eevvaa
17.04.08,10:51
Prosím o radu,

Podnik má v majetku budovu, v ktorej sú z časti byty určené na prenájom zákazníkom, prevážne individuálnym nepodnikateľom, a z časti priestory určené na podnikanie, kancelárie prenajímané podnikateľom, platiteľom DPH. Tento podnik sa zaregistruje ako platiteľ DPH a použije postup podľa § 55 zákona o DPH, odpočítanie dane pri registrácii zo zostatkovej ceny budovy. Tá je nová, obstaraná vo vlastnej réžii.
Podľa toho čo je uvedené v § 49, neviem identifikovať, či môžem postupovať podľa odseku 3 a z pomernej časti budovy v ktorej sú byty, a ktorú budem prenajímať ako oslobodené plnenie, neuplatniť DPH napr. v pomere k rozlohe bytov v m2, pričom na zvyšnú časť nebytových priestorov prenajímanú platiteľom DPH uplatním odpočet z celej zvyšnej časti DPH, alebo budem musieť postupovať tak, že celú budovu musím posúdiť ako celok a DPH odpočítať podľa odseku 4, t.j. určiť si koeficient, na základe ktorého si uplatním pomernú časť DPH a na konci roka upravím odpočítanú DPH z budovy podľa § 54. Rozdiel je v tom, že koeficient sa na konci roka vypočíta z výnosov, v tomto prípade z tržieb za nájom, kde jednotková cena pre byty a nebyt. priestory je rôzna. Radšej by som to rozdelil rovno pri odpočítaní podľa skutočnej rozlohy bytov a nebytových priestorov (jednotlivé časti budovy). Problém by bol len so spoločnými priestormi, tam sa koeficientu nebude dať vyhnúť.
Vladimír Ozimý
17.04.08,08:59
pokiaľ mám a viem jednoznačne zadefinovať časť nehnuteľnosti k plneniam oslobodeným od dane a k plneniam ktoré podliehajú zdaneniu potom by som použil postup prepočtu napr. na podlahovú plochu...
eevvaa
17.04.08,11:42
aj mne sa to zdá logické. Dik