victoria
16.04.08,22:30
Dobry vecer,
prosim o radu. Mam zakaznicku, je zaregistrovana za platcu DPH na Slovensku, vedie JU. Odobera tovar z Madarska od viacerych dodavatelov a ten potom nasledne predava vo svojej predajni. Na danovom doklade - fakture jej dodavatelia fakturuju tovar aj s DPH napriek tomu ze tam ma uvedene svoje IC DPH. Ja som jej to minuly stvrtrok davala cele do nakladov s presviedcala ju aby im nejakym sposobom povedala, ze v tomto pripade by jej mali vystavovat fakturu bez DPH a tu by sme urobili samozdanenie ale ze to nechcu urobit. Dnes prisla s tym, ze nejaka jej suseda, ktora tak isto odobera tovar z Madarska, nahlasila na danovy urad DIC svojich madarskych dodavatelov, kazdy stvrtrok poda suhrnny vykaz a DPH jej vratia :confused: Mne sa to nejak nechce zdat a nenasla som ani v zakone ani tu na Porade ziadnu oporu takehoto tvrdenia "ze suseda povedala". Prosim viete mi niekto poradit ci a akym sposobom by bolo mozne DPH z Madarska vratit ?

dakujem
krusa
16.04.08,21:53
Súhlasím s tvojím názorom ohladne samozdanenia. Madari sú povinný pri predložení potvrdenia, že tvoja klientka je platiteľom dph vystaviť jej doklad bez dph a ty urobíš samozdanenie na Slovensku. O ziadnom vracaní dph nemám vedomosť. Moji klienti tiež dovážajú tovar z MR a tak isto sa stretávajú s týmto problémom./šatstvo/ Vyriešili to tak, že na to jednoducho kašlu a cena nakúpená v MR je pre nich nákupná aj vrátane madarskej dph. Tiež s nimi nevedeli nájsť rozumnú reč. Oni madari totiž väčšinu robia na čierno a nechcú priznávať svoje tržby a tým pádom aj zisku. Hold u nich registračné pokladnice neplatia.
tinaM
17.04.08,08:07
Dobry vecer,
prosim o radu. Mam zakaznicku, je zaregistrovana za platcu DPH na Slovensku, vedie JU. Odobera tovar z Madarska od viacerych dodavatelov a ten potom nasledne predava vo svojej predajni. Na danovom doklade - fakture jej dodavatelia fakturuju tovar aj s DPH napriek tomu ze tam ma uvedene svoje IC DPH. Ja som jej to minuly stvrtrok davala cele do nakladov s presviedcala ju aby im nejakym sposobom povedala, ze v tomto pripade by jej mali vystavovat fakturu bez DPH a tu by sme urobili samozdanenie ale ze to nechcu urobit. Dnes prisla s tym, ze nejaka jej suseda, ktora tak isto odobera tovar z Madarska, nahlasila na danovy urad DIC svojich madarskych dodavatelov, kazdy stvrtrok poda suhrnny vykaz a DPH jej vratia :confused: Mne sa to nejak nechce zdat a nenasla som ani v zakone ani tu na Porade ziadnu oporu takehoto tvrdenia "ze suseda povedala". Prosim viete mi niekto poradit ci a akym sposobom by bolo mozne DPH z Madarska vratit ?

dakujem
Nedávno som riešila ten istý problém. /Obaja partneri sú platiteľmi DPH/.

Zistila som, že Maďari, ak sú registrovaní platitelia DPH vo svojej krajine, neznamená to, že sú registrovaní aj pre obchodovanie v EÚ. To sa musia registrovať zvlášť a majú pridelené IČ DPH pre EÚ.

Tiež mám doklad vystavený za tovar nakúpený v Maďarsku s ich DPH. Na doklade nemám IČ DPH pre EÚ. Zistila som ale, že platiteľmi pre EÚ sú.
Na DÚ mi povedali, že v tom prípade, ak tam nemám IČ DPH partnera pre obchodovanie s EÚ, dávam to celé do nákladov. Nákupná cena tovaru je včetne maďarskej DPH.
DPH uhradené v Maďarsku si môžem vyžiadať. Riadim sa podľa ich zákona.
Teraz si môj zákazník zisťuje , akým spôsobom si vyžiada zaplatenú DPH v Maďarsku.
V prípade, že mu je vrátia, bude to príjmom OZD u nás.
Vladimír Ozimý
17.04.08,08:28
vyjadrím sa aj ja k tomu. To že Maďari majú riešenú DPH tak že pre účely EU majú zvlášť registráciu je jedna vec druhá vec je intrakomunitárna dodávka...t.j. podľa mňa ak existuje smernica na zjedntenie DPH v rácmi EU potom by princíp mal fungovať aj v Maďarsku. Ak sa ja preukážem ako odberateľ z inej krajiny EU a vyveziem tovar do krajiny EU potom dodávateľ v EU je povinný považovať dodanie takéhoto tovaru za intrakomunitárnu dodávku a preniesť daňovú povinnosť na SR odberateľa. V par. 11 máme zadefinované že dodávateľ musí byť registrovaný ako platiteľ vo svojej krajine nehovorí však že musí byť registrovaný zvlášť pre účely EU. ak je maďarský dodávateľ považovaný v maďarsku za platiteľa dph potom je splnená podmienka a sú naplnené podmienky intrakomunitárnej dodávky. Takže mi docela nesedí to, že si môžem v takomto prípade uplatniť DPH z Maďarska aj keď podľa mňa na základe pravidiel EU mal dodávateľ vystavoť FA bez DPH. Ak to tak správca dane berie je fajn. Len aby to bral tak aj pri daňovej kontrole...pretože podľa mňa slovenský odberateľ má povinnosť to samozdaniť...

Toľko moja úvaha :)
victoria
17.04.08,11:26
Ja som tiez za samozdanenie ale co ked vsetky faktury s madarskou sadzbou DPH ? Ako to mam zauctovat a ako urobit samozdanenie ? Svojvolne ?
Vladimír Ozimý
17.04.08,11:34
Ja som tiez za samozdanenie ale co ked vsetky faktury s madarskou sadzbou DPH ? Ako to mam zauctovat a ako urobit samozdanenie ? Svojvolne ?

no svojvoľne...ak ide o intrakomunitárnu dodávku potom zoberiem základ dane a samozdaním (t.j bez DPH) no a DPH by som zúčtoval na 548 - nedaňový...to by bol môj postup...ale každopádne by som tlačil dodávateľa na to aby mi vystavil tie FA bez DPH prečo ja ako odberateľ by som mal doplácať na to...že nevedia čo je to EU...a intrakomunitárna dodávka...
tinaM
17.04.08,12:24
Pri nákupe v štáte EÚ, kde doklad je vystavený s DPH príslušného štátu to má hrozný dopad na peňaženku kupujúceho - platiteľa DPH:

1. DPH zaplatí v členskom štáte EÚ
2. Samozdaní sumu bez DPH doma-čiže uhradí ju znova
3. Nemôže si ju pýtať späť doma, lebo nemá doklad od platiteľa /aj keď dodávateľ platiteľom je, ale nevystavil doklad s IČ DPH/ nie je to ani výdavok OZD.
4. Pri predaji nadobudnutého tovaru odvedie DPH doma-znova
5. Ak si vyžiada DPH zo štátu EÚ späť, je to príjem OZD.

Nie je to príliš kruté?

Logickejšie je, ak sa celá suma aj s DPH dá do výdavkov OZD, odvedie sa DPH z predaného tovaru v tuzemsku, a ak sa vyžiada DPH v štáte EÚ, tak je to príjem OZD.

Je to len úvaha.:)
Vladimír Ozimý
17.04.08,12:53
samozrejme ak je to pri splnených podmienkach a dodávateľ vystaví správne faktúru potom ide o daňový výdavok ak si tu dph nenárokujem potom to mám riadne v základe dane. Ja však hovorím o nesprávnej fakturácii...dokonca by takúto DPH nemali vrátiť ani z maďarského štátneho rozpočtu pretože podľa mňa došlo k neoprávnenému faktúrovaniu DPH. Smernica EU hovorí že si to majú medzi sebou vysporiadať odberateľ a dodávateľ...takže ja hovorím o neoprávnenom faktúrovaní DPH nie DPH správne faktúrovanej...s takou nie je problém si ju nárokovať a dať si ju aj do daňových výdavkov (i keď volala mi jedna pani a ta mi tvrdila že správcadane jej povedal že pokiaľ je hodnota DPH nad sumu pri ktorej si ju môže nárokovať potom ide o nedaňový výdavok pretože jej vzniká si ju nárokovať a je len jej chyba že si ju nenárokuje...no ja tento názor nezdieľam lebo akonáhle nežiadam vrátenie tejto DPH tým pádom sa stáva pre mňa nenárokovateľná nie?)
Kazu
17.04.08,18:04
No konečne som pochopila, prečo mi chcel podnikateľ z Maďarska silou mocou nanútiť faktúru s ich DPH. Ja som ho nútila faktúrovať mi bez dane, čo zase nechcel pochopiť on. Možno to nepochopil doteraz, ale faktúrovať mi musí bez DPH, na faktúru s DPH by som nepristala v žiadnom prípade, radšej by som od neho nič nekúpila.
VladoaKatka
22.04.08,11:42
Nedávno som riešila ten istý problém. /Obaja partneri sú platiteľmi DPH/.

Zistila som, že Maďari, ak sú registrovaní platitelia DPH vo svojej krajine, neznamená to, že sú registrovaní aj pre obchodovanie v EÚ. To sa musia registrovať zvlášť a majú pridelené IČ DPH pre EÚ.

Tiež mám doklad vystavený za tovar nakúpený v Maďarsku s ich DPH. Na doklade nemám IČ DPH pre EÚ. Zistila som ale, že platiteľmi pre EÚ sú.
Na DÚ mi povedali, že v tom prípade, ak tam nemám IČ DPH partnera pre obchodovanie s EÚ, dávam to celé do nákladov. Nákupná cena tovaru je včetne maďarskej DPH.
DPH uhradené v Maďarsku si môžem vyžiadať. Riadim sa podľa ich zákona.
Teraz si môj zákazník zisťuje , akým spôsobom si vyžiada zaplatenú DPH v Maďarsku.
V prípade, že mu je vrátia, bude to príjmom OZD u nás.

Trochu som zisťovala údaje o identifikácii na daň daňových subjektov v Maďarsku.Ja mám dodávateľa služby aj tovaru z MR, preto som sa tomu venovala viac.

Majú dosť zložitý systém na rozoznanie daňových subjektov.
Majú všeobecné DČ . : 8 miestné číslo

a pre DPH /ÁFA - v Maďarsku/ xxxxxxxx - y - zz

xxxxxxxx - všeobecné daňové číslo

y - identifikačné číslo pre možnosť oslobodenia dane vo vzťahu k EU

zz - identifikácia podľa miesta podnikania/sídla/ miestne príslušnému DÚ podľa územného členenia - župy

Tomu daňovníkovi, ktorý požiada o pridelenie DČ pre EU spoločenstvo príslušný DÚ pridelí DČ, ak daňový subjekt chce naviazať obchodný vzťah takým daňovým subjektom, ktorý v EU spoločenstve má pridelené IČ pre DPH. V maďarsku je to : HUxxxxxxxx , ale spoločne sa majú uvádzať na faktúrach aj s tým 11-miestným číslom.
Len na taký daňový subjekt môže vystaviť faktúru oslobodenú od DPH, ktorí má Y = 2 alebo y = 3.

Vo výnimočných prípadoch môže kod y = 1, ale to len v takých prípadoch ak o pridelenie EU daň. čísla požiada taký daňovník, ktorý nemá povinnosť na území svôjho členského štátu byť plátcom DPH,u ktorého sa jedná o jednorázový obchod - príležitostný alebo tento obchod dosiahne limit, môže vystaviť FA oslobodenú od DPH.

V Maďarsku platí zákon "2007. évi CXXVII. törvény - ÁFA" a v zmysle §37, § 40-41 a § 43-46 ak daňový subjekt Maďarska chce nadviazať obchodný vzťah s takým daňovým subjektom v členskom štáte EU, ktorý má pridelené IČ pre DPH vo svojom členskom štáte je povinný požiadať o pridelenie DČ pre EU.
Priblížne sa jedná o tie isté činnosti ako je uvedené v našom zákone o DPH. V týchto prípadoch má aj povinnosť fakturovať bez DPH /ÁFA/ a zároveň aj má nárok v inom členskom štáte nakúpiť bez DPH.
zároveň môže požiadať o pridelenie IČ EU aj taký daňový subjekt, ktorý v Maďarsku nemá povinnosť byť plátcom ÁFA, ale obrat jeho transakcií presiahne 10 tisíc EUR alebo aj vtedy, ak ten obrat nedosiahne uvedenú hranicu, ale sa rozhodol priznať si daň vo svojom štáte.

Takže, podľa tohoto, ak ich obrat s daňovníkmi iného členského štátu EU nedosiahne 10 tis EUR, nemôžu si uplatniť oslobodenie od PDH,teda vystaviť FA bez DPH, lebo sa neprihlásili o IČ pre EU.

Nedočítala som sa alebo som asi nepochopila, ale novým zákonom po dosiahnutí obratu 100 tisíc forintov už sa musí prihlásiť za plátcu na území Maďarska, ak nevykonáva také činnosti, ktoré sú oslobodené od DPH. /neviem isto/

Ak by niekto mal iné vysvetlenie alebo iné chápanie, nech ma opraví.
Dosť som sa potrápila, ak by mal niekto znalosti a náladu v tom pokračovať.:
http://www2.pm.gov.hu/
http://www.apeh.hu/adoinfo/afa080101_hatalyos