tina1
19.04.08,17:24
Ahojte poradaci, ja viem, ze je este skoro, ale chcem sa spytat, ako sa pestuju chryzanteny v nadobach, aby na jesen boli dobre rozvinute a tvorili pekny gulovity tvar?
beba13
19.04.08,15:43
Treba ich zaštipovať, aby sa rozkonárili a asi okolo 22. júla prestať, poradila mi to jedna staršia pani ktorá to tak pestuje a ozaj ich má nádherne, vlani som to skúsila tiež a boli pekné guľaté.
tina1
23.04.08,05:24
dakujem pekne za odpoved, este sa chcem spytat, ci mozem pestovat volne v zemi, potom tesne pred sviatkami zosnulych dat do kvetinaca. Kolko rastliniek ma byt v jednej kopke?
maria7
23.04.08,05:41
Ja som to raz videla sadiť do zeme aj s kvetináčom na jeseň sa to len vyberie zo zeme.
beba13
25.04.08,07:30
dakujem pekne za odpoved, este sa chcem spytat, ci mozem pestovat volne v zemi, potom tesne pred sviatkami zosnulych dat do kvetinaca. Kolko rastliniek ma byt v jednej kopke?
Stačí jeden korienok a treba len zaštipovať, ja som včera akurát zaštipovala, lebo sa nejako bujne začala rozrastať.
dalida
25.04.08,16:47
Okrem toho dostať aj prípravky, ktoré podporujú rozkonárenie rastlín a bránia tvorbe dlhých výhonkov. Názvy momentálne nemám pri sebe, ale v prípade záujmu doplním:D:D:D
tina1
25.04.08,18:07
Okrem toho dostať aj prípravky, ktoré podporujú rozkonárenie rastlín a bránia tvorbe dlhých výhonkov. Názvy momentálne nemám pri sebe, ale v prípade záujmu doplním:D:D:D
Dakujem pekne, budem rada, ked mi posles aj nazov pripravku.
ludmila12
28.04.08,03:32
Okrem toho dostať aj prípravky, ktoré podporujú rozkonárenie rastlín a bránia tvorbe dlhých výhonkov. Názvy momentálne nemám pri sebe, ale v prípade záujmu doplním:D:D:D
Nepočula som o takom prípravku bola by som vďačná za názov Ludka
dalida
05.05.08,12:35
Ludka aj tina1
Prípravky by mali byť Cultar, Alar a Bonzi, priznám sa, že nemám vyskúšané, informáciu mám iba z tlače. Dúfam, že niektorý z prípravkov zoženiete.:):):)
ludmila12
06.05.08,03:42
Ludka aj tina1
Prípravky by mali byť Cultar, Alar a Bonzi, priznám sa, že nemám vyskúšané, informáciu mám iba z tlače. Dúfam, že niektorý z prípravkov zoženiete.:):):)

dalida mockrát vďaka ak sa mi podarí zohnať a vyskúšať napíšem ako sa mi darilo ;) Ludka
tina1
06.05.08,06:40
Ludka aj tina1
Prípravky by mali byť Cultar, Alar a Bonzi, priznám sa, že nemám vyskúšané, informáciu mám iba z tlače. Dúfam, že niektorý z prípravkov zoženiete.:):):)
Dakujem pekne za rady, skusim pozhanat, tiez napisem ako sa podarilo:):):)
VladoaKatka
06.05.08,08:52
Chryzantény sa majú 1.májový týždeň odštípnuť cca 6-8 cm dlhé a majú sa postrkať do zeme - do kvetináčov. Dobre poliať a čakať, aby sa zakozenili, mať ich trochu v tieni. Po zakorenení ich treba zaštipkovať až do Jána - teda do 24.6. a potom už len čakať ako sa rozrastú a nahodia puky. Takto môžete dať do jedného kochlíka až 4,5,6 odrezkov, podľa veľkosti a na jeseň ich budete mať nádherné. Treba dbať na to, aby sa rovnomerne rozrástli.
Vlani sme takto nachystali chryzantény na hroby k sviatku zosnulých, chystáme aj tento rok.
tina1
06.05.08,17:32
Dakujem za rady, skusim, na jesen dam vediet ako sa zadarilo :)
atramka
07.05.08,11:08
Chryzantény sa majú 1.májový týždeň odštípnuť cca 6-8 cm dlhé a majú sa postrkať do zeme - do kvetináčov. Dobre poliať a čakať, aby sa zakozenili, mať ich trochu v tieni. Po zakorenení ich treba zaštipkovať až do Jána - teda do 24.6. a potom už len čakať ako sa rozrastú a nahodia puky. Takto môžete dať do jedného kochlíka až 4,5,6 odrezkov, podľa veľkosti a na jeseň ich budete mať nádherné. Treba dbať na to, aby sa rovnomerne rozrástli.
Vlani sme takto nachystali chryzantény na hroby k sviatku zosnulých, chystáme aj tento rok.
Ja rozoberiem starý nahnatý koreň na jednotlivé kúsky , vtedy má každý aj korienok, zasadím, zakoreňovanie netrvá dlho a potom zaštipujem.... a darí sa im. Najlepšie mi prezimujú obsypané rašelinou a prikryté čečinou v záhrade. Tie, čo odložím do pivnice v črepníku, len vyženú dlhé pahýle, alebo vyhynú.
greganova
05.08.08,06:53
Potrebujem poradiť. Mám vedľa seba zasadené chryzantény. Niektoré už prerastajú cez seba. Mám ich vybrať a zasadiť do kvetináča, alebo ich mám presadiť volne do zeme. Poradte mi ďakujem.
Antea
07.08.08,05:17
Moja skúsenosť s chryzantémami je: asi v máji keď stará vyženie odnože ich otrhám cca 8-10 cm namočím do práškového zakoreňovača, posadím do hrantu, prikryjem igelitom a dám do tieňa v záhrade, priebežne polejem a kontrolujem či sa chytajú a či im igelit nezavadzia. Keď sa zakorenia posadím ich do záhrady asi 70 cm od seba. Polievaním a okopávaním moja starostlivosť o ne končí. Vždy sú veľmi pekné, pravidelné, krík je primerane hustý.Na jeseň čo potrebujem dám do kvetináča, ostatné nechám na roli, nestrihám, aby nevymrzli, prípadne ešte slamou alebo niečím podobným prikryjem okolo koreňa. Tie, ktoré zostanú z predchádzajúceho roka sú veľmi veľké, niekedy sa nedajú na cintorím ani použiť. Chryzantéma neznáša maštalný hnoj.
tina1
08.10.08,08:21
na chryzantenach sa mi objavili vosky,vie mi niekto poradit, cim ich mam postiekat, aby som o ne neprisla?
Ešli
13.10.08,05:53
Na chryzantémach sa teraz objavili vošky, ktoré treba určite postriekať, ale mňa viacej trápi, že moje chryzantémy hoci sú pekne do guľata rozkonárené asi do dušičiek nerozkvitnú. Majú plno kvietkov, ale veľmi drobnučkých a myslím, že 2 týždne im nebudú stačiť, aby rozkvitli.
hetty
13.10.08,06:21
Treba ich prihnojiť - je také hnojivo na podporu a urýchlenie kvitnutia. Nepamätám si názov - spýtaj sa v kvetinárstve
DUŠAN139BT
14.10.08,04:51
veľmi dobrý je KRYSTALON na plod a kvet, odporúčam, mám vyskúšané. Dostať v Baumaxe.
Dobré je aj hnojivo ENGO, to používa suseda, jej sa osvedčilo.
robin1
15.10.08,16:10
Pestujem chryzantémy už štvrtý rok voľne v skalke. /Trenčín/ Neprihnojujem ani nezakrývam /som lenivá/. Iba zaštipujem a rozmnožujem. A sú nádherné. Občas ich pohladkám.
Keď zistím ako, prilepím fotky.
robin1
15.10.08,16:31
skúšam pridávať tie fotky
3jana3
16.10.08,08:46
Robin 1-krásne astričky a chrizantény,ale čo to je na tej poslednej fotke?
robin1
16.10.08,10:01
To posledné na obrázku je nejaký druh čemerice /zimná ruža/. Kúpila som to na jar od tetušky na tržnici a prvýkrát mi to kvitne.
mareko
02.11.08,10:54
Prosím poraďte mi, čo urobiť s chryzantémou v kvetináči na zimu. Momentálne má poolamované konáriky a je pekná zelená. Ako ju v paneláku zachovať, aby bola o rok zasa pekná a aby kvitla. Ďakujem.
branislavp
02.11.08,21:13
Chryzantény sa majú 1.májový týždeň odštípnuť cca 6-8 cm dlhé a majú sa postrkať do zeme - do kvetináčov. Dobre poliať a čakať, aby sa zakozenili, mať ich trochu v tieni. Po zakorenení ich treba zaštipkovať až do Jána - teda do 24.6. a potom už len čakať ako sa rozrastú a nahodia puky. Takto môžete dať do jedného kochlíka až 4,5,6 odrezkov, podľa veľkosti a na jeseň ich budete mať nádherné. Treba dbať na to, aby sa rovnomerne rozrástli.
Vlani sme takto nachystali chryzantény na hroby k sviatku zosnulých, chystáme aj tento rok.
Katka poraď viac o zaštipkovaní chryzantém. Ďakujem.
mareko
13.11.08,19:21
Prosím, prosím.....prosím poraďte mi, čo urobiť s chryzantémou v kvetináči na zimu. Momentálne má poolamované konáriky a je pekná zelená. Ako ju v paneláku uchovať, aby bola o rok zasa pekná a aby kvitla. Ďakujem.
Dáša_
13.11.08,19:30
Prosím, prosím.....prosím poraďte mi, čo urobiť s chryzantémou v kvetináči na zimu. Momentálne má poolamované konáriky a je pekná zelená. Ako ju v paneláku uchovať, aby bola o rok zasa pekná a aby kvitla. Ďakujem.
Ja som mala minuly rok v truhliky na balkone dve chryzantemy. Na jesen som bola leniva to spratat, len som truhlik dala na podlahu balkona, že to na jar zlikvidujem. Na jar som odstrihla usušené časti a nechala, že neskôr vyhodím. A napodiv, čockoro vyrašili a teraz na balkone nadherne kvitnu.
Ale či prežijú aj tento rok, to veru netuším. Minuly rok bola celkom mierna zima.
Ostatne strihame a davame do chladnej miestnosti. Ale v panelaku je to celkom problem.
arizona
14.11.08,07:16
Prosím, prosím.....prosím poraďte mi, čo urobiť s chryzantémou v kvetináči na zimu. Momentálne má poolamované konáriky a je pekná zelená. Ako ju v paneláku uchovať, aby bola o rok zasa pekná a aby kvitla. Ďakujem.
Dať niekde do chladu. Nezabudnúť občas poliať, aby nevyschla.
mareko
14.11.08,15:55
Ďakujem.
denpo
10.05.09,08:42
ahojte, a môžem ich zasadiť ešte aj teraz?
dobsony
11.05.09,19:04
áno