juluca
17.04.08,18:34
Dobrý deň!
Som tu prvý krát, dúfam, že píšem na správne miesto, a vie mi niekto poradiť.
Od apríla 2003 som zamestnaná. 05.05.2005 sa mi narodila dcéra, teraz 05.05. mi končí rod. dovol. Dnes som bola u zamestnávateľa poinformovať sa ohľadom nástupu po 05.05.
Dostala som výpoveď s dátumom 05.05.08 podľa ust. § 63 ods. 1 písm.b) v spojení s ust. § 63 ods. 2 písm a.
S výpovednou lehotou 2 mesiace, ktoré začne 01.06. a končí 31.07. Vraj dostanem papier, že do zamestnania vôbec nemusím chodiť za tú dobu, lebo moja pozícia už neexistuje, firma sa aj presťahovala.
Poraďte prosím Vás! Za aký plat ja budem doma sedieť do 31.07? Mám platobný dekrét, ten bude platiť? Z čoho sa bude rátať odstupné? Môžu mi dať vo výpovednej lehote keď nechcú aby som chodila do práce minimálnu mzdu? Potom z toho sa bude rátať aj odstupné?
Ďakujem!
brčko
17.04.08,16:43
podla § 142 od. 3 Zákonníka práce PREKAŽKY NA STRANE ZAMESTNAVATELA- Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zametnávatela, ako sú uvedené v ods.1 a 2 (čO JE podla mna tvoj prípad počas výpovednej doby, ked nemajú pre teba prácu), zamestnávatel mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Samozrejme sa musia držať tvojho platob.dekrétu. Nepodpísala si predsa žiadnu zmenu- predpokladám.
juluca
17.04.08,18:05
Ďakujem pekne!
Nie nepodpísala som zmeny týkajúcich sa prac. zmluvy a dodatkov, len som dnes musela písomne potvrdiť, že som bola informovaná, že u nich došlo k týmto zmenám, a dohodli sme sa, že sa poinformujem ohľadom tých § čo vo výpovedi uviedli, a že originál výpovede podpíšeme, ak budem súhlasiť s uvedenými podmienkami.
Sú to seriózne podmienky podľa Vás? Nie je v tom žiadna finta dúfam, už som sa pár krát popálila so zamestnávateľmi, teraz s malým dieťaťom by som sa nechcela.
Vďaka za pomoc!
juluca
17.04.08,18:15
Ach, ešte som zabudla na niečo: Výpovedná lehota nie je náhodou 3 mesačná v tomto prípade?
Ďakujem!
Andyke
18.04.08,01:23
Zák.práce :
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Podľa § 103 Zák.práce
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
editasara
18.04.08,04:07
Dobrý deň, ja som mala podobnú situáciu. Mne skončila rodičkovská 15.4. - vtedy sa narodila dcéra. Podpísala som dohodu o skončení pracovného pomeru, ale napísali mi tam, že pracovný pomer skončí dohodou dňa 15.4.2008. Je to správne? Nemalo tam byť skončenie 16.4.2008? Alebo je to iba hračka s číslami? Ide mi o to, či nebudú s tým problémy niekde v poisťovniach. Takžiež sme mali v kolekt. zmluve uvedené, že zamestnávateľ prispieva na DDS. Mám nárok dostať sa aj k týmto peniazom? Ďakujem, ak viete niekto odpoveď.
brčko
18.04.08,05:34
Juluca, podla mna to sú seriozne podmienky. Hlavne, to, že nemusíš ísť (a nemôžeš) do práce a nerobia problémy s preplatením mzdy. Dokonca ti dajú papier o tom, že do práce nemusíš - teda nemôžu už s tebou vypiecť, že by ti potom písali absenciu, kvôli tomu, že si do práce nechodila.
Máš nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu (neodpracovala si 5rokov, lebo RD sa do odpracovaných rokov nepočíta, len MD-tých prvých 28týždnov) a trojmesačné odstupné (od apríla 2003 do júla 2008 ti PP trval dokonca viac ako 5rokov).
Dostala som presne takú výpoved a za podmienok ako ty, len som si čerpala dovolenku a pár dní robila niečo pre zamestnávatela.
brčko
18.04.08,05:41
Dobrý deň, ja som mala podobnú situáciu. Mne skončila rodičkovská 15.4. - vtedy sa narodila dcéra. Podpísala som dohodu o skončení pracovného pomeru, ale napísali mi tam, že pracovný pomer skončí dohodou dňa 15.4.2008. Je to správne? Nemalo tam byť skončenie 16.4.2008? Alebo je to iba hračka s číslami? Ide mi o to, či nebudú s tým problémy niekde v poisťovniach. Takžiež sme mali v kolekt. zmluve uvedené, že zamestnávateľ prispieva na DDS. Mám nárok dostať sa aj k týmto peniazom? Ďakujem, ak viete niekto odpoveď.

S DSS neviem. S tou dohodou - pri ukončení PP po rodičovskej dovolenke sa to robí tak, ako to urobili u teba. PP navrhnú skončiť posledným dnom RD. Kedže to však bola dohoda, záležalo od teba, či to tak chceš. Lebo dohodnúť ste sa mohli na lubovolnom dátume.
Ja som napr. s dohodou o ukončení PP posledným dnom RD nesúhlasila. Nemala som prácu a zostalo mi vela dovolenky, chcela som si ju normalne vyčerpať. Preto som chcela výpoved od zamestnávatela. Ak si si totiž počas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, tak nárok na podporu v nezamestnanosti mať nebudeš. Tiež nemáš nárok na nemocenské, Očr. Dúfam, že dostaneš aspon odstupné (teda, že máš v dohode uvedený ako dôvod ukončenia PP napr. organizačné príčiny alebo zrušenie prevádzky)
editasara
18.04.08,07:06
Nemám nárok na očr ani v ochrannej dobe? Odstupné som dostala, dovolenku som nemala, takže som nemala veľký výber. Ale som doma s malým na očr, takže ani to nedostanem?
brčko
18.04.08,07:16
bohužial, podla mna nie, lebo ti skončil PP počas RD = prerušenia nem.poistenia, ktoré sa berie ako ukončenie a preto ti ochranná lehota pravdepodobne nezačala plynúť.
RAda by som sa však mýlila. Ak by si ošetrovné dostala, daj vedieť.
Vela šťastia pri hladaní novej práce, určite ho budeš potrebovať!
editasara
18.04.08,07:20
no to sa teším, rozmýšľam nad szčo, lebo mi nič iné neostáva, ale potrebujem príspevok na začiatok, preto musím byť na úrade práce a čakať 3 mesiace
Chobot
18.04.08,08:21
Takžiež sme mali v kolekt. zmluve uvedené, že zamestnávateľ prispieva na DDS. Mám nárok dostať sa aj k týmto peniazom? Ďakujem, ak viete niekto odpoveď.


K tomu DDS - toto ti nepovieme, pokiaľ nám nepovieš, podľa akého dávkového plánu sa riadi tvoje DDS. Po starom do bolo Doplnkové dôchodkové poistenie, po novom je to Doplnkové dôchodkové sporenie.

Rozdielne podmienky (dĺžka doby sporenia, minimálny vek poistenca / sporiteľa) pre výplatu boli podľa starého zákona a nového zákona. Záleží od toho, v ktorom období si si DDS alebo DDP uzatvárala.

Treba si pozorne preštudovať Dávkový plán, ktorý si dostala k zmluve, tam je napísané, kedy môžeš požiadať o výplatu z poistenia/sporenia.
juluca
18.04.08,18:16
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za pomoc a dobrú radu!
juluca
18.04.08,18:20
Brčko, prosím Ťa, tak 2 mesačná výpovedná doba a 3 mesačné odstupné? Lebo odpracovaných nemám 5 rokov, ale PP trval viac ako 5 rokov? Rozumiem tomu dobre?
Ďakujem!