Stanka
17.04.08,15:56
Ahojte viete mi poradit
ak predava FO osoba byt nema tam trvaly pobyt ani rok ako sa da este znizit základ dane aby som nemusel platit dan z prijmu kupa bytu 1,4 predaj 3 mil. dan z prijmu sa plati z rozdielu?
Zoltán Kovács
17.04.08,13:58
Ahojte viete mi poradit
ak predava FO osoba byt nema tam trvaly pobyt ani rok ako sa da este znizit základ dane aby som nemusel platit dan z prijmu kupa bytu 1,4 predaj 3 mil. dan z prijmu sa plati z rozdielu?

Daň z príjmu sa platí z rozdielu. Od predajnej ceny môžeš odrátať ešte prípadné výdavky vynaložené na rekonštrukciu bytu.

Avšak tie výdavky na rekonštrukciu budeš musieť v prípade kontroly z daňového úradu vedieť zdokladovať.
Stanka
17.04.08,14:09
A ako sa to da urobit ak je to novostavba a predavam to kompletne zariadene? Da sa odrat aj nabytok?
Zoltán Kovács
17.04.08,14:14
A ako sa to da urobit ak je to novostavba a predavam to kompletne zariadene? Da sa odrat aj nabytok?

Ak sa byt predáva zariadený, tak odporúčam uviesť do kúpnej zmluvy koľko za byt a koľko za zariadenie. Totiž z príjmu z predaj zariadenia sa daň neplatí. Zariadenie (nábytok...) je hnuteľným majetkom, a ak nebolo zaradené do obchodného majetku a nepoužívalo sa na podnikateľské účely potom v zmysle §9 ods.1 písm. d) zákona o dani z príjmov takýto príjem je oslobodený od platenia dane.
Stanka
17.04.08,14:20
Zariadenie viem zdokladovat takze mozem odpocitat sumu za nabytok a nemusim potom platit dan?
Zoltán Kovács
17.04.08,14:23
Zariadenie viem zdokladovat takze mozem odpocitat sumu za nabytok a nemusim potom platit dan?

Keď predávaš nábytok tak z toho sa neplatí daň, a nepotrebuješ ani doklady. Pozri ten paragraf, ktorý som uviedol. Preto radím rozpísať cenu v kúpnej zmluve, že z celkovej ceny koľko je za byt a koľko za nábytok. Potom z predajnej ceny bytu odrátaš sumu za ktorú si kupovala a z rozdielu platíš iba daň.