andreaS
01.04.05,10:48
Ahojte,

ako mam zauctovat ked spolocnik sro /zaroven jeden z konatelov/ vlozil osobny vklad na bankovy ucet? Z pokladne to nebolo..

Dakujem
jamajka
01.04.05,09:15
Rovno z výpisu to šupni na 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom.
Jozef I
01.04.05,09:16
Zaväzok voči spoločníkovi alebo zamestnancovi.
jamajka
01.04.05,09:22
Voči spoločníkovi. Záväzky voči zamestnancom sú myslím 333. Tam dávam poskytnuté pôžičky obyčajným radovým zamestnancom. Ak mi však spoločník vloží osobný vklad do pokladne alebo do banky, účtujem to na 365 (auditor mi poradil). Stáva sa mi to do roka veľa krát, preto som si na tento účet dala sledovať saldokonto, aby som mala prehľad.
jamajka
01.04.05,09:30
Jožko, predpokladám, že ten vklad je len dočasný... raz ho snáď bude chcieť vrátiť, nie?
andreaS
01.04.05,09:53
aha... ja som myslela ze aj v PU existuje cosi ako v JU "osobny vklad podnikatela" takto to urobim tiez ako saldokontny ucet a ked bude dost love tak mu to vratim :) dakujeeem
dhuisman
20.12.07,22:07
Obnovujem temu...
Zahranicna spolocnost zalozila s.r.o na Slovensku dna 1.marca. 20.3. vlozila na EUR bankovy ucet novozalozenej s.r.o. vklad vo vyske 100 000 Eur. ZI s.r.o zapisane do OR dna 1.4. bolo 200 000 Sk, RF bol 10000 Sk. Peniaze na EUR ucte vsak boli jediny penazny prostriedok, ktorym spolocnost v case zapisu disponovala.
Ako postupovat z hladiska uctovnictva ak ZI by malo byt zauctovane ako prve pri otvoreni uctovnych knih? Neviem, ako to spravit - moze sa cast vkladu ratat ako ZI a zvysok ako nejaky iny vklad? Musi byt ZI zapisane v OR na SKK bankovom ucte novozalozenej spolocnosti? Polovica vkladu v EUR bola prevedena na SKK bank. ucet spolocnosti az po 3 mesiacoch od zalozenia s.r.o kvoli zaplateniu prvej faktury ktoru spolocnost dostala. Dovtedy sa neuskutocnili ziadne uctovne transakcie.
Asi som dala vela otazok naraz - bohuzial to nie je prave ucebnicovy pripad, takze pre zaciatocnika ako ja o to tazsie. Dakujem vsetkym za odpovede.
mudroš
21.12.07,13:54
Obnovujem temu...
Zahranicna spolocnost zalozila s.r.o na Slovensku dna 1.marca. 20.3. vlozila na EUR bankovy ucet novozalozenej s.r.o. vklad vo vyske 100 000 Eur. ZI s.r.o zapisane do OR dna 1.4. bolo 200 000 Sk, RF bol 10000 Sk. Peniaze na EUR ucte vsak boli jediny penazny prostriedok, ktorym spolocnost v case zapisu disponovala.
Ako postupovat z hladiska uctovnictva ak ZI by malo byt zauctovane ako prve pri otvoreni uctovnych knih? Neviem, ako to spravit - moze sa cast vkladu ratat ako ZI a zvysok ako nejaky iny vklad? Musi byt ZI zapisane v OR na SKK bankovom ucte novozalozenej spolocnosti? Polovica vkladu v EUR bola prevedena na SKK bank. ucet spolocnosti az po 3 mesiacoch od zalozenia s.r.o kvoli zaplateniu prvej faktury ktoru spolocnost dostala. Dovtedy sa neuskutocnili ziadne uctovne transakcie.
Asi som dala vela otazok naraz - bohuzial to nie je prave ucebnicovy pripad, takze pre zaciatocnika ako ja o to tazsie. Dakujem vsetkym za odpovede.
Pri otvorení účtuješ
200 000,- Sk 353 / 411
10 000,- Sk 353 / 417
Vklad 100 000 EUR prepočítaš kurzom NBS (bol vložený na devízový účet).
100 000 + 10 000 Sk zaúčtuješ 221 / 353
a zvyšok 221 / 366 ako pôžičku od materskej spoločnosti. Ak budú požadovať vrátenie v EUR (čo je pravdepodobné), budeš ten zvyšok účtovať nielen v Sk ale aj v EUR.

Prevod na účet v Sk je predaj devíz banke, budeš účtovať kurzom banky za ktorý banka devízy nakúpila (t.j. akým kurzom banka pripísala na účet v Sk)
dhuisman
21.12.07,14:36
Dakujem pekne za odpoved.
K tomu uctu 366 - neuctuju sa na nom len kratkodobe zavazky? Lebo toto je dlhodoba investicia materskej spolocnosti, urcite to nebude splatene dalsich 5 rokov, teda ak vobec.
A este nieco - uvediem tu pozicku od matky v otvaracej suvahe?
Vladimír Ozimý
21.12.07,15:07
Dakujem pekne za odpoved.
K tomu uctu 366 - neuctuju sa na nom len kratkodobe zavazky? Lebo toto je dlhodoba investicia materskej spolocnosti, urcite to nebude splatene dalsich 5 rokov, teda ak vobec.
A este nieco - uvediem tu pozicku od matky v otvaracej suvahe?

nie aj dlhodobé ale to členíte až v súvahe...
evica9
28.01.13,15:44
Viete mi prosim Vas poradiť ako zauctujem vklad konatela na bankovy ucet tak aby som navýšila hodnotu majetku firmy ???? nechcem to uctovat na 365 ako zavazok !!! Dakujem
a_je_to
30.01.13,20:01
Viete mi prosim Vas poradiť ako zauctujem vklad konatela na bankovy ucet tak aby som navýšila hodnotu majetku firmy ???? nechcem to uctovat na 365 ako zavazok !!! Dakujem

Ak je konateľ jediným vlastníkom, tak môže vydať krátke písomné vyhlásenie podľa § 130, obch. zákonníka, že vkladá okrem základného imania peňažný vklad /sumu/ na zlepšenie finančnej stability firmy. Toto prehlásenie sa zaúčtuje na 353/413 a peniaze vložené do pokladne na 211/353. Ak je vlastníkov viac, musia vložiť všetci čiastky, zodpovedajúce ich podielom a vyhlásenie podpísať všetci. Ak konateľ nie je vlastníkom, tak nemôže vkladať, ani upísať vklad, iba požičať vlastníkom.