Miro77
01.04.05,07:36
Nápríklad:

Mám nákup tovaru 200-tis
Predaj tovaru 300-tis
Čiže mám zisk 100-tis a zaplatim z toho daň zo zisku 19%

Ale keď mám zamestnanca, ktorý ma stojí 100-tis ročne (aj odvody a pod)

tak mám zisk 0-Sk ????????????

Normálne si to všetko môžem dať do výdavkov zniž.zákl.dane ?
Zita5
01.04.05,05:43
Nápríklad:

Mám nákup tovaru 200-tis
Predaj tovaru 300-tis
Čiže mám zisk 100-tis a zaplatim z toho daň zo zisku 19%

Ale keď mám zamestnanca, ktorý ma stojí 100-tis ročne (aj odvody a pod)

tak mám zisk 0-Sk ????????????

Normálne si to všetko môžem dať do výdavkov zniž.zákl.dane ?

Mzda , odvody do fondov , daň zo mzdy a iné platby súvisace so zamestnancom účtuješ do výdavkov .
babenko1
02.04.05,08:15
Áno môžeš, tak ako píše Zita
ondrejvla
02.04.05,14:16
Áno môžeš, ako ti napísali Babenko a Zita, a ešte si aj odpočítaš na seba v roku 2005 je to suma 87936,-Sk.
Janka6685
03.04.05,13:30
Dá sa to, veď preto majú niektoré firmy fiktívnych zamestnancov. Aspoň tak som to počula. Takýmto zamestnancom nevyplatíš skutočne mzdy, ale odpíšeš si ich aj tak a k tomu ešte aj odvody. Veľké firmy vymýšľajú takéto podvody a nikto si to nevšimne. Ale keď hoc aj omylom urobí chybu malý podnikateľ, hneď si na neho posvietia a zaplatí mastnú pokutu. Je toto spravodlivosť? Dobre, ale to je na inú tému...
pyton
03.04.05,13:54
Janka 6685, ja nechápem načo by im tí fiktívni zamestnanci boli, keď za nich majú odvody vyššie ako len 19% daň. 19% daň zo zisku je menej ako poplatiť všetko za zamestnanca, nie? Mne sa to zdá nevýhodné.
babenko1
03.04.05,13:56
Robí sa to tak, že tí fiktívny pracovníci si sami platia tie odvody aj dane.. len aby akože boli niekde zamestnaní...a firmám to ide do nákladov. Legálne zníženie daňového základu
pyton
03.04.05,14:02
Jáj, tak hej, keď si to zam. sami platia.
anto
03.04.05,15:55
Tak potom sa nejedná o zamestnancov, ale o SZČO, ktoré pracujú akože dodávatelia pre nejakú firmu, hoci pritom dostávajú akože mzdu. Čiže všetko je to akože, len pracovný pomer nie je uzatvorený, ale je nejaká zmluva o dodávke niečoho.
pyton
03.04.05,17:08
Anto, to už hovoríš o niečom inom. Zrejme švarc systém ak som ťa dobre pochopila, ale ten sa v súčasnosti toleruje, bežne sa používa.
Miro77
04.04.05,11:58
Áno môžeš, ako ti napísali Babenko a Zita, a ešte si aj odpočítaš na seba v roku 2005 je to suma 87936,-Sk.
Doteraz som si robil všetko sám. Ale už sa biznis tak rozrástol, že toho zamestnanca potrebujem a aj uživím. Resp. on si na seba zarobí a aj na tie dane a odvody.
Z môjho pohľadu je to teda zhruba jedno či zaplatím daň zo zisku 19%, alebo daň zo mzdy a odvody. (Keď je zisk:) :) :) )
Koľko je to v ročnom súčte ???
Napríklad keď "investujem" do jeho mzdy 100-tis.
Aká mu vychádza mesačná mzda čistá ???
A koľko zaplatím odvodov ???
Viem ešte, že zamestnancovi musím zabezpečiť stravu, obuv, oblečenie, atď...
Ako to riešite ???
Aj to ide do výdavkov znižujúcich daň ??? Celé ???
lenkak
04.04.05,13:43
Keď si zoberiem hrubú mzdu 7800 Sk/mesiac = 93600Sk

Čistá mzda pre zamestnanca: (bez bonusu a 0,5% zníženia na starobnom poistení - (bez detí)): 6754 Sk x 12 = 81048Sk

Odvody za zamestnanca: 1046 x 12= 12552Sk

Odvody za firmu: 2748 x 12 = 32976Sk

SPOLU ZA ROK: 81048+12552+32976 = 126576Sk.

Keď si chceš vypočítať akúkoľvek mzdu klikni si na stránku: www.financnik.sk a tam si nájdeš výpočet mzdy.

Všetko ide do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
Janka6685
04.04.05,14:19
Janka 6685, ja nechápem načo by im tí fiktívni zamestnanci boli, keď za nich majú odvody vyššie ako len 19% daň. 19% daň zo zisku je menej ako poplatiť všetko za zamestnanca, nie? Mne sa to zdá nevýhodné.
Mňa sa nepýtaj načo sú fiktívni zamestnanci. Ja takéto podvody nerobím, lebo im nerozumiem. Ale počúvam o tom z každej strany, či už z novín, alebo z TV. Nehovor, že si o tom ešte nepočul. Ale máš to vysvetlené od Babenko1...
ondrejvla
04.04.05,14:30
Doteraz som si robil všetko sám. Ale už sa biznis tak rozrástol, že toho zamestnanca potrebujem a aj uživím. Resp. on si na seba zarobí a aj na tie dane a odvody.
Z môjho pohľadu je to teda zhruba jedno či zaplatím daň zo zisku 19%, alebo daň zo mzdy a odvody. (Keď je zisk:) :) :) )
Koľko je to v ročnom súčte ???
Napríklad keď "investujem" do jeho mzdy 100-tis.
Aká mu vychádza mesačná mzda čistá ???
A koľko zaplatím odvodov ???
Viem ešte, že zamestnancovi musím zabezpečiť stravu, obuv, oblečenie, atď...
Ako to riešite ???
Aj to ide do výdavkov znižujúcich daň ??? Celé ???
No čiopčiči, veru máš problémos!
ad 1 - do mzdy sa nedá investovať
ad 2 - mesačná mzda čistá-to sa odvíja od mesačnej mzdy hrubej mínus jeho odvody, mínus jeho daň plus tvoje odvody, ktoré sú dvojnásobkom toho, čo by si zaplatil daňou zo zisku
ad 3 - odvody zaplatíš 38% z tých 100 tis.Sk je to 38 tis.Sk
takže si rozváž, či potrebuješ zamestnanca, a to všetko si ešte napočítaj navrch! Mne to vychádza, že z tej sumy, čo si uviedol by si šiel do straty!
A živnostenský zákon hovorí, že podnikáš za účelom zisku. A to ešte nehovorím o ostatných nákladoch!
Ale ak ho potrebuješ zamestnanť, tak potom musíš upraviť aj ceny tovarov, alebo služieb tak, aby si zarobil a nie prerobil.
lenkak
04.04.05,14:33
Mzda za zamestnanca + odvody majú byť zahrnuté v cene výrobku, tovaru, služby... aby si neprerobil.
EFA
04.04.05,14:40
Zamestnať zamestnanca len aby sa zvýšením výdavkov znížil základ dane sa nevyplatí. Ale myslím, že to môže byť forma ako vytvárať tzv. "čierny fond" z ktorého sa hradia veci, ktoré nemôžu ísť priamo do nákladov.
babenko1
04.04.05,16:25
Tak potom sa nejedná o zamestnancov, ale o SZČO, ktoré pracujú akože dodávatelia pre nejakú firmu, hoci pritom dostávajú akože mzdu. Čiže všetko je to akože, len pracovný pomer nie je uzatvorený, ale je nejaká zmluva o dodávke niečoho.Nie. Majú riadne uzatvorenú pracovnú zmluvu. Len si sami platia všetky odvody. Ako som vyššie písala, potrebujú byť niekde zamestnaní...preto to tak riešia...
lenkak
04.04.05,16:45
Poznáme také, hlavne konateľova manželka, svokor či svokra a pod.
babenko1
04.04.05,16:49
Poznáme také, hlavne konateľova manželka, svokor či svokra a pod.Napríklad :-)
Miro77
05.04.05,07:54
No čiopčiči, veru máš problémos!
ad 1 - do mzdy sa nedá investovať
ad 2 - mesačná mzda čistá-to sa odvíja od mesačnej mzdy hrubej mínus jeho odvody, mínus jeho daň plus tvoje odvody, ktoré sú dvojnásobkom toho, čo by si zaplatil daňou zo zisku
ad 3 - odvody zaplatíš 38% z tých 100 tis.Sk je to 38 tis.Sk
takže si rozváž, či potrebuješ zamestnanca, a to všetko si ešte napočítaj navrch! Mne to vychádza, že z tej sumy, čo si uviedol by si šiel do straty!
A živnostenský zákon hovorí, že podnikáš za účelom zisku. A to ešte nehovorím o ostatných nákladoch!
Ale ak ho potrebuješ zamestnanť, tak potom musíš upraviť aj ceny tovarov, alebo služieb tak, aby si zarobil a nie prerobil.
Čiže zhruba sa dá povedať, že daň zo zisku je 19%
a daň + odvody zo mzdy sú približne 38 % čo je dvojnásobok.

Toho zamestnanca fakt potrebujem len sa chcem upokojiť, že to nieje až taká tragédia, lebo 19 % by som aj tak zaplatil ako daň zo zisku a 19 % navyše, ktoré ma stojí zamestnanec si musí odmakať zamestnanec.
lenkak
05.04.05,16:29
Pokiaľ si ten zamestnanec aj zamaká a Tebe sa to oplatí, tak to nie je žiadna tragédia.