X19
18.04.08,06:48
Zdrawim vsetkych!
Potreboval by som poradit, ze co mozem urobit ja ako zivnostnik, ked zamestnanec poruší dvoj mesačnú výpovednú lehotu a odýde zo dňa na deň. Môžem to niakym spôsobom právne napadnúť ???
katka50
18.04.08,04:52
Zdrawim vsetkych!
Potreboval by som poradit, ze co mozem urobit ja ako zivnostnik, ked zamestnanec poruší dvoj mesačnú výpovednú lehotu a odýde zo dňa na deň. Môžem to niakym spôsobom právne napadnúť ???

Zákonník práce § 62

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
X19
18.04.08,05:21
aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???
Tweety
18.04.08,05:23
aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???
Presne tak. Skončiť ale nemusíš.
katka50
18.04.08,05:24
aha čiže keď to nemám podchytené v zmluve tak som skončil??? nič s tym nespravím???
No v podstate nič. Buď bude mať absenciu do ukončenia PP a musí sa platiť odvod 14% z minim. mzdy do ZP, alebo menšie zlo-ukončiť hneď PP.
X19
18.04.08,05:33
Ďakujem za informácie;)
Jakubec
16.05.08,09:17
Podla mna je zamestnanec okrem § 62 ods. 3 zak. prace zodpovedny aj za skody, ktore nedodrzanim svojej vypovednej lehoty urobil. Dokazova povinnost vzniku skody je asi na zamestnavatelovi - islo by to najma u malych zamestnavatelov - neskore dokoncenie zakazky, nutnost zadat pracu, ktoru by robil odideny zamestnanec niekomu inemu a z toho dovodu platene priplatky za pracu nadcas, pripadne fakturu od inej firmy, ktora za odideneho zamestnanca urobila jeho pracu pocas vypovednej lehoty.
Dáša_
17.05.08,05:21
No to je často dosť ťažko dokazovateľné. Myslím to dokazovanie tej škody.

Podľa mňa je menej bolestné okamžite skončit PP a do pracovných zmluv doplniť nižšie spomínanú dohodu o peňažnej náhrade.
Minimálne do nových zmluv to zakomponovať hneď.

A čo sa týka starších zmluv, tam je to potrebné riešiť dodatkom. Ideálne je napríklad spojiť a v jednom dodatku daťtoto a napríklad zvýšenie mzdy - vtedy obyčajne nie je problém s podpisom.