mlaco
18.04.08,10:50
Zdravim,

viete mi poradit nejaky software, ktory by ovladal digitalny fotoaparat tak ze spusti spust a obrazok prenesie do pocitaca?

(Viem o tom ze automaticky sa da pocitacom urobit fotka, len sa bojim ze sa fotka ulozi len na flash kartu).

Prinajhorsom by to bol soft, ktory "stlaca klavesnicu" (mys) ako nadefinujem.

Chcem si pomocou starsieho digitalneho fotoaparatu (HP, alebo Canon) spravit "kameru" ktora raz za hodinu spravi zaber a ulozi do pocitaca.
Chobot
18.04.08,09:00
Zdravim,

viete mi poradit nejaky software, ktory by ovladal digitalny fotoaparat tak ze spusti spust a obrazok prenesie do pocitaca?

(Viem o tom ze automaticky sa da pocitacom urobit fotka, len sa bojim ze sa fotka ulozi len na flash kartu).

Prinajhorsom by to bol soft, ktory "stlaca klavesnicu" (mys) ako nadefinujem.

Chcem si pomocou starsieho digitalneho fotoaparatu (HP, alebo Canon) spravit "kameru" ktora raz za hodinu spravi zaber a ulozi do pocitaca.

To nie je v softvéri, ale vo funkčnosti fotoaparátu. Musí to foťák podporovať hárdvérovo, teda komunikácia medzi fotoparátom a PC musí prebiehať nielen na úrovni prenášania obrázkov, ale najmä ovládania aparátu počítačom.

Také niečo majú digitálne kamery, čo sú spojené s PC prostredníctvom FireWire kábla, cez PC sa dá ovládať kamera.

To samotné sťahovanie fotiek zabezpečuje nejaký softvér, ktorý zvyčajne býva pribalený k foťáku. Napr. po pripojení môjho foťáku (Sony) sa spustí aplikácia, ktorá stiahne všetky obrázky na HDD.
Tweety
18.04.08,09:40
To nie je v softvéri, ale vo funkčnosti fotoaparátu. Musí to fiťák podporovať hárdvérovo, teda komunikácia medzi fotoparátom a PC musí prebiehať nielen na úrovni prenášania obrázkov, ale najmä ovládania aparátu počítačom.

Také niečo majú digitálne kamery, čo sú spojené s PC prostredníctvom FireWire kábla, cez PC sa dá ovládať kamera.

To samotné sťahovanie fotiek zabezpečuje nejaký softvér, ktorý zvyčajne býva pribalený k foťáku. Napr. po pripojení môjho foťáku (Sony) sa spustí aplikácia, ktorá stiahne všetky obrázky na HDD.
mimotemy
A čo , alebo kto je to ten fiťák?:---
mlaco
18.04.08,20:25
Ohh... stary dobry ACDSee 3.1. z roku 2001 nesklamal! V menu ma moznost komunikacie s digitalnym fotoaparatom (podporuje aj ten moj) a je tam doslova moznost robit fotky kazdych X casovych jednotiek a rovno nahravat do adresaru pocitaca, cool!

Este som zvedavy ako bude toto riesenie stabilne pri dlhodobom zapnuti. (fotak mam na adapter).
Katabaticky
18.04.08,23:43
To som aj ja zvedavy :)
daj potom info ako to islo :)
lakon
09.07.08,04:52
Poradaci co sa vyznate do foto a ste momentalne zorientovani v sucasnej bohatej ponuke chcel by som vas poprosit o nazor a aj radu. Doslo na vymenu nasho rodinneho fotoaparatu. Kedze som kedysi dost tocil video myslel som, ze vybrat novy nebude velky problem, ale zda sa ze je. Kolegom mi bol doporuceny Panasonic a konkretne LUMIX DMC LX2 tak som zacal citat recenzie, a tu nastal problem:D. Pri dnesnej ponuke Len pri Panasonic sa mi pacia min.dalsie dva Panasonic LUMIX DMC LZ5 Panasonica LUMIX DMC TZ1, ale aj od inych znaciek Nikon, Sony, Olympus, Canon, Pentax a aj z Kodak by sa jeden nasiel. Cim viac recenzii citam tym v tom mam vacsi chaos. na diskusnych forach boli dokonca panasonic zvozene a zatracovane koli sumu pri vyssich citlivostiach.
Aky je vas nazor na uvedene typy od panasonic a co by ste mi doporucili vy?
Nebranim sa ani inym znackam.
V podstate hladam kompakt vyssej triedy s optickum stabilizatorom, dobrou optikou rozumnym rozlisenim tak od 5Mpix vyssie a rozumnym zoomom 4x a viac tak okolo 10-15tis, ktory by robil pekne, verne obrazky bol blbovzdorny a mal aj nejake manualne funkcie vzhladom na viac rozdielne orientovanych uzivatelov.
Ale nepohrdnem ani Superzoomom ani jednoduchou Digitalnou zrkadlovkou v uvedenej cenovej relacii s obsahom automatickeho modu nakolko uzivatelom bude aj moja zena.
Dakujem za kazdy vas tip a uprimne mienenu radu.
bobino38
09.07.08,05:10
Chcel by som tiež poradiť, chcem sa zbaviť foťaku, 4 roky starého, Olympus. 3Mp, 3x optický zoom, poradí niekto? na inzerát ho nik nechce.
duves
09.07.08,06:07
Chcel by som tiež poradiť, chcem sa zbaviť foťaku, 4 roky starého, Olympus. 3Mp, 3x optický zoom, poradí niekto? na inzerát ho nik nechce.


Dunaj? Zlate piesky?

Pozri, skus to zhodnotit z tejto stranky. Mas nejake bubaky a chces kupit maly kompakt. Na inzerat niekto predava za 3 tisicky ten istry pristroj ako mas ty. Ides okolo fotolabu v BA na SNP-ecku a tam maju novy Canon A570IS za 3990,-Sk, ktoreho parametre predcia 4-rocný olympus na plnej čiare (novy procesor TrueDigicIII, plny manual - to olympuse nemaaaaa...) so zarukou!
Tak len tolko som chcel.
p.s. urob dobry skutok, daruj ho niekomu, kto to velmi potrebuje a stratu si vykompenzuj na nejakej akcii, na co nie je problem narazit.
mpca
09.07.08,09:33
lakon ak chces dat 10-15 litrov za kompakt,, tak si dobre premysli ze za ktory,,, nechcem ta nutit do zrkadlovky ale za 16 sa da kupit aj zo setovym objektivkom,, ale pome spat ku kompaktu,,, v tejto cenovej relacii by som dal do pozornosti Canon PowerShot G9 a Fujifilm FinePix S9600. Neprilkonim ku ziadnemu aby som neovplyvnil nazor :)
Osobne mam Olympus (SP510) vyse roka ale nikdy by som si ho znovu nekupil :D
lakon
09.07.08,10:09
lakon ak chces dat 10-15 litrov za kompakt,, tak si dobre premysli ze za ktory,,, nechcem ta nutit do zrkadlovky ale za 16 sa da kupit aj zo setovym objektivkom,, ale pome spat ku kompaktu,,, v tejto cenovej relacii by som dal do pozornosti Canon PowerShot G9 a Fujifilm FinePix S9600. Neprilkonim ku ziadnemu aby som neovplyvnil nazor :)
Osobne mam Olympus (SP510) vyse roka ale nikdy by som si ho znovu nekupil :D

Dakujem za tip. V tych 10-15tis.by som sa rad udrzal na tej spodnej hranici, pokial by bolo mozne i pod, alezas by somnechcel sumitko.
Kompakt z dovodu ktory som uviedol hore prevazne bude fotit zena, ja sa tomu nevenujem intenzivne no obcas sa portebujem vyblaznit a special si nemozem (nechcem) dovolit. Aky je tvoj nazor na Panasonic? Pytam sa aj preto aby som nedopadol tak ako ty s tym Olympusom. Dostupne recenzie mi pripadaju ako reklamne texty vsetky su super, vsetky maju nejaku drobnu chybicku, ale kazdy odporucaju a lepsieho v triede niet.
lakon
10.07.08,11:03
Canon Powershot G9 je fajn ale je cenovo uz na hranici.
Co vy na Canon Powershot A650 IS, ktory prirovnavaju a radia hned za G9?
Alebo Panasonic Lumix DMC TZ5?
Katabaticky
10.07.08,13:05
lakon ak chces dat 10-15 litrov za kompakt,, tak si dobre premysli ze za ktory,,, nechcem ta nutit do zrkadlovky ale za 16 sa da kupit aj zo setovym objektivkom,, ale pome spat ku kompaktu,,, v tejto cenovej relacii by som dal do pozornosti Canon PowerShot G9 a Fujifilm FinePix S9600. Neprilkonim ku ziadnemu aby som neovplyvnil nazor :)
Osobne mam Olympus (SP510) vyse roka ale nikdy by som si ho znovu nekupil :D

co ti konkretne nvyhovuje na sp510?
lebo som uvazoval nad 570 tak ci uz odstranili nedostatky ;)
duves
10.07.08,18:23
Canon Powershot G9 je fajn ale je cenovo uz na hranici.
Co vy na Canon Powershot A650 IS, ktory prirovnavaju a radia hned za G9?
Alebo Panasonic Lumix DMC TZ5?
TZ5 pokial sa nemylim je iba ako automat. Nic tam nenastaviš, žiadna priorita času a pod. I ked vysledky su prijatelne. Zvlast video vo velkjom rozliseni so zoomovanim.
lakon
10.07.08,22:44
Tkaze Zatial mi vychadza taketo poradie

1. Canon Powershot A650 IS - Favorit, Skoro G9 ale za rozumnejsiu cenu. Podla recenzii obrazovo vynikajuci.
2. Panasonic Lumix DMC TZ5 E - Favorit sirokouhly, vykonny zoom
3. Canon Powershot G9 - Absolutny favorit.Podla recenzii obrazova spicka medzi kompaktmi vraj porovnatelny so zrkadlom, ale vyssia cena
4. Canon Powershot A720 - Cenovy kompromis o kategoriu nizsie ako A650
5. Panasonic Lumix DMC LX 2 - Zo zaciatku favorit, sirokouhly velky cip, ale drahyyy

Aky je vas nazor? mate nejake ine typy?
mpca
11.07.08,04:19
Katabaticky na sp 510 jednoznacne mi vadi sum,,, staci iso 200 a uz je viditelny :(

lakon:Canon Powershot G9 vs. PowerShot A650 IS,,
G9 ma moznost fotit do RAWu a pätku pre externy blesk. Inak s A650 su skoro totozne...
duves
11.07.08,04:32
lakon:Canon Powershot G9 vs. PowerShot A650 IS,,
G9 ma moznost fotit do RAWu a pätku pre externy blesk. Inak s A650 su skoro totozne...
Do RAWu vie fotit vela kompaktov canon - aj A650. A dokažu este kadeco ine.:D
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage
http://chdk.wikia.com/wiki/Main_Page
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_firmware_usage/AllBest
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_in_Brief

V podstate sa jedna o upravene softw.vybavenie fotakov - tzv.hack, ktorý odkryva dalsie funkcie.
Sú za tým ruskí pogramátori: http://chdk.clan.su/
Vedia spojit 2 kompakty, vybavit ho na stereosnimky softom a hardwerovo:
http://www.stereomaker.net/galleries/tega2/twin.jpg
lakon
11.07.08,06:49
lakon:Canon Powershot G9 vs. PowerShot A650 IS,,
G9 ma moznost fotit do RAWu a pätku pre externy blesk. Inak s A650 su skoro totozne...


Do RAWu vie fotit vela kompaktov canon - aj A650. A dokažu este kadeco ine.:D


Takze zatial ma len utvrdzujete v mojej volbe A650IS.
Bez RAW by som sa zaobisiel, nakolko to bude rodinny fotak a pochybujem ze by som ho vyuzil. Skoda ale, ze nema podporu externeho blesku, nakolko ten zabudovany sa mi zda dost maly, ale rozdiel 3-4tis. oproti G9 je dost.
duves
11.07.08,07:56
Uvidis, že aj ten integrovany blesk ti bude postačovať. Je tam volba pre dosah blesku až na cca 6metrov (standartne je to do 2,5m) - oni ale píšu dosah do 3,5m. Je tam volba pre 3 stupne dosahu blesku.

Akurat, že si musis nosiť nahradne baterky. Ja používam Sanyo Eneloop-ky. Sú výborné!
mpca
11.07.08,07:59
Do RAWu vie fotit vela kompaktov canon - aj A650.

No podla mna nedokaze :) teda aspon nie po "vybaleni" zo skatule ale to je nepodstatne...

...an option to save images in RAW format is not available. Images are saved only in JPEG format with Superfine, Fine and Normal compression options.


btw: Canon PowerShot S5 IS s cenou pod 10 papierov!
duves
11.07.08,10:11
No podla mna nedokaze :) teda aspon nie po "vybaleni" zo skatule ale to je nepodstatne...

...an option to save images in RAW format is not available. Images are saved only in JPEG format with Superfine, Fine and Normal compression options.


btw: Canon PowerShot S5 IS s cenou pod 10 papierov!
No dokaže. Neprečítal si si ten link.
CHDK firmware, co to je a čo tým získas:
1. puvodni firmware v pameti fotaku se neprepisuje, pouze se CHDK (jeden maly soubor) nahraje na SD kartu a to se automaticky spusti pri zapnuti fotaku.
2.
- Fotenie do RAW
- Živý histogram (RGB, pre každý kanál zvlášť)
- Zebra mód (blikajúce zobrazenie prepalov a podexpozície)
- Kalkulačka hĺbky ostrosti- Indikátor batérie!
- Podpora skriptov
- Prehliadač súborov
- Čítačka textových súborov
- Kalendár
- Hry a srandičky
+ expozice 1/60000 az 60 sekund (priblizne)
mpca
11.07.08,11:41
No dokaže. Neprečítal si si ten link.
CHDK firmware, co to je a čo tým získas:
1. puvodni firmware v pameti fotaku se neprepisuje, pouze se CHDK (jeden maly soubor) nahraje na SD kartu a to se automaticky spusti pri zapnuti fotaku.
2.
- Fotenie do RAW
- Živý histogram (RGB, pre každý kanál zvlášť)
- Zebra mód (blikajúce zobrazenie prepalov a podexpozície)
- Kalkulačka hĺbky ostrosti- Indikátor batérie!
- Podpora skriptov
- Prehliadač súborov
- Čítačka textových súborov
- Kalendár
- Hry a srandičky
+ expozice 1/60000 az 60 sekund (priblizne)
ale cital len ty si necital co som napisal ja: "po vybaleni zo skatule"

ok nepodstatne btw: kde je prakticke vyuzitie uzavierky 1/60 000?? :D
hadam fotak vydrzi :)

len pozor na zaruku pri takychto upgradoch :D
duves
11.07.08,11:49
ale cital len ty si necital co som napisal ja: "po vybaleni zo skatule"
Ha, chces legalny fotak od Canonu s takymi fukciami? D450 posluzi. Na cenu nepozeraj.


ok nepodstatne btw: kde je prakticke vyuzitie uzavierky 1/60 000?? :D
hadam fotak vydrzi :)
Neviem, nie som taky expert. Mozno v nejakych experimentoch pri rychlych pohyboch.


len pozor na zaruku pri takychto upgradoch :D
Zasa si nečítal!:mee:
Puvodni firmware v pameti fotaku se neprepisuje, pouze se CHDK (jeden maly soubor) nahraje na SD kartu.
lakon
11.07.08,12:55
Mpca, Duves vdaka za pomoc. Vyzera ze sa vyznate.
Duves vyzera to tak ze si "uz zorientovanym" uzivatelom A650. Skus sem hodit nejake pikosky z praxe, o ktorych sa v recenziach nedocitame, ako napriklad tuto (vdaka)

Uvidis, že aj ten integrovany blesk ti bude postačovať. Je tam volba pre dosah blesku až na cca 6metrov (standartne je to do 2,5m) - oni ale píšu dosah do 3,5m. Je tam volba pre 3 stupne dosahu blesku.

Akurat, že si musis nosiť nahradne baterky. Ja používam Sanyo Eneloop-ky. Sú výborné!
S tymi baterkami je to take zle? Pisali ze su styri koli tomu aby nebolo. Kolko nafotis na jednu sadu? a aku kapacitu maju tie tvoje SANYO Eneloop?
duves
11.07.08,17:31
Ja mam A590IS - potreboval som dačo menšie, na zoom 10x mam iny pristroj.
Baterky do mojho idu 2 ks. V podstate ak mas 4, tak mas 2x taku kapacitu. Sanyo Eneloop nie su o najvyssej kapacite, ale o najdlhsej vydrži. Maju 2000mAh (na trhu su ine znacky a kapacita je bezne aj 2700 a stoja za velke h.): http://www.fotoexpert.sk/akumulatory/sanyo-2x-aa-eneloop-ni-mh-akumulatory-2000-mah-hr-3utg-2bp
Mam to otestovane na fotaku Kyocera M410R ( http://www.fotografovani.cz/art/forec_amater/kyoceram410r.html ). I-tec s kapacitou 2500 vobec nestačili na sanyo eneloop 2000 (tam idu 4 ks).

Blesk: dost ma A590IS prekvapil. Mam som predtym iny pristroj zoom 3x a blesk mal standartne dosah tak 2,5 m. Na tomto ak nastavim blesk na FULL (dosah) a osoby a predmety su blizko, tak je snimka prepalena. Ako vravim, dosah je 6-7 metrov.
Aha. Moj A590IS este nema vydane nelegalny fw.CHDK na ktory upozornujem. Ma ho vsak A570. Co je v podstate ten isty model, len ma 7Mpx (dúfam, že maľčiky urobia aj pre ten).
lakon
11.07.08,20:06
Baterky do mojho idu 2 ks. V podstate ak mas 4, tak mas 2x taku kapacitu. Sanyo Eneloop nie su o najvyssej kapacite, ale o najdlh
sej vydrži. Maju 2000mAh (na trhu su ine znacky a kapacita je bezne aj 2700 a stoja za velke h.):
Ono s akumulatormi to je tak, ze seriozny vyrobca uvedie na co su urcene. Ci na monotonny odber, alebo narazovy, ako u fotakov. To k standardnym clankom typu AA,AAA, atd.
U vyssich typov kamier dokonca nevyuzijes z jednej na druhu niekedy dokonca ani akumulatory v jednotlivych modifikaciach tej istej rady, nakolko su modulovane priamo na jej sposob odberu.


Blesk: dost ma A590IS prekvapil. Mam som predtym iny pristroj zoom 3x a blesk mal standartne dosah tak 2,5 m. Na tomto ak nastavim blesk na FULL (dosah) a osoby a predmety su blizko, tak je snimka prepalena. Ako vravim, dosah je 6-7 metrov.

Aj o tom je externy blesk. Ten integrovany ti to napali rovno na objekt, a odtial do fotaku, zatial co externy nastavis podla podmienok, na rozptyl, napriamo, ci cez rozne filtre.


Aha. Moj A590IS este nema vydane nelegalny fw.CHDK na ktory upozornujem. Ma ho vsak A570. Co je v podstate ten isty model, len ma 7Mpx (dúfam, že maľčiky urobia aj pre ten).

Je to kazdeho osobna vec, ale neviem ci by som mal doveru k haknutym softvare, kde mas istotu, ze cez ten soft nepripajaju nieco aj k tvojim datam? aj ked ta zebra a histogram ma posteklili.
duves
12.07.08,06:26
Aj o tom je externy blesk. Ten integrovany ti to napali rovno na objekt, a odtial do fotaku, zatial co externy nastavis podla podmienok, na rozptyl, napriamo, ci cez rozne filtre.. Externe blesky su o niečom inom. Kompakt dam do vrecka, sadnem na bike a možem v lese fotiť kolko chcem. Neviem si to dost predstavit so zrkadlovkou, i ked je viac ako zrejme, že vysledky by boli lepsie.



Je to kazdeho osobna vec, ale neviem ci by som mal doveru k haknutym softvare, kde mas istotu, ze cez ten soft nepripajaju nieco aj k tvojim datam? aj ked ta zebra a histogram ma posteklili.
Tomu neverim. Fotak nepripajas na web. Napokon sa popytaj na fore:
http://digiforum.zive.cz/index.php?sid=2d3ce69f5e7d31b697a0595f85cfc24d&f=1798
lakon
12.07.08,18:30
Externe blesky su o niečom inom. Kompakt dam do vrecka, sadnem na bike a možem v lese fotiť kolko chcem. Neviem si to dost predstavit so zrkadlovkou, i ked je viac ako zrejme, že vysledky by boli lepsie.
S tym lesom suhlasim, ale v lese aj hockde v exterieri sa externy blesk na rozptyl pouziva dost tazko, a napriamo je jedno ci externy alebo integrovany a pokial mozno v prirode pokial nieje nejake extremne protisvetlo, alebo tma sa blesku snazim vobec vyhnut, zachytit skutocnu atmosferu. Na ples, ci oslavu narodenin, ci dovolenku by som ja osobne ale tiez zrkadlovku netahal a tam sa ten externy blesk s kvalitnym kompaktom skombinovat da.

Tomu neverim. Fotak nepripajas na web. Napokon sa popytaj na fore:
Fotak sice nie ale fotky musis niekde ulozit, a to nieco potom mozes pouzit na propojenie na siet, a tak ako nepotrebujes instalovat do fotaku a funguje to, tak mozu "fungovat" aj tvoje fotky.
duves
12.07.08,19:20
Fotak sice nie ale fotky musis niekde ulozit, a to nieco potom mozes pouzit na propojenie na siet, a tak ako nepotrebujes instalovat do fotaku a funguje to, tak mozu "fungovat" aj tvoje fotky.
Tak potom už treba použiť ten soft, čo priamo maže udaje metadata z jpg fotografie.
KIKA28
15.07.08,19:09
V pohode môžeš zainvestovať aj do nejakého programu ktorý Ti šum odstráni, napr, zoner10, alebo 9 má vo svojej ponuke odstránenie šumu. Ja osobne preferujem zrkadlovky, jedná sa totiž či fotíš portrét alebo krajinu a tak. Hlavne by som kupovala kompakt s dobrým optickým zoomom lebo digital zoom skresluje a robí šum.
duves
16.07.08,05:38
V pohode môžeš zainvestovať aj do nejakého programu ktorý Ti šum odstráni, napr, zoner10, alebo 9 má vo svojej ponuke odstránenie šumu. .
Nepoznám žiadny soft, ktorý vie odstraniť šum. Možno ho zmení, potlačí, ale na úkor ineho nedostatku - skreslenie detailov a pod. Používam Zoner Photo Studio. Viem o čom píšem.



Ja osobne preferujem zrkadlovky, jedná sa totiž či fotíš portrét alebo krajinu a tak. Hlavne by som kupovala kompakt s dobrým optickým zoomom lebo digital zoom skresluje a robí šum.
Digitálny zoom hlavne ukáže nevýhodu jpg kompresie, ktorý zničí všetky jemné detaily. Šum je sprievodny jav.
http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/vlastnosti-digitalnych-fotoaparatov/digitalny-zoom-a-kvalita-1/
http://www.digi-foto.sk/zakladne-pojmy-vo-fotografii/digitalny-zoom-zakladne-udaje/