nene74
18.04.08,12:36
Ahojte poradaci.

My budeme predávať barák za 12 mil. a my sme ho nadobudli za 8 mil. – v roku 2002, samozrejme, že mám ďalšie doklady, že sme doň dali ďalšie veci. Dobre, ale nech je príjem z neho (rozdiel medzi nadobúdacou a predajnou cenou ) 3 mil. Musím to zdaniť? V zákone o dani z príjmov sú tie príjmy oslobodené za podmienky, že tam máš trvalý pobyt minimálne dva roky, ale je to tam tak šalamúnsky napísané – byt alebo obytný dom aj s pozemkom (mám tomu rozumieť tak, že sa to týka iba činžákov a nie rodinných domov???)
Viete mi prosim Vas poradit.

D.
Zoltán Kovács
18.04.08,10:38
Ahojte poradaci.

My budeme predávať barák za 12 mil. a my sme ho nadobudli za 8 mil. – v roku 2002, samozrejme, že mám ďalšie doklady, že sme doň dali ďalšie veci. Dobre, ale nech je príjem z neho (rozdiel medzi nadobúdacou a predajnou cenou ) 3 mil. Musím to zdaniť? V zákone o dani z príjmov sú tie príjmy oslobodené za podmienky, že tam máš trvalý pobyt minimálne dva roky, ale je to tam tak šalamúnsky napísané – byt alebo obytný dom aj s pozemkom (mám tomu rozumieť tak, že sa to týka iba činžákov a nie rodinných domov???)
Viete mi prosim Vas poradit.

D.

RD je bytový dom s jednou bytovou jednotkou. :D
Vladimír Ozimý
18.04.08,11:40
Ahojte poradaci.

My budeme predávať barák za 12 mil. a my sme ho nadobudli za 8 mil. – v roku 2002, samozrejme, že mám ďalšie doklady, že sme doň dali ďalšie veci. Dobre, ale nech je príjem z neho (rozdiel medzi nadobúdacou a predajnou cenou ) 3 mil. Musím to zdaniť? V zákone o dani z príjmov sú tie príjmy oslobodené za podmienky, že tam máš trvalý pobyt minimálne dva roky, ale je to tam tak šalamúnsky napísané – byt alebo obytný dom aj s pozemkom (mám tomu rozumieť tak, že sa to týka iba činžákov a nie rodinných domov???)
Viete mi prosim Vas poradit.

D.

v tomto prípade vychádza aj druhá podmienka a to vlastníctvo 5 rokov...t.j. ak ste ho nevyužívali na podnikanie pôjde o príjem oslobodený od dane...
betka
18.04.08,11:55
Poďme na slovíčka:
Bytové budovy-stavby, kt. najmene 1/2 podlahovej plochy je určená na bývanie. Tu patria RD, bytové domy, ostatné budovy na bývanie (detské domovy, štud. domovy..)

Bytový dom (kedysi bol definovaný ako bytovka) - pozostáva zo 4 a viacerých bytov so spol. hlavným vstupom)

Samostatne mi definuje ZDP, čo myslí pod obytným domom. Môžem vlastniť "bytovku" 8 bytov, ale par 8/1/a sa na mňa nevzľahuje, ale pristupujem na b, ako píšu chlapci vyššie