andrea.kuncikova
18.04.08,09:23
Ahojte! Chcem sa spýtať ako je to s danovým bonusom. Ked niekto nastúpi po 15- tom v mesiaci či už ma za ten mesiac naňho nárok. Alebo ked ma celý mesiac PN či mu patrí bonus.
Ďakujem za odpoved
katka50
18.04.08,07:39
Ahojte! Chcem sa spýtať ako je to s danovým bonusom. Ked niekto nastúpi po 15- tom v mesiaci či už ma za ten mesiac naňho nárok. Alebo ked ma celý mesiac PN či mu patrí bonus.
Ďakujem za odpoved
Ak si ho pri podpísaní Vyhlásenia k dani uplatní už za tento mesiac, doloží potrebné doklady-rod.list, ak je dieťa staršie ako 16 r. aj potvrd. o návšt. školy a v danom mesiaci splní podmienku-dosiahne príjem aspoň polovicu z minim. mzdy-tak potom má naň nárok. Ak bol celý mesiac PN-nemá nárok na DB.
Tweety
18.04.08,07:48
Ak si ho pri podpísaní Vyhlásenia k dani uplatní už za tento mesiac, doloží potrebné doklady-rod.list, ak je dieťa staršie ako 16 r. aj potvrd. o návšt. školy a v danom mesiaci splní podmienku-dosiahne príjem aspoň polovicu z minim. mzdy-tak potom má naň nárok. Ak bol celý mesiac PN-nemá nárok na DB.
Ak za rok však splní podmienky na dodatočné jeho uplatnenie, pri RZD, alebo pri podaní DP si ho douplatní, rozdiel neuplatneného DB mu bude priznaný.:)
andrea.kuncikova
18.04.08,07:49
dakujem,
dobsony
21.04.08,12:46
aj ja by som mala otázočku:
zametnakyňa rozviedla, dovtedy u manžela bolo uplatnené bonus. Teraz by chcela zamestnankyňa uplatniť, no manžel nechce doniesť potvrdenie od zamestnávateľa že od 1.apríla nebude uplatniť bonus. Oni zatiaľ stále žijú
v jednom byte.V takom prípade kto má nárok na bonus ? Majú už právoplatné rozsudok a dieťa bolo zverené do opatery matky. Matka alebo otec má nárok ? Rozsudok je právoplatný od 14.4.2008. ďakujem za odpovede!
Pepa
21.04.08,13:15
aj ja by som mala otázočku:
zametnakyňa rozviedla, dovtedy u manžela bolo uplatnené bonus. Teraz by chcela zamestnankyňa uplatniť, no manžel nechce doniesť potvrdenie od zamestnávateľa že od 1.apríla nebude uplatniť bonus. Oni zatiaľ stále žijú
v jednom byte.V takom prípade kto má nárok na bonus ? Majú už právoplatné rozsudok a dieťa bolo zverené do opatery matky. Matka alebo otec má nárok ? Rozsudok je právoplatný od 14.4.2008. ďakujem za odpovede!
Jednoznačne matka. Potvrdenie od zamestnávateľa manžela nie je potrebný - pozri zákon o dani z príjmu - nárok na DB si uplatňuje - podpísaním vyhlásenia, doložením RL príp. potvrdením o návšteve školy.
Pozri par. 33 ods. 4 ZoDP:
Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
abel
21.04.08,13:42
Súhlasím, ale nebolo by od veci napísať do mzdovej účtarne zamestnávateľa manžela krátke oznámenie, že od apríla 2008 si uplatňujete bonus na deti vy. Manžel o tom nemusí ani vedieť a vyhnete sa zbytočnej hádke, keď by vyplatený bonus na konci roka alebo pri kontrolnom zistení musel vrátiť.
dobsony
21.04.08,17:31
ďakujem pekne veľmi veľa ste mi pomohli. To je veľmi dobrý nápad oznámiť zamestnávateľa manžela, teda bývalého. Lebo on tvrdil že čo chce ona, ve´d bonus dostane len od januára budúceho roka, veď on tak isto má nárok, v´d žijú v spoločnom byte.