jmaro
17.04.08,13:46
Plody (akej) rastliny?
Zdravím poraďákov. Dostala sa mi do rúk rastlina, vlastne len jej plody(semená?). Chlapec, ktorý ich priniesol zrejme z Talianska, tvrdí, že ich odtrhol z banánovníka. Vie niekto, prosím, o plody (semená) akej rastliny ide?
Fotky sú v prílohách. Ďakujem.
Jara
17.04.08,11:53
Vyzerá to zaujímavo. Ešte som to nevidela. V Taliansku som bola len na Bibione a tam take neboli...
ucholator
18.04.08,04:46
Mne to pripada ako olivy.
beba13
18.04.08,06:54
Na takýchto strapcoch rastie aj čierne korenie, ale to je gulaté.
bef
18.04.08,07:07
Ak to rastie v trsoch tak sa to podobá na ďatlovú palmu.

Pekný deň :)
atramka
18.04.08,11:25
mne to priniesli tiež, myslím, že je to z tej palmy...
tetrisss
18.04.08,15:55
100% to nie je bananovnik,pretoze dnes sa banany rozmnozuju len a len vegetativne, nemaju semena, niektori botanici sa domnievaju, ze preto aj vyhynu postupom casu. Vyzera to na nejaky druh palmy.
Chobot
19.04.08,17:29
Plody (akej) rastliny?
Zdravím poraďákov. Dostala sa mi do rúk rastlina, vlastne len jej plody(semená?). Chlapec, ktorý ich priniesol zrejme z Talianska, tvrdí, že ich odtrhol z banánovníka. Vie niekto, prosím, o plody (semená) akej rastliny ide?
Fotky sú v prílohách. Ďakujem.

To sú ďaltle, ale ešte veľmi, veľmi surové, nezrelé. Časom tieto plody zožltnú a vtedy sa zbierajú. V takom žltom stave ešte nie sú konzumovateľné, lebo sú veľmi trpké. Dávajú sa na slnko, kde za 3-4 dni scukornatejú a stmavnú do takej podoby, ako ich poznáme z balíkov, ktoré si kupujeme.

Priložil som obrázky všetkých štádií.
atramka
20.04.08,18:32
Môžem potvrdiť je to z ďatlovej palmy, pozerala som tie moje, pôvodne boli skoro také, ako mal na foto jmaro, ale potom zožltli, mám ich usušené, tak som jedno rozlúpla a je tam kôstka ako z dozretej ďatle.