gabriska
20.04.08,11:15
Dobry den,
obraciam sa na Vas s nasl. otazkou:
Od 180408 som nastupila na MD, do tohto terminu som vyse 2,5 mesiaca poberala nemocenske davky, z dovodu rizikoveho tehotenstva.
Informovala som sa u zamestnavatela ohladom zostatkovej dovolenky z r.2007+dov.za rok 2008, ci je mozne mi dovolenku preplatit. Odpoved bola taka, ze zamestnavatel podla zakona nema povinnost mi dov. preplatit, ale umoznuje ju cerpat
1. bud pred nastupom na MD, s tym, ze o obdobie cerpania dov. by sa mi kratilo obdobie cerpania materskej dovolenky - toto v mojom pripade uz nie je mozne, kedze po skonceni PN som hned nastupila na MD
2.po skonceni MD (28 tyzdnov), s tym, ze si vopred nahlasim u zamestn., ze si dov. planujem cerpat a po vycerpani poziadam o rod. prispevok
Mna ale znepokojuje jedna vec a to moznost, ze pocas cerpania dovolenky by mi mohol zamestnavatel teoreticky dat vypoved (moj PP je na dobu neurcitu).Do prace sa neplanujem vratit min. 1 rok, takze moje miesto mi nie je povinny drzat.
Ako je to vlastne podla zakona? Pocula som este taky protichodny nazor, vraj mozem zostatkovu dovolenku cerpat aj pocas rodicovskej dovolenky, tj paralelne poberat rod. prispevok a dovolenku cerpat bez presusenia RD.
Okrem toho so mnou vraj NEMOZE zamestnavatel rozviazat PP pocas materskej alebo rodic. dovolenky, jedine z dovodu organiz. zmien ... (tie su u nas vo firme dost caste ...)
Prosim vas, viete niekto poradit, ako postupovat, aby som neprisla o dovolenku a ani o pracu?
Dakujem vopred za kazdy prispevok.
Chobot
20.04.08,19:57
Dobry den,
obraciam sa na Vas s nasl. otazkou:
Od 180408 som nastupila na MD, do tohto terminu som vyse 2,5 mesiaca poberala nemocenske davky, z dovodu rizikoveho tehotenstva.
Informovala som sa u zamestnavatela ohladom zostatkovej dovolenky z r.2007+dov.za rok 2008, ci je mozne mi dovolenku preplatit. Odpoved bola taka, ze zamestnavatel podla zakona nema povinnost mi dov. preplatit, ale umoznuje ju cerpat
1. bud pred nastupom na MD, s tym, ze o obdobie cerpania dov. by sa mi kratilo obdobie cerpania materskej dovolenky - toto v mojom pripade uz nie je mozne, kedze po skonceni PN som hned nastupila na MD
2.po skonceni MD (28 tyzdnov), s tym, ze si vopred nahlasim u zamestn., ze si dov. planujem cerpat a po vycerpani poziadam o rod. prispevok
Mna ale znepokojuje jedna vec a to moznost, ze pocas cerpania dovolenky by mi mohol zamestnavatel teoreticky dat vypoved (moj PP je na dobu neurcitu).Do prace sa neplanujem vratit min. 1 rok, takze moje miesto mi nie je povinny drzat.
Ako je to vlastne podla zakona? Pocula som este taky protichodny nazor, vraj mozem zostatkovu dovolenku cerpat aj pocas rodicovskej dovolenky, tj paralelne poberat rod. prispevok a dovolenku cerpat bez presusenia RD.
Okrem toho so mnou vraj NEMOZE zamestnavatel rozviazat PP pocas materskej alebo rodic. dovolenky, jedine z dovodu organiz. zmien ... (tie su u nas vo firme dost caste ...)
Prosim vas, viete niekto poradit, ako postupovat, aby som neprisla o dovolenku a ani o pracu?
Dakujem vopred za kazdy prispevok.

Zatiaľ si pozri tieto témy:

http://www.porada.sk/t73667-ochranna-doba.html#post712241

http://www.porada.sk/t80137-skoncenie-materskej-zaciatok-rodicovskej-dov.html

Zajtra ti napíšem viac.
Chobot
21.04.08,07:33
Dobry den,
obraciam sa na Vas s nasl. otazkou:
Od 180408 som nastupila na MD, do tohto terminu som vyse 2,5 mesiaca poberala nemocenske davky, z dovodu rizikoveho tehotenstva.
Informovala som sa u zamestnavatela ohladom zostatkovej dovolenky z r.2007+dov.za rok 2008, ci je mozne mi dovolenku preplatit. Odpoved bola taka, ze zamestnavatel podla zakona nema povinnost mi dov. preplatit, ale umoznuje ju cerpat.

V tomto má zamestnávateľ pravdu, nemôže ti ju preplatiť.



1. bud pred nastupom na MD, s tym, ze o obdobie cerpania dov. by sa mi kratilo obdobie cerpania materskej dovolenky - toto v mojom pripade uz nie je mozne, kedze po skonceni PN som hned nastupila na MD

Len poznámku - obdobie čerpania MD nemôže zametnávateľ upravovať. MD je daná zákonom na 28 týždňov, nástup 6-8 týždňom pred termínom pôrodu - toto nie je možné meniť. Len zamestnanec si môže vybrať, či nastúpi 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom (či niekedy medzi tým).


2.po skonceni MD (28 tyzdnov), s tym, ze si vopred nahlasim u zamestn., ze si dov. planujem cerpat a po vycerpani poziadam o rod. prispevok

Mna ale znepokojuje jedna vec a to moznost, ze pocas cerpania dovolenky by mi mohol zamestnavatel teoreticky dat vypoved (moj PP je na dobu neurcitu).

Áno, počas tejto doby by ti mohol dať výpoveď, lebo nebudeš v ochrannej dobe.


Do prace sa neplanujem vratit min. 1 rok, takze moje miesto mi nie je povinny drzat.

Na pôvodné miesto je povinný zaradiť zamestnanca len pri návrate z materskej dovolenky - t.j. po 28. týždňoch.


Ako je to vlastne podla zakona? Pocula som este taky protichodny nazor, vraj mozem zostatkovu dovolenku cerpat aj pocas rodicovskej dovolenky, tj paralelne poberat rod. prispevok a dovolenku cerpat bez presusenia RD.

Treba rozlišovať v terminológii medzi čerpaním MD a čerpaním RD a poberaním materského a poberaním rodičovského príspevku (RP).

U zamestnávateľa buď pracuješ, alebo si neprítomná. Neprítomnosť môže byť z dôvodu čerpania riadnej dovolenky, materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky. Úplne nezávisle od toho môžeš poberať materské (volá sa to aj príspevok v materstve) alebo rodičovský príspevok. Nikde nie je napísané, že RP môžeš poberať len počas RD. Ty môžeš u zamestnávateľa čerpať riadnu dovolenku, ale z úradu práce môžeš medzitým poberať RP. Takisto aj pokiaľ ti eviduje zamestnávateľ neprítomnosť z dôvodu čerpania MD, tak sa môže stať, že napr. nemáš nárok na poberanie materského, ale máš nárok na RP.

Treba si uvedomiť, že to sú 4 veci, 2 súvisia s neprítomnosťou v práci (MD a RD) a 2 súvisia s peňažnými dávkami v materstve (materské a RP).

Takže riadnu dovolenku nemôžeš čerpať počas rodičovskej dovolenky. Buď čerpáš u zamestnávateľa riadnu dovolenku, alebo ti vedie neprítomnosť z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

To je ako keby si povedala, že nebudeš doma, lebo budeš u kamarátky a zároveň u lekára. Ale môžeš čerpať riadnu dovolenku a zároveň poberať RP. Ale vtedy sa vystavuješ tomu riziku, že ti môže dať výpoveď.


Okrem toho so mnou vraj NEMOZE zamestnavatel rozviazat PP pocas materskej alebo rodic. dovolenky, jedine z dovodu organiz. zmien ... (tie su u nas vo firme dost caste ...)

Ani z organizačných zmien nemôže dať výpoveď (pozor na terminológiu, lebo skončiť PP napr. dohodou môže aj počas MD a RD) počas ochrannej doby (§ 64 ZP). Môže jedine vtedy, ak by sa rušil alebo premiestňoval zamestnávateľ alebo jeho časť.


Prosim vas, viete niekto poradit, ako postupovat, aby som neprisla o dovolenku a ani o pracu?
Dakujem vopred za kazdy prispevok.

Na tvojom mieste by som nesúhlasil s čerpaním riadnej dovolenky medzi MD a RD. Nárok na túto dovolenku ti neprepadne, zamestnávateľ ti ju musí umožniť vyčerpať po návrate z RD, alebo preplatiť, ak by sa tvoj PP skončil po návrate z RD.

O prácu v horeuvedenom postupe neprídeš počas čerpania RD. Nikto ti ale nemôže zaručiť, že o ňu neprídeš po návrate z RD.

Trochu dlhší príspevok, ale dúfam, že som zodpovedal tvoje otázky...:rolleyes:
gabriska
21.04.08,12:52
Chobot,
dakujem velmi pekne za rozsiahlu odpoved, teraz mam v tom uz uplne jasno :):):). Tiez sa priklanam osobne k tej moznosti, vybrat si zost. dovolenku az po navrate z RD... Hoci pred Vianocami by mi taky financ. prispevok v ramci zapl. dovolenky veeeeelmi pomohol, no ale nebudem riskovat :)..
Este raz vdaka.