ninaclaudius
17.04.08,13:31
Ahojte stavebnici a stavebnicky, prosim o zhodnotenie + navrhy na vylepsenie prilozeneho podorysu nasho buduceho domceka, technicke udaje velmi priblizne: rozmery 9 * 15 m, obvodove murivo asi 30+15, nepodpivniceny, strecha sedlova jednoducha, podkrovie iba na ulozenie nepotrebnych veci, prip. pultova s minimalnym sklonom, obyvatelia asi 2+2, orientacia "nahor" skoro sever - vid. kompas, vchod z juhu - pristupova cesta, teraska na zapadnu stranu z obyvacky, dakujem moc a prajem tuhu maltu tak akurat, dik Z.
Zoltán Kovács
17.04.08,11:40
Osobne by som stenu medzi kuchyňou a obývačkou nedával. Ale je to vec názoru, či preferujete spojenú kuchyňu s obývačkou, alebo oddelenú.

Ak nie je podpivničenie tak možno by som zvolil na oddelenie kuchyne od obývačky pult, kde je možné neskôr konzumovať rýchle ranajky. AK by priestor bol otvorený možno by som ešte pouvažoval aj nad schodíkom medzi kuchyňou a obývačkou. Aby aspoň opticky boli oddelené.

Otázka: Oproti vchodu vedľa kúpeľne ten priestor sa bude používať na čo? Alebo tam sú schované sklápacie schody na povalu?
Gabi03
17.04.08,11:41
Vyzerá dobre.
Len ak by sa dalo, ja by som k WC mala radšej priame vetranie. Možno by som trochu "prevzdušnila" priestor medzi kuchyňou a obývačkou, ale to je vec priorít. Ale inak dobre. ;)
dancika
17.04.08,11:52
Na moj vkus je privelka spalna na ukor dvoch izieb, ked budete mat deti, kde sa budu hrat? Nechala by som urcite min. 1 izbu vacsiu pre deti a aj z hladiska svetovych stran - k severnej stene je lepsia spalna.
Este sa mi nepozdava riesenie kuchyne a ta komora, ktora je v nej vsunuta - zmensuje vyuzitelny priestor kuchyne a aj tie dvere oproti dveram - neviem, posobi to na mna, ze kam sa pohnem, vsade su dvere. Tiez by som kuchynu oddelila od obyvacky len pultom, resp. vymurovanym pultom. A ak chcete mat striktne oddelenu kuchynu, tak aspon posuvnymi dverami.
Nemozem si pomoct, ten navrh na mna posobi dost amatersky, aj situovanie WC a kupelne... Ale to je moj nazor.
A tiez ma zaujima, co je to za miestnost oproti zadveriu???
zuzik29
17.04.08,12:26
mne sa tam zda privela dveri.Je to take nevzdusne. Ak budu zatvorene drere na izbach aj obyvacke a pridem z vonku tak by som sa citila ako na internatnej chodbicke. Navyse tam bude tma.
Ale Vam to možno bude sedieť.
Gabi03
17.04.08,12:29
mne sa tam zda privela dveri.Je to take nevzdusne. Ak budu zatvorene drere na izbach aj obyvacke a pridem z vonku tak by som sa citila ako na internatnej chodbicke. Navyse tam bude tma.
Ale Vam to možno bude sedieť.

Jediné dvere, ktorých by som sa tu vedela vzdať sú na obývačke. Všetky ostatné (kuchyňa je podľa požiadaviek) sú potrebné. Ešte na predsieni by som skôr volila posuvné. Ale aj tak by tam nejaké mali byť.
ninaclaudius
17.04.08,15:53
Ahojte, moc dakujem za odpovede, odpovedam:
- stenu medzi kuchynou a obyvackou tam asi necham, nemam rada pachy po celom dome a na rychle ranajky nie sme zvyknuti, bud su pomale alebo ziadne :), oproti vchodu je kumbal – kotolna, bude tam aj vystup do podkrovia, zabudla som ho nakreslit, asi aj pracka, ak nebude v kuchyni, (a mozno aj susicka, ale manzel o tom este nevie)
- no nad tym WC som dlho rozmyslala, povodne som ho chcela dat namiesto priestoru kupelnovych dveri a sprchovacieho kuta, tam by bolo male WC, a tym by kupelna bola „vpredu“ pri chodbe celou svojou plochou, no ale takto sa mi zdalo viac poruke, tak tam dame nejake riadne ventilatory a odvedene to bude popod strop kupelne von, alebo tak nejak...
- spalnu nie je problem vymenit, taku malu certicu besnu jednu uz mame, ma 1,5 roka a ma momentalne izbicku 3,5x3,5 zatial jej to staci, takze uvidime neskor,
- komora v kuchyni zabera fakt dost miesta, chcela som ju pichnut do tej kotolnicky vedla, ale tym by sa mi zmensila, a kuchyna by bola zbytocne na moje naroky velka, typ dveri do kuchyne nie je problem zmenit, ale zo zasuvacich mam taky divny pocit :rolleyes:
- na chodbe je tych dveri dost, ale tam sa nezdrzujeme tak casto, iba prechadzame, tak to hadam vadit nebude, a nechcela som zvacsovat zbytocne zastavanu plochu domu len preto, aby som mohla na chodbe tancovat, sice na dlzku by sa tam dali asi behat kratke trate (take minikratke xixi), presvetlenie dennym svetlom bude dvoma svetlovodmi, zasa som ich zabudla nakreslit (musim dorobit), no a dvere do obyvacky by som nechala, mozno by boli tiez zasuvacky do „vnutra“ steny – ale potom mam problem s krbom – kominom, neviem, ci by to technicky islo spolu zrealizovat
Dik vsetkym – ak vas este nieco napadne, napiste, navrh je amatersky, lebo je od amatera -mna, no co uz, ked som stavarinu nedostudovala, ale usilovne dohanam ;), este musim vela rozmyslat, aby to bolo OK, hlavne vykurovanie je dost otazne, asi bude podlahovka, ale ked my tak radi susime veci na radiatoroch :) majte sa Z.
Zoltán Kovács
17.04.08,17:29
Dik vsetkym – ak vas este nieco napadne, napiste, navrh je amatersky, lebo je od amatera -mna, no co uz, ked som stavarinu nedostudovala, ale usilovne dohanam ;), este musim vela rozmyslat, aby to bolo OK, hlavne vykurovanie je dost otazne, asi bude podlahovka, ale ked my tak radi susime veci na radiatoroch :) majte sa Z.

Bez urazenia, je to typicky panelákový zvyk. Je to nezdravé, a zvyšuje vlhkosť v dome. Nie je nad čerstvou vôňou šiat, ktoré boli sušené na dvore.

Podlahovým kúrením ušetríš aj na priestore v dome. Radiatori ti odstávajú od stien a strácaš minimálne 10-15 cm smerom do priestoru. Podľahoku máš schovanú, jedine treba si dobre premyslieť jednotlivé okruhy, aby v prípade poruchy sa nemusel odstaviť od kúrenia celý dom.

Ja mám podľahovku a som nadmieru spokojný. Pozri link, kde som aj fotky pridal:

http://www.porada.sk/705260-post70.html
AxelC
17.04.08,18:09
Obyvackove okno jednoznacne na juh, ak to dispozicia pozemku umoznuje.
comodo
17.04.08,18:14
Dovolujem si upozornit, ze tam nie je spajza. Mne osobne by teda najaka chladicka v kuchyni v kute nestacila.
Zoltán Kovács
17.04.08,18:30
Dovolujem si upozornit, ze tam nie je spajza. Mne osobne by teda najaka chladicka v kuchyni v kute nestacila.

Veď špajza je predsa v kuchyni.
AxelC
17.04.08,18:36
Asi mal na mysli nejaky poriadny chladny bunker a nie 2 metre stvorcove oddeleneho priestoru v kuchyni...
Zoltán Kovács
17.04.08,18:50
Asi mal na mysli nejaky poriadny chladny bunker a nie 2 metre stvorcove oddeleneho priestoru v kuchyni...

A je potrebny väčší? Jedine, keď sa zamýšla nad zaváraním a podobným činnostiam.
AxelC
17.04.08,18:54
Podla mna nie, obzvlast pri tak obrovskej technickej miestnosti...
ninaclaudius
18.04.08,05:44
no spajzicka tam je, myslim ze aj ked zabera dost miesta, tak kuchyna je dost velka, a co sa tyka toho okna v obyvacke - povodne som ho tam mala - za sedackou, ale na telku by sme sa divali tak, ze by nam z neho rovno svietilo na obrazovku, okno aj dvere na terasu su hadam dost velke, tak to bude dufam stacit, prikladam priblizne rozmery miestnosti, ahoj Z.
Gabi03
18.04.08,05:58
K rôznemu gustu žiaden dišputát, ale prispôsobovať okno k telke?! :rolleyes: Ak si typická ženská, za pár (2-5) rokov aj tak budeš premiestňovať nábytok. Ja by som dala (aj dávam) čím viac okien. :D
r.galovic
18.04.08,06:02
Ahoj, jadnoznačne sa prihováram za okno do obývačky z juhu. Ďalšia vec, skrátil by som trochu zádverie tak, aby v tom mieste bola širšia chodba, a zrušil by som dvere do obývačky. Takto bude dhodba pekne presvetlená. Kuchyňa je dosť malá. Zrušil by som špajzu, nahradil ju potravinovou skrinkou a linku by som potiahol do L-ka popod okno. Je tam dosť málo pracovnej plochy.
Celý priestor kúpelne s WC by som preriešil. Tak ako to bolo podľa teba pôvodne, nie je nad priame vetranie WC. WC umiestniť v tom priestore, kde je teraz sprchovací kút. Trochu zmenšil spálňu, zväčšil susednú detskú izbu. Pôdorys ako jednoduchý obdĺžnik sa mi moc nepozdáva, je dosť strohý a nezaujímavý. Snáď aspoň tú kuchyňu by som trochu vysunul a zväčšil.
m.hladka
18.04.08,06:08
Je to celkom chutnučke. Môže byť. Ale ja osobne by som sa pohrala s dverami. Nemám ich velmi rada, ale zmenila by som vo WC misu na opačnú stranu a dvere v priestore pri kúpelni. Dvere v kúpelni by som dala otvárať dnu do prava k stene. Kúpeľňu mám podobnú, ale opačne usporiadanú. Šatník by som zrušila, lebo sa tam v budúcnosti naskladajú haraburdy, a každý má predsa skrine v izbách. Tým by sa mi pekne zväčšila obývačka, ktorú by som tiež nechala otvorenú, alebo s posúvnymi dvrmi. Ja mám rada veľké priestory.
Čo sa týka radiátorov, dajú sa kombinovať s podlahovým vykurovaním a závesné na stenách. Naši susedia to tak majú.
ninaclaudius
18.04.08,08:09
jaj dakujem ze pisete dalsie pripomienky, ste super ze si najdete cas nad tym porozmyslat, to okno do tej obyvacky asi bude, aj z vonku to bude vyzerat proporcne lepsie, co sa tyka tvaru, chcem uplne jednoduchy domcek, nieco ako je v diskusii o porovnani poschodaka a bungalova, tam to ma odfotene myslim smith?, tak ziadne vyklenky nebudu a hotovo :D (mal by byt taky ako na foto ale ina fasada), este som sa chcela spytat na tie zasobniky plynu "FLAG..." a spol., ako je to financne narocne - prepozicanie zasobnika a nejake speci poziadavky? na vzdialenost od kotla, umiestnenie nadrze a tak? komfort obsluhy, spolahlivost (ci sa mam bat, ze mi to vybuchne xixixi), aha a tu chodbu zmensenim zadveria by som si vylepsila, ale ked sa nahrnie vela ludi tak 3-4 naraz domov, tak by sme sa tam asi moc pucili - v zadveri, a dvere do kupelne - nie je nejaka norma na to? ze sa maju otvarat von? sa mi zda ze hej, kuchynsku linku by som do L dala, ale este neviem, ci tam nedam dvere na terasku aj z kuchyne, ci budu stacit iba z obyvacky, ako to mate vy a dali by ste to tak a preco? ahojte Z.
Gabi03
18.04.08,08:16
Ja som si vyslovene želala prístup na terasu z kuchyne. Nakoľko predpokladám, že tam budeme aj jesť, prípadne grilovať a pod., určite nebudem niesť všetky ingrediencie cez obývačku.
Zoltán Kovács
18.04.08,10:31
jaj dakujem ze pisete dalsie pripomienky, ste super ze si najdete cas nad tym porozmyslat, to okno do tej obyvacky asi bude, aj z vonku to bude vyzerat proporcne lepsie, co sa tyka tvaru, chcem uplne jednoduchy domcek, nieco ako je v diskusii o porovnani poschodaka a bungalova, tam to ma odfotene myslim smith?, tak ziadne vyklenky nebudu a hotovo :D (mal by byt taky ako na foto ale ina fasada), este som sa chcela spytat na tie zasobniky plynu "FLAG..." a spol., ako je to financne narocne - prepozicanie zasobnika a nejake speci poziadavky? na vzdialenost od kotla, umiestnenie nadrze a tak? komfort obsluhy, spolahlivost (ci sa mam bat, ze mi to vybuchne xixixi), aha a tu chodbu zmensenim zadveria by som si vylepsila, ale ked sa nahrnie vela ludi tak 3-4 naraz domov, tak by sme sa tam asi moc pucili - v zadveri, a dvere do kupelne - nie je nejaka norma na to? ze sa maju otvarat von? sa mi zda ze hej, kuchynsku linku by som do L dala, ale este neviem, ci tam nedam dvere na terasku aj z kuchyne, ci budu stacit iba z obyvacky, ako to mate vy a dali by ste to tak a preco? ahojte Z.

K tomu propánu. Tak Flaga má nasledovnú konštrukciu: Nádrž dajú do prenájmu, alebo ju kúpiš (zbytočne). Nájom je na 15 rokov, a platí sa jednou sumou dopredu (33.000 bez DPH). Prvé naplnenie sa tiež platí naraz. Ak budete mať polozapustenú gulatú nádrž s priemerom 1,7 m, tak prvotné naplnenie (plní sa iba do 85% objemu, kvôli tlaku) vyjde na 47 tisíc.

Nádrž treba uzemniť pri plnení. Na to slúži kovový kolík, natlčený do zeme a musí mať odpor 80 ohmov. Vzidalenosti medzi nádrž - kolík min. 10 metrov, nádrž - dom mim. 6 metrov.

Pred hodinou mi volali, že v pondelok sa zrealizuje druhé naplnenie. Momentálne mám nádrž plnú na 30%. Takže dodajú zvyšných 55% (do 85% objemu). Platba bude okolo 30 tisíc. S týmto plnením by sme mali vydržať celý rok 2008.
ninaclaudius
19.04.08,04:55
no cosi som prerobila, hlavne tu kupelnu, dali by ste do maleho WC sprchu? ci by ste ju nechali vo velkej kupelni? ake mate skusenosti? teda ak by sa dvaja chceli naraz vecer rychlo umyt tak jeden moze ist do sprchy a jeden do vane, alebo tu sprchu v zachode nevyuzivate tak ako ste planovali? auto na terase samozrejme nebude, som len skusala ci sa tam zmesti :---, este som chcela vediet, co sa tyka kotla, ak bude plynovy - napr. turbo, uz asi nie je možnost odviest cez stenu vsak? takze by mal byt umiestneny co najblizsie k stredu domu - kvoli vyske komina aby bol pri hrebeni hej? dik Z. (pridala som rozmery miestnosti k lepsej predstave)
Zoltán Kovács
19.04.08,07:49
no cosi som prerobila, hlavne tu kupelnu, dali by ste do maleho WC sprchu? ci by ste ju nechali vo velkej kupelni? ake mate skusenosti? teda ak by sa dvaja chceli naraz vecer rychlo umyt tak jeden moze ist do sprchy a jeden do vane, alebo tu sprchu v zachode nevyuzivate tak ako ste planovali? auto na terase samozrejme nebude, som len skusala ci sa tam zmesti :---, este som chcela vediet, co sa tyka kotla, ak bude plynovy - napr. turbo, uz asi nie je možnost odviest cez stenu vsak? takze by mal byt umiestneny co najblizsie k stredu domu - kvoli vyske komina aby bol pri hrebeni hej? dik Z. (pridala som rozmery miestnosti k lepsej predstave)

Mám turbokotol a umiestnenenie práveže pri vonkajšej stene domu. Vývod samozrejme mám hore cez strechu. A komím nepresahuje výsku hrebeňa. Pri revízii to ani nežiadali.
KEJKA
17.05.08,18:50
kde na tých nákresoch je kotol? v technickej miestnosti?
ninaclaudius
17.05.08,18:58
ano kotol je v tej tech.m. oproti zadveriu, aj pracku som tam dala ahoj
Karas Milan
17.05.08,19:09
Nádrž treba uzemniť pri plnení. Na to slúži kovový kolík, natlčený do zeme a musí mať odpor 80 ohmov. Vzidalenosti medzi nádrž - kolík min. 10 metrov, nádrž - dom mim. 6 metrov.



Ahoj.

Toto by asi bolo dobre prekonzultovať s elektroprojektantom (plynopr.).

Ahoj
Ka Mil
Candy
18.05.08,05:01
Dvere do kúpelne a WC treba dať podľa mňa otvárať dnu, predstav si, ze ideš po chodbe a niekto Ti otvorí dvere rovno do nosa :( . A ak nemáte dovedený plyn, skús pouvažovat napr. o tepelnom čerpadle, o tom sa na Porade tiež dosť popísalo
dancika
18.05.08,07:29
Dvere do kúpelne a WC treba dať podľa mňa otvárať dnu, predstav si, ze ideš po chodbe a niekto Ti otvorí dvere rovno do nosa :( .

Da sa to ale riesit jednoducho - posuvnymi dverami a este sa usetri aj priestor. A drevene posuvne dvere tesnia, to len skladacie maju tento neduh.
KEJKA
18.05.08,07:39
Dvere otvarave dnu v tychto miestnostiach - to je proti norme, da sa to ale riesit jednoducho - posuvnymi dverami a este sa usetri aj priestor.
posuvné dvere netesnia...takže pachy pojdu von
prípadne bude pri kúpaní ťahať z chodby
a nemyslím, že posuvné sú v norme.
to len ako môj názor.
ninaclaudius
18.05.08,09:53
ahojte, no a ako mate vyriesene tie kupelne? mate vsetko spolu v jednej velkej (aj vanu aj sprchac) a malu mate iba ako WC s umyvadielkom? co sa vam lepsie osvedcilo? alebo by ste to prerobili? vo vacsine veci uz mam celkom jasno :-) , ale rozmyslam stale nad strechou - dat nejaky bramac alebo radsej pekny plech? (aj taky som uz videla) pri tom plechu nie je riziko, ze by sa strecha trochu skrucala este pri vysychani? ked plech je lahsi a nezatazi tak ten povrch konstrukcie? poradte dik sklon bude cca 22 stupnov, Z.
220870
18.05.08,18:14
Na moj vkus je privelka spalna na ukor dvoch izieb, ked budete mat deti, kde sa budu hrat? Nechala by som urcite min. 1 izbu vacsiu pre deti a aj z hladiska svetovych stran - k severnej stene je lepsia spalna.
Este sa mi nepozdava riesenie kuchyne a ta komora, ktora je v nej vsunuta - zmensuje vyuzitelny priestor kuchyne a aj tie dvere oproti dveram - neviem, posobi to na mna, ze kam sa pohnem, vsade su dvere. Tiez by som kuchynu oddelila od obyvacky len pultom, resp. vymurovanym pultom. A ak chcete mat striktne oddelenu kuchynu, tak aspon posuvnymi dverami.
Nemozem si pomoct, ten navrh na mna posobi dost amatersky, aj situovanie WC a kupelne... Ale to je moj nazor.
A tiez ma zaujima, co je to za miestnost oproti zadveriu???
K tej malej spáni. V spálni spia dvaja vydýchajú tri krát toľko vzuchu čo jedno dieťa.
KEJKA
18.05.08,21:00
K tej malej spáni. V spálni spia dvaja vydýchajú tri krát toľko vzuchu čo jedno dieťa.
spí sa predsa pri otvorenom okne.
Prípadne rekuperačná jednotka...ak to správne chápem, tak zabezpečuje ventiláciu, výmenu vzduchu.
Priestor dieťa potrebuje, v izbe nielen spí, ale sa aj hrá, neskôr učí a študuje.
A správne by sa tam s ním mali hrať aj rodičia. Takže určite na priestore pre dieťa nešetriť.
Konieckoncov, nemusí byť len jedno.
A rodičom naozaj na spanie stačí mala spálňa.:)
Karas Milan
19.05.08,03:26
V prípade nutnosti môžu spať aj nad sebou.

Ahoj
Ka Mil
ninaclaudius
20.05.08,04:20
dik za dalsie pripomienky, izby nie je problem vymenit, a este ked sa bavime tu o tych cenach, myslite ze za 2,5 M bezny standard svojpomocne by to slo postavit? zastavana plocha je cca tych 125 stvorcov, ked tak na to pozeram je to velmi podobne tomu RIO a UNO aj co sa asi "cenotvorby" tyka nie?? dik Z.
Candy
20.05.08,07:39
Dvere otvarave dnu v tychto miestnostiach - to je proti norme.
Proti ktorej ? (prosím číslo)
dancika
20.05.08,11:46
Proti ktorej ? (prosím číslo)

ospravedlnujem sa, toto neplati, poplietli ma poziarnici, co som nedavno riesila, prispevok vypnem
ninaclaudius
27.05.08,11:40
no som trosku surfovala co sa tyka rozpoctu a cien materialov, a urobila som si taky jednoduchy polozkovy rozpocet na stavbu, skusim ho sem pripnut, ak sa vam bude chciet ho pozriet, mozte aj doplnit co som zabudla, robila som ho viacmenej podla nejakych vzorov a preratavala na nase podla rozmerov a objemov, dik moc za vsetky rady, skusenosti, pripomienky a komentare Z. ;)