ingama
18.04.08,14:11
Prosím Vás o radu aké máte skúsenosti s revíznou komisiou. Naše SVB ju zvolilo. Ale v zákone o vlastníctve bytov som o revíznej komisii a o jej činnosti nič nenašla, spomína sa tam len rada. Ďakujem
sthruska
18.04.08,12:20
Keď si pozrieš jej povinnosti, tak zistíš, že to je vlastne aj "revízna komisia"
Halli
18.04.08,13:28
Prosím Vás o radu aké máte skúsenosti s revíznou komisiou. Naše SVB ju zvolilo. Ale v zákone o vlastníctve bytov som o revíznej komisii a o jej činnosti nič nenašla, spomína sa tam len rada. Ďakujem

revízna komisia sa to nazývalo cca 7-10 rokov dozadu ;) a je mi divné,aby to tak zapísali v registri a na úrade, ak ste ju volili posledne roky...:rolleyes:
ingama
18.04.08,16:30
Revízna komisia sa u nás volila vlani a myslím, že to nikto nikam nehlásil a ani nezapisoval do registra. Naše spoločenstvo má radu, ale tá sa odvoláva, že kontrolu má robiť revízna komisia. Naše spoločenstvo vzniklo v roku 2006. A nikto nerobí kontrolu.
Orim
18.04.08,18:40
Zákon dovoluje zvoliť "funkcionárov" podľa potreby. :)


§ 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

A kto schvaluje zmluvu o spoločenstve???
Vlastníci bytov. Ak ste si to tak zvolili podľa zmluvy je to v poriadku.
ingama
19.04.08,13:32
Ak som to správne pochopila môže súčasne existovať rada SVB a aj revízna komisia, ak je to v zmluve o spoločenstve. Aké sú potom povinnosti revíznej komisie a aké rady, ktorá má podľa
§7c
(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada
a)zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b)kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c)navrhuje odvolanie predsedu
d)kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov

Prosím Vás poraďte mi, ako je to u Vás?
sthruska
19.04.08,14:20
//Aké sú potom povinnosti revíznej komisie a aké rady, ktorá má podľa §7c
To má riešiť zmluva. Podľa mňa je to len zdvojenie činnosti. Revízna komisia je teraz zbytočná.
Orim
20.04.08,08:03
//Aké sú potom povinnosti revíznej komisie a aké rady, ktorá má podľa §7c
To má riešiť zmluva. Podľa mňa je to len zdvojenie činnosti. Revízna komisia je teraz zbytočná.

Keď sa povie A má sa povedať aj B. Ak ste si dali do zmluvy revíznu komisiu tak ste jej tiež mali dať aj úlohy ktoré bude plniť, (práva a povinnosti). :)

Ak majú rovnaké povinosti je to len zdvojenie činnosti.
ingama
20.04.08,08:39
Zmluvu o spoločenstve nemám:mee:, mám len stanovy a tam sa revízna komisia nespomína. No máme tam napísané, že rada zabezpečuje revíziu účtov SVB, kontroluje, či činnosť spoločenstva je vykonávaná v súlade so stanovami spoločenstva.
Navyše bola revízna komisia zvolená cca rok po vzniku SVB. Rada sa volila pri vzniku, ale revízna komisia nie.
Orim
20.04.08,12:57
U nás nemáme revíznu komisiu, ale na jednej schôdzi dostal jeden majiteľ bytu nápad preveriť ešte financie, lebo sa mu nezdalo, že by to mohlo byť v poriadku aj keď je na to určená rada. Zvolila sa komisia ktorá mala toto preveriť, jeho som navrhol na predsedu tejto komisie a bolo po probléme.
Číslo nepustí tam nič nevymyslíš. :) Ale som zvedavý čo povedia na najbližšej schôdzi, aby informovali ostatných ako o dopadlo.
On sa mi nakoniec ten iniciátor priznal, že vraj myslel, že je v tom neporiadok.

Mne nevadí to že kontrolujú ale to, že ich musím naháňať aby to skontrolovali (radu). :)
Elena Navrátilová
20.04.08,13:14
Zmluvu o spoločenstve nemám:mee:, mám len stanovy a tam sa revízna komisia nespomína. No máme tam napísané, že rada zabezpečuje revíziu účtov SVB, kontroluje, či činnosť spoločenstva je vykonávaná v súlade so stanovami spoločenstva.
Navyše bola revízna komisia zvolená cca rok po vzniku SVB. Rada sa volila pri vzniku, ale revízna komisia nie.
Stanovy sú podrobnejšia "zmluva". A keď tam nemáte revíznu komisiu, tak neviem kde ju potom máte. Podľa stanov, máte na revízie radu ako všade. Ak máte aj revíznu komisiu, mali by ste si vypracovať dodatok aj stanovy s revíznou komisiou a uviesť koľko má členov a akými povinnosťami ste ju poverili, splnomocnili.
ingama
20.04.08,14:34
U nás to bolo trochu inak. S návrhom na revíznu komisiu prišiel predseda SVB a pred zhromaždením do nej nahováral ľudí. Predseda nenavrhol predsedu revíznej komisie, len jej členov a teraz predseda SVB a predseda rady SVB poukazujú na nečinnosť revíznej komisie. Ja mám pocit, že si oni neprečítali § 7c.
peton
21.04.08,03:08
Nedá mi nereagovať. Žiaľ sú medzi nami aj takíto predsedovia, či členovia rady. Naverbujú ľudí do nezmyselných funkcií a potom chodia s otrčeným prstom veď to oni boli povinní, nie my. Je to totálne neférové zbavovanie sa povinností. Avšak zabúdajú na to, že sa síce zbavia povinností, ale nie zodpovednosti, ktorú predseda ako štatutárny orgán znáša. A to by si mal ON uvedomiť a tak sa aj správať a konať.
Súhlasím s Orimom, že väčšinou - odhadujem asi v 90% prípadov -radu treba do kontroly tlačiť ak nie doslova prosíkať. Je to všetko o ľuďoch, o vzájomnej komunikácii.
GabiZ
21.04.08,07:16
Stanovy sú podrobnejšia "zmluva". A keď tam nemáte revíznu komisiu, tak neviem kde ju potom máte. Podľa stanov, máte na revízie radu ako všade. Ak máte aj revíznu komisiu, mali by ste si vypracovať dodatok aj stanovy s revíznou komisiou a uviesť koľko má členov a akými povinnosťami ste ju poverili, splnomocnili.

Tak ako píše Elenka a kolegovia predtým. Nechápem, načo je tam rada a revízna komisia. Čím viac ľudí v správe, tým väčší chaos. Ak by si rada plnila svoje povinnosti, tak nie je potrebné vymýšľať ďalšie funkcie. Keď si rada neplní svoje povinnosti, pretože evidentne nepozná zákon, tak potom pochybujem, že si ich bude plniť nejaká revízna komisia, ktorá ak nemá stanovené, čo má robiť, je tam úplne zbytočná. Potom si budú zodpovednosť prehadzovať z jedného na druhého, hoci im asi nedošlo, že predseda ju má najväčšiu. A ľudia sa nikdy nedožijú žiadnej kontroly, ktorá je niekedy potrebná.
peton
10.11.08,19:59
A keď sme už pri tej Rade, mám dve otázočky.
1. v našom SVB máme párny počet členov rady, čo sa mne osobne nepozdáva z dôvodu, že za predpokladu normálneho fungovania Rady, keď Rada o niečom potrebuje na svojej schôdzi (rozumejte schôdza Rady) hlasovaním rozhodnúť môže dôjsť ku kolízii a to k hlasovaniu napr. 2 ku 2.
Zákon 182/93 počet členov Rady neupravuje. Viete o nejakej právnej úprave, kde by toto mohlo byť riešené? Môj názor je, že by mal byť nepárny počet (aj z dôvodu, že máme 5 vchodov).

2. 182 tiež nerieši záznamovú povinnosť rady o vykonaných kontrolách, opatreniach, odporúčaniach. Myslím tým, že nie je nikde v zákone povedané a predpísané, že rada má povinnosť vypracovávať písomnú správu napr. o vykonanej kontrole. Viete ma navigovať v prípade, že sa mýlim?
To, že tieto veci si treba dohodnúť v zmluve alebo v stanovách je mi úplne jasné. Keď sa to však nedohodne, potom vieme o čom to je. :-).
Predom ďakujem za názory.
peton
12.11.08,07:36
... prepáčte, trochen ma to "tlačí" tak posúvam otázočku :-) Díky.
Elena Navrátilová
12.11.08,07:44
Peťo, predseda je kto? Veď predseda by nemal pripustiť už z logického dôvodu párny počet rady. Zákon hovorí o minimálne 3 členoch rady a logika o nepárnom počte. Zvlášť keď Vám už postavili "múdri ľudia" dom s nepárnym počtom vchodov. Nikde v žiadnych radách, komisiách som sa ešte nestretla s párnym počtom členov. ;)
evula0
12.11.08,08:20
2. 182 tiež nerieši záznamovú povinnosť rady o vykonaných kontrolách, opatreniach, odporúčaniach. Myslím tým, že nie je nikde v zákone povedané a predpísané, že rada má povinnosť vypracovávať písomnú správu napr. o vykonanej kontrole. Viete ma navigovať v prípade, že sa mýlim?
To, že tieto veci si treba dohodnúť v zmluve alebo v stanovách je mi úplne jasné. Keď sa to však nedohodne, potom vieme o čom to je. :-).
Predom ďakujem za názory.

Rada má povinnosť najmenej raz ročne informovať o vykonanej kontrole hospodárenia.Je jasné,že to musí spracovať písomne,lebo:
- jej člen alebo niekto poverený(predseda,ten čo vedie schôdzu a pod.) ju má predložiť (prečítať,informovať o záveroch) zhromaždeniu
- musia sa členovia rady pod ňu podpísať, ináč to môže napísať aj Fero od susedov
- zhromaždenie musí správu schváliť(alebo neschváliť,žiadať doplnenie,atď.)
- musí byť o tom záznam v uznesení
- správa sa musí odložiť ako doklad o plnení si zákonných povinností.
Halli
12.11.08,09:36
Zvlášť keď Vám už postavili "múdri ľudia" dom s nepárnym počtom vchodov. ;)

...no čo si to dovolili ?:D, a to ešte aj vo vašom pančaku ;):D
peton
12.11.08,10:43
Díky za názory.
elenka - kto je predseda je uplne jedno. Mne tiez logika jednoznacne hovori neparny pocet, ale preto sa pytam, lebo logika a zakon su dve rozdielne veci...xixi. Preto hladam nieco o co by sa dalo opriet. Myslim vsak, ze predsedo pochopi...xixi. Takze nejdem sa trapit hladanim.

evula - aj tu logika hovori, ze by malo ist o pisomny zaznam. Ale take jednoznacne to nie je, pretoze:
- clen, ked je dobry recnik (ako ujo M) papier nepotrebuje,
- ustny prejav sa neda podpisat,
- zhromazdenie moze schvalit,
- v uzneseni musi byt o tom zaznam - suhlasim, ale v uzneseni moze byt len zaznam co bolo ustne povedane. Neziada sa ako priloha k uzneseniu.
- sprava sa musi odlozit - musi? dost polemicke. :-)

Aby sme sa rozumeli, co sa tyka tohto druheho bodu t.j. pisomne zaznamy Rady, tu nejde o mna ani o nase SVB, je to problem ineho SVB, ku ktoremu som sa nahodou dostal a zaujima ma aj Vas pohlad na vec. Verim, ze sa este nejake nazory pridaju, inak ja som samozrejme stotozneny s Vasimi.
Jozef I
12.11.08,10:57
Díky za názory.
elenka - kto je predseda je uplne jedno. Mne tiez logika jednoznacne hovori neparny pocet, ale preto sa pytam, lebo logika a zakon su dve rozdielne veci...xixi. Preto hladam nieco o co by sa dalo opriet. Myslim vsak, ze predsedo pochopi...xixi. Takze nejdem sa trapit hladanim.

evula - aj tu logika hovori, ze by malo ist o pisomny zaznam. Ale take jednoznacne to nie je, pretoze:
- clen, ked je dobry recnik (ako ujo M) papier nepotrebuje,
- ustny prejav sa neda podpisat,
- zhromazdenie moze schvalit,
- v uzneseni musi byt o tom zaznam - suhlasim, ale v uzneseni moze byt len zaznam co bolo ustne povedane. Neziada sa ako priloha k uzneseniu.
- sprava sa musi odlozit - musi? dost polemicke. :-)

Aby sme sa rozumeli, co sa tyka tohto druheho bodu t.j. pisomne zaznamy Rady, tu nejde o mna ani o nase SVB, je to problem ineho SVB, ku ktoremu som sa nahodou dostal a zaujima ma aj Vas pohlad na vec. Verim, ze sa este nejake nazory pridaju, inak ja som samozrejme stotozneny s Vasimi.

súhlasím presne s tým čo si napísal. ja osobne som sa stretol s tým že zhromaždeniu sa len ustne povedalo že sa spravilo to a to a bolo to radou skontrolované a spolu to stálo tolko a tolko. Zhromaždenie súhlasilo a v zápisnici sa objavilo uznesenie: Zhromaždenie zobralo na vedomie správu o hospodárení SVB ktorú predniesol XY.
Je to zriedkavý jav a môj názor je tiež ten že to, čo je na papieri, to nepustí. ;) Ale v malých spoločenstvách (6-8 bytov), kde sa všetci poznajú sa papierovačky nenosia a zákon to veru ako povinnosť podľa mňa neukladá.
sthruska
12.11.08,10:59
Stotožňujem sa s názorom, aby každý vchod mal v rade svojho zástupcu.
S tým nepárnym počtom je to len v teoretickej rovine. Málokedy sa zídu všetci členovia a tak napr. zo 4 členov máme 3 hlasujúcich :)
evula0
12.11.08,11:16
Neexistuje správa o kontrole hospodárenia, ktorá nemá písomnú formu. Takáto správa je právne bezcenná najmenej z týchto dôvodov:
- neexistuje zodpovedný autor, lebo nie je podpísaná
- nie je známy obsah(kto a čo kontroloval, kedy, za aké obdobie,aké sú závery,zistenia,porušenia,bez závad,...)
- nedá sa pre akékoľvek účely predložiť

Jednoducho neexistuje!

Ak sa uvedie v uznesení, že boli vlastníci oboznámení so správou o hospodárení za nejaké obdobie a ju schválili, musí byť prílohou tohto uznesenia.V opačnom prípade to môže byť podvod (pozmenenie) uznesenia vlastníkov SVB so všetkými právnymi následkami.SVB nie je krúžok kartárov ale úradne zaregistrovaný právny subjekt.
Do uznesenia sa napriek tomu niekedy zmestí všeličo, ale správa o kontrole je doklad, ktorý sa musí pri kontrole plnenia povinností správcu(alebo SVB) predložiť. Ide o peniaze, o prípadné neoprávnené použitie(pekný názov pre zlodejinu), predseda má priamu zodpovednosť a mal by mať prvoradý záujem na takomto doklade.Ak sa niekto "zblázni" a podá na predsedu trestné oznámenie pre zneužitie právomoci a neoprávnené použitie prostriedkov SVB, bude mať veľké problémy.
Ak sa do uznesenia uvedie, že boli oboznámení o nejakej oprave, zmluve a pod., vždy sú k tomu účtovné doklady, objednávky, dodacie listy alebo tá zmluva. Teda to, čo je predmetom kontroly hospodárenia.
peton
12.11.08,14:10
Evula, samozrejme dá sa s Tebou súhlasiť, ale nájdi mi relevantnú právnu podporu, keď všade píšeš "musí, musíš, musíme".

Mnohí si tak môžu myslieť a vo väčšine je to žiaľ aj pravda, že Rada v prípade keď svoju činnosť nezdokumentuje, tak vlastne nič nerobí.
Halli
12.11.08,14:25
Neexistuje správa o kontrole hospodárenia, ktorá nemá písomnú formu. Takáto správa je právne bezcenná najmenej z týchto dôvodov:
- neexistuje zodpovedný autor, lebo nie je podpísaná
- nie je známy obsah(kto a čo kontroloval, kedy, za aké obdobie,aké sú závery,zistenia,porušenia,bez závad,...)
- nedá sa pre akékoľvek účely predložiť

Jednoducho neexistuje!

Ak sa uvedie v uznesení, že boli vlastníci oboznámení so správou o hospodárení za nejaké obdobie a ju schválili, musí byť prílohou tohto uznesenia.V opačnom prípade to môže byť podvod (pozmenenie) uznesenia vlastníkov SVB so všetkými právnymi následkami.SVB nie je krúžok kartárov ale úradne zaregistrovaný právny subjekt.
Do uznesenia sa napriek tomu niekedy zmestí všeličo, ale správa o kontrole je doklad, ktorý sa musí pri kontrole plnenia povinností správcu(alebo SVB) predložiť. Ide o peniaze, o prípadné neoprávnené použitie(pekný názov pre zlodejinu), predseda má priamu zodpovednosť a mal by mať prvoradý záujem na takomto doklade.Ak sa niekto "zblázni" a podá na predsedu trestné oznámenie pre zneužitie právomoci a neoprávnené použitie prostriedkov SVB, bude mať veľké problémy.
Ak sa do uznesenia uvedie, že boli oboznámení o nejakej oprave, zmluve a pod., vždy sú k tomu účtovné doklady, objednávky, dodacie listy alebo tá zmluva. Teda to, čo je predmetom kontroly hospodárenia.

realita?:eek: Jednoducho existuje !:rolleyes: a nemusí byť nič podvod, Evula, alebo Evulo... Čitať zákon vieme každý, ale bohužiaľ prax je iná už v konaní samotných zákonodarcov a postoja k tomu zákonu. Osobne som komunikovala s jedným z nich a som maximálne sklamaná. Pokiaľ predseda nemusí chodiť kanálom domov a má svedomie čisté existuje veľa spôsobov, ako riadiť SVB aby boli hlavne spokojní všetci vlastníci. Nepriem sa o slovíčka, čo sa samozrejme "musí"...;)
evula0
12.11.08,15:20
Je treba sa pozrieť na zákon o bytových...
§7c ods(2) predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva
čo prerokoje s radou, čo predloží zhromaždeniu - nejaký prejav?

ods.(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva
b)kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov ako? bez toho,aby sa vyjadrila?

ods.(9)Zhromaždenie
c) schvaľuje ročnú účtovnú uzávierku a vyúčtovanie z plnenia úhrad
ako, všetci vlastníci budú robiť kontrolu dokladov? preto sú predseda a rada poverení touto činnosťou a majú zhromaždeniu predložiť len výsledok a stručný stav na schválenie.To si stav účtu, výdavky z FOÚ, za služby a ostatné všetko predseda pamätá a bude vedieť odrecitovať zhromaždeniu?A kontrolu radou budú členovia rady hovoriť "áno, videl som".
Veď nesrandujte.
Halli
12.11.08,16:58
Je treba sa pozrieť na zákon o bytových...
§7c ods(2) predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva
čo prerokoje s radou, čo predloží zhromaždeniu - nejaký prejav?

ods.(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva
b)kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov ako? bez toho,aby sa vyjadrila?

ods.(9)Zhromaždenie
c) schvaľuje ročnú účtovnú uzávierku a vyúčtovanie z plnenia úhrad
ako, všetci vlastníci budú robiť kontrolu dokladov? preto sú predseda a rada poverení touto činnosťou a majú zhromaždeniu predložiť len výsledok a stručný stav na schválenie.To si stav účtu, výdavky z FOÚ, za služby a ostatné všetko predseda pamätá a bude vedieť odrecitovať zhromaždeniu?A kontrolu radou budú členovia rady hovoriť "áno, videl som".
Veď nesrandujte.


vidím, že si vôbec nepochopil, nevadí ;) My tu vôbec nesrandujeme...:D
evula0
13.11.08,08:26
Tým srandovaním som nemyslel Váš prístup k "porade". Chcel som len povedať, že ak si myslíte, že kontrola hospodárenia kohokoľvek za nejaké obdobie sa dá urobiť bez písomnej formy, tak mám len dve vysvetlenia:
1. srandujete
2. no coment
Ešte k predošlému: Rada nemusí dokumentovať svoju činnosť a neznamená to, že nič nerobí. Výsledok predpísanej kontroly ale musí predložiť zhromaždeniu.Preto som vypísal časť povinností rady a predsedu zo zákona, lebo som začínal pochybovať o príčinách sporu v takejto obyčajnej otázke. Neočakavájte, že bude v zákone o bytoch... napísané, že správa o hospodárení alebo kontrola hospodárenia v akomkoľvek právnom subjekte musí byť písomná. Ak na to potrebujete niečo takéto, treba sa vrhnúť na zákony a metodické pokyny o kontrolnej činnosti na príslušnom ministerstve.
Black
13.11.08,18:29
Myslím, že tieto záležitosti by mali byť bližšie špecifikované v zmluve o spoločenstve prípadne stanovách SVB. Ak to tak nie je (ako sa spomína v danom prípade), treba splniť min. zákonné podmienky t.j. ak zákon neurčuje presnú formu, ale len určité hranice, stačí sa pohybovať len v rámci týchto hranic.

Ak je potrebné zo zákona prerokovať alebo schváliť určité záležitosti a zákon nerieši spôsob, obsah alebo formu (a neriešia ju ani stanovy a zmluva), zákonná povinnosť je podľa mňa splnená ak je záznam s podpismi zodpovedných o tom že sa prerokovanie alebo schválenie vykonalo. Je na každom SVB akú formu si zvolí (pokiaľ ju nedefinuje zákon). ;)