Monita
18.04.08,13:29
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje :( Díky, Monita
Tweety
18.04.08,11:31
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje :( Díky, Monita
Môžeš.
Chobot
18.04.08,11:32
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje :( Díky, Monita

Áno, môžeš, aj konateľ bez pracovnej zmluvy sa považuje za zamestnanca firmy, už to tu bolo viackrát písané, treba trošku hľadať.
Chobot
18.04.08,11:32
Môžeš.

:confused:
Zase ty??? A o minútu skôr???

:D:D:D:D:D
Denda
18.04.08,11:33
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje :( Díky, Monita
Môže za určitých podmienok. Prikladám materiál z drsr.
Monita
18.04.08,11:34
takže sa tvárim ako keby bol zamestnancom a vystavím cesťák ako zamestnancovi aj so všetkými náhradami?
Tweety
18.04.08,11:35
:confused:
Zase ty??? A o minútu skôr???

:D:D:D:D:D
kluku jseš pomalej:---
Monita
18.04.08,11:40
díky obom :):):)
Evanka
18.04.08,11:43
takže sa tvárim ako keby bol zamestnancom a vystavím cesťák ako zamestnancovi aj so všetkými náhradami?
Áno, z pohľadu vyplácania cestovných náhrad je konateľ na základe Zákona o CN "zamestnancom". (osoba zvolená do orgánov právnickej osoby)
robin78
18.04.08,11:56
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Tweety
18.04.08,12:00
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Áno, opak je pravdou, podľa Zákona o CN si považovaný za zamestnanca.
Evanka
18.04.08,12:01
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Ak vykonávaš pracovnú cestu ako konateľ, máš nárok aj na stravné podľa dĺžky času stráveného na pracovnej ceste a takto si to aj v CP vyúčtuješ.
JankaO
18.04.08,12:11
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.


Zákon 283/2002 Z.z. zo 16. mája 2002 o cestovných náhradách.
§1
2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
accad
18.04.08,22:04
Príklad z metodického usmernenia:
Konateľ cestuje z miesta bydliska vo Francúzsku do sídla spoločnosti v Slovenskej republike, kde vykonáva funkciu konateľa (nie zamestnanca v pracovnom pomere). Takémuto konateľovi patria cestovné náhrady v celom rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. od nástupu tohto konateľa na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia z Francúzska, vrátane výkonu činnosti funkcie konateľa na území Slovenskej republiky, do skončenia tejto cesty – cesta späť do Francúzska.

V prípade, ak zamestnávateľ zabezpečí konateľovi vyslanému na pracovnú cestu (ide o priamu súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti) bezplatné ubytovanie (spoločnosť má prenajatý byt v Slovenskej republike, v mieste sídla spoločnosti), potom je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách, konateľovi nevznikne preukázateľný výdavok na ubytovanie.

Počítali by ste aj sumu stravného pre uvedené časové pásmo za každý deň pobytu na území SR z titulu výkonu funkcie konateľa ?
Evanka
18.04.08,22:33
Príklad z metodického usmernenia:
Konateľ cestuje z miesta bydliska vo Francúzsku do sídla spoločnosti v Slovenskej republike, kde vykonáva funkciu konateľa (nie zamestnanca v pracovnom pomere). Takémuto konateľovi patria cestovné náhrady v celom rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. od nástupu tohto konateľa na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia z Francúzska, vrátane výkonu činnosti funkcie konateľa na území Slovenskej republiky, do skončenia tejto cesty – cesta späť do Francúzska.

V prípade, ak zamestnávateľ zabezpečí konateľovi vyslanému na pracovnú cestu (ide o priamu súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti) bezplatné ubytovanie (spoločnosť má prenajatý byt v Slovenskej republike, v mieste sídla spoločnosti), potom je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách, konateľovi nevznikne preukázateľný výdavok na ubytovanie.



Počítali by ste aj sumu stravného pre uvedené časové pásmo za každý deň pobytu na území SR z titulu výkonu funkcie konateľa ?

Áno. Pracovná cesta začína aj končí v zahraničí. Celý pobyt z titulu fcie konateľa v SR bude považovaný za pracovnú cestu.
rmu
06.05.08,12:51
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.

Mohol by som sa opytat formou sa uplatnuju nahrady PHM a pausal za kazdy 1 km ak konatel vyuziva sukromne auto na podnikatelske ucely? Ci na zaklade nejakej zmluvy, ak by mi niekto vedel poradit budem rad. Resp tu prihodil nejaky vzor zmluvy.

Dakujem
Chobot
06.05.08,13:03
Mohol by som sa opytat formou sa uplatnuju nahrady PHM a pausal za kazdy 1 km ak konatel vyuziva sukromne auto na podnikatelske ucely? Ci na zaklade nejakej zmluvy, ak by mi niekto vedel poradit budem rad. Resp tu prihodil nejaky vzor zmluvy.

Dakujem

Na základe cest. príkazu a vyúčtovania pracovnej cesty. Daj si vyhľadať podľa kľúčových slov a nájdeš tu pár vzorov.
LUBY
17.03.09,11:21
Prosím o pomoc:
konatelia - manželia cestujú na služobnú cestu do zahraničia . Na Slovensku si z autopožičovne požičajú auto, odvezú sa 400 km hraniciam, auto odparkujú na strážené parkovisko na letisku, odletia do zahraničia, o tri dni sa vrátia podobným spôsobom. Prosím pomôžte:confused: auto z požičovne na zmluvu môžem dať priamo do nákladov, alebo prirátať k cesťáku? Čo s benzín čo tankovali, ak nemajú odpísaný počet kilometrov? Obom rátať rovnaké náhrady?
babi2
17.03.09,12:14
Ak je to SC, tak potom do nákladov aj auto z požičovne, keďže je o tom zmluva, a aj PHM tankované do požičaného auta tiež do nákladov
liba2
17.03.09,15:51
Prosím o pomoc:
konatelia - manželia cestujú na služobnú cestu do zahraničia . Na Slovensku si z autopožičovne požičajú auto, odvezú sa 400 km hraniciam, auto odparkujú na strážené parkovisko na letisku, odletia do zahraničia, o tri dni sa vrátia podobným spôsobom. Prosím pomôžte:confused: auto z požičovne na zmluvu môžem dať priamo do nákladov, alebo prirátať k cesťáku? Čo s benzín čo tankovali, ak nemajú odpísaný počet kilometrov? Obom rátať rovnaké náhrady?
auto z požičovne by som ja riešila takto: ak je na doklade uvedená s.r.o. ako prijímateľ služby, zaúčtovala by som to mimo cesťák; ak je tam uvedený jeden z konateľov, tak ten si to vyúčtuje v cesťáku. V každom prípade to ide do nákladov - len inou cestou.
Na vyúčtovaní naznačia trasu kadiaľ jazdili, vyčíslia počet prejazdených km, keď nevedia koľko, nech si to zistia na IT mapy.sk a vyúčtujú PHL.
Rovnaké budú mať len stravné. PHL vyúčtuje len jeden z nich. Ak mali účet za ubytovanie, tak na koho je účet vystavený, ten bude účtovať.
babi2
17.03.09,16:01
Podľa mňa by mali byť všetky doklady vystavené na s.r.o. a nie na meno konateľa, ak tankujem PHM do požičaného auta tak neviem vopred koľko sa minie a keď auto vraciam tak z neho PHM nedostanem naspäť, takže nemyslím si že by mali mať preplatenú len náhradu, môj názor
liba2
17.03.09,16:06
Podľa mňa by mali byť všetky doklady vystavené na s.r.o. a nie na meno konateľa, ak tankujem PHM do požičaného auta tak neviem vopred koľko sa minie a keď auto vraciam tak z neho PHM nedostanem naspäť, takže nemyslím si že by mali mať preplatenú len náhradu, môj názorbabi2 máš pravdu, ja s požičiavaním auta nemám skúsenosť, ale môže to v skutočnosti byť presne ako uvádzaš (sme tu na to aby sme sa doplnili :))
LUBY
17.03.09,18:04
Auto je z požičovne na sročku, takže dávam do nákladov požičovné bez DHP, všetku natankovanú naftu a obom konateľom cesťák ako uviedla Liba2. Tak?
Gard
17.03.09,19:44
Uz som mal par krat pozicane auto v zahranici a funguje to tak, ze sa na zaciatku pozicania uvedie stav nadrze (cela alebo polovica a pod.) Auto by sa malo odovzdat s takym istym alebo aj mensim stavom nadrze ako pri pozicani. Ked je mensi stav pri vrateni tak sa palivo doplati priamo vo fakture. Ked je stav pri vrateni vyssi ako pri pozicani, tak to pozicovna vacsinou ignoruje. Bol som v Arabskych krajinach a tam to takto fungovalo.
erika_H
24.04.09,10:53
Príklad z metodického usmernenia:
Konateľ cestuje z miesta bydliska vo Francúzsku do sídla spoločnosti v Slovenskej republike, kde vykonáva funkciu konateľa (nie zamestnanca v pracovnom pomere). Takémuto konateľovi patria cestovné náhrady v celom rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. od nástupu tohto konateľa na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia z Francúzska, vrátane výkonu činnosti funkcie konateľa na území Slovenskej republiky, do skončenia tejto cesty – cesta späť do Francúzska.

V prípade, ak zamestnávateľ zabezpečí konateľovi vyslanému na pracovnú cestu (ide o priamu súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti) bezplatné ubytovanie (spoločnosť má prenajatý byt v Slovenskej republike, v mieste sídla spoločnosti), potom je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách, konateľovi nevznikne preukázateľný výdavok na ubytovanie.

Počítali by ste aj sumu stravného pre uvedené časové pásmo za každý deň pobytu na území SR z titulu výkonu funkcie konateľa ?

prosím Vás,a stále to takto platí?

ja mám podobný prípad:
konateľ je Slovák,ale s trvalým bydliskom v Nemecku.Je konateľ s.r.o. na Slovensku.
Takže pracovnú cestu mu môžem písať takto?
Nemecko - SR
pobyt v SR - tu sa mu napočítajú diéty
a návrat zo SR do Nemecka..?
Aj letenka (Nem-SR) môže ísť do nákladov,aj vlak po Slovensku (z letiska do sídla firmy v SR)
:confused:
Ďakujem pekne
erika_H
24.04.09,13:13
prosím Vás,a stále to takto platí?

ja mám podobný prípad:
konateľ je Slovák,ale s trvalým bydliskom v Nemecku.Je konateľ s.r.o. na Slovensku.
Takže pracovnú cestu mu môžem písať takto?
Nemecko - SR
pobyt v SR - tu sa mu napočítajú diéty
a návrat zo SR do Nemecka..?
Aj letenka (Nem-SR) môže ísť do nákladov,aj vlak po Slovensku (z letiska do sídla firmy v SR)
:confused:
Ďakujem pekne
posuvam
Sarlotka
22.11.11,11:37
Dobry den ospravedlnujem sa za pripadnu duplicitu ale nenasla som tému

pri účtovaní cestovných náhrad
konateľ spoločník nie zamestnanec používate účet 333 alebo 365???
Sarlotka
22.11.11,15:31
posuvam
Tweety
22.11.11,15:35
Dobry den ospravedlnujem sa za pripadnu duplicitu ale nenasla som tému

pri účtovaní cestovných náhrad
konateľ spoločník nie zamestnanec používate účet 333 alebo 365???
Podľa Cenigovej použi buď 325,alebo 379.
zk24
22.11.11,15:50
ja dávam rovno 512/211
Sarlotka
22.11.11,16:27
Podľa Cenigovej použi buď 325,alebo 379.

tak som sa netrafila ani do jedneho
mondes
22.11.11,17:10
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje :( Díky, Monita

...ešte by som mala k tomu podotázočku. Ak konateľ (nie zamestnanec) s.r.o. využije súkromné auto na podnikateľské účely nie je povinný auto nahlásiť na DÚ a zaplatiť DzMV? Vďaka.
Tweety
22.11.11,17:13
...ešte by som mala k tomu podotázočku. Ak konateľ (nie zamestnanec) s.r.o. využije súkromné auto na podnikateľské účely nie je povinný auto nahlásiť na DÚ a zaplatiť DzMV? Vďaka. Nie konateľ, ale zamestnáv. má povinnosť podať DP a daň aj zaplatiť. Oznamovaciu povinnosť nemá.
zk24
22.11.11,17:14
...ešte by som mala k tomu podotázočku. Ak konateľ (nie zamestnanec) s.r.o. využije súkromné auto na podnikateľské účely nie je povinný auto nahlásiť na DÚ a zaplatiť DzMV? Vďaka.

Konateľ je z pohľadu zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca. V prípade, že sú mu vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla v ktoreho TP je zamestnanec zapísaný ako držitel vozidla, tak takéto vozidlo podlieha DMV.


V prípade, že by použil mozidlo, v ktorého TP nie je uvedený konateľ ako držiteľ vozidla, tak takéto vozidlo nebude podliehať DMV ;)
mondes
22.11.11,17:23
Nie konateľ, ale zamestnáv. má povinnosť podať DP a daň aj zaplatiť. Oznamovaciu povinnosť nemá.

....len pre ujasnenie. Konateľ vo vlastnej s.r.o. nie je zároveň aj zamestnávateľom?
mondes
22.11.11,17:25
Konateľ je z pohľadu zákona o cestovných náhradách považovaný za zamestnanca. V prípade, že sú mu vyplácané cestovné náhrady za použitie vozidla v ktoreho TP je zamestnanec zapísaný ako držitel vozidla, tak takéto vozidlo podlieha DMV.


V prípade, že by použil mozidlo, v ktorého TP nie je uvedený konateľ ako držiteľ vozidla, tak takéto vozidlo nebude podliehať DMV ;)

A v druhom prípade kto má platiť DzMV?
zk24
22.11.11,17:26
Nikto. Takéto vozidlo nepodlieha DMV ;)

Ak sa zákon od 1.1.2011 v tomto nezmenil... Čo myslím že nie.
Tweety
22.11.11,17:27
....len pre ujasnenie. Konateľ vo vlastnej s.r.o. nie je zároveň aj zamestnávateľom? Nie, nie je, zamestnávateľom je spoločnosť, nie konateľ.
zk24
22.11.11,17:27
....len pre ujasnenie. Konateľ vo vlastnej s.r.o. nie je zároveň aj zamestnávateľom?

ale ak je danovníkom fyzická osoba - zamestnanec (keby bola ! ), tak by nešlo o daňové výdavky spoločnosti.
mondes
22.11.11,17:31
Nikto. Takéto vozidlo nepodlieha DMV ;)

Ak sa zákon od 1.1.2011 v tomto nezmenil... Čo myslím že nie.

Takže z toho mi vyplýva, že ak idú dvaja konatelia na pracovnú cestu autom jedného z nich, tak ten druhý môže dať tú prac. cestu do N s.r.o. bez toho, aby to mal povinnosť to oznámiť DÚ a zaplatiť DzMV?:)
Tweety
22.11.11,17:34
Takže z toho mi vyplýva, že ak idú dvaja konatelia na pracovnú cestu autom jedného z nich, tak ten druhý môže dať tú prac. cestu do N s.r.o. bez toho, aby to mal povinnosť to oznámiť DÚ a zaplatiť DzMV?:) Do nákladov to môže dať spoločnosť, nie konateľ, a to len preplatenie náhrady za používanie MV jedného z nich. V tom prípade daň platí zamestnáv., tak ako som už napísala.
zk24
22.11.11,17:34
Takže z toho mi vyplýva, že ak idú dvaja konatelia na pracovnú cestu autom jedného z nich, tak ten druhý môže dať tú prac. cestu do N s.r.o. bez toho, aby to mal povinnosť to oznámiť DÚ a zaplatiť DzMV?:)

Prípadne ked si vymenia svoje sukromne auta a kazdy pojde autom toho druheho, tak DMV neplatí nikto. ;)
mondes
22.11.11,17:56
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede. Ešte by som Vás chcela poprosiť, keďže som vyúčtovanie prac. cesty ešte nikdy nerobila, či by ste mi nenapísali nejaký postup, napr. ako to robíte vy. Viem, že tu na porade je toho veľa, ale neviem či to ešte platí a každý má svoj systém. Mám konateľovi vystaviť aj cestovný príkaz, alebo stačí len ak mi prinesie vyúčtovanie? (Myslím, že v prípade, ak ide na pracovnú cestu SZČO, nie je potrebný cestovný príkaz, len vyúčtovanie). Ak vystavím konateľovi cestovný príkaz, tak tým príkazcom bude s.r.o.? A bločky za PHM budem v tom prípade počítať podľa vzorca na náhradu PHM alebo má nárok na 100% PHM? Prosím Vás ujasnite mi to, pretože manžel (SZČO) chodí na pracovné turnusy do zahraničia, mám mu urobiť "cesťáky" , ale neviem, ako začať. Ďakujem.
sjuzn
01.01.12,14:52
ahojte poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať od ktorého miesta môžem počítať cestovné náhrady, nakoľko sídlo firmy je na inom mieste ako trvalý pobyt konaneľa.....čoho sa mám držať, miesta firmy alebo adresy konatela???....ďakujem Vám velmi pekne za odpoveď
zk24
01.01.12,16:21
ahojte poraďaci,
ja by som sa Vás chcela spýtať od ktorého miesta môžem počítať cestovné náhrady, nakoľko sídlo firmy je na inom mieste ako trvalý pobyt konaneľa.....čoho sa mám držať, miesta firmy alebo adresy konatela???....ďakujem Vám velmi pekne za odpoveď

Cesta z miesta bydliska do prace nie je pracovna cesta.
janapill
03.01.12,20:22
A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem
zk24
03.01.12,20:28
A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem

Fuha....

zamestnávateľ platí DMV v prípade, že vypláca cestovné náhrady zamestnancovi ktorý je v TP uvedený ako držiteľ vozidla. Takže ak by používal manželkino, tak toto pravidlo nie je splnené.

Kedze je vsak aj manželka zamestnana v tej istej firme... hm... no fakt si netrufnem povedat ako by sa na to dival danovy urad, ked je to taketo do oci bijuce...
janapill
03.01.12,20:37
no veď práve aj mňa toto pletie, tak pre istotu sa tá daň uhradí, ale môže si s.r.o. tieto výdavky a potom aj tú cestnú daň uplatniť ako daňové???
a tak isto to bude aj u toho podnikateľa -FO??
zk24
03.01.12,20:43
V podstate ide o tie iste pripady ano? Len raz je zamestnávatelom PO a raz FO... podla mna je to to isté...
Ja by som si dala dopyt na drsr.sk ...

I ked zákon jednoznačne hovorí že zamestnávateľ platí DMV iba v prípade ze vypláca cestovné náhrady za použitie vozidla v ktoreho TP je zamestnanec uvedený ako držiteľ vozidla.

My toto tiež využívame. Akurát ze zamestnanec používa synovo vozidlo (ale reálne ho aj využíva, lebo nemá vlastné), ale tento syn nie je zamestnancom tejto firmy...
janapill
03.01.12,21:09
[QUOTE=zk24;1931965]V podstate ide o tie iste pripady ano? Len raz je zamestnávatelom PO a raz FO... podla mna je to to isté.. áno, raz je zamestnávateľ PO a raz FO
Ja by som si dala dopyt na drsr.sk ...
ďakujem za radu a asi skúsim dať ten dotaz na drsr, sama som zvedavá, že čo oni na to.
VĎaka :))
COSSO
13.01.12,11:07
Dobrý deň.
Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
Ďakujem
tibor1000
14.01.12,17:46
dobry vecer poradaci
prosim vas,ako je to s nahradou za 1 km,menilo sa nieco v r,2011? kolko je prosim nahrada za km? 0l183 Eur? vypocet predpokladam rovnaky,po starom.. dakujem vopred moc
Rozalka
14.01.12,18:27
Všetko po starom, nič sa nezmenilo
Evanka
14.01.12,18:37
dobry vecer poradaci
prosim vas,ako je to s nahradou za 1 km,menilo sa nieco v r,2011? kolko je prosim nahrada za km? 0l183 Eur? vypocet predpokladam rovnaky,po starom.. dakujem vopred moc
Náhrada za km je aj v roku 2011 0,183 € za km.
Evanka
14.01.12,19:02
Dobrý deň.
Ja mám prípad, že zamestnanec s.r.o. používa na služobné cesty (dovoz tovaru) súkromné auto (dodávku) konateľa, ktorý nie je zamestnancom s.r.o. Ako je to potom s DzMV a DP za auto? Cestovné náhrady mu vypláca s.r.o.
Ďakujem
Daň z motorových vozidiel v tomto prípade nie je povinný platiť nikto v zmysle Zákona o miestnych daniach..... §85 odst 2 písm a), nakoľko zamestnanec používa na pracovné cesty automobil, ktorého vlastníkom nie je s.r.o., ani zamestnanec.

Zatiaľ sa nič "nestihlo" zmeniť.

Daňovníkom je tiež
§85
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
Evanka
14.01.12,19:25
A viete mi poradiť ako to je ak,
1) konateľ zároveň spoločník svojej s.r.o. používa manželkine, ktorá je tiež konateľkou a spoloč.tejto s.r.o. a zároveň sú aj jej zamestancami súkromné auto na pracovné cesty? Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM? Bude to zároveň daň.náklad s.r.o? Má povinnosť s.r.o. platiť daň z MV?
2) ak zamestanec podnikateľa(FO) používa manželkine auto, ktorá je tiež zamestnaná u toho istého podnikateľa??
Ďakujem
Ak by sme sa mali držať litery zákona, kde sa nepíše o automobile vlastnom, teda o tom kto je vlastníkom (v takom prípade sú obaja manžela v prípade ak ho majú v BSM), ale podstatné je pre daň z MV, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
Ak ho teda použije manžel a držiteľ v dokladoch je manželka, nevyplýva zo zákona povinnosť zaplatiť DzMV. Mne to vyplýva zo zákona.
tibor1000
15.01.12,22:06
dakujem moc za radu:)
mondes
15.01.12,23:16
Náhrada za km je aj v roku 2011 0,183 € za km.

Prosím Vás, pri výpočte cestovných náhradách u auta súkromného využívajúceho sa na podnikat. účely sa vychádza z ceny PHM s DPH alebo bez DPH? U neplatcu s DPH, to mi je jasné. Ide mi o platcu DPH.
COSSO
16.01.12,07:56
Dakujem
Ivana J.
30.01.12,15:48
Prosím o odpoveď na niekoľko otázok:
1. konateľ zároveň spoločník, nie je zamestnanec používa vlastné vozidlo na prac.cestu
a, platí s.r.o DzMV za toto auto?
b, s.r.o.si uplatní cestovné náhrady za PHM a paušál?
c, musí robiť cesťak?
2. konateľ tiež spoločník nie zamestnanec používa auto zaradené do majetku
a, platí daň DzMV
b, uplatní si PHM a tiež opravy, odpis
3. konateľ, spoločník používa auto na služobné účely manželky, ktora nemá s s.r.o. nič spoločné
a, platí DzMV?
b, uplatnuje cestovné náhrady za PHMa paušál?

Ďakujem
LUBY
31.01.12,15:05
Prosím o odpoveď na niekoľko otázok:
1. konateľ zároveň spoločník, nie je zamestnanec používa vlastné vozidlo na prac.cestu
a, platí s.r.o DzMV za toto auto? ANO
b, s.r.o.si uplatní cestovné náhrady za PHM a paušál?ANO
c, musí robiť cesťak?ANO
2. konateľ tiež spoločník nie zamestnanec používa auto zaradené do majetku
a, platí daň DzMV ANO
b, uplatní si PHM a tiež opravy, odpis ANO
3. konateľ, spoločník používa auto na služobné účely manželky, ktora nemá s s.r.o. nič spoločné
a, platí DzMV? NIE
b, uplatnuje cestovné náhrady za PHMa paušál? ANO A ROBI CESTAK

Ďakujem

ODPOVEDE V TEXTE
Ivana J.
01.02.12,13:24
ODPOVEDE V TEXTE

Ďakujem za odpoveď
V tej tretej možnosti si určite uplatnujem aj PHM aj náhradu za 1.km t.j. 0,183???
Ivana J.
01.02.12,13:26
ODPOVEDE V TEXTE

Cesťáky treba robiť vo všetkých prípadoch či nie?
marjankaj
01.02.12,13:31
Zatiaľ sa nič "nestihlo" zmeniť.

Daňovníkom je tiež
§85
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Zatiaľ nie, ale od 1.12.2012 to prečiarknuté vypadáva.
LUBY
01.02.12,16:54
Cesťáky treba robiť vo všetkých prípadoch či nie?

V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba.
Tweety
01.02.12,16:59
V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba. To by som netvrdila. Cesťáky nemajú nič spoločné s uplatňovaním nákladov na nákup PHM.
veronikasad
01.02.12,17:02
Zatiaľ nie, ale od 1.12.2012 to prečiarknuté vypadáva.
Janko, ten dátum je v poriadku ?
LUBY
01.02.12,17:02
Ďakujem za odpoveď
V tej tretej možnosti si určite uplatnujem aj PHM aj náhradu za 1.km t.j. 0,183???

Konateľ je považovaný za zamestnanca s nárokom na cestovné náhrady, takže PHM + paušál za km na základe cesťákov.
veronikasad
01.02.12,17:04
V prípade že je auto napísané na firmu a uplatňujete si 80% PHM do nákladov, cesťáky robiť netreba.
ak cesťákom rozumieš knihu jázd - netreba.
Tweety
01.02.12,17:09
ak cesťákom rozumieš knihu jázd - netreba.
Cesťák a kniha jázd, to sú dva rozličné pojmy.
LUBY
01.02.12,17:17
Samozrejme, že sú to dva rozličné pojmy, len som chcela Ivane J. povedať, že ak si chce uplatniť do VOZD iba 80% nafty, netreba k používaniu MV robiť knihu jázd a ani cestovné príkazy. Jasné, že aj pri používaní služobného auta je možné vystaviť pracovníkovi cestovný príkaz, nezaratáva sa doňho však náhrada za použitieMV.
marjankaj
02.02.12,00:15
Janko, ten dátum je v poriadku ?Aj ja som na to pozeral. Je to v prílohe hospodárskych novín niekoľkokrát uvedené. Naozaj neviem prečo taký dátum. Pôvodne som myslel, že je to od 1.1.2012.
avalik
02.02.12,01:25
Aj ja som na to pozeral. Je to v prílohe hospodárskych novín niekoľkokrát uvedené. Naozaj neviem prečo taký dátum. Pôvodne som myslel, že je to od 1.1.2012.

1.12.2012 je spravne - povodne mala platit novela zakona od 1.12.2011 ale prezident vratil zakon do parlamentu okrem ineho s navrhom na ucinnost od 1.12.2012

novela vysla v zbierke pod cislom 460/2011
http://zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210582&FileName=zz2011-00460-0210582&Rocnik=2011


Z dovodovej spravy:

K bodu 56
V záujme vylúčenia možnosti obchádzania zákona sa spresňuje daňovník, ktorým je zamestnávateľ. Odstraňuje sa podmienka, že zamestnanec, ktorý používa vozidlo pre zamestnávateľa, musí byť držiteľom vozidla zapísaným v*dokladoch vozidla. Zároveň sa dopĺňa odkaz na osobitný predpis o*cestovných náhradách.
katkasabka
28.06.12,12:19
Zdravím poraďákov. Mám pred sebou jednu s.r.o. z minulého roka a chcem si overiť cestovné náhrady- konateľ s.r.o. (nie zamestnanec), používal auto súkromnej osoby (matky svojej zamestnankyne) na základe dohody a tak mu boli vyplácané cestovné náhrady za rok 2011. Nič neoznamoval ani neplatil daň z MV. Je to takto správne, áno?
Auto má ale spomínaná matka zamestnankyne na leasing. Mohlo to takto byť?

Ďakujem pekne za pomoc a odpoveď.
katkasabka
28.06.12,13:24
čítam tu veľa vecí okolo toho len vás poprosím o ubezpečenie že je to takto dobre.

posúvam..:)
Tweety
28.06.12,13:39
Zdravím poraďákov. Mám pred sebou jednu s.r.o. z minulého roka a chcem si overiť cestovné náhrady- konateľ s.r.o. (nie zamestnanec), používal auto súkromnej osoby (matky svojej zamestnankyne) na základe dohody a tak mu boli vyplácané cestovné náhrady za rok 2011. Nič neoznamoval ani neplatil daň z MV. Je to takto správne, áno?
Auto má ale spomínaná matka zamestnankyne na leasing. Mohlo to takto byť?

Ďakujem pekne za pomoc a odpoveď.
Je to v súlade s platnými zákonmi.
katkasabka
28.06.12,14:10
Ďakujem pekne za potvrdenie....a ideme ďalej pracovať
avalik
28.06.12,14:11
niekedy je rychlejsie pozriet priamo do prislusnych zakonov ako cakat kym niekto odpise
certik
26.07.12,16:34
Ahojte, ja by som ešte doplnila otázku či je v poriadku ak je auto konateľa používané pre sro na cudzích štátnych značkách. Platí sro aj tak DMV?
Ďakujem
avalik
26.07.12,17:05
Ahojte, ja by som ešte doplnila otázku či je v poriadku ak je auto konateľa používané pre sro na cudzích štátnych značkách. Platí sro aj tak DMV?
Ďakujem

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O38) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6278042) (ďalej len „vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie12) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6278005) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov39) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582#f6278044) (ďalej len „podnikanie").


§85
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

zakon nevymezuje na platenie DMV len vozidla so SK ECV
certik
27.07.12,08:29
Ďakujem veľmi pekne za radu.
VERONIKA6
27.07.12,12:29
Prosím o radu. Konateľ našej s.r.o. chce používať auto inej s.r.o. na svoje služobné cesty a samozrejme uplatňovať cestovné náhrady na toto auto.

Ako to je v tomto prípade, čo nám z toho vyplýva, je to možné?
Tweety
27.07.12,14:52
Prosím o radu. Konateľ našej s.r.o. chce používať auto inej s.r.o. na svoje služobné cesty a samozrejme uplatňovať cestovné náhrady na toto auto.

Ako to je v tomto prípade, čo nám z toho vyplýva, je to možné?
A majú obidve spoločnosti zmluvu na prenájom, alebo ako? Ak by bola zmluva, prenájom je nákladom na 518. Potom už cestovné náhrady nie, len nákup PHM.
VERONIKA6
03.08.12,08:19
Konateľ sa rozhodoll používať na služobné cesty auto svojho švagra. Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM?
Mne prinesie technický preukaz od motorového vozidla. V prípade, že konateľ nie je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla, takéto vozidlo nepodlieha DMV?
Tweety
03.08.12,08:25
Konateľ sa rozhodoll používať na služobné cesty auto svojho švagra. Môže si robiť cesťáky t.z.pauš.náhrada+spotreba PHM?
Mne prinesie technický preukaz od motorového vozidla. V prípade, že konateľ nie je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla, takéto vozidlo nepodlieha DMV?
Podľa toho § znenia nie, nepodlieha.
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
zuzana.sa
16.08.12,19:43
Dobrý večer, poprosím o radu:
Konateľ (s pracovnou zmluvou) a trvalým pobytom v Košiciach má pracovisko v Bratislave, tu zostáva celý týždeň a na víkend chodí domov. Na čo všetko má nárok ( cestovné náhrady ), a čo s výdavkom za ubytovanie?
Rozalka
16.08.12,20:04
Podľa toho § znenia nie, nepodlieha.
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Podľa novely zákona (zákonom č. 460/2011), platného od 1.1.2012 § 85 ods. 2 znie takto:


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady42a zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
KEJKA
16.08.12,20:17
Dobrý večer, poprosím o radu:
Konateľ (s pracovnou zmluvou) a trvalým pobytom v Košiciach má pracovisko v Bratislave, tu zostáva celý týždeň a na víkend chodí domov. Na čo všetko má nárok ( cestovné náhrady ), a čo s výdavkom za ubytovanie?
čo má v PZ ako miesto výkonu práce? Ak Bratislavu, nemá nárok na cestovné náhrady, ani ubytovanie.
Pokiaľ mu firma prepláca ubytovanie - je to jeho nepeňažný príjem - treba vyriešiť v mzde /daň, ZP/
avalik
16.08.12,20:29
Podľa novely zákona (zákonom č. 460/2011), platného od 1.1.2012 § 85 ods. 2 znie takto:


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady42a zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Toto plati az od 1.12.2012

58. V § 85 ods. 2 písm. a) sa nad slovo „náhrady“
umiestňuje odkaz 42a a za slovom „vozidla“ vypúšťa
čiarka a slová „v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný
zamestnanec“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 42a znie:
„42a) Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších
predpisov.“.
...

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. decembra 2012
okrem čl. I bodu 65, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára
2012.
Rozalka
17.08.12,07:45
Toto plati az od 1.12.2012

58. V § 85 ods. 2 písm. a) sa nad slovo „náhrady“
umiestňuje odkaz 42a a za slovom „vozidla“ vypúšťa
čiarka a slová „v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný
zamestnanec“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 42a znie:
„42a) Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších
predpisov.“.
...

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. decembra 2012
okrem čl. I bodu 65, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára
2012.

Ďakujem za doplnenie.
A keďže sa to týka daňového priznania MV už za tento rok, chcela som na túto zmenu upozorniť.

Ach, ospravedlňte ma, pomýlila som sa v dátume .... mea culpa, mea maxima culpa.
Pre istotu prikladám celé znenie zákona.
Alex.C
04.09.12,17:57
Mili poradaci,

Chcela by som Vas poziadat o radu.
Zakladam SRO kde budem jedinym spolocnikom i konatelom a takisto i jedinym vykonavatelom cinnosti a sluzieb ktore bude sro poskytovat...nebudem si vyplacat ziaden prijem ani nebudem mat ziadnu zmluvu s sro o pravidelnych odmenach, ani ziadnu mandatnu zmluvu...Jediny prijem pre mna bude podiel na zisku ak ho dosiahnem..
V suvislosti s vykonavanim cinnosti budem pouzivat auto svojej sestry, ktora nie je podnikatelom.
Moje otazky su nasledovne:
1. Ak tomu dobre chapem mozem uplatnovat cestovne nahrady - PHM z blockou podla spotreby, nahradu za kazdy km 0,183 eur a stravne
2.Stanu sa tieto cestovne nahrady ´danovo uznatelnym vydavkom sro??
3. Budu pre mna ako konatela cestovne nahrady oslobodene od dane? tak ako su pre bezneho zamestnanca? aj napriek tomu ze nebudem mat ziaden prijem z sro definovany ako prijem zo zavislej cinnosti? (Neviem ako si vysvetlit tuto definiciu DRSR: Podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) sa daňovník s príjmami zo závislej činnosti, aj konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným považuje na daňové účely za zamestnanca a platiteľ tohto príjmu za zamestnávateľa. Podľa § 5 ods. 5 písm. a) tohto zákona nie je predmetom dane cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov [ktorým je aj zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“], vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi.)
4. Momentalne chapem ze je medzera v zakone a ked konatel pouziva vozidlo ktoreho nie je drzitelom, vtedy sa ani neohlasuje?? ani nepodava DP?
5. Ako postupovat od 1.12.2012 od kedy sa definicia v zakone meni? poslat oznamenie o pouzivani vozidla 1.12??podat danove priznanie len za 1 mesiac??
6. V zakone o CN sa chape pod pojmom zamestnavatel - SRO zastupena mnou? a pod pojmom zamestnanec - JA?
7.Nakolko musi byt pracovna cesta a vyslanie zamestnanca na nu pisomna mam uzatvroit nejaky papier de facto sama so sebou? - nemate prosim na to nejaky vzor?
8 ako evidovat pracovne cesty pokial je auto pouzivane denne??
9. pokial je moje trvale bydlisko zaroven sidlom, povazuje sa cesta zo sidla/TP ku klientovi ako pracovna cesta???

DAKUJEM!!!!
Alex.C
05.09.12,09:31
Mili poradaci,

Chcela by som Vas poziadat o radu.
Zakladam SRO kde budem jedinym spolocnikom i konatelom a takisto i jedinym vykonavatelom cinnosti a sluzieb ktore bude sro poskytovat...nebudem si vyplacat ziaden prijem ani nebudem mat ziadnu zmluvu s sro o pravidelnych odmenach, ani ziadnu mandatnu zmluvu...Jediny prijem pre mna bude podiel na zisku ak ho dosiahnem..
V suvislosti s vykonavanim cinnosti budem pouzivat auto svojej sestry, ktora nie je podnikatelom.
Moje otazky su nasledovne:
1. Ak tomu dobre chapem mozem uplatnovat cestovne nahrady - PHM z blockou podla spotreby, nahradu za kazdy km 0,183 eur a stravne
2.Stanu sa tieto cestovne nahrady ´danovo uznatelnym vydavkom sro??
3. Budu pre mna ako konatela cestovne nahrady oslobodene od dane? tak ako su pre bezneho zamestnanca? aj napriek tomu ze nebudem mat ziaden prijem z sro definovany ako prijem zo zavislej cinnosti? (Neviem ako si vysvetlit tuto definiciu DRSR: Podľa § 5 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) sa daňovník s príjmami zo závislej činnosti, aj konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným považuje na daňové účely za zamestnanca a platiteľ tohto príjmu za zamestnávateľa. Podľa § 5 ods. 5 písm. a) tohto zákona nie je predmetom dane cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov [ktorým je aj zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“], vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi.)
4. Momentalne chapem ze je medzera v zakone a ked konatel pouziva vozidlo ktoreho nie je drzitelom, vtedy sa ani neohlasuje?? ani nepodava DP?
5. Ako postupovat od 1.12.2012 od kedy sa definicia v zakone meni? poslat oznamenie o pouzivani vozidla 1.12??podat danove priznanie len za 1 mesiac??
6. V zakone o CN sa chape pod pojmom zamestnavatel - SRO zastupena mnou? a pod pojmom zamestnanec - JA?
7.Nakolko musi byt pracovna cesta a vyslanie zamestnanca na nu pisomna mam uzatvroit nejaky papier de facto sama so sebou? - nemate prosim na to nejaky vzor?
8 ako evidovat pracovne cesty pokial je auto pouzivane denne??
9. pokial je moje trvale bydlisko zaroven sidlom, povazuje sa cesta zo sidla/TP ku klientovi ako pracovna cesta???

DAKUJEM!!!!

Neviete mi prosim niekto pomoct?????????????????????
Alex.C
12.09.12,09:03
Prosim mili poradaci odpiste mi niekto na moj prispevok...
Mila123
12.09.12,09:04
chcelo by to skúsenú účtovníčku.....
Evulinta
13.09.12,10:43
Zdravim vsetkych, mala by som otazku tiez ohladom cest. nahrad, konatel ide na skolenie do uk. faktura je vystavena ako absolvovanie seminara to som dala na 518, ale neviem ako je to s blockami za jedlo, ked sa tam bude stravovat, na tie treba spravit cestak a uctovanie na 512 ? je to dobry postup prosim Vas?dakujem za radu...
Tweety
13.09.12,10:45
Zdravim vsetkych, mala by som otazku tiez ohladom cest. nahrad, konatel ide na skolenie do uk. faktura je vystavena ako absolvovanie seminara to som dala na 518, ale neviem ako je to s blockami za jedlo, ked sa tam bude stravovat, na tie treba spravit cestak a uctovanie na 512 ? je to dobry postup prosim Vas?dakujem za radu...
ÁNo, tak. PC- stravné, ostatné výdavky... všetko podľa zákona o CN.
Evulinta
13.09.12,10:52
dakujem za rychlu odpoved, este taka otazocka ohladom kurzu tie blocky sa prerataju libier na eura podla datumu na blocku a kurzu v dany den a tak sa to zauctuje nie?dakujem
Tweety
13.09.12,11:08
dakujem za rychlu odpoved, este taka otazocka ohladom kurzu tie blocky sa prerataju libier na eura podla datumu na blocku a kurzu v dany den a tak sa to zauctuje nie?dakujem
Nie, ak nebola záloha, prepočítaš v deň preplatenia náhrad.
Replasťačka
18.03.13,10:35
Dobrý deň všetkým poraďákom!
Cestovné náhrady konateľa správne naúčtujem 512/379 ? Nepoužila som 365, ten patrí spoločníkom. Ďakujem za odpovede.
Aljok
18.03.13,10:40
Ak konateľ nie je zamestnancom tak to máš správne.
Replasťačka
18.03.13,10:55
Ak konateľ nie je zamestnancom tak to máš správne.

Nie je zamestnancom. Ďakujem pekne !
Katarina-fa
19.03.13,14:21
poradíte mi, či si môže konateľ - spoločník v jednej osobe (nie je zamestnanec vo svojej firme) uplatňovať cestovné náhrady na tuzemskú pracovnú cestu keď cestuje na divadelné skúšky a predstavenia z miesta trvalého bydliska do divadla a potom cestovné náhrady na zahraničnú pracovnú cestu keď má vystúpenia v zahraničí? Automobil má zaradený v obchodnom majetku, tak by si uplatňoval iba stravné.
Tweety
19.03.13,14:22
poradíte mi, či si môže konateľ - spoločník v jednej osobe (nie je zamestnanec vo svojej firme) uplatňovať cestovné náhrady na tuzemskú pracovnú cestu keď cestuje na divadelné skúšky a predstavenia z miesta trvalého bydliska do divadla a potom cestovné náhrady na zahraničnú pracovnú cestu keď má vystúpenia v zahraničí? Automobil má zaradení v obchodnom majetku, tak by si uplatňoval iba stravné.
AJ pre neho platí Zákon o CN. Z pohľadu zákona je zamestnanec. Takže môže. Ak by si prelistovala predch. príspevky, odpoveď určite nájdeš.
Katarina-fa
19.03.13,14:24
ďakujem Tweety
veronikasad
19.03.13,14:24
poradíte mi, či si môže konateľ - spoločník v jednej osobe (nie je zamestnanec vo svojej firme) uplatňovať cestovné náhrady na tuzemskú pracovnú cestu keď cestuje na divadelné skúšky a predstavenia z miesta trvalého bydliska do divadla a potom cestovné náhrady na zahraničnú pracovnú cestu keď má vystúpenia v zahraničí? Automobil má zaradený v obchodnom majetku, tak by si uplatňoval iba stravné.
Ak pracovné cesty súvisia s výkonom funkcie konatela - môže.
smajercik
26.04.13,11:40
Môže si uplatniť CN aj konateľ - nie je zamestnanec, ak vykoná prepravu osôb autobusom do zahraničia, čo vyplýva z podnikateľskej činnosti? Nemajú zamestnancov - šoférov, tak si prepravu vykonávajú sami.
avalik
26.04.13,11:50
Môže si uplatniť CN aj konateľ - nie je zamestnanec, ak vykoná prepravu osôb autobusom do zahraničia, čo vyplýva z podnikateľskej činnosti? Nemajú zamestnancov - šoférov, tak si prepravu vykonávajú sami.

ano ... § 1 ods. 2, pism. b) Zakona o cestovnych nahradach
Danielam
19.09.13,10:37
Konateľ (nie je zamestnanec vo vlastnej s.r.o. a ani spoločník) ako som si už prečítala má nárok na stravné a cestovné náhrady súvisiace s výkonom funkcie konateľa. S.r.o. nemá zamestnancov. Konateľ nakupoval a predaval tovar (má v podnikateľskej činnosti) zaujímalo by ma, ked odviezol tovar odberateľovi do Poľska - vypísal si cestovný príkaz či táto činnosť súvisí s výkonom funkcie konateľa?Poznámka: je zamestnacom v inej firme.
Tweety
19.09.13,10:49
Konateľ je z hľadiska zákona o CN považovaný za zamestnanca, takže mu patria všetky náhrady súvisiace s PC ako zamestnancovi.
avalik
19.09.13,10:49
Konateľ (nie je zamestnanec vo vlastnej s.r.o. a ani spoločník) ako som si už prečítala má nárok na stravné a cestovné náhrady súvisiace s výkonom funkcie konateľa. S.r.o. nemá zamestnancov. Konateľ nakupoval a predaval tovar (má v podnikateľskej činnosti) zaujímalo by ma, ked odviezol tovar odberateľovi do Poľska - vypísal si cestovný príkaz či táto činnosť súvisí s výkonom funkcie konateľa?Poznámka: je zamestnacom v inej firme.

kde je to v zákone uvedené?

§ 1

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
Danielam
19.09.13,11:00
Konateľ (nie je zamestnanec vo vlastnej s.r.o. a ani spoločník) ako som si už prečítala má nárok na stravné a cestovné náhrady súvisiace s výkonom funkcie konateľa. S.r.o. nemá zamestnancov. Konateľ nakupoval a predaval tovar (má v podnikateľskej činnosti) zaujímalo by ma, ked odviezol tovar odberateľovi do Poľska - vypísal si cestovný príkaz či táto činnosť súvisí s výkonom funkcie konateľa?Poznámka: je zamestnacom v inej firme.

kde je to v zákone uvedené?

§ 1

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
Danielam
19.09.13,11:03
Pozerala som si to daňové usmernenie čo je tu priložený link a tam je:
Konateľ spoločnosti má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s výkonom funkcie konateľa spoločnosti, a to bez ohľadu na to, v akom mieste tieto činnosti vykonáva. V tomto prípade nie je potrebné na účely poskytovania cestovných náhrad dohodnúť pravidelné pracovisko.
Podľa ustanovenia § 2 ods. 6 zákona o cestovných náhradách sa uvedené osoby, aj konateľ považujú za zamestnanca. Konateľ má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s funkciou konateľa, pričom mu patria v tom istom rozsahu, výške a podmienok ich poskytovania ako zamestnancovi v pracovnom pomere. Podľa § 5 ods. 5 písm. a) zákona o dani z príjmov cestovné náhrady poskytnuté v súvislosti s výkonom závislej činnosti nie sú predmetom dane.
avalik
19.09.13,11:25
Pozerala som si to daňové usmernenie čo je tu priložený link a tam je:
Konateľ spoločnosti má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s výkonom funkcie konateľa spoločnosti, a to bez ohľadu na to, v akom mieste tieto činnosti vykonáva. V tomto prípade nie je potrebné na účely poskytovania cestovných náhrad dohodnúť pravidelné pracovisko.
Podľa ustanovenia § 2 ods. 6 zákona o cestovných náhradách sa uvedené osoby, aj konateľ považujú za zamestnanca. Konateľ má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s funkciou konateľa, pričom mu patria v tom istom rozsahu, výške a podmienok ich poskytovania ako zamestnancovi v pracovnom pomere. Podľa § 5 ods. 5 písm. a) zákona o dani z príjmov cestovné náhrady poskytnuté v súvislosti s výkonom závislej činnosti nie sú predmetom dane.

ok, je to v usmerneni ...

konatel predaval a nakupoval a zabezpecil prepravu tovaru podla zmluvy so zakaznikom ... cize konal v mene spolocnosti, kedze vo firme nie je nikto iny, tak to musel vykonat sam ... ci to bolo hospodarne to bude zdovodnovat spolocnikom


PS: "Konateľ (nie je zamestnanec vo vlastnej s.r.o. a ani spoločník) " ako vlastna sro, ak tam nie je spolocnik?
Danielam
19.09.13,11:31
tam je spoločník zahraničná spoločnosť a prezidentom tej zahraničnej spoločnosti je tento konateľ...takže si to bude zdôvodnovať sám sebe...
avalik
19.09.13,11:48
tam je spoločník zahraničná spoločnosť a prezidentom tej zahraničnej spoločnosti je tento konateľ...takže si to bude zdôvodnovať sám sebe...

a ten prezident je spolocnik tej zahranicnej spolocnosti? ;)
Danielam
19.09.13,11:55
tam je spoločník zahraničná spoločnosť a prezidentom tej zahraničnej spoločnosti je tento konateľ...takže si to bude zdôvodnovať sám sebe...

a ten prezident je spolocnik tej zahranicnej spolocnosti? ;)
takto to je zahraničná spoločnosť je spoločník slovenskej s.r.o. a konateľ slovenskej s.r.o.je súčasne prezident zahraničnej spoločnosti.....tak dúfam že má nárok na stravné a cestovné náhrady
avalik
19.09.13,12:00
tam je spoločník zahraničná spoločnosť a prezidentom tej zahraničnej spoločnosti je tento konateľ...takže si to bude zdôvodnovať sám sebe...

a ten prezident je spolocnik tej zahranicnej spolocnosti? ;)
takto to je zahraničná spoločnosť je spoločník slovenskej s.r.o. a konateľ slovenskej s.r.o.je súčasne prezident zahraničnej spoločnosti.....tak dúfam že má nárok na stravné a cestovné náhrady

ale ano ma narok ... len nemozes tvrdit, ze to je vlastna sro
Danielam
19.09.13,12:05
tam je spoločník zahraničná spoločnosť a prezidentom tej zahraničnej spoločnosti je tento konateľ...takže si to bude zdôvodnovať sám sebe...

a ten prezident je spolocnik tej zahranicnej spolocnosti? ;)
takto to je zahraničná spoločnosť je spoločník slovenskej s.r.o. a konateľ slovenskej s.r.o.je súčasne prezident zahraničnej spoločnosti.....tak dúfam že má nárok na stravné a cestovné náhrady

ale ano ma narok ... len nemozes tvrdit, ze to je vlastna sro
hej :) vzhľadom na prepojenia som sa domotala :) ďakujem za odpove
datacon
11.11.13,13:24
Aky je Váš pohlľad na DzMv musi sa platiť aj za auto konateľa ?

citujem z odpovede drsr:

Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným má nárok na cestovné náhrady,
aj keď nie je v pracovnoprávnom vzťahu so spoločnosťou a ak pri
pracovnej ceste používa súkromné motorové vozidlo, nemá povinnosť platiť
daň z motorových vozidiel.

Pri termíne „používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním“
je odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka
<http://www.epi.sk/main/goto.ashx?t=27&p=422761-3921770>. Podľa tohto
podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne
podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom
dosiahnutia zisku.

Ak konateľ použije vlastné osobné vozidlo na pracovnú cestu na služobné
účely pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, vykonáva činnosť v mene
tejto spoločnosti a nie vo vlastnom mene. To isté platí, ak ide na
služobnú cestu ako zamestnanec.

a teraz si vyber.... platiť či neplatiť za auto konateľa nezradeného v obchodnom majetku , neprenajatom, nezapožičanom....

mf.

Iba v prípade, že by konateľ napríklad prenajal svoje auto spoločnosti,
potom by jeho vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel.
avalik
11.11.13,15:45
Aky je Váš pohlľad na DzMv musi sa platiť aj za auto konateľa ?

citujem z odpovede drsr:

Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným má nárok na cestovné náhrady,
aj keď nie je v pracovnoprávnom vzťahu so spoločnosťou a ak pri
pracovnej ceste používa súkromné motorové vozidlo, nemá povinnosť platiť
daň z motorových vozidiel.

Pri termíne „používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním“
je odvolávka na § 2 Obchodného zákonníka
<http://www.epi.sk/main/goto.ashx?t=27&p=422761-3921770>. Podľa tohto
podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne
podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom
dosiahnutia zisku.

Ak konateľ použije vlastné osobné vozidlo na pracovnú cestu na služobné
účely pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, vykonáva činnosť v mene
tejto spoločnosti a nie vo vlastnom mene. To isté platí, ak ide na
služobnú cestu ako zamestnanec.

a teraz si vyber.... platiť či neplatiť za auto konateľa nezradeného v obchodnom majetku , neprenajatom, nezapožičanom....

mf.

Iba v prípade, že by konateľ napríklad prenajal svoje auto spoločnosti,
potom by jeho vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel.


mozes uviest zdroj tejto odpovede a rok v ktorom bola spracovana?
marjankaj
11.11.13,16:19
Ak SRO konateľovi vypláca cestovné náhrady, tak SRO MUSÍ platiť daň z MV

Zákon 283/2002 o cestovných náhradách.
§1
(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

§2
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.