vilob
19.04.08,21:41
ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?
Zoltán Kovács
19.04.08,19:59
ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?

Ak to nie je významná suma tak netreba meniť súvahu. V tomto roku zaúčtuj na 428/421 tvorbu. Najlepšie za každý rok samostatne max. 5% zo zisku.
m.hladka
19.04.08,20:29
Tvorba RF najprv treba rešpektovať spoločenskú zmluvu, ako to majú v nej zakotvené a potom, až ako hovorí "Smith".
Zoltán Kovács
19.04.08,20:53
5% zo zisku na tvorbu RF predpisuje zákon, až kým RF nedosiahne zákonom danú výšku, teda 10% ZI.
cloe
19.04.08,21:05
No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.
Eulalia
20.04.08,04:45
No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.
V tomto prípade by museli spoločníci vložiť tie peniaze súčasne s vkladom do základného imania. Pri založení spoločnosti ešte niet z čoho tvoriť RF.
liba2
20.04.08,05:25
No stretla som sa už so spoločenskou zmluvou, kde bolo uvedené, že RF sa vytvorí vo výške 10 % ZI pri založení spoločnosti. Takže treba pozrieť, čo je napísané v spoločenskej zmluve.


V tomto prípade by museli spoločníci vložiť tie peniaze súčasne s vkladom do základného imania. Pri založení spoločnosti ešte niet z čoho tvoriť RF.
Obidve máte pravdu.
Mohlo sa totiž stať aj to, že SZ obsahuje ustanovenie o tvorbe RF pri založení spoločnosti, avšak nikto nezaúčtoval predpis = pohľadávku voči spoločníkom a spoločníci nevložili do s.r.o. peniaze (a nikto ich neupomínal).
Takže treba pozrieť spoločenskú zmluvu a ak tam o tom nič nie je, postupuje sa podľa obchodného zákonníka.
vilob
20.04.08,11:50
nie, v spoločenskej zmluve nieje uvedené nič ohľadom RF, takže sa budem držať tvojho príspevku Smith. Ďakujem krásne všetkým za pomoc. Už som mala obavu, že budem musieť meniť spätne Súvahy.
mudroš
21.04.08,13:32
O použití zisku miusí rozhodnúť valná hromada. Až na základe rozhodnutia sa dá zaúčtovať. Účtovník nesmie vykonávať právomoci valnej hromady.
Samozrejme v praxi často spoločníci očakávajú od účtovníka, že ich upozorní na povinnosti ktoré musia splniť.
Zoltán Kovács
21.04.08,13:40
O použití zisku miusí rozhodnúť valná hromada. Až na základe rozhodnutia sa dá zaúčtovať. Účtovník nesmie vykonávať právomoci valnej hromady.
Samozrejme v praxi často spoločníci očakávajú od účtovníka, že ich upozorní na povinnosti ktoré musia splniť.

mimotemy Taká malá úvaha:

Keby len upozorniť, ale často krát účtovník robí "zapisovateľa" VZ (ktoré nikdy sa neuskutočnilo), vyhotovuje zápisnice a pripraví podklady do zbierky listín. A to veru veľmi veľa krát bez nároku na honorár, s odôvodnením, že je to zaplatené v rámci mesačnej taxe za samotné účtovníctvo. Ale pýtam sa čo má účtovník spoločné s konaním VZ? Jedine to, že poskytne konateľovi
ako podklad účtovnú závierku.
vilob
19.03.09,11:26
a prosím vás, akým spôsobom účtovať tvorbu rez. fondu. Myslím - napr. v r.2008 dosiahneme prvý krát zisk, čiže tvorbu zaúčtujem na začiatku roka 2009 - 5% zo zdaneného zisku?, alebo zaúčtujem tvorbu na konci roka 2008? a zo zisku po zdanení?
Tweety
19.03.09,11:28
a prosím vás, akým spôsobom účtovať tvorbu rez. fondu. Myslím - napr. v r.2008 dosiahneme prvý krát zisk, čiže tvorbu zaúčtujem na začiatku roka 2009 - 5% zo zdaneného zisku?, alebo zaúčtujem tvorbu na konci roka 2008? a zo zisku po zdanení?
V roku 2009 bude jeho tvorba: 431/421.
vilob
19.03.09,11:35
Ďakujem!
Tina B.
20.03.09,15:34
Ak som správne pochopila z Vašej odpovede pre "vilob", výška tvorby rez. fondu za rok 2008 ostáva aj naďalej 5% zo zisku ?
Ja to účtujem cez ID až na konci ďalšieho roka, v ktorom dosiahnem zisk, teda za r. 2008, to vypočítam a naúčtujem k 31.12.2009 - je to nesprávne ? Asi by som to mohla dať už do účtovníctva v marci, keď VH schvaľuje hospod. výsledok a DP, ale vždy na to zabudnem :-(
liba2
20.03.09,15:36
Ak som správne pochopila z Vašej odpovede pre "vilob", výška tvorby rez. fondu za rok 2008 ostáva aj naďalej 5% zo zisku ?
Ďakujem.Spravidla je to tak, treba však pozrieť do spoločenskej zmluvy, či tam nie je dohodnuté niečo iné.
Dana7
20.03.09,15:42
ahojte. sro fungujúca tretí rok, nevytvárala ani jeden rok rezervný fond. (resp. ja ako účtovníčka som na to zabudla). Je to veľký problém? Musím kvôli tomu meniť daňové priznania? - resp. Súvahu?


Prosím o radu, ja mám vo firme, do ktorej som teraz nastúpila iný problém z RF. Podľa spoločenskej zmluvy mal byť vytvorený do výšky 10% ZI. V tejto firme sa však tvoril už roky a už je vo výške asi 25% ZI.Čo s tým?

Ďakujem
liba2
20.03.09,15:44
Prosím o radu, ja mám vo firme, do ktorej som teraz nastúpila iný problém z RF. Podľa spoločenskej zmluvy mal byť vytvorený do výšky 10% ZI. V tejto firme sa však tvoril už roky a už je vo výške asi 25% ZI.Čo s tým?

ĎakujemRozhodnúť o tom môže valné zhromaždenie - teda o jeho znížení, najlepšie teraz keď sa bude schvaľovať účtovná závierka a rozdelenie HV , v rámci toho sa môže vyriešiť aj zníženie RF.