hariklia
19.04.08,15:35
Vysvetlí mi niekto, prosím, pojem "tepelný most"? Zaujímalo by ma hlavne ako vzniká, ako sa mu dá predísť atď.
Vďaka.
AndrejG
19.04.08,13:44
Vysvetlim to na priklade. Mas dom postaveny z tehly murovany klasicky maltou. Tehla ma urcite tepelny odpor a malta tiez. Takze ked je vonku napr. 5 stupnov, tak vnutri je na tehle 15 stupnov a na malte napr. 10, lebo izoluje menej. To je prave ten tepelny most. Tam kde su materialy s rozdielnymi tep-iz. vlastnostami, vznika tepelny most a riziko plesni. Preto sa pred zaliatim stropu oblozi veniec z tep.izolacie(vacsinou polystyren), aby sa tep.-iz. vlastnosti zrovnali s "murivom".
Stanley.P
20.04.08,07:17
Je to tak ako pise AndrejG. Mozno este ako priklad uvediem napr. preklady nad oknami, tak tie su zvycajne castymi tepelnymi mostami. Zvykne sa to riestit vlozenim polystyrenu medzi preklady... Perfektne to vydiet pri hrubej stavbe pri velkychych mrazoch. Vtedy vidis vo vnutri, kde sa najviac robi namraza. U mna to bolo este aj na strope od nosnikov...
tom_NR
20.04.08,07:56
A treba izolovať preklady a veniec, aj keď sa celá fasáda zvonka zateplí (napr. 10 EPS)? Viem, že to stále nebude ideálne, ale rosný bod už bude posunutý von...
mlaco
20.04.08,09:14
A treba izolovať preklady a veniec, aj keď sa celá fasáda zvonka zateplí (napr. 10 EPS)? Viem, že to stále nebude ideálne, ale rosný bod už bude posunutý von...

Videl som taky postup ze debnenie venca (a tiez balkony) pred vyliatim betonu uz obsahovalo vlozeny polystiren zvnutra. A teda po zatiati betonu ostal plystiren uz prilepeny na betone.

Predpokladam ze toto je sikovne riesenie a ma sa to takto robit (nema to nevyhody).
AndrejG
20.04.08,09:52
Videl som taky postup ze debnenie venca (a tiez balkony) pred vyliatim betonu uz obsahovalo vlozeny polystiren zvnutra.

Ano, tak sa to robi. To polystyrenu sa daju rovno kotvy a ked ich beton zaleje a zatvrdne, uz ostane polystyren pevne pripevneny k betonu.
hariklia
20.04.08,12:25
Dakujem vam, pochopila som.