amakov
17.04.08,11:19
Zdravím vás, zaujímalo by ma, či je možné aby stavebná firma(cca 100-200 zamestnancov), ktorá zamestnáva stavebných robotníkov, pracujú na rôznych stavbách v SR a ČR, nebola povinná preplácať dovolenku. Jedná sa o môjho známeho, ktorému síce dovolenku zamestnávateľ umožní,(podobne aj iným robotníkom) ale mu ju nepreplatí, má neplatené voľno, pritom má riadanu zmluvu a nie je živnostník.Pritom majstri a technicki pracovníci majú nárok na preplatenú dovolenku. Má to oporu v nejakom zákone ?
Tweety
17.04.08,09:21
Zdravím vás, zaujímalo by ma, či je možné aby stavebná firma(cca 100-200 zamestnancov), ktorá zamestnáva stavebných robotníkov, pracujú na rôznych stavbách v SR a ČR, nebola povinná preplácať dovolenku. Jedná sa o môjho známeho, ktorému síce dovolenku zamestnávateľ umožní,(podobne aj iným robotníkom) ale mu ju nepreplatí, má neplatené voľno, pritom má riadanu zmluvu a nie je živnostník.Pritom majstri a technicki pracovníci majú nárok na preplatenú dovolenku. Má to oporu v nejakom zákone ?
Nemá.
adamko
17.04.08,09:45
je to zrelé na podanie na Inšpektorát práce, šetria aj anonymné podania
petmar
17.04.08,17:47
Ak ich zamestnáva podľa Zákonníka práce (pracovná zmluva) , tak platia na tento pracovný pomer všetky ustanovenia Zákonníka práce, teda aj právo na dovolenku
amakov
17.04.08,17:53
Nevyznám sa v tom ale je je možné pri zamestnaní pracovníka vynechať Zákonník práce, tým sa neriadi každý zamestnávateľ?
Zoltán Kovács
17.04.08,17:56
Nevyznám sa v tom ale je je možné pri zamestnaní pracovníka vynechať Zákonník práce, tým sa neriadi každý zamestnávateľ?

Nie je možné. Pracovno-právny vzťah sa môže uzatvoriť jedine na základe a v súlade so Zákonníkom práce.
tuta
17.04.08,18:04
Nevyznám sa v tom ale je je možné pri zamestnaní pracovníka vynechať Zákonník práce, tým sa neriadi každý zamestnávateľ?

To by si sa divil ako niektorí podnikatelia obchádzajú Zákonník práce a hlavne čo sa týka dovolenky u zamestnancov. Oni si totiž stanovujú svoje pravidlá. Mám s tým svoje skúsenosti.
Chobot
18.04.08,07:23
To by si sa divil ako niektorí podnikatelia obchádzajú Zákonník práce a hlavne čo sa týka dovolenky u zamestnancov. Oni si totiž stanovujú svoje pravidlá. Mám s tým svoje skúsenosti.

Ale to je potom chybou zamestnancov, že sa na protiprávne konanie neozvú a tolerujú to. Zametnávatelia to obchádzajú, lebo im to zamestnanci dovolia. Keby sa všetci zamestnanci voči takému konaniu vzopreli, nemal by pre neho kto robiť.

A neobstojí tvrdenie, že nechcú prísť o prácu. Ak nechcú prísť o takú prácu u takého zamestnávateľa, tak nech trpia. Si myslia, že príde niekto nadprirodzený a urobí za nich nápravu?