luckapastvova
18.04.08,12:53
Ahojte Poraďáci!

Sme firma, ktorá ponúka mliečne výrobky na trhu. Máme sklad a niekedy sa nám stane, že niektoré výrobky sa nám pokazia:D.
Tiež niektoré výrobky ponúkame ako vzorky, čiže ich vydávame zo skladu bez nejakého účtovného dokladu.
Teraz nám o tieto množstvá sklad nesedí.
Chcem sa spýtať, či je potrebné z účtovného hľadiska ponúknuté vzorky zúčtovať a ak áno, tak ako. Za vzorky totiž nedostávame peniaze.
Ako zaúčtujem pokazené a vyhodené výrobky. Účtujeme v JÚ.

Veľmi pekne Vám ďakujem!!!!!!

Možno sa tu o tom aj písalo, ale nepodarilo sa mi nájsť nič podobné.
Alena Šimová
20.04.08,07:05
Pokazené a vyhodné výrobky sú podľa mňa škodou. A čo sa týka vzoriek, tiež by som to nedávala ako daňový náklad. A ak ste plátcami DPH, tiež by ste ich mali zdaniť.
Rozalka
15.09.08,12:21
Pokazené a vyhodné výrobky sú podľa mňa škodou. A čo sa týka vzoriek, tiež by som to nedávala ako daňový náklad. A ak ste plátcami DPH, tiež by ste ich mali zdaniť.

Ak ste platiteľmi dane, netreba zdaniť (§8 ods. 3):
Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 500 Sk bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

PS: pri obchodných vzorkách nie je stanovená hranica hodnoty vzorky.
Alena Šimová
16.09.08,04:54
ide o to, čo sú vzorky. Zatiaľ sme mali informácie z DU, že vzorky sú vtedy, ak nemajú pre zákazníka nejakú hodnotu. Ide napr. o kúsok látky, dreva, vzorka obkladačky. Nemal by to byť celý výrobok.
Rozalka
16.09.08,18:18
Ja som sa zas na školení dozvedela, že vzorkou môže byť aj celé vrece cementu - a to už pre zákazníka hodnotu má. Ak má zistiť jeho kvalitu, nestačí jedna "keľňa" cementu.