waki
18.04.08,09:35
Dobrý den, prosím o názor na kúpu práčky a sušičky na firmu: - za akých podmienok to moze byt danový náklad? Konateľ vykonáva kontroly na stavbách a pri zemných prácach, kupuje si aj pracovné oblečenie a topánky, viem že čistenie odevov je danový náklad, ale ak si ho vykonáva sám - doma, tak by k tomu mohol mat aj pracku, co myslite? :o
Dav
18.04.08,07:45
Práčku mať môže, ale nie v nákladoch. Najmä ak ju má doma v byte.
Ako by vypočítal podiel využitia práčky na pracovné a súkromné účely? Pracie prostriedky v primeranej miere do nákladov dať môže.
martina100
24.04.08,07:11
Ahojte poradaci.
Prosim, mozete vyjadrit svoj nazor, ako je to s uplatnenim kosacky a umyvacky aut do vydavkov a odpoctu DPH?
Jedna sa o DKP s cenou do 30.000,- Sk.
Moze podnikatel kupit kosacku, ked potrebuje upravit dvor pred prevadzkou?
A co tlakovy cistic na auto?
Moze to dat do vydavkov, ked ma v majetku firmy zapisanych niekoloko aut? Dakujem.
Tweety
24.04.08,07:14
Ahojte poradaci.
Prosim, mozete vyjadrit svoj nazor, ako je to s uplatnenim kosacky a umyvacky aut do vydavkov a odpoctu DPH?
Jedna sa o DKP s cenou do 30.000,- Sk.
Moze podnikatel kupit kosacku, ked potrebuje upravit dvor pred prevadzkou?
A co tlakovy cistic na auto?
Moze to dat do vydavkov, ked ma v majetku firmy zapisanych niekoloko aut? Dakujem.
Môže, ak sa to bude používať v súvislosti podnikaním.
martina100
24.04.08,07:18
Super, dakujem za rychlu odpoved.
Braňo
24.04.08,08:02
Práčku mať môže, ale nie v nákladoch. Najmä ak ju má doma v byte.
Ako by vypočítal podiel využitia práčky na pracovné a súkromné účely? Pracie prostriedky v primeranej miere do nákladov dať môže.

Dav z čoho vychádzaš? Ja si myslím, že podnikateľ, ktorý si dokáže obhájiť, že si perie doma šaty a používa k tomu práčku, napriek tomu, že ju nemusí mať v osobnom vlastníctve percentuálne si môže uplatniť časť výdavkov. Myslím, že môže argumentovať tým, že napríklad jednoročné pranie cez externú firmu by bolo podstatne drahšie ako obstaranie práčky+platenie prášku na pranie a aviváže.