honey51
18.04.08,21:08
dobry večer,
som študentka-maturantka a v septembri sa chystam na vysokú školu..už som si podala prihlášky na medicínu,psychológia a aj prirodovedecku fakultu.Potrebovala by som však radu-neviem sa rozhodnúť..vždy som chcela študovať medicínu a byť doktorkou..lenže teraz...si prestávam byť istá či je to povolanie pre mňa,či by som to zvládala...v štvrtom ročníku som si navolila predmety, ktoré súvisia len s medicínou a naozaj mi dalo zabrať aby som mala výborné výsledky a neviem si predstaviť že tak ako tento rok by som mala makať ďalších 6 a potom atestácie a neviem čo všetko..je to náročné ale zároveň krásne povolanie, ktoré podľa mna v sebe nesie aj kus poslania..a neviem či sa dá dobre skíbiť aj s rodinou...ale medicína ako veda ma strašne zaujíma...potrebovala by som radu od doktora alebo študenta medicíny...proste od niekoho,kto možno aspon trochu vie o čo mi ide..prečo sa neviem rozhodnúť..a psychológia-tá ma láka tiež ale vôbec neviem či by ma to bavilo...neviem si to až tak dobre predstaviť..ale je to lahšie ako medicína..a skôr sa to dá skíbiť s rodinou...a potom..veľmi ma bavia rastliny..liečivé..chcela by som študovať možno niečo s tým..ibaže nikto mi nevie poradiť kde sa take niečo dá študovať a aké uplatnenie by som našla..vedela by som predstaviť pracovať aj vo výskume..možno ako psychologička alebo nejaká botanička...alebo v kúpeloch..je veľa toho čo by ma možno bavilo..ibaže nie je nikto kto by mi aspon trochu poradil..nejak ma usmernil na akú školu mám ísť..aby sa dala síbiť práca s ľudmi...a možno tá príroda..neviem..ani ja sama neviem...prosím poraďte mi niečo..ja už som fakt zúfala....rozmýšľlam nad tým stále..ale stále neviem na nič prísť...a keďže sa mi už čas kráti tak použijem ten otáznik či čo to je..akože je to súrne..lebo je to súrne!! a ďakujem:)
BXLmiami
21.04.08,14:06
:) Ide o to,či si pripravená sadnuť si na 6 rokov za knihy,pričom musíš rátať s tým,že pokiaľ budeš chcieť uspieť,tak okrem tých kníh nestihneš nič.Po skončení pri nástupe do práce za veľmi malý plat sa musíš nachystať,že máš pred sebou dalších 5 rokov študia popri práci.Až tak budeš môcť isť na ambulanciu.Sklbiť práca a rodina sa dá/inak by neboli lekári s rodinou/,ale musíš mať bud rodičov,alebo partnera,ktorý akceptuje nočné služby a večerné sedenie za knihami.:)Ale zase v medicíne je široké pole pôsobnosti a najde sa v nej každý.Až na to,že sa prvé roky po študiu,nedá z nej veľmi vyžiť.Pretože to vzdelávanie platíš takmer v plnom rozsahu ty a je drahé.:)Zase na druhej strane,na každom lekárskom podujatí budeš mať milion ponuk na prácu von a zo 4000,-Eur sa väčšinou vyžiť dá.Takže si to rozmysli. :)
Bionda
29.04.08,11:05
A ešte zabudol kolegy uviesť, že ešte atestácie a neustále samoštúdium a zo začiatku samé služby, aby si nadobudla prax a stres, či tvoje rozhodnutie je správne, lebo rozhodnutie lekára môže byť osudným... tam sa za chyby platí životom.
Možno by to mohla byť pre teba medicína, len smer si treba vybrať správny, v tom ti nemôže naozaj nikto poradiť, to sa musíš naozaj rozhodnúť ty sama, aby si neľutovala, že rozhodnutie spravil za teba niekto iný. Daj si sama na papier výhody a nevýhody jednotlivých smerov, pozisťuj si o danej práci čo najviac a určite na to prídeš, čo ťa spraví šťastnou a spokojnou.
Gabi03
29.04.08,11:17
mimotemy Teší ma, že sa takto zodpovedne staviaš k výberu vysokej školy. Neviem, ako je to v tomto odbore, ale zrejme tiež nemusíš robiť to, čo vyštuduješ.
A ešte jedna dôležitá poznámka. Je pekné, že by si rada robila s ľuďmi, ale maj na pamäti, že niekedy je horšie pracovať s ľuďmi (pre ľudí) ako so zvieratami.
Držím palce, aby ti ten optimizmus vydržal čo najdlhšie. ;)
dancika
29.04.08,11:37
Pripominas mi trochu mna pred rokmi (vtedy mi este kazdy vravel, ze financna situacia sa urcite zmeni :rolleyes:), ale aj keby ma odhovarali, majuc ruzove okuliare, na LF som sla ;). Studium sa zvladnut da a dokonca sa da popritom robit aj nejaku brigadu, ked zamakas, da sa vsetko. Ale vela volneho casu mat nebudes, s tym rataj.
Co sa penazi tyka, bieda, hlavne do atestacie. Samozrejme, ze u nas, staci ist do Nemecka a plat je neporovnatelny - nastupny 3500-4500 Eur. Ale netreba sa na to pozerat len cez financnu stranku.
Zaklad je to, aby ta to bavilo. A tam je kamen urazu - hned po skonceni skoly sa tazko dostanes na odbor, ktory chces robit, aspon ked som ja skoncila, to tak bolo. Teraz je to ine, dokonca sa robia konkurzy a siestaci si vyberaju, kam chcu ist, ale aj tak je to tak, ze max. 50% skonci tam, kde naozaj chce. Na druhej strane, aj odbor, ktory s ti najprv nepozdaval, ta moze tak zaujat, ze potom by si uz nemenila.
Co sa tyka botaniky - neviem, ake by si mala po ukonceni skoly uplatnenie. Moznoze skor farmacia? To by si po ukonceni skoly nemala problem najst si pracu. A psychologia je fajn, aspon podla mna, pracovne uplatnenie si najdes hlavne v pracovnej psychologii, tam trh nie je este nasyteny, aspon co mam ako-tak prehlad spred roka.
Takze na zaver - medicinu ano, ak to naozaj chces. Ak vahas, mozno by som riesila skor nieco ine, aby si nebola sklamana, ze budes makat 6 rokov a potom zistis, ze to nebolo to prave. Po inych skolach si lahsie najdes uplatnenie aj v inom sektore. Podla mna sa realne zacni rozhodovat vtedy, ked budes mat v ruke papiere zo vsetkych 3 skol, ze si prijata :) Dovtedy je to skor v teoretickej rovine. A neboj, zvladnut sa da kazda skola, ked potom nastupis do roboty, az potom zacne tazka realita :D
honey51
05.06.08,09:24
dakujem,strasne si vazim ze ste mi odpisali..a aj mi to pomohlo-take usmernenie je to pre mna:-)...uz som rozhodnuta..pojdem na tu psychologiu a hotovo:-)dakujem naozaj-za ochotu:-)
dancika
05.06.08,11:57
Nie je za co a dufam teda, ze ta prijmu a budes spokojna so studiom a hlavnou potom s pracou ;)