Jurho
19.04.08,16:25
V najbližšej dobe plánujem kúpiť nový PC. ale mám jednu dilemu - ako vyriešiť harddisk......momentálne mám len jeden - C, raz sa stalo, že som chytil vírus a museli ho kompletne sformátovať - vymazalo sa všetko.
Preto sa chcem opýtať - keby som dal len jeden HDD, virtuálne ro hozdelil na 2, resp.3. - Keď sa stane niečo podobné - sformátuje sa celý, alebo len časť C ???
hm..........prosím poraďte........alebo je lepšie kúpiť nejaký manší na Win a pod., a druhý veľký na všetko ostatné?........
vdaka.-..........
Stefan2005
19.04.08,15:05
V najbližšej dobe plánujem kúpiť nový PC. ale mám jednu dilemu - ako vyriešiť harddisk......momentálne mám len jeden - C, raz sa stalo, že som chytil vírus a museli ho kompletne sformátovať - vymazalo sa všetko.
Preto sa chcem opýtať - keby som dal len jeden HDD, virtuálne ro hozdelil na 2, resp.3. - Keď sa stane niečo podobné - sformátuje sa celý, alebo len časť C ???
hm..........prosím poraďte........alebo je lepšie kúpiť nejaký manší na Win a pod., a druhý veľký na všetko ostatné?........
vdaka.-..........

a) ak je disk rozdelený na viacej logických particií, každá časť sa dá formátovať osve - data na ostatných zostávajú zachované

b) dva samostatné disky sú dva samostatné disky - pri ich dnešných cenách to pokladám za rozumnejšie riešenie
headshrinker
19.04.08,15:06
vytvorenie druhého oddielu dokážu rôzne programy, najlepší je napr. Acronis, z ďalších Paragon Partition Manager a podobne. Dá sa to spraviť aj vo Windows (XP, 2000 a Vista) cez štart - spustiť - diskmgmt.msc - Ok, ale nie v tvojom prípade, keď máš len C:. Naideálnejšie je však rozdeliť disk na logické oddiely (C:, D: atď) pri inštalácií Win (resp. pred ňou). Pokiaľ sformátuješ napr. C:, tak všetky dáta na D: ostanú zachované.
Fero11
19.04.08,17:35
HDD si mozes rozdelit na particie aj pocas chodu OS a potom restartovat (uz spominanym acronisom)
sthruska
20.04.08,08:52
Pokiaľ kúpiš nový PC s dvomi HSS a budeš inštalovať Windows, tak maj počas inštalácie v PC len jeden HDD. WXP má s tým problémy. S Vistou skúsenosti nemám. Ostatné disky napoj až po inštalácii OS.
omega2.0
20.04.08,18:40
Vsetko co sa tu popisalo o HDD je OK.
Ja by som vsak este odporucal po nainstalovani systemu a dalsich potrebnych ovladacov, kodekov a dolezitych programov, zalohovat si cely disk C, programom Acronis True Image.
Vytvori sa v nom image disku C a potom, ak je problem, ze nieco nefunguje, alebo je system napadnuty virom, alebo proste je pre nieco ine potrebne formatovat disk C, tak pomocou zavadzacieho CDecka(vytvoreneho programom Acronis True Image), si za par minut vratite system do stavu vasej zalohy. Zaloha (image disku C) musi byt zapisana samozrejme na inom disku. Nemusi to byt fyzicky iny disk. Image disku mozete napalit na DVD, takze vasa zaloha vobec nemusi zaberat miesto na ziadnom HDD.
Ja takto fungujem uz asi 3 roky a nemam ziadny problem.

http://webbox.sk/files/xg05ymj94ph3x9omsplg.gif
(http://webbox.sk/files/xg05ymj94ph3x9omsplg.gif)
chlap
20.04.08,19:40
Vždy, keď inštalujem WIN na nový PC alebo NB, pred inštaláciou rozdelím HDD na 3 samostatné logické disky nasledovnej veľkosti:

disk "C" - systémový disk - 40 GB
disk "E" - archívny disk - 40 GB
disk "F" - dátový disk - zostávajúca časť voľného miesta

ak má HDD menej ako 120 GB, potom má archívny disk iba 25-30 GB.

Na systémovom disku sú iba Windows a všetky inštalácie programov, na dátovom disku sú všetky dáta, s ktorými sa pracuje a na archívnom disku sa ukladajú záložné kópie dôležitých dát.

S týmto riešením mám najlepšie skúsenosti, čo sa týka záchrany dát - dátový disk je totiž pomerne ďaleko od systémového, takže keď odíde systémový časť disku, ktorá je najviac namáhaná, dátová časť disku zvyčajne zostane nepoškodená.
trevis
21.04.08,09:52
- nezda sa mi moc logicke, aby boli udaje zalohovane na tom istom fyzickom disku, len na imom logickom oddiely ...
- "systémový časť disku, ktorá je najviac namáhaná" >> citanie a zapisovanie na HDD je bezkontaktne, takze tam opotrebovanie nevznika, opotrebovavaju sa len pohyblive mechanicke casti, ktore su pre cely hdd spolocne ...
- "dátový disk je totiž pomerne ďaleko od systémového" >> to moze byt trochu zavadzajuce, lebo ako v skutocnosti sa namapuju logicke disky na fyzicky je v moci ovladaca daneho HDD ...