jano_sk
20.04.08,22:10
Zdravim vas,

precital som tu vsetky temy o obcianskych zdruzeniach, ale nenasiel som odpoved na zakladnu otazku co ma trapi.

Pred par rokmi (ked sme boli studaci a pristup do internetu bol u nas este luxus), sme si s kamosi spravili pocitacovu siet a spravili zmluvu o pristupe do netu na jedneho z nas. Vsetci sme sa spolocne kazdy mesiac skladali na fakturu od internetoveho poskytovatela a aj na dalsie naklady, ktore vznikli ci uz z dovodu vylepsovania alebo opravy siete.

Ako uz asi tusite, postupom casu si kamarati doviedli aj ich kamaratov, a zrazu nas bolo cez 10, a dnes je to uz niekolko desiatok ludi a stale fungujeme rovnako. V tabulkovom editore si vedieme naklady, naklady rozpocitane na osobu za mesiac a aj prijimy od nas. Pravne nie sme nic, ani nevedieme uctovnictvo v specializovanom programe atd.

Otazka: je to v poriadku? Teda je v poriadku, ze sa na na uhradu faktur sklada pravidelne niekolko desiatok ludi? Samozrejme sa neskladame presne na uhradenie faktur, ale tvorime si aj "bank" pre pripad ze sa nieco pokazi a treba rychlo zohnat nahradne zariadenie (uz nikto nechce byt bez siete a bez internetu) alebo tiez pre pripad, ze sa rozhodneme pre vacsiu investiciu do rozvoja siete.

Bol by som rad, keby ku odpovediam je aj odovodnenie. V pripade, ze to nie je v poriadku by som uvital aj zakon resp. jeho cast s ktorym si to odporuje. A ak mate napad, ako to riesit, tak sa potesim (uvazujeme nad OZ, ak sa ukaze, ze to nie je v poriadku ... ale najradsej by sme sa mu vyhli, kedze to vyzaduje papierovacky "pre nic")



velmi pekne dakujem
s pozdravom
jano
Chobot
21.04.08,07:03
Zdravim vas,

precital som tu vsetky temy o obcianskych zdruzeniach, ale nenasiel som odpoved na zakladnu otazku co ma trapi.

Pred par rokmi (ked sme boli studaci a pristup do internetu bol u nas este luxus), sme si s kamosi spravili pocitacovu siet a spravili zmluvu o pristupe do netu na jedneho z nas. Vsetci sme sa spolocne kazdy mesiac skladali na fakturu od internetoveho poskytovatela a aj na dalsie naklady, ktore vznikli ci uz z dovodu vylepsovania alebo opravy siete.

Ako uz asi tusite, postupom casu si kamarati doviedli aj ich kamaratov, a zrazu nas bolo cez 10, a dnes je to uz niekolko desiatok ludi a stale fungujeme rovnako. V tabulkovom editore si vedieme naklady, naklady rozpocitane na osobu za mesiac a aj prijimy od nas. Pravne nie sme nic, ani nevedieme uctovnictvo v specializovanom programe atd.

Otazka: je to v poriadku? Teda je v poriadku, ze sa na na uhradu faktur sklada pravidelne niekolko desiatok ludi? Samozrejme sa neskladame presne na uhradenie faktur, ale tvorime si aj "bank" pre pripad ze sa nieco pokazi a treba rychlo zohnat nahradne zariadenie (uz nikto nechce byt bez siete a bez internetu) alebo tiez pre pripad, ze sa rozhodneme pre vacsiu investiciu do rozvoja siete.

Bol by som rad, keby ku odpovediam je aj odovodnenie. V pripade, ze to nie je v poriadku by som uvital aj zakon resp. jeho cast s ktorym si to odporuje. A ak mate napad, ako to riesit, tak sa potesim (uvazujeme nad OZ, ak sa ukaze, ze to nie je v poriadku ... ale najradsej by sme sa mu vyhli, kedze to vyzaduje papierovacky "pre nic")



velmi pekne dakujem
s pozdravom
jano

Pokiaľ to nikomu z vás nevadí a neprotestuje voči takému postupu, tak je to relatívne v poriadku. Relatívne preto, lebo nesmie to odporovať obchodným (zmluvným) podmienkam poskytovateľa internetu. Pokiaľ by v zmluvných podmienkach pripojenia bolo uvedené, že ďalšie pripojenie (druhého a nasled.) Pc je treba nahlásiť poskytovateľovi, alebo že služby smie využívať len zmluvný partner, tak by ste sa nemali pripájať viacerí. Pripojenie inej osoby, ako toho, čo je v zmluve, by bolo porušením podmienok.

Ak to však nie je obmedzené, tak sa vlastne potichu skladáte viacerí na nejakú tovar (službu). Aj v potravinách, keď jeden kúpi na oslavu alkohol, a ostatní sa na to zložíte, neuzatvárate žiadnu zmluvu.

Zase by bolo iné, keby ten jeden, na koho je zmluva, mal z takejto činnosti zisk - teda umožňoval by vám prístup za ním určenú cenu. To by už musel fungovať ako podnikateľ.

Takýmto spôsobom, ako to robíte vy, to robí mnoho ľudí - fyz. osôb v bytovkách. Nemá význam to hlbšie analyzovať, či s tým máte niečo robiť alebo nie. Nechajte to tak, ak vám to funguje a nikto nemá námietky.

Predpokladám, že ste všetci fyz. osoby, nie podnikatelia.:rolleyes:
jano_sk
21.04.08,21:53
dakujem chobot. Samozrejme mame taku zmluvu, ze si mozeme s konektivotou robit "co len chceme".
Tak si idem este po 15ty krat precitat telekomunikacny zakon, lebo vidim v nom nezrovnalosti.
jano_sk
22.04.08,21:43
Dnes som sa dostal ku zakladnej informacii ku mojej otazke .. a sice ze je mozne vytvorit zdruzenie bez pravnej subjektivity podla obciasnkeho zakonnika (§ 829 - § 841)

Avsak uz sa mi nedari najst,odpovede na nasledovne:
- treba taketo zdruzenie niekam registrovat resp. inak oznamit vznik?
- nema pravnu subjektivitu -> nemoze mat zavazky a asi ani majetok. Teda ani bankovy ucet, kam by mohli clenovia zasielat prispevky, vsak?
- musi viest uctovnictvo? Podavat danove priznanie? - osobne si myslim, ze nie, ze staci nejaka evidencia co vyhovuje clenom.
- moze byt clenom zivnostnik alebo pravnicka osoba? - z toho co som videl mam pocit ze ano (napr. ako zdruzenia o spolocnom podnikani manzelov atd)
- ma vlastne nejake povinnosti taketo zdruzenie?
Chobot
23.04.08,06:58
Dnes som sa dostal ku zakladnej informacii ku mojej otazke .. a sice ze je mozne vytvorit zdruzenie bez pravnej subjektivity podla obciasnkeho zakonnika (§ 829 - § 841)

Avsak uz sa mi nedari najst,odpovede na nasledovne:
- treba taketo zdruzenie niekam registrovat resp. inak oznamit vznik?

Nie, je to len dohoda medzi členmi združenia. Podobne funguje na školách ZRPŠ.


- nema pravnu subjektivitu -> nemoze mat zavazky a asi ani majetok. Teda ani bankovy ucet, kam by mohli clenovia zasielat prispevky, vsak?

Presne tak. O majetok združenia sa stará poverený člen, ktorý ale musí viesť prostriedky osobitne od svojich prostriedkov. (§ 833) Teda môže na to vytvoriť osobitný osobný účet.


- musi viest uctovnictvo? Podavat danove priznanie? - osobne si myslim, ze nie, ze staci nejaka evidencia co vyhovuje clenom.

Nie, nevedú účtovníctvo, len evidenciu príspevkov.

- moze byt clenom zivnostnik alebo pravnicka osoba? - z toho co som videl mam pocit ze ano (napr. ako zdruzenia o spolocnom podnikani manzelov atd)
- ma vlastne nejake povinnosti taketo zdruzenie?[/quote]

Áno má najmä voči členom združenia.

Ale veď aj vy už ste také združenie, akurát, že to nemáte na papieri. Fungujete presne podľa tohto.
jano_sk
30.04.08,18:01
Caute,

Neviem s vysomarit zo zakona ohladom zmluvy o zdruzeni. Pise tieto veci:

§ 829
(2) Združenia nemajú spôsobilosť na práva a povinnosti.

§ 835

(2) Zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní
spoločne a nerozdielne.

§ 840

Účastník, ktorý vystúpil alebo ktorý bol vylúčený, sa
nezbavuje zódpovednosti za záväzky z činnosti združenia,
ktoré vznikli do dňa vystúpenia alebo vylúčenia.


z 829 to vyzera ze zdruzenie nemoze mat povinosti, ale z 835 to vyzera, ze ich moze mat a ze su za ne zodpovedni vsetci .... vlastne nechapem aky je rozdiel medzi zavazkom a povinnostou. Co je zavazok by ma dost zaujimalo, kedze podla 840 aj po vystupeni byvalemu clenovi trvaju zavazky.


------


§ 839
Účastníkovi, ktorý vystúpil alebo bol vylúčený, sa
veci vnesené do združenia vrátia. Podiel majetku podľa
stavu v deň vystúpenia alebo vylúčenia sa mu vyplatí
v peniazoch.

Ako sa urcuje cena majetku? Veci pouzivane na sietach rychlo zastaraju a stracaju na hodnote. Zistovat trhovu hodnotu desiatok druhov a typov hardwaru ku dnu vylucenia/vystupenia clena sa mi zda byt nezmysel.

Je mozne definovat napr. ze vyuzity spotrebny material (mozeme si zadefinovat co je spotrebny material?) sa uz nerata ak bol pouzity? A ze "nespotrebnemu" materialu cena klesa linearne ku nule ku dnu skoncenia zaruky aj napriek tomu, ze realna cena predsa este nejaka bude?

Teda najviac by nam vyhovovalo, keby sa rata, ze majetok ma vzdy hodnotu nula :) nech siet nie je ochudobnovana ked niekto odchadza. V opacnom pripade by sme vlastne museli robit dost zlozite prepocty, ze kto vlastne kolko investoval do fyzickej siete (lebo podla mna len podiel takto vzniknuty z aktualnej ceny fyzickej siete je mozne vratit), kolko za sluzby (internet + elektrika) .. nakolko cena konektivity do internetu na mesiac na 1 uzivatela sa meni pri zmene poctu uzivatelov aj pri zmene ceny od ISP (navysenie konektivity). V pripade ze by hodnota majetku bola povazovana za 0, tak tento problem nemame.

----
Vlasne nerozumiem aj inemu bodu:

(2) Zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní
spoločne a nerozdielne.

fakt ma zaujima co je zavazok ..
ak by to znamenalo, ze ak sa spravi zmluva s ISP, tak kazdy hradi presne 1/Ntinu faktury, tak nemozeme oslobodit tych, co sa staraju od mesacnych poplatkov lebo musia aspon v tejto vyske prispiet peniazmi? Lebo podla § 831 je mozne dohodnot, ze budu prispievat rozdielne, a teda napriklad len pracou a nie peniazmi.