hanulla
01.04.05,08:53
Ahojte - toto nie je 1. apríl -konečne je tu

Ale teraz naozaj:
Potrebovala by som poradiť. Chlapec zdravotne ťažko postihnutý si chce kúpiť PC. Firma ktora mu počítač predáva by mu chela dat nejakú uľavu ale ja musim zistit ako sa to da spravi aby on menej zaplatil a aby predajca nebol veľmi stratovy. Neviem či sa to dá legalne predat bez dph alebo tento pedaj može byť potom oslobodený od dani z príjmu, alebo čooooooooooo???????
Neviem skratka poradte nejaku štrbinu také aby postihnutý zaplatil čo najmenej a chalani aby nepredávali pod nákup. ;) Dík za skvelé budúce rady:confused:
hanulla
01.04.05,10:57
Naozaj nikto nevie !!!!!!!
jamajka
01.04.05,11:09
Micka, ja fakt neviem chodiť v takýchto veciach, dodnes nechápem "predaj bez DPH", ale niektorí to dokážu. Je to smiešne, že ak chceš niečo darovať telesne postihnutému tak sa musíš vykrúcať. Ja by som to riešila tak, že by som mu za smiešnu sumu predala počítač, ktorý máš akože zaradný v DKP, a ten čo máš na sklade by som potom v nákupnej cene previedla do používania.
Skús pošpekulovať......
Zita5
01.04.05,11:13
Hanulka môj názor poznáš . Počkaj ešte na ďalších ,ako sa vyjadria .:(
deha
01.04.05,11:23
Skor by som Vam poradila podat ziadost o socialnu pomoc na okresny urad-odbor soc. vecí, kde vam na základe vasej ziadosti podla paragr. príslušného zákona o soc.pomoci vydajú posudok, a kedže ide o obcana s ŤZP s dôsledkami napr. mobility, komunikacie a pod. navrhnu kompenzacie ktoré môzu byt vo forme peň.príspevku napr. na prev.mot.vozidla ale i na nákup PC a iné, ide to podľa zváženia od prípadu k prípadu, bolo by dobré poradiť sa s niekým zo sociál. odboru priamo.
Zita5
01.04.05,11:29
Že na motorové vozidlo prispevajú , to viem , ale ako by zdôvodnil PC ...jedine ak by vykonával nejakú činnosť s PC ako ZŤP . Skutočne to záleží od posúdenia komisie . Aj to je možnosť ako mu pomôcť .
deha
01.04.05,11:37
Vsak preto by bolo dobré prehodnotit to pred podanim žiadosti priamo s nejakym zdatným prac.soc.odboru, ktorý by uviedol prípady, ktoré umožňujú fin.komp. na nákup PC. To vedia aktuálne len ľudia,čo s tým priamo pracujú.
hanulla
01.04.05,11:41
RE: Jamajka

Vieš o koho sa jedná : býva na chrenovej oproti obchodu za nonslopom hned oprot potravín, má 18 rošého syna, ani som o tom nevedela, že má take trápenie.

RE: ostatní
Napadlo ma a čo tak PC dať do DHM a vzápetí za nejaku dobu spraviť zmluvu o zapožičaní bezodplatne na 10 rokov. Firma by si to odpísala v odpisoh, DPH by naplatila a po 10 rokoch by pc vyradila zo stavu. Mohlo by to tak byť??????
Lebo takému mladému dy sotva schválili nejaké prašule.
Vitka
01.04.05,11:51
Myslím, že najepšie riešenie je predať počítač za 1 Sk . A následne odviesť aj DPH z predaja t.j 19% z 1 Sk .
hanulla
01.04.05,11:57
Myslím, že najepšie riešenie je predať počítač za 1 Sk . A následne odviesť aj DPH z predaja t.j 19% z 1 Sk .
No ale ako to zdvôvodnia že PC v hodnote cca 30 000 spredali za 1 sk. A čo náklady na komponenty tie su tiež nie lacné?
jamajka
01.04.05,12:07
Hani, ale teraz čiste teoreticky. Ty ten počítač, ak mu tak veľmi chcete pomôcť môžete predať aj zo stratou. Obkecáte to tým, že bol poškodený. Len teda šéfovci musia súhlasiť, že pôjde von pod nákupnou cenou, tým pádom nič nezarobia, resp. stratia.
Zita5
01.04.05,12:09
Já som navrhovala Hanke , aby nakúpili komponenty zložili PC a predali to za cenu komponentov bez práce . Ak mu chcú tak veľmi pomocť .
alušik
01.04.05,12:22
Ja si myslim, ze to vyskladanie z komponentov nevyjde lacnejsie. :o(
A s tym predajom za 1 Sk celkom suhlasim - ved nikde nie je napisane, ze to nemozu predat pod cenu. Keby to urobili spriaznenej osobe - tam je to o inom. Ale ten chlapec predsa nie je spriaznenou osobou - takze tej mozem cenu stanovit aku chcem... A ked sa dohodnem na predaji za 1 Sk, tak to bude 1 Sk.
Ale mam taky pocit, ze to asi velmi urobit nechcu. Keby uz velmi chceli riesit situaciu, tak kludne by som ten pocitac predala "akoze" za plnu cenu - teda tak by som vystavila len prijmovy doklad. S niekym by som urobila nejaku dohodu o vykonani prace, na zaklade ktorej by som mala povinnost vyplatit mu tieto peniaze, ale fyzicky by som ich zase nevyplatila. Jedine, co by som musela realne zaplatit je dan z dohody - no a keby im tu dan zaplatil ten chlapec, tak by neboli skodny. Bola by to len papierova dohoda. No a co sa tyka stavu v pokladni - bola by som na 0. V prijmoch by mali cely PC, ale zaroven by si urobili aj vydavky, tak aj to by bolo riesenie, nie?
Zita5
01.04.05,12:37
V prípade , že by som bola já firma , ktorá by predávala PC tak by som postupovala nasledovne :

Faktúra - PC bez dane 30 000,- Sk
DPH 5 700,- Sk
Celkom fa 35 700,- Sk

ZŤP by uhradil len tú DPH a PPD by som vystavila na celkovú sumu . Ostatné by som strovila a dáko by som to " dohnala " v roku 2005 . To je prípad , kedy by som uvažovala o tom , že chcem naozaj pomôcť a je to známy .
olga88
03.04.05,17:39
Ja by som to riesila nasledovne- pocitac by som dala chlapcovi, ale odpisovala by som ho vo firme.Ak by bola danova kontrola, tak na tych par dni by som pocitac premiestnila od chlapca. Po odpisani by som ho vyradila. Podla mna najjednoduchejsi sposob.

Olga
anto
04.04.05,03:59
Ešte by som navrhoval iné riešenie, a to, že chlapec si zoženie nejaký starý počítač a firma mu urobí v ňom opravu, čiže vymení všetky dôležité diely, pripadne všetky a zaúčtuje si to do opráv vlastných počítačov. Vydá náhradné diely pre svoj počítač a zplatí mzdu vlastnému zamestnancovi, a potom počítač môže darovať chlapcovi. To závisí ale od firmy, ak chce pomôcť, vždy sa cesta nájde.
blcha
04.04.05,05:49
Cesta predaja za 1,- Sk je absolútne OK, vari nikto z vás nemá mobil za korunu? A nikto nepochybuje, že to nie je jeho reálna cena. Tá koruna je dôležitá preto, aby to bol predaj a nie darovanie, z darovaného treba odviesť celú DPH, z predaného z ceny predaja.
Ide o vlastný majetok a teda sa nemusím daňovému úradu spovedať, ako s ním nakladám a prečo ho predávam práve za takúto cenu.
Ak by chýbala odvaha, ponúkam riešenei jedného môjho klienta, ktoré sa ale mne nepáči, pretože jednoducho nie je pravdivé: našiel si podnikateľa DPH, vyrobil normálnu faktúru a predal mu ju za DPH (tú si potom kupujúci uplatnil v priznaní) + 9% z ceny. Kupujúci si tak znížil náklady, ušetril 9% na dani a bolo jeho problémom, ako preukáže majetok, ktorý nemá. Zrejme ho veľmi rýchlo vyradil. Môj klient bol spokojný, že neprovokuje, dostat celú DPH naspäť a keďže to predal bez marže, ešte 9% zarobil. Tak si vyber.