majtnerova
17.04.08,10:16
Pracovníčka dala žiadosť na ukončenie prac.pomeru dohodou, s čím firma nesúhlasila a svojvoľne v ten istý deň odišla zo zamestnania.V prac. zmluve má uvedené, že pokiaľ pracovník nedodrží výpovednú dobu, tak ako zamestnávateľ máme právo na 1 priemerný zárobok. Ona však nám zanechala
žiadosť o ukončenie prac. pomeru , nie výpoveď.Podľa ,môjho názoru na ten 1 pirem.zárobok ako firma nemáme nárok, ale vedenie firmý má opačný názor, vedel by mi niekto poradiť ?
Tweety
17.04.08,08:19
Pracovníčka dala žiadosť na ukončenie prac.pomeru dohodou, s čím firma nesúhlasila a svojvoľne v ten istý deň odišla zo zamestnania.V prac. zmluve má uvedené, že pokiaľ pracovník nedodrží výpovednú dobu, tak ako zamestnávateľ máme právo na 1 priemerný zárobok. Ona však nám zanechala
žiadosť o ukončenie prac. pomeru , nie výpoveď.Podľa ,môjho názoru na ten 1 pirem.zárobok ako firma nemáme nárok, ale vedenie firmý má opačný názor, vedel by mi niekto poradiť ?
Nemáte nárok, nemáte. Nedala výpoveď, ale chcela skončiť PP dohodou. VD jej nezačala plynúť, ta môže plynúť jedine z výpovede.
Chobot
17.04.08,08:25
Pracovníčka dala žiadosť na ukončenie prac.pomeru dohodou, s čím firma nesúhlasila a svojvoľne v ten istý deň odišla zo zamestnania.V prac. zmluve má uvedené, že pokiaľ pracovník nedodrží výpovednú dobu, tak ako zamestnávateľ máme právo na 1 priemerný zárobok. Ona však nám zanechala
žiadosť o ukončenie prac. pomeru , nie výpoveď.Podľa ,môjho názoru na ten 1 pirem.zárobok ako firma nemáme nárok, ale vedenie firmý má opačný názor, vedel by mi niekto poradiť ?

To je taká filozofická úvaha, či máte nárok alebo nie. Pravdou je, že ten nárok je zle formulovaný, lebo nabáda na jeho obchádzanie tým, že sa nedá výpoveď. Podľa mňa by to malo byť naformulované tak, že pokiaľ zamestnanec ukončí PP neplatne, alebo nejak podobne. Ale neplatné skončenie už ZP rieši.

V každom prípade - ak ste nesúhlasili s dohodou, tak jej PP stále trvá. A nejakým spôsobom je treba ten PP ukončiť. Zamestnanec by mal dať po zamietnutí dohody výpoveď. Ak nedá a prestane pracovať, máš pravdu, že nebeží výpovedná doba, preto by sa mohlo zdať, že (resp. po právnej stránke je to tak, že) zamestnávateľ nemá nárok na tú pokutu.

Ale PP treba nejako skončiť, preto najjednoduchšie je, že dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu porušenia prac. disciplíny a už sme "vyrobili" výpovednú dobu. Ak počas tejto doby zamestnanec nebude robiť, už má v zmysle zákona zamestnávateľ nárok na pokutu.

Je to hra so slovíčkami a paragrafmi, bol by som zvedavý, ako by v takom prípade rozhodol súd.
Chobot
17.04.08,08:34
Nemáte nárok, nemáte. Nedala výpoveď, ale chcela skončiť PP dohodou. VD jej nezačala plynúť, ta môže plynúť jedine z výpovede.

Keď to berieme zo zákona doslova, tak nemá nárok. Ale pri vytvorení tohto ustanovenia asi zákonodarca nedomyslel prípadné obchádzanie práve takýmto ťahmi. Teda asi pozabudol na to, že pokiaľ zamestnanec jedného dňa prestane chodiť do práce, tak sa ustanovenie nebude dať použiť.

Už vidím, ako v najbližšej dobe bude novela novely.... :rolleyes: :)
monika-s
17.06.08,07:54
Ahojte, táto téma ma v tomto období dosť zaujíma. Ako je to s tou pokutou v praxi?
Ide o to, že zamestnanec dal výpoveď a nedodržal výpovednú dobu. Zatiaľ so ho písomne upozornila aby nastúpil do práce a nevyplatila som mu mzdu za 05/2008.
Mám napísať nejaký papier že peniaze ani neuvidí?

Ďakujem
hanelie
17.06.08,08:27
áno, napísať - na základe porušenia ZP
monika-s
17.06.08,08:31
A vypočítať mu normálne:

aktuálny priemer pre pracovno-právne účely * 21,74 * 7,5 ?
monika-s
17.06.08,09:18
Ok, tak to vlastne idem počítať ako sa počíta napr. odstupné.

Idem teda na to....

Ďakujem

Monka
monika-s
17.06.08,09:31
No a už zasa neviem ako ďalej.

Ide o toto: zamestnanec má priemer pre pracovno-právne účely napr. 100,- Sk / 1 hod. * 21,74 * 7,5 = 16.305,- Sk

- takto by som počítala odstupné za 1 mesiac. No lenže odstupné je uvedené v hrubom.

Koľko mám teda vlastne tomu človeku "zobrať - v čistom" ako peňažnú náhradu za nedodržanie výpovednej doby? :confused:
MIRKA111
17.06.08,09:50
A vypočítať mu normálne:

aktuálny priemer pre pracovno-právne účely * 21,74 * 7,5 ?

Trocha mimo témy, ale ja by som sa chcela opýtať odkiaľ je ta suma 21,74 viem že sa používa len neviem ako sa k nej dopracovať, keď sa ma napr. zamestnanec opýta?
azuz
17.06.08,10:02
Trocha mimo témy, ale ja by som sa chcela opýtať odkiaľ je ta suma 21,74 viem že sa používa len neviem ako sa k nej dopracovať, keď sa ma napr. zamestnanec opýta?
Je to priemerný počet pracovných dní v mesiaci. Mal by sa prepočítavať každý rok. Ale v praxi sa "udomácnila" suma 21,74, nakoľko každoročné odchýlky od nej sú minimálne.
azuz
17.06.08,10:05
No a už zasa neviem ako ďalej.

Ide o toto: zamestnanec má priemer pre pracovno-právne účely napr. 100,- Sk / 1 hod. * 21,74 * 7,5 = 16.305,- Sk

- takto by som počítala odstupné za 1 mesiac. No lenže odstupné je uvedené v hrubom.

Koľko mám teda vlastne tomu človeku "zobrať - v čistom" ako peňažnú náhradu za nedodržanie výpovednej doby? :confused:
Ak hovoríš o náhrade podľa §62 ods. 3, tak na tú má zamestnávateľ nárok v hrubom (ak je to dohodnuté v pracovnej zmluve - samozrejme písomne).
Chobot
17.06.08,10:07
No a už zasa neviem ako ďalej.

Ide o toto: zamestnanec má priemer pre pracovno-právne účely napr. 100,- Sk / 1 hod. * 21,74 * 7,5 = 16.305,- Sk

- takto by som počítala odstupné za 1 mesiac. No lenže odstupné je uvedené v hrubom.

Koľko mám teda vlastne tomu človeku "zobrať - v čistom" ako peňažnú náhradu za nedodržanie výpovednej doby? :confused:

Tu je irelevantné hovoriť, či je to v hrubom alebo v čistom. Ide len o výpočet pokuty. Prečítaj si túto diskusiu, tam som to vsvetľoval:

http://www.porada.sk/t70077-nahrada-za-nezotrvanie-zamestnanca-v-praci-pocas-vypovednej-doby.html
monika-s
17.06.08,10:21
No to ti je priemer pracovných dní v mesiaci. Jeden mesiac má 20 pracovných dní, iný mesiac 21, atď.