jou
17.04.08,20:02
čo sú opravné položky, aký je ich účel?
betka
18.04.08,17:11
OP tvorím, ak sú predpokladané ekonomické úžitky nižšie ako hodnota majetku v účtovníctve.

Teraz po slovensky.
Mám tovar na sklade. Nákup (bez kalkul. účtu) 1000, Sk 132/321. Stále mi stojí tovar na sklade. Po roku zistím, že tento tovar nepredám za 1000, Sk, ale len za 500, Sk. Hodnotu v účtovníctve mám vyššiu ako je reálna. Tvorím OP.
jou
06.05.08,18:22
Vďaka, ale čo to znamená prakticky? Má to pre mňa len informatívnu hodnotu, aby som vedel, že budem mať nižší zisk alebo som povinný si nejaké peniaze uložiť, aby som bol schopný plniť svoje záväzky? Alebo to funguje tak, že keď podnikateľ vidí, že má nižšiu hodnotu tovaru alebo nevymožiteľné pohľadávky, tak si odloží peniaze, aby mal na plnenie svojich záväzkov (napr. na platy)?
Ďakujem za odpoveď.
mladymuz
06.05.08,19:14
nasiel som nejaky podrobny popis k OP s definiciami a sposobom uctovania.
Treba to pozriet, lebo na par riadkov sa to neda popisat.
Stav opravnych poloziek ma vplyv na hospodarsky vysledok firmy a na realne peniaze v tom, ze material, tovar, pohladavky. resp. iny majetok kvoli stavu v akom sa nachadzaju, nedokaze premenit na peniaze a su malo likvidne.

http://www.auditex.sk/view.php?cisloclanku=2007110001
Rozalka
06.05.08,19:23
Vďaka, ale čo to znamená prakticky? Má to pre mňa len informatívnu hodnotu ... Ďakujem za odpoveď.
Prezentovanie verného obrazu účtovnej jednotky (opravnými položkami sa účtovná hodnota majetku zníži).