Pukluš
19.04.08,11:25
Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík
Zoltán Kovács
19.04.08,09:27
Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík

Vystavená faktúra nebude "ostrá". Ale stále zálohová, len na účely odvodu DPH z prijatej platby vo výške 200 tisíc.

"Ostrá" faktúra sa má vystaviť až po ukončení dodania, v ktorom budú zohladnené zálohové platby.
azla
19.04.08,13:53
Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík

Zjednodušene:

Zálohová fa - taká, ktorou žiadate úhradu nejakej sumy vopred -na tovar alebo služby; je to zal. fa pred dodávkou, pred prijatím platby;neobsahuje daň -( u Vás zal.fa na 400.000,-)

Zálohová fa daňová - vystavuje sa pre účely Dph - je to fa, ktorá je vystavená k prijatej zálohe, ak sa ešte nevystavuje ostrá fa (vo Vašom prípade to bude 168.067,20 + 31.932,80; z tejto ZFD odvádzate Dph )

Vyšlá "ostrá" fa - je to konečná vyúčtovacia fa po ukončení dodávky za celé poskytnuté plnenie. V tejto fa sa odpočítajú hodnoty zo zálohovej fa daňovej a výsledná suma je už len rozdiel, ktorý treba doplatiť a Dph sa odvádza už tiež len vo výške rozdielu dane.
yvica
12.06.12,10:26
neviem ako mám uhradiť faktúru ak: zálohová na 26042,-, úhrada 5000,-. zostatok zálohovej 21042, prijatá ostrá 26042, odpočet zálohy 5000 zostatok 21042, čo bolo uhradené pokladňou, čiže ostrá uhradená, ale v zálohovej mi stále visí 21042 a neviem ako uhradiť môžem cez ID zaúčtovaním 3595/395 ? alebo ako by to bolo najsprávnejšie? ďakujem
Tweety
12.06.12,10:28
neviem ako mám uhradiť faktúru ak: zálohová na 26042,-, úhrada 5000,-. zostatok zálohovej 21042, prijatá ostrá 26042, odpočet zálohy 5000 zostatok 21042, čo bolo uhradené pokladňou, čiže ostrá uhradená, ale v zálohovej mi stále visí 21042 a neviem ako uhradiť môžem cez ID zaúčtovaním 3595/395 ? alebo ako by to bolo najsprávnejšie? ďakujem
Účtovala si aj ZF? Tie predsa neúčtujeme.
srska
12.06.12,10:42
cez id - v pohode sa dá likvidovať takýto prípad z predkontáciou "bez"=bez zaúčtovania, ak je pzf tiež z predkontáciou "bez"
yvica
13.06.12,13:49
neúčtovala len je zaevidovaná, ale ostala mi tam vysieť suma ktorá bola uhradená už z ostrej.
calimero1
18.06.12,07:59
Dobrý deň,
zákazníkovi som vystavil zálohovú faktúru na tovar v plnej výške. Prišla úhrada na účet, ale nastal problém, tovar mu budem posielať až v júli. Zákazníkovi to nevadí, nechce vrátiť platbu späť, že počká na tovar.
Mám teda vystaviť v deň prijatia platby zálohovú fa daňovú a ostrú faktúru až v júli, v deň odoslania tovaru?
Vďaka.
Tweety
18.06.12,08:05
Dobrý deň,
zákazníkovi som vystavil zálohovú faktúru na tovar v plnej výške. Prišla úhrada na účet, ale nastal problém, tovar mu budem posielať až v júli. Zákazníkovi to nevadí, nechce vrátiť platbu späť, že počká na tovar.
Mám teda vystaviť v deň prijatia platby zálohovú fa daňovú a ostrú faktúru až v júli, v deň odoslania tovaru?
Vďaka.
AK si platiteľom dph, tak áno, do 15 dní od dátumu prijatia zálohy vystavíš doklad k prijatej zálohe. Tzv.ostrú potom vystavíš až keď budeš dodávať tovar.
§19

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
calimero1
18.06.12,08:23
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Áno, som platiteľ DPH. Ešte ma napadla jedna vec. Štandardne to robievam tak, že zákazník uhradí nedaňovú zálohovú faktúru v plnej výške a v deň, keď mi prídu peniaze na účet, vystavím ostrú faktúru a pošlem mu ju aj s tovarom. Niekedy však nestihnem tovar poslať v deň prijatia platby (a vystavenia ostrej faktúry), ale odošlem ho až na ďalší deň. Je to problém?
Tweety
18.06.12,08:58
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Áno, som platiteľ DPH. Ešte ma napadla jedna vec. Štandardne to robievam tak, že zákazník uhradí nedaňovú zálohovú faktúru v plnej výške a v deň, keď mi prídu peniaze na účet, vystavím ostrú faktúru a pošlem mu ju aj s tovarom. Niekedy však nestihnem tovar poslať v deň prijatia platby (a vystavenia ostrej faktúry), ale odošlem ho až na ďalší deň. Je to problém?
Nie, nie je, na vystavenie faktúry máš 15 dní. V rámci jedného mesiaca stačí vystaviť jednú faktúru, kde deň dodania je deň prijatia zálohy.
lenka.ba
21.07.12,08:55
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. SZČO vystavil zálohovú faktúru, ale už aj s vyčíslenou DPH, je to OK? Kedy dať túto faktúru do DPH? Až keď bude uhradená? Alebo tým, že už ju vystavil s DPH, tak ju tam treba dať? Ďakujem
kn-alka
21.07.12,09:22
Na zálohovej faktúre môže byť vyčíslená DPH len informatívne. DPH sa uplatňuje len na "ostrej" faktúre.
lenka.ba
21.07.12,10:47
čiže ked ju uhradia, tak treba vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania úhrady zálohy a až potom DPH dať aj do DPH výkazu... pochopila som ? :)
Tweety
21.07.12,10:49
čiže ked ju uhradia, tak treba vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania úhrady zálohy a až potom DPH dať aj do DPH výkazu... pochopila som ? :)
AK ZF úhradia , ak je platiteľom dph, do 15 dní vystavíš faktúru k prijatej platbe a odvedieš daň.
KEJKA
21.07.12,11:20
zo zálohovej fa musí byť jednoznačné, že na nej uvedená DPH je len informatívna. Podľa mňa tam nemá vôbec byť uvedená - len brutto čiastka k úhrade, max. s poznámkou, že suma zahrňuje v sebe aj výšku DPH, ale to už bymalo byť skôr zrejmé zo zmluvy, objednávky, cenníka.
Dosť často sa mi pri kontrolách stáva, že nájdem ZF zaúčtovanú aj s nárokom na odpočítanie DPH - chyba.
11MON04
08.08.12,07:14
Zdravím, prosím o radu s mojím problémom. Zakáznikovi som vystavila v júli zálohovú faktúru za tovar vo výške 1100€. Dňa 24.07.2012 mi prišla len časť z nej na bankový účet - 500€. Dnes je 15. deň od prijatia platby ak dobre počítam, ale tovar mi príde až zajtra. Takže musím dnes vystaviť faktúru k prišlej zálohe 500€ a zajtra potom vystaviť znova faktúru, ktorá pôjde s tovarom a bude tam DPH už len z rozdielu, teda zo sumy 600€. Ešte nikdy som faktúru k prijatej zálohe nemusela vystavovať, tak mi nie je jasné ako sa táto faktúra vlastne bude volať. Mám ju zaradiť ku klasickým odoslaným faktúram, ktoré vystavujem za tovar? Alebo k zálohovým faktúram len na tejto bude vyčíslené DPH a aj pôjde do daňového priznania? Vopred veľmi ďakujem za rady, lebo neviem ako na to :(
Tweety
08.08.12,07:17
Zdravím, prosím o radu s mojím problémom. Zakáznikovi som vystavila v júli zálohovú faktúru za tovar vo výške 1100€. Dňa 24.07.2012 mi prišla len časť z nej na bankový účet - 500€. Dnes je 15. deň od prijatia platby ak dobre počítam, ale tovar mi príde až zajtra. Takže musím dnes vystaviť faktúru k prišlej zálohe 500€ a zajtra potom vystaviť znova faktúru, ktorá pôjde s tovarom a bude tam DPH už len z rozdielu, teda zo sumy 600€. Ešte nikdy som faktúru k prijatej zálohe nemusela vystavovať, tak mi nie je jasné ako sa táto faktúra vlastne bude volať. Mám ju zaradiť ku klasickým odoslaným faktúram, ktoré vystavujem za tovar? Alebo k zálohovým faktúram len na tejto bude vyčíslené DPH a aj pôjde do daňového priznania? Vopred veľmi ďakujem za rady, lebo neviem ako na to :(
Urobíš faktúru k prijatej platbe s rozpisom dph. Potom vystavíš samotnú faktúru k dodaniu tovaru, tam odpočítať prijatú zálohu a vyrovnáš aj dph. Obidve faktúry vstupujú do dph.
11MON04
08.08.12,07:20
Ale môžem tieto faktúry obidve zaradiť ku klasickým odoslaných faktúra teda? Včera som napriklad vystavila odoslanú faktúru za tovar č. 25 a dnes teda vystavím odoslanú faktúru č. 26 a tam len bude napísané niečo také, že fakturujem k prijatej platbe a bude tam rozpísaná dph? Možno zvláštna otázka, ale neviem si tú faktúru predstaviť, lebo som s ňou doteraz nestretla.
Tweety
08.08.12,07:22
Ale môžem tieto faktúry obidve zaradiť ku klasickým odoslaných faktúra teda? Včera som napriklad vystavila odoslanú faktúru za tovar č. 25 a dnes teda vystavím odoslanú faktúru č. 26 a tam len bude napísané niečo také, že fakturujem k prijatej platbe a bude tam rozpísaná dph? Možno zvláštna otázka, ale neviem si tú faktúru predstaviť, lebo som s ňou doteraz nestretla.
Áno, zaradíš ich ku klasickým faktúram,. A tú faktúru z prijatej platby som napísala, že bude s rozpisom dph.
11MON04
08.08.12,07:26
Tak potom už mi to je jasné, nevedela som hlavne kam takúto faktúru zaradiť. Ďakujem za pomoc.
Adiks
08.08.12,11:59
Áno, zaradíš ich ku klasickým faktúram,. A tú faktúru z prijatej platby som napísala, že bude s rozpisom dph.
Je to jeden zo spôsobov, druhý je taký, že na faktúry za prijaté platby bude jeden rad dokladov a klasické odoslané faktúry za doddaný tovar a služby druhý rad dokladov.
azla
08.08.12,12:21
Zalohové daňové faktúry (riešia iba daňovú povinnosť) zakladám do jedného číselného radu.
Ostré faktúry (kde sú už vyučtovania zálohových daňových faktúr) a už riadna likvidácia na príslušné učty do iných samostatných číselných radov (investičné, tovarové, režijné...)
Vyžaduje si to aj program, kde už su niektoré učtovania prednastavené a zabezpečené číslovanie.