Pudisova
19.04.08,16:22
V Žiline je veľmi zlá situácia s pozemkami, rada by som jeden kúpila na rodinný domček, ale dopyt tu vysoko prevyšuje ponuku. Po roku hľadania som nejaký našla, ale nie je bez nedostatkov. Bojím sa však, že ak ho nekúpim, ďalší podobný už nezoženiem. A ak nájdem lepší, čo potom môžem urobiť s týmto?
Moja otázka:

Ako dlho musím vlastniť pozemok, by som ho mohla potom predať a čo z toho predaja pre mňa vyplýva, akú daň musím zaplatiť?

Ďakujem za radu.

LP
Chobot
19.04.08,18:45
V Žiline je veľmi zlá situácia s pozemkami, rada by som jeden kúpila na rodinný domček, ale dopyt tu vysoko prevyšuje ponuku. Po roku hľadania som nejaký našla, ale nie je bez nedostatkov. Bojím sa však, že ak ho nekúpim, ďalší podobný už nezoženiem. A ak nájdem lepší, čo potom môžem urobiť s týmto?
Moja otázka:

Ako dlho musím vlastniť pozemok, by som ho mohla potom predať a čo z toho predaja pre mňa vyplýva, akú daň musím zaplatiť?

Ďakujem za radu.

LP


Predať ho môžeš hocikedy, trebárs aj dva dni po zápise vlastníctva. Otázne je len to, či budeš platiť daň. Pokiaľ predáš drahšie ako kúpiš, musíš z rozdielu zaplatiť daň z príjmu. Od dane budeš oslobodená, pokiaľ ten pozemok predáš 5 rokov od nadobudnutia vlastníctva.
verads
20.04.08,13:12
MAla by som aj ja k tejto téme jednu otázku. A ked sa jedna o dom , ale nie je tam trvalý pobyt? Počula som že v tom prípade po dvoch rokoch sa dá predat. Ja som totiž kúpila starý domček s velkým pozemkom, ochorela som a nemá tam kto obrábat pôdu a preto ho chcem predat v septembri budu dva roky čo som ho kúpila, ceny nehnutelnosti od vtedy stupli a samozrejme investovala som aj ja donho cca 100tis budem ho predavat drachšie ako som ho kupila ,budem musiet platit dan? DAkujem
Zoltán Kovács
20.04.08,13:14
MAla by som aj ja k tejto téme jednu otázku. A ked sa jedna o dom , ale nie je tam trvalý pobyt? Počula som že v tom prípade po dvoch rokoch sa dá predat. Ja som totiž kúpila starý domček s velkým pozemkom, ochorela som a nemá tam kto obrábat pôdu a preto ho chcem predat v septembri budu dva roky čo som ho kúpila, ceny nehnutelnosti od vtedy stupli a samozrejme investovala som aj ja donho cca 100tis budem ho predavat drachšie ako som ho kupila ,budem musiet platit dan? DAkujem

No pri RD na oslobodenie od dane z príjmov pri predaji je podmienka 2 roky trvalého pobytu, alebo 5 rokov vlastníctva.
verads
20.04.08,13:51
Nemám tam trvaly pobyt prevdepodobne tak budem musiet platit . Kolko sa plati ako mi to vyrátajú napr: kúpila som dom za 600 tis a predávam ho za milion.
Zoltán Kovács
20.04.08,14:01
Nemám tam trvaly pobyt prevdepodobne tak budem musiet platit . Kolko sa plati ako mi to vyrátajú napr: kúpila som dom za 600 tis a predávam ho za milion.

Rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou je 400 tis. V prvom príspevku je spomenutých 100 tisíc na rekonštrukciu, čo tiež sa dá odrátať zo základu dane. Ostáva na zdanenie 300 tisíc. Z toho 19% je daň. Výdavky na rekonštrukciu samozrejme v prípade daňovej kontroly je potrebné vedieť zdokladovať.
baddy
21.04.08,08:09
Súhlasím s Vami. Situácia v Žiline je hrozná. Už rok a pol zháňame pozemok. Buď je neúmerne drahý na naše pomery, alebo je problém s prístupovou cestou, či IS. Najväčší problém je ten, že i keď pozemok predávajú ako stavebný, nie je dostupný cez obecnú komunikáciu, čím by vznikol problém aj s územným plánom, ktorý taktiež stojí nemalé peniaze+výstavba komunikácie na vlastné náklady, lebo mesto na to nemá peniaze :(. V Žiline to jednoducho nie je možné. Už sme z toho zúfalí a rozmýšľame o kúpe staršieho domu na rekonštrukciu, čo je v podstate horšie ako stavba, ale aspoň sa tým vyhneme problémom s územným plánom, prístupovkou atď.
pokiaľ máte pozemok so všetkými náležitosťami (i keď to by bol zázrak), čo som spomínal, NEVÁHAJTE, lepší určite nezoženiete.