dudulik
19.04.08,14:53
Prosim poradte mi:
1. Aky sposob - predaj alebo darovanie - je najlepsi pre mna FO ako nadobudatela auta a aj pre osobu predavajuceho/darujuceho, tiez FO, (vlastni auto iba kratko, niekolko mesiacov), tak aby sme ja ani on nemuseli platit ziadnu dan.
2. Je mozny prepis majitela auta u policajtov aj bez zmluvy? Hrozi mi ako novemu vlastnikovi nejake nebezpecenstvo pre buducnost, keby sa len auto prepise u policajtov bez zmluvy?
Dakujem velmi pekne.
dudulik
19.04.08,14:26
Nepomôže mi nikto? :-(
:mee:
JankaO
19.04.08,14:43
JankaO
19.04.08,14:45
Nepíšete, či to auto je evidované ako majetok v podnikaní
dudulik
19.04.08,14:50
auto nie je v podnikani, vlastni ho fyzicka osoba - obycajny cloviecik
JankaO
19.04.08,14:52
auto nie je v podnikani, vlastni ho fyzicka osoba - obycajny cloviecik
Tak potom kliknite na odkaz v prísp. č. 3, tam je odpoveď.
(stačí trochu hľadať.)
dudulik
19.04.08,14:55
Dakujem za reakciu. Precitala som si prispevky z diskusie, na ktoru ste ma upozornili. Ak to chapem dobre, dan z darovania nie je - teda obdarovany neplati dan. Ten co daruje tiez nie. Pri predaji FO nepodnikatel predava FO nepodnikatelovi - tiez sa neplati ziadna dan, ani sa neuvadza nic v danovom priznani? Ako to je po pravnej stranke- mozeme urobit prepis u policajtov na dopravnom inspektorate, vyrovnat sa financne v hotovosti a nemusi byt urobena ziadna zmluva - ani darovacia ani kupno - predajna? Nemoze sa stat, ze by predavajuci v buducnosti mohol ziadat cisto hypoteticky auto spat a tvrdit ze k darovaniu ani predaju nedoslo? Dakujem
JankaO
19.04.08,15:01
Dakujem za reakciu. Precitala som si prispevky z diskusie, na ktoru ste ma upozornili. Ak to chapem dobre, dan z darovania nie je - teda obdarovany neplati dan. Ten co daruje tiez nie. Pri predaji FO nepodnikatel predava FO nepodnikatelovi - tiez sa neplati ziadna dan, ani sa neuvadza nic v danovom priznani? Ako to je po pravnej stranke- mozeme urobit prepis u policajtov na dopravnom inspektorate, vyrovnat sa financne v hotovosti a nemusi byt urobena ziadna zmluva - ani darovacia ani kupno - predajna? Nemoze sa stat, ze by predavajuci v buducnosti mohol ziadat cisto hypoteticky auto spat a tvrdit ze k darovaniu ani predaju nedoslo? Dakujem

Prvú časť ste pochopili správne.

Osobne by som predaj alebo darovanie nerobila bez zmluvy, ale nie z dôvodu, že by bolo možné prevod neskôr nejakým spôsobom spochybniť, ale pre určenie podmienok, za akých sa vec predáva alebo daruje.
dudulik
19.04.08,15:16
Dakujem velmi pekne za Vasu pomoc. Kupujem auto prvy krat a vobec sa v tom nevyznam, preto tolko otazok z mojej strany. Auto je po technickej stranke preverene - toho sa nebojim, ale predavajuci mi povedal ze staci prevod urobit na DI a peniaze chce v hotovosti, preto som sa trosku zlakla, ci by mi to do buducnosti nemohlo sposobit nejaky problem.
Chobot
19.04.08,15:46
Dakujem velmi pekne za Vasu pomoc. Kupujem auto prvy krat a vobec sa v tom nevyznam, preto tolko otazok z mojej strany. Auto je po technickej stranke preverene - toho sa nebojim, ale predavajuci mi povedal ze staci prevod urobit na DI a peniaze chce v hotovosti, preto som sa trosku zlakla, ci by mi to do buducnosti nemohlo sposobit nejaky problem.

Aj takto s bežne predávajú motorové vozidlá. Prídu predávajúci a kupujúci na DI, preddávajúci odhlási auto, kupujúci mu zaplatí cash a odvezie si auto. Následne ho prihlási na DI v mieste bydliska.

Ale zmluva je zmluva, pokiaľ nepoznáš predávajúceho, aspoň rukou napíšte cenu a pár údajov o aute.
dudulik
11.05.08,20:50
Ďakujem všetkým za pomoc. Nakoniec som si zmluvu spísala sama, podľa pár vzorov z netu a dala som mu ju podpísať. A dobre, že som tak spravila, lebo keď som išla uzatvoriť havarijné poistenie, žiadali po mne doklad o nadobudnutí vozidla (teda práve kúpno - predajnú zmluvu). Možno to nepožadujú všetky poisťovne, ale je dobré to mať :-)