SMartina
17.04.08,10:01
Ahojte. Potrebujem radu.
Jeden konateľ má dve s.r.o.. A a B. Môj problém je v tom, že zaplatil faktúry ktoré prišli na firmu A z účtu B. Existuje nejaký účet cez ktorý by som to mohla vyriešiť? Pretože teraz mám v jednej firme úhrady a v druhe firme neuhradené faktúry. Ďakujem. :)
blcha
17.04.08,08:23
Uviesť do pôvodného stavu - teda chybné platby vrátiť a znovu zaplatiť správne.
Firmy A a B sú vo vzťahu ako hocijaké iné dva subjekty a tak si nemôžu medzi sebou vybavovať vzťahy, ktoré oficiálne neexistujú.
Ak by som napríklad zle zaplatila za telefón a peniaze poslala plynárom, ťažko budete čakať, že plynári aktívne uhradia telefón za mňa. Platbu vrátia (ak budem mať šťastie) a ja si zaplatím telefón (a pokutku) sama.
Možno by neškodilo napísať list - žiadosť o vrátenie neoprávnene prijatej platby, aby ste mali doklad.
SMartina
17.04.08,08:50
Konateľ mi hovoril, že sa mu už niečo také v minulosti stalo a bývala účtovníčka to vedeľa urobiť cez nejký ID preúčtovanie.
blcha
17.04.08,13:18
Asi máš na mysli zápočet vzájomných záväzkov a pohľadávok - môže byť aj tak.
azla
17.04.08,13:52
Ahojte. Potrebujem radu.
Jeden konateľ má dve s.r.o.. A a B. Môj problém je v tom, že zaplatil faktúry ktoré prišli na firmu A z účtu B. Existuje nejaký účet cez ktorý by som to mohla vyriešiť? Pretože teraz mám v jednej firme úhrady a v druhe firme neuhradené faktúry. Ďakujem. :)

Najčistejšia cesta je požiadať o vrátenie chybných platieb a znovu zaplatiť správne, ako navrhovala blcha.(prísp.č.2)

Menej pohodlná (ale používaná) je cesta, aby sa títo traja partneri A,B,C "zišli" a vrátenie a zaplatenie vyriešili cez pokladnicu.

Niekedy, z istých dôvodov, najmä ak prešiel dlhší čas a hrozili by sankcie z omeškania, nie je vhodné vracať stav na začiatok.

Ak by mal ostať stav, že firma C má platbu od firmy B, a platiť mala A,
potom:
Bolo by vhodné, aby sa situácia medzi firmou A a firmou B zdokumentovala písomne (krátka dohoda), aby bolo jasné kto, komu,čo, prečo platil (fotokópie dokladov) a spôsob vysporiadania pohľadávky firmy B voči firme A (môže byť aj zápočet).
Ešte je vhodné oznámiť firme C, že úhrada išla z iného účtu .

Vyzerá to zložito ?
Nie je to až také náročné- vyžaduje si to iba trošku času navyše.Treba si však uvedomiť, že dnes aj zajtra je to v obidvoch firmách jasné;- nemusí to tak byť o nejaký dlhší čas.
Vymenia sa účtovníčky, konatelia, firma C zlé priradí platbu ... a je problém. Hľadajú sa doklady, výpisy a nevieme čo sa dialo.(vtedy pomôže krátka dohoda).
SMartina
26.04.08,13:23
Asi máš na mysli zápočet vzájomných záväzkov a pohľadávok - môže byť aj tak.


Dík, vedela by si mi poslať nejaký vzor vzájomného zápočtu a ako sa to potom účtuje ?
azla
26.04.08,18:00
Dík, vedela by si mi poslať nejaký vzor vzájomného zápočtu a ako sa to potom účtuje ?


Ak by mal ostať stav, že firma C má platbu od firmy B, a platiť mala A,
potom:
Bolo by vhodné, aby sa situácia medzi firmou A a firmou B zdokumentovala písomne (krátka dohoda), aby bolo jasné kto, komu,čo, prečo platil (fotokópie dokladov) a spôsob vysporiadania pohľadávky firmy B voči firme A (môže byť aj zápočet).
Dohodu o započítaní mám uloženú v inom počítači. (tá bude prístupná až v pondelok)
Ak by si potrebovala hneď , niečo je aj na Porade (možno aj iné)
http://www.porada.sk/t15983-dohoda-o-vzajomnom-zapocitani-pohladavok-a-zavazkov.html

Učtovanie:
A- mala záväzok voči C - ostal nezaplatený - ....... napr. na účte 321
B - platila za firmu A - čiže v B je pohľadávka na A, napr. na účte 315
.....................................v A je záväzok ... na B, napr. na účte 325

Aby sa mohol vykonať zápočet, musí existovať v B záväzok voči A.

Ak existuje v B záväzok voči A napr. na 321; a v A pohľadávka na B napr. na 311; učtujete:

a) Odúčtovanie záväzku voči C:.........321/325
b) Účtovanie zápočtu v A: ............... 325/311

Účtovanie zápočtu v B: ................... 321/315