este odpocitaj usly prijem, usle prilezisosti, zdravotne problemy, mozne trvale poskodenia chrbtice, strateny cas, ktory si mohol radsej venovat rodine, detom, kamaratom, atd. A tiez omeskanie stavby.

Nuz, pravda, ak by som to mal robit v kuse...
Kopat planujem priebezne, <1h denne... Beriem to (zatial :-) ako prijemny psychicky oddych a pohybovu aktivitu (mam pol roka cas do stavania). Ak to bude napokon tretina jamy, aj tak dobre.

Je v poriadku rucne vykopat meter hlby 12x8m pred stavebnym povolenim?
Prinajhorsom by som mohol povedat ze robim silaznu jamu, alebo sklenik, hm...
AndrejG
19.04.08,12:39
V pohode to mozes vykopat, popripade aj pripravit podlozie. Jedine ze mas "prajnych" susedov.