Mirka20
17.04.08,13:03
Zdravím všetkých,
má niekto skúsenosť so stornom pracovnej zmluvy? Ako storno funguje a čo v prípade keď sú odoslané prihlášky a aj odhlášky z pracovného pomeru?
Existuje vôbec niečo také ako storno pracovnej zmluvy, nikdy som o tom nepočula. Vďaka
Zoltán Kovács
17.04.08,11:06
Zdravím všetkých,
má niekto skúsenosť so stornom pracovnej zmluvy? Ako storno funguje a čo v prípade keď sú odoslané prihlášky a aj odhlášky z pracovného pomeru?
Existuje vôbec niečo také ako storno pracovnej zmluvy, nikdy som o tom nepočula. Vďaka

Zákonník práce

Zmluva
§ 18
Zmluva podľa tohto zákona alebo iných pracovnoprávnych predpisov je uzatvorená, len čo sa účastníci dohodli na jej obsahu.

§ 19
(1) Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.

(2) Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.


Čo sa týka prihlások, do SP existuje zrušenie prihlásenia (okienko na RLFO). A do ZP by som poslal HOZ s tým, že ukončený poistný vzťah je rovnakého dátumu ako začiatok.
jana32
22.08.09,06:00
Dobrý deň, ja mám podobný problém , budúci zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, s jeho nástupom riaditeľ pevne počítal, keďže dotyčný nástup aj opakovane potvrdil, včera však dotyčný oznámil, že si našiel lepšie miesto, problém je, že teraz máme problém nájsť vhodného človeka, ktorý by k nám nastúpil, keďže ide o významnú funkciu. Riaditeľ je samozrejme rozzúrený, lebo je to nekorektné správanie a chce od dotyčného požadovať v zmysle ZP aby firme uhradil jeden svoj plat. Lenže podľa mňa keďže zamestnanec ani nenastúpil, tak vlastne k pracovnému pomeru ani nedošlo a teda nemôžeme od neho niečo žiadať. Uvažujem správne?
veronikasad
22.08.09,06:03
Dobrý deň, ja mám podobný problém , budúci zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, s jeho nástupom riaditeľ pevne počítal, keďže dotyčný nástup aj opakovane potvrdil, včera však dotyčný oznámil, že si našiel lepšie miesto, problém je, že teraz máme problém nájsť vhodného človeka, ktorý by k nám nastúpil, keďže ide o významnú funkciu. Riaditeľ je samozrejme rozzúrený, lebo je to nekorektné správanie a chce od dotyčného požadovať v zmysle ZP aby firme uhradil jeden svoj plat. Lenže podľa mňa keďže zamestnanec ani nenastúpil, tak vlastne k pracovnému pomeru ani nedošlo a teda nemôžeme od neho niečo žiadať. Uvažujem správne?
Ak by k vám aj nastúpil a má v prac. zmluve dohodnutú skúšobnú dobu, môže kedykoľvek odísť a nemôžete od neho žiadať nič. Náhrada vo výške jednomesačného platu platí len v prípade skončenia prac. pomeru zamestnanca pred uplynutím výpovednej doby. Musí to byť však dohodnuté v prac. zmluve.
Zuzy
03.10.09,08:13
Dobrý deň, prosím Vás nemá niekto vzor na zrušenie pracovnej zmluvy, alebo to stačí len obyčajne stornovať? § 19 ods. 2 môžeme dať pracovníčke, ktorá už podpísala PZ ale nenastúpila do práce kvôli chorobe?
terezamaria
03.10.09,10:35
Dobrý deň, prosím Vás nemá niekto vzor na zrušenie pracovnej zmluvy, alebo to stačí len obyčajne stornovať? § 19 ods. 2 môžeme dať pracovníčke, ktorá už podpísala PZ ale nenastúpila do práce kvôli chorobe?



Dobre som prečítala, že ešte vôbec nenastúpila do práce a už maródi?

Určite máte Pracovnú zmluvu postavenú tak, že v nej máte uvedenú skúšobnú dobu. Rozhodne ju využite, § 72 ZP.
Zuzy
05.10.09,03:14
Je to trošku ojedinelý prípad, pracovníčka už bola PN kedy podpísala zmluvu, ale teraz vyskytol taký problém, že máme jediné riešenie odstúpiť od zmluvy, len neviem či je to ods. 1 alebo ods. 2 § 19. Veľmi pekne Vás prosím o radu, ďakujem
Zuzy
05.10.09,06:14
Prepáčte, možno som netrpezlivá , ale nevie niekto odpovedať na moje otázky? vopred ďakujem
Chobot
05.10.09,06:57
Je to trošku ojedinelý prípad, pracovníčka už bola PN kedy podpísala zmluvu, ale teraz vyskytol taký problém, že máme jediné riešenie odstúpiť od zmluvy, len neviem či je to ods. 1 alebo ods. 2 § 19. Veľmi pekne Vás prosím o radu, ďakujem

Podľa § 19 ods. 2 nemôžete odstúpiť, lebo ten uvádza:
(2) Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.

A ona predsa má prekážku v práci má - veď je chorá. A prečo ste vôbec podpisovali zmluvu, keď ste vedeli, že je chorá? Ja na vsšom mieste by som neodstupoval od zmluvy, ale skončil PP v skúšobnej dobe, ako napísala terezamaria.
terezamaria
05.10.09,07:01
Odpovedala som Ti vo svojom príspevku.

Zákonník práce
§ 19

(2) Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.

Tento § nemôžeš použiť, používa sa len pri svojvoľnom nenastúpení, čo nie je jej prípad. Veď je na PN-ke.

Prečo neukončíš pracovný pomer v skúšobnej dobe § 72 ZP?
Zuzy
05.10.09,07:58
Práve,že v prac. zmluve nie je skúšobná doba, ale § 19 ods. 1/ tiež sa nedá použiť?
Tweety
05.10.09,08:04
Práve,že v prac. zmluve nie do skúšobná doba, ale § 19 ods. 1/ tiež sa nedá použiť?
Áno, použi odst. 1.
Chobot
05.10.09,08:04
Práve,že v prac. zmluve nie do skúšobná doba, ale § 19 ods. 1/ tiež sa nedá použiť?

:confused::confused:? tomu zvýraznenému nerozumiem...


Neviem, či môžete použiť ods. 1, lebo neviem, kto koho uviedol do omylu. Jedine, že by vám nebola uviedla, že v čase podpisu je PN. A keby ste vedeli, že je PN, tak ju do práce nezoberiete?
Zuzy
05.10.09,08:30
už som opravila slovíčko "do" na "je", prepáčte za preklep, jednoducho musíme tú zmluvu rušiť a ja len hľadám najlepšie riešenie
Chobot
05.10.09,08:34
už som opravila slovíčko "do" na "je", prepáčte za preklep, jednoducho musíme tú zmluvu rušiť a ja len hľadám najlepšie riešenie

A tá zamestnankyňa nechce zrušiť zmluvu dohodou? Ona trvá na zmluve?

Dohodou by to bolo najjednoduchšie.
Zuzy
05.10.09,08:42
Tá PZ bola podpísaná ešte 1.4.2009 od tej doby je PN, ani jeden deň nepracovala, teraz sme mali kontrolu zo Soc.poist. kvôli nemocenskému, čo jej prináleží ešte zo starého pracovného pomeru , tak ten terajší prac.pomer od 1.4. máme nijako zrušiť, preto som chcela použiť § 19 ods. 1 a od 1.4. to PZ jednoducho stornovať
terezamaria
05.10.09,10:31
Tá PZ bola podpísaná ešte 1.4.2009 od tej doby je PN, ani jeden deň nepracovala, teraz sme mali kontrolu zo Soc.poist. kvôli nemocenskému, čo jej prináleží ešte zo starého pracovného pomeru , tak ten terajší prac.pomer od 1.4. máme nijako zrušiť, preto som chcela použiť § 19 ods. 1 a od 1.4. to PZ jednoducho stornovať

Skúšobná doba sa predlžuje o prekážky na strane zamestnanca,§ 45, ods.2 ZP, t.j. prekážky existujú, môžeš jej Skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Celková citácia skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe bude - podľa § 72 ZP, ktorému predchádza § 45, ods.2 ZP.
Tweety
05.10.09,10:40
Skúšobná doba sa predlžuje o prekážky na strane zamestnanca,§ 45, ods.2 ZP, t.j. prekážky existujú, môžeš jej Skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Celková citácia skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe bude - podľa § 72 ZP, ktorému predchádza § 45, ods.2 ZP.
SD dohodnutú nemá, takže sa PP v nej nemôže skončiť.
terezamaria
05.10.09,10:51
SD dohodnutú nemá, takže sa PP v nej nemôže skončiť.
Majka máš pravdu, prečítala som si posledný príspevok, vôbec som nešla dozadu. To sú tie príspevky, kde sa otázka dáva na veľa krát a veci sa vysvetľujú potom tiež viackrát.

§ 19, ods.1 - účastník nekonal v omyle, lebo dotyčná maródila i vtedy, keď podpisovali zmluvu. Na súde dokáže, že maródila, keď podpisovala PZ.
Denda
05.10.09,11:31
Je to trošku ojedinelý prípad, pracovníčka už bola PN kedy podpísala zmluvu, ale teraz vyskytol taký problém, že máme jediné riešenie odstúpiť od zmluvy, len neviem či je to ods. 1 alebo ods. 2 § 19. Veľmi pekne Vás prosím o radu, ďakujem
Najlepšie je informovať sa priamo u právnika, ale tu došlo už k porušeniu predzmluvných vzťahov a to konkrétne v §41 ods.7 Zákonníka práce:
Fyzická osoba je povinná informovať zamestnávateľa o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce alebo ktoré by mohli zamestnávateľovi spôsobiť ujmu atď....
Pravdepodobne je pracovná zmluva neplatná.
Zuzy
06.10.09,08:12
Dobrý deň, ešte stále sa mi nepodarilo vyriešiť tento problém. Keby pracovníčka súhlasila a podpíše, že zrušíme zmluvu, nakoľko bola uzatvorená omylom, tak musíme tam uvádzať paragrafy?
Zuzy
06.10.09,12:41
Dobrý deň, ešte stále sa mi nepodarilo vyriešiť tento problém. Keby pracovníčka súhlasila a podpíše, že zrušíme zmluvu, nakoľko bola uzatvorená omylom, tak musíme tam uvádzať paragrafy?

Skúsenejší poraďáci a čo hovoríte na takéto riešenie? Prosím Vás o vyjadrenie, ďakujem
Chobot
06.10.09,12:45
Skúsenejší poraďáci a čo hovoríte na takéto riešenie? Prosím Vás o vyjadrenie, ďakujem

Ak s tým zamestnankyňa súhlasí, nemusíte uvádzať žiadne paragrafy ani zdôvodnenia. Len napíšete dohodu o zrušení zmluvy.