Lila
17.04.08,10:28
V marci sme ukončili odpisy DHM, ide o počítače, stále ich používame, sú funkčné -je nutné ich vyradiť ako MD 082 / DAL 022 alebo ich máme nechať v PÚ ? s týmto nemám skúsenosti, prosím poraďte mi
KvetkaK
17.04.08,08:30
Ak sú počítače odpísané a vy ich stále používate, nemáte dôvod ich vyraďovať. Stále sú predsa zaradené v majetku firmy. :)
Lila
17.04.08,08:43
áno, tak by som to aj nechala, lebo platíme poisťovni za poistenie majetku, ktorý máme v účt. evidencii, tým vyradením by sme vlastne v PÚ nevykazovali žiaden majetok a poisťovňu by sme platili úplne zbytočne:(
ďakujem
KvetkaK
17.04.08,08:46
áno, tak by som to aj nechala, lebo platíme poisťovni za poistenie majetku, ktorý máme v účt. evidencii, tým vyradením by sme vlastne v PÚ nevykazovali žiaden majetok a poisťovňu by sme platili úplne zbytočne:(
ďakujem
Ale nemáte ani dôvod ich vyraďovať, keď sú predsa ešte funkčné a používate ich na podnikanie. ;)
Lila
17.04.08,08:54
áno, logiku to má, len som myslela či to nieje povinnosť vyradiť z majetku po úplnom odpísaní DHM
ďakujem
azla
17.04.08,21:03
áno, logiku to má, len som myslela či to nieje povinnosť vyradiť z majetku po úplnom odpísaní DHM
ďakujem

Ak firma má majetok, používa ho, má ho v účtovníctve a v evidencii. Napriek tomu, že je odpísaný, máte ho v účtovníctve a v evidencii. Prípadné opravy a údržba takého majetku sú daňovým výdavkom a viete preukázať vzťah služby a vlastníctva majetku.
Pohľad do Súvahy zase napovie, aká účtovná hodnota majetku bola pri obstaraní (brutto) a aká účtovná hodnota je v súčasnosti (netto).
Lila
18.04.08,06:04
ďakujem:)
Stefan2005
18.04.08,06:38
Len malú poznámku:

V takýchto prípadoch sa zvykne prejaviť zmysel tvorby (§20 postupov účtovania) odpisového plánu účtovnej jednotky...

Teda ak som vedel, že mi končia účtovné odpisy dlhodobého hmotného majetku v marci bežného roka a bola mi známa skutočnosť, že tento majetok budem naďalej využívať, tak tu je ten moment, kedy nastáva prehodnotenie doby používania, a tým aj doby odpisovania hmotného majetku...