vankusik29
18.04.08,11:14
dobry den priatelia
pocula som ze existuje zakon, v ktorom sa hovori, ze po rozvode manzelov sa majetok dietata nerozdeluje medzi rodicov. Takze ak bol rozvod iniciovany zo strany manzelky, ktora si zariaduje novy byt, a dieta bolo zverene do jej opatery ma pravo si zobrat do noveho bytu celu detsku izbicku, alebo sa musi rozdelit napoly s manzelom a pol detskej izby vratane postielky zostane u manzela a pol detskej si vezme dieta so sebou? Upravuje tuto absurditu nejaky zakon o majetkovom vysporiadani? Manzel jej nechce dat postielku dietata, vraj ma k nej citovy vztah, lebo ju kedysi skracoval. Myslim, ze to je len sucast jeho psychyckeho tyrania voci nej.:confused:
Chobot
18.04.08,09:27
dobry den priatelia
pocula som ze existuje zakon, v ktorom sa hovori, ze po rozvode manzelov sa majetok dietata nerozdeluje medzi rodicov. Takze ak bol rozvod iniciovany zo strany manzelky, ktora si zariaduje novy byt, a dieta bolo zverene do jej opatery ma pravo si zobrat do noveho bytu celu detsku izbicku, alebo sa musi rozdelit napoly s manzelom a pol detskej izby vratane postielky zostane u manzela a pol detskej si vezme dieta so sebou? Upravuje tuto absurditu nejaky zakon o majetkovom vysporiadani? Manzel jej nechce dat postielku dietata, vraj ma k nej citovy vztah, lebo ju kedysi skracoval. Myslim, ze to je len sucast jeho psychyckeho tyrania voci nej.:confused:

Tak väčšiu absurditu som ešte nečítal- myslím, ohľadne toho delenia detskej izby.

Ubezpečujem ťa, že o rozdelení nábytku detskej izby sa v žiadnom zákone nedočítaš.

Len na okraj: nábytok a zariadenie izby nie je majetkom dieťaťa, ale rodičov. Takže tiež je predmetom vysporiadania BSM. Buď sa na jeho rozdelení dohodnú, alebo rozhodne o tom súd. Rovnako na rozdelení (pridelení) tej postieľky. Potrebuje to dieťa ešte postieľku? Alebo je to už len kus nepoužívaného nábytku? Neviem, či ide skutočne o tú postieľku, alebo skôr o robenie si vzájomných priekov.:rolleyes:

Keby boli obaja rozumní, tak sa dohodnú, že pokiaľ už dieťa nebude správať v postieľke a manžel má k nej citový vzťah, tak nech si ju zoberie (veď načo je tej matke??:confused:). Pokiaľ v nej dieťa ešte spáva, tak by mohol počkať, kým z nej vyrastie.

Pokiaľ sa nebudú vedieť dohodnúť, navrhni im mediátora, ktorý im za nejaký poplatok (5-10 tisíc SKK) pomôže vyriešiť problém s postieľkou a dohodnúť sa.:D:D:D:D:D
vankusik29
18.04.08,09:51
Asi som to zle napisala. Sucastou detskej izby su skrinky na odkladanie satstva, valenda (postel), na ktorej dieta spava. A kedze bude teraz byvat s matkou, tak to bude vsetko potrebovat. Tak preco by mala jedna skrina s postielkou zostavat v povodnom manzelovom byte??? Ale ak to teda ziaden zakon neprikazuje, tak potom bude musiet pristupit na jeho trapne rozhodnutie.
Halli
18.04.08,10:05
Vobec by som sa o tú postieľku nebila...no nech si ju nechá, keď má citový vzťah k postieľke a nie k dieťatu, ktoré ju potrebuje. Pre dieťa bude treba riešiť veľa doležitejších vecí, postielka sa nájde..
ale doplňam že súhlasím aj s chobotom pod mojím príspevkom, lebo ma prave to napadlo a upravovala som prispevok..:o
Chobot
18.04.08,10:05
Asi som to zle napisala. Sucastou detskej izby su skrinky na odkladanie satstva, valenda (postel), na ktorej dieta spava. A kedze bude teraz byvat s matkou, tak to bude vsetko potrebovat. Tak preco by mala jedna skrina s postielkou zostavat v povodnom manzelovom byte??? Ale ak to teda ziaden zakon neprikazuje, tak potom bude musiet pristupit na jeho trapne rozhodnutie.

A dám ti protiotázku: A prečo by celý ten nábytok mala získať matka? Dajme tomu, že by to bola zákazková výroba a celá zostava by stála 200.000 SKK. Prečo by ona mala získať všetko a manžel nič?

Čo keď on plánuje si založiť novú rodinu? Taký detský nábytok by sa mu tiež hodil.

AJ tento nábytok sa rozdeľuje na polovicu. Mám pocit, že vidíš problém veľmi jednostranne, si neobjektívne iba na strane manželky, pokiaľ tou manželkou nie si sama (čo z tvojho postoja by bolo dedukovateľné).
Gabi03
18.04.08,10:15
Taktiež môže nastať prípad, kedy bude dieťa častejšie či menej častejšie navšetvovať svojho otca, možno aj na viac dní a vtedy sa tá postieľka aj zíde. :rolleyes:
Bionda
18.04.08,10:18
A tiež by každý rodič mal hlavne myslieť na dobro svojho dieťaťa alebo detí, nech s odstupom nejakých rokov nemyslí na rozvod svojich rodičov ako na nočnú moru, ktorú mu svojim konaním spôsobili.
vankusik29
18.04.08,10:19
Preco by ho mala ziskat matka? Pretoze prisla o vsetko. Manzel ju vyplatil z troj izboveho bytu. Za tu ciastku si kupila maly dvoj izbovy byt s kuchynskym kutom v povodnom stave + si musela zobrat este aj uver. Z povodneho bytu si berie iba cast detskej izby, dve skrine na saty z obyvackovej zostavy a chladnicku. Bez penazi a s dlhom na krku musi zabezpecit postel na spanie pre dieta, nieco na spanie pre seba kupit si pracku a kuchynsku linku, pretoze povodna majitelka jej noveho bytu si zobrala este aj to. Pisala som sem preto, lebo je to dobra kamoska, je na pokraji sil a chcela som jej pomoct. Ona totiz uz rezignovala na akukolvek snahu dohodnut sa s byvalym manzelom. Ak som niekoho obtazovala tak prepacte.
PS: dufam, ze ja sa nikdy nedostanem do takej situacie v akej je ona. A keby ano tak tiez by som rada vedela na co mam narok a na co ma narok dieta. Dufam, ze nebudu musiet spat na zemi.
Chobot
18.04.08,10:28
Preco by ho mala ziskat matka? Pretoze prisla o vsetko. Manzel ju vyplatil z troj izboveho bytu. Za tu ciastku si kupila maly dvoj izbovy byt s kuchynskym kutom v povodnom stave + si musela zobrat este aj uver. Z povodneho bytu si berie iba cast detskej izby, dve skrine na saty z obyvackovej zostavy a chladnicku. Bez penazi a s dlhom na krku musi zabezpecit postel na spanie pre dieta, nieco na spanie pre seba kupit si pracku a kuchynsku linku, pretoze povodna majitelka jej noveho bytu si zobrala este aj to. Pisala som sem preto, lebo je to dobra kamoska, je na pokraji sil a chcela som jej pomoct. Ona totiz uz rezignovala na akukolvek snahu dohodnut sa s byvalym manzelom. Ak som niekoho obtazovala tak prepacte.
PS: dufam, ze ja sa nikdy nedostanem do takej situacie v akej je ona. A keby ano tak tiez by som rada vedela na co mam narok a na co ma narok dieta. Dufam, ze nebudu musiet spat na zemi.

Veľmi jednoduchá odpoveď (ale ťažšie zrealizovateľná): má nárok na polovicu spoločného majetku a po rozvode má nárok na výživné od otca.

Rozvod nikdy nie je príjemná záležitosť a ťažko môže ktorákoľvek strana očakávať, že tým niečo získa (myslím po majetkovej stránke). Každá strana niečo stratí, ak nie aj hodne veľa.

Píšeš, že manžel ju vyplatil z pôvodného bytu - to znamená, že aj on si musel niekde zohnať peniaze (možno si tiež zobral úver), aby jej vyplatil polovicu. Je to logické, že z polovice hodnoty trojizbového bytu si nekúpiš polovičný byt (1,5 izobvý, tobôž nie 2 izbový). Mohla aj ona navrhnúť, že si zoberie úver a vyplatí manžela...

Takže stále si myslím, že to berieš neobjektívne. Ja neviem, prečo sa rozviedli, oni sa tak rozhodli. Ale z nestranného pohľadu je to relatívne v poriadku - veď ju vyplatil z bytu. Mnohé ani len to nedostanú a musia sa o to súdiť.

Ja nie som ani na strane matky, ani na strane otca. Odpovedal som ti nestranne.
Bionda
18.04.08,10:39
Asi mám šťastie, že mám muža s ktorým síce máme zrušené BSM napriek tomu, že sme manželia a všetko napísal do "mojho" vlastníctva.
Uvažuje však tak, že ak by niekedy k niečomu prišlo, že by sme sa rozviedli, aby boli jeho deti zaopatrené a nič im nechýbalo- takže jednoznačne to závisí od oboch a od ich dohody.
Chobot, je jasné a súhlasím s tebou, ale tiež poznám prípady, kedy si manželia robili naschváľ , ty to berieš objektívne, že obaja majú rovnaký nárok na polovicu a nemal by byť nikto ten ukrivdený, avšak v prípade tej detskej izby by mali myslieť na svoje dieťa, že to kúpili jemu a ich dieťaťu by to malo aj zostať, ale máš pravdu, že to je emotívne riešenie a po správnosti majú nárok na polovicu majetku.
A práve preto som napísala, že normálny ľudia sa normálne dohodnú.... všetko pre dobro tých, ktorých sa to najviac dotkne- detí.
Chobot
18.04.08,10:42
dobry den priatelia
pocula som ze existuje zakon, v ktorom sa hovori, ze po rozvode manzelov sa majetok dietata nerozdeluje medzi rodicov.

Ale inak máš pravdu, že majetok dieťaťa nie je predmetom rozdelenia BSM. Lebo to nie je majetkom rodičov v BSM, ale majetkom dieťaťa. Ide ale o preukázateľný majetok dieťaťa, napr. stavebné sporenie na meno dieťaťa, vkladná knižka na meno dieťaťa, životné poistenie na meno dieťaťa, nehnuteľnosť, kde vlastníkom je dieťa a pod. Nábytok ale nebude majetkom dieťaťa, hoci za určitých okolností by mohol byť, keby napr. babka kúpila celú nábytkovú zostavu dieťaťu, ale pri rozvode by trebalo preukázať, že nepatrí do BSM (preukázať, že to kúpila babka pre dieťa).
vankusik29
18.04.08,10:44
Ano som na strane matky, to je pravda.
Ano bral si uver, aby ju mohol vyplatit.
Zaraba niekolko nasobne viac ako ona, tak keby chcel tak malemu zariadi izbu za 200.000 z fleku.
Chysta sa stavat chalupu, takze ked preda troj izbovy byt, nebude si asi musiet brat dalsi uver.
Vyzivne maju vyriesene.
Dakujem za vsetky rady...
Dav
18.04.08,11:03
Citujem :"Ano som na strane matky, to je pravda."

mimotemy A kto je na strane dieťaťa? Prichádza o domov, nie o nábytok.
Bionda
18.04.08,11:09
Ešte dobre že si nemusia deliť aj dieťa na polovicu... to by pri zlej konštelácii ľudí, mohlo byť celkom hnusné.
Dav, veď práve preto by sa mali ľudia správať ako ľudia .
vankusik29
18.04.08,11:28
Ved prave, matka sa snazi robit vsetko tak, aby dieta bolo co najmenej vtiahnute do sporu rodicov. Otcovi je to jedno, a cez dieta jej bude robit este aj napriek. Ale to mu asi ani sud nedokaze zakazat, pokial si sam neuvedomi, ze raz ked to dieta vyrastie, tak ho bude strasne nenavidiet.