faith1
17.04.08,18:00
Dobrý deň.
Bývam v byte ktorý mám v podnájme.Ako podnájomník som povinný na svoje náklady odstraňovať v byte drobné závady a vykonávať bežnú údržbu bytu.Za drobné opravy a bežnú údržbu sa považujú opravy a údržba bytu na ktoré náklady nepresiahnu čiastku 1.OOO,-Sk(táto suma je uvedená v Zmluve o podnájme bytu medzi mnou a nájomcom) v jednom kalendárnom mesiaci.,vrátane nákladov súvisiacich so zabezpečením takej opravy alebo údržby, a ktoré sú definované ako drobné opravy a bežná údržba v Nariadenie vlády č.87/1995 Z.z.,ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka.

Môj problém je : Pokazil sa nám v byte kúpeľňový ventilátor na odsávanie pár.Zavolal som správcovi bytov,oznámil som mu poruchu a on mi povedal že podpísal som zmluvu podľa ktorej musím odstrániť poruchu do výšky 1000,-Sk sám.Po nejakom krátkom jednaní mi nakoniec poslali aspoň údržbára ktorý mi odpojil ventilátor od elektrickej siete,ale že to je všetko čo môže spraviť. Ja som si zistil,že tento konkrétny ventilátor ma cenu od 1900,-Sk do 2200,-SK.Tak,že už táto cena je vyššia ako je dohodnutá suma v zmluve.A keď som sa opýtal či m preplatia ak ho kúpim tak mi bolo povedané ,že asi ťažko,lebo mám ho dať opraviť a to že vraj nebude presahovať sumu 1000,-Sk.Len že do tejto sumy ak som dobre pochopil sa zaratávajú aj náklady spojene so zabezpečením tejto údržby.To znamená že aj napr.benzín? Lebo v mojom blízkom okolí nieje žiadna opravárenská firma ktorá by to spravila.
Prečítal som si Nariadenie vlády č.87/1995 Z.z. a v prílohe tohto nariadenia su uvedené jednotlivé predmety zariadenia alebo vybavenia na ktoré sa to vzťahuje.Pri zariadeniach ktoré tam niesu spomenuté je max. suma opravy 200,-Sk. Je toto Nariadenie vlády č.87/1995 Z.z. stále v platnosti,alebo prešlo novelizáciou? Pretože ventilátor som tam nenašiel a tak si myslím že opraviť,alebo vymeniť ho má nájomca , lebo pri oprave tipu tohto ventilátora sa nedostanem pod sumu 200,-Sk.
Chcem podotknúť ,že mohol by som zakúpiť nejakí lacný ventilátor,ale ten by nesplnil svoju funkciu keďže by nespĺňal základné predpísané parametre,pričom by som mohol spôsobiť inú škodu za ktorú by som bol plne zodpovedný.
Viete mi poradiť ako mám ďalej postupovať?
Ďakujem všetkým za radu.
Mária27
17.04.08,17:14
Nariadenie nebolo novelizované.
fero000
17.09.09,18:51
Mozem sa opytat, co v takom pripade ak mame v zmluve, ze najomca sa zavazuje na vlastne naklady opravit drobne opravy v byte, ktore nepresahuju sumu 2000sk. Mali sme pokazene plynove gamatky, ktore spadaju pod drobne opravy, opravar, ktoreho zaobstaral majitel vsak pozaduje sumu za opravu 100euro. Je mozne v pripade, ze tato suma nie je rozpisana vo fakture na polozky ( ventil, ine prislusenstvo - neviem presne nazvy, placa za robotu, benzin) aby od nas pytal majitel rozdiel sumy teda tych 2000sk? Ak to rozpisane na fakture bude asi ano vsak???? Moze si pytat za kupene - resp. vymenene polozky, ktore spadaju do drobnych oprav a nepresahuju sumu 2000?? Ide mi hlavne o to, ze ak to bude figurovat iba ako jedna polozka napr. oprava gamatiek - suma 100euro. Vtedy by nemal pytat nic ak sa nemylim, alebo ano??? Dalsia vec je, ze sa jedna o dvoje gamatky, v tom pripade moze rozpisat opravy na dve a dat nam ich zaplatit obe?? Nevideli sme este tuto fakturu, ale chceme vediet ci sme v prave oponovat mu alebo nie. Dakujem velmi pekne za skoru odpoved.