Evelynka
18.04.08,22:47
Chcem poprosit o radu. Ceska firma vystavila slovenskej firme fakturu za prenajom servera s DPH. Je to v poriadku? Nemalo to byt bez DPH?
Obidve firmy su evidovane vo svojich krajinach ako platcovia DPH.
Dakujem.
azla
19.04.08,12:32
Chcem poprosit o radu. Ceska firma vystavila slovenskej firme fakturu za prenajom servera s DPH. Je to v poriadku? Nemalo to byt bez DPH?
Obidve firmy su evidovane vo svojich krajinach ako platcovia DPH.
Dakujem.

Prenájom servera si môžme povedať, že je to nájom hnuteľného hmotného majetku.
Ak platí, že je to nájom hnuteľného hmotného majetku , je to služba vymenovaná v § 15/8
8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú
...(vyberám iba časť)
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
...

a miesto dodania určíme podľa § 15/7

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. ....

Ak prijemca služby má sídlo na Slovensku, využitie služby je na Slovensku, dodávateľ vystaví fa bez Dph; odberateľ službu samozdaní podľa § 69/3 a môže si uplatníť odpočítanie (pri splnení podmienok).
cloe
19.04.08,12:56
Neviem, ale ja by som to nebrala ako prenájom hnuteľného majetku. Mne to skôr vychádza ako využitie služieb vykonaných v inom členskom štáte a preto by sa mi faktúra s českou DPH zdala v poriadku.
Dúfam, že sa ešte niekto vyjadrí.
Dáša_
19.04.08,13:18
A nemôže sa to chápať ako elektronicky dodávané služby?
Teda, ja osobne by som to tak asi chápala.
Evelynka
19.04.08,15:47
Dakujem za nazory. Ide vlastne o zriadenie internetovej stranky stranky na ceskom serveri, a neviem ako sa to posudzuje. Ak teda ceska strana odviedla DPH (je to fa z januara), povazuje sa to za vysporiadane a neuvadzam to v priznani DPH?
JankaO
19.04.08,16:12
Dakujem za nazory. Ide vlastne o zriadenie internetovej stranky stranky na ceskom serveri, a neviem ako sa to posudzuje. Ak teda ceska strana odviedla DPH (je to fa z januara), povazuje sa to za vysporiadane a neuvadzam to v priznani DPH?


Tak ako je to uvedené v prísp. č. 2., miestom dodania služby je SR. DPH je nutné odviesť v SR - § 69 odst. 3- "samozdaniť". DPH odvedenú do rozpočtu ČR nie je možné považovať za vysporiadanú - DPH patrí SR.
Evelynka
19.04.08,17:00
Dakujem vsetkym za pomoc. :)